بیماری ساق سیاه گل کلم و 5 روش کاربردی کنترل آن+ {کود و سم}


با بیماری ساق سیاه گل کلم بیشتر آشنا شوید

بیماری ساق سیاه گل کلم چیست و چه آسیبی می‌تواند به گیاه شما برساند؟ شاید تصور کنید این یک بیماری ساده و جزئی است و نمی‌تواند چندان خطر جدی برای بوته‌های کلم ایجاد کند.

اما این طور نیست و این بیماری به شکل‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید با خطرات و روش‌های رفع آن آشنا شوید، مقاله امروز را از دست ندهید.

معرفی بیماری ساق سیاه گل کلم

علائم ساق سیاه گل‌ کلم یا Cabbage black leg disease که به وسیله نوعی قارچ ایجاد می‌شود فرورفتگی‌های بیضی‌شکلی روی برگ کلم ایجاد می‌کند. این شکل‌ها به رنگ قهوه‌ای روشن هستند که حاشیه سیاه یا بنفش دارند.

گیاهان مبتلا به ساق سیاه گل‌کلم رنگ آبی گرفته و سپس مایل به قرمز می‌شوند. به دلیل این بیماری و ایجاد زوال روی ساقه کلم گیاه رشد چندانی نکرده و می‌میرد. این بیماری ممکن است از بستر بذر تا برداشت را درگیر کند.

 بیماری ساق سیاه گل کلم به شکل یک لکه یا ضایعه خود را نشان می‌دهد و در نزدیکی خط خاک روی ساقه‌ها قرار می‌گیرد. قسمت بیمار از گیاه به سمت پایین و بالا گسترش پیدا می‌کند تا کل ساقه درگیر شده و به رنگ سیاه دربیاید.

 پیکنیدیا نام قارچی است که چنین نقاطی را ایجاد می‌کند. اگر گل‌کلم را باز کنید، در داخل آن با یک ساقه خشک و پوسیده مواجهه می‌شوید که به رنگ قهوه‌ای درآمده است. دوره‌های انتشار این قارچ و آلودگی گیاهان به شرایط محیطی بستگی دارد.

بیماری ساق سیاه گل کلم

ویروس بیماری ساق سیاه گل کلم

زخمی شدن گیاهان توسط حشرات، علف‌کش‌ها یا سایر وسایل مکانیکی می‌تواند باعث افزایش بروز و شدت بیماری شود. پس از عفونت موفقیت‌آمیز برگ،Plenodomus lingam  که از یک ضایعه اولیه برگ رشد می‌کند، در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد شانکر ساقه شود.

این قارچ در نهایت می‌تواند به ریشه شیری حمله کند. به طور کلی دو نوع پیکنیدیا را می‌توان یافت. یکی روی گیاهان آلوده و زنده و دیگری روی بقایای گیاهی. کارگران یا تجهیزاتی که در شرایط مرطوب از طریق کاشت‌های آلوده حرکت می‌کنند می‌توانند بیماری ساق سیاه گل کلم را گسترش دهند.

قارچ ساق سیاه همچنین می‌تواند با دانه‌های آلوده حرکت کند. زمانی که با آب و هوا برای بیماری مساعد باشد، ساق سیاه گل‌کلم می‌تواند منجر به تلفات شدید، از جمله خشک شدن زمین در مزرعه شود.

این بیماری می‌تواند عملکرد سبزیجات و دانه را کاهش دهد. آلودگی مزارع سبزی یا بذری که در پاییز کاشته شده‌اند می‌تواند منجر به از بین رفتن توده‌ها از زمستان تا بهار شود. بیماری‌های ثانویه در گیاهان با ساق سیاه شایع است.

تأثیر بیماری ساق سیاه گل کلم بر این گیاه

پس از آلوده شده کلم‌ها لکه‌های رنگ پریده و نامنظم روی برگ‌ها، ساقه‌ها یا دمبرگ‌ها ایجاد می‌شوند که تا حدودی دایره‌ای تا بیضی‌شکل هستند و رنگ خاکستری دارند که با پیکنیدیوم‌های ریز و سیاه پراکنده می‌شوند.

گاهی اوقات مرکز ضایعات به ویژه پس از بارندگی شدید می‌ریزد؛ اما معمولاً نوار باریک خاکستری همراه با پیکنیدیا باقی می‌ماند.

برگ‌های پایینی کلم معمولاً دارای لکه‌های برگی هستند که در قسمت زیرین ایجاد می‌شوند. شانکرهای ساقه پس از رشد سیستمی قارچ از لکه‌های اولیه برگ در پایین گیاه ایجاد می‌شوند و با حاشیه‌های بنفش مایل به سیاه در گل‌کلم کشیده می‌شوند.

شانکرهای ساقه معمولاً در خط خاک ایجاد می‌شوند و ممکن است ساقه را ببندند و همچنین بافت‌های مغزی را از بین ببرند. آن‌ها در زیر سطح خاک امتداد یافته و باعث پوسیدگی قهوه‌ای تا خاکستری یا سیاه‌رنگ در ساقه و ریشه تحتانی می‌شوند.

بافت‌های عروقی ممکن است قبل از ایجاد علائم سیاه رنگ شوند. اگر گیاهان در مرحله نهال، معمولاً از طریق استفاده از بذرهای آلوده، به بیماری ساق سیاه گل کلم مبتلا شوند، به طور کامل می‌میرند. گیاهان تولید شده از بذرهای آلوده که در مرحله گیاهچه زنده می‌مانند، کوتاه می‌مانند و اغلب در خط خاک یا درست زیر آن دچار پوسیدگی ساقه می‌شوند.

علائم بیماری ساق سیاه گل کلم

این بیماری با ظاهر شدن سیاهی یا لکه‌های تیره روی جنین ساقه، سیستم ریشه و خط ریشه ظاهر می‌شود.  اگر بیماری به شدت شروع شود، نهال‌ها شروع به پوسیدگی می‌کنند و متعاقباً می‌میرند.

عفونت قارچی کلم را از ابتدای جوانه‌زنی بذر تا دوره تشکیل 2-3 برگ واقعی درگیر می‌کند. ساقه در قسمت ریشه ابتدا با پوششی آبکی پوشانده می‌شود سپس قهوه‌ای می‌شود و می‌پوسد. در دوره‌های بعدی، در محل‌های عفونت، ساقه خشک شده و تیره می‌شود. در این صورت گیاه نمی‌میرد؛ اما رشد آن کندتر است.

علائم بیماری ساق سیاه گل کلم

درمان و رفع بیماری ساق سیاه گل کلم

برای درمان بیماری ساق سیاه گل کلم مهم است که در مراحل اولیه بیماری متوجه علائم آن شوید. اگر در بین نهال‌های جوان بیماری ساق سیاه در گل کلم وجود داشته باشد، بلافاصله آنها را از بین ببرید و خاک زیر آنها را نیز ضدعفونی کنید.

 جوانه‌های باقی‌مانده باید با محلول پرمنگنات پتاسیم آبیاری شوند و سپس در هوای گرم، صبح زود یا عصر پس از غروب آفتاب، آنها را با مایع بوردو درمان کنید. در فصول رشد بعدی، کلم‌ها برداشت نمی‌شوند؛ بلکه با سولفات مس یا قارچ‌کش‌ها اسپری می‌شوند. در هر صورت، کلم باید پس از 3-4 سال در این مکان دوباره کاشته شود.

پیشگیری از بیماری ساق سیاه گل کلم

مبارزه با پای سیاه کلم باید با اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود قارچ به مکان‌های فرود آغاز شود. برای این کار به نکات زیر دقت کنید.

پیشگیری از ساق سیاه گل‌کلم نکات
قبل از کاشت گل‌کلم اقدامات لازم برای ضدعفونی‌کردن خاک را انجام دهید.
حین کاشت گل‌کلم اقداماتی را برای بهبود تهویه محصولات انجام دهید؛ به طور مثال خاک را شل کرده و دانه‌ها را متراکم نکنید.
حین کاشت گل‌کلم دانه‌ها قبل از کاشت با داروهای قارچ‌کش درمان می‌شوند.
حین کاشت گل‌کلم انجام درمان پیشگیرانه گیاهان با قارچ‌کش‌ها در طول فصل رشد را جدی بگیرید.
پس از برداشت گل‌کلم قوانین تناوب زراعی را رعایت کنید.

مدیریت بیماری و نکات کلیدی برای پیشگیری از آن

نکاتی وجود دارند که برای کنترل بیماری ساق سیاه گل کلم یا پیشگیری از آن باید حتماً انجام شوند. لیست این نکات را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید.

  • این بیماری در خاک مرطوب بسیار بیشتر رشد می‌کند؛ بنابراین خاک گیاه را مرطوب نگه ندارید.
  • در هنگام خرید بذر حتماً بررسی کنید که مبتلا به بیماری نباشند.
  • قارچ‌ها 3 سال در خاک باقی می‌مانند؛ بنابراین شما در سال چهارم می‌توانید مجدداً زمین خود را کاشت کنید.
  • از کاشت در مجاورت محلی که بیماری در 3 تا 4 سال گذشته رخ‌داده است خودداری کنید.
  • کاشت بهاره را تا زمانی که هوا خشک‌تر شود به تأخیر بیندازید تا از دوره‌های انتشار جلوگیری شود.
  • برای تولید ارگانیک، حذف برگ‌های آسیب‌دیده پس از ایجاد لکه‌های برگی، می‌تواند گسترش ثانویه بیماری را کاهش دهد.

کنترل بیماری ساق سیاه گل کلم

 

گلخانه آوین

کسب اطلاعات در زمینه کشاورزی می‌تواند از بروز مشکلات و خسارت‌های مالی جلوگیری کند. کشاورزانی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های کاشت یا درمان انواع بیماری‌ها هستند می‌توانند با کارشناسان گلخانه آوین در این مورد مشورت کرده یا برای خرید بذر سالم و بدون آفت یا بیماری از این گلخانه اقدام کنند.

 

سخن پایانی

بیماری ساق سیاه گل کلم خود را به شکل عارضه‌ای زردرنگ روی گیاه نشان می‌دهد و در صورت پیشروی می‌تواند منجر به پژمردن و از بین رفتن گیاه شود. در مطلبی که مشاهده می‌کنید از علائم این بیماری صحبت کرده‌ایم تا در صورت بروز به سرعت آن را تشخیص دهید و نکاتی را نیز برای درمان آن توضیح داده‌ایم.

 

سؤالات متداول

  1. بهترین راه‌حل برای پیشگیری از شیوع ساق سیاه گل‌ کلم چیست؟

آبیاری گیاه با محلول پرمنگنات پتاسیم

  1. آیا جوش‌ شیرین برای رفع ساق سیاه گل ‌کلم مؤثر است؟

بله محلول سودا قارچ را خنثی کرده و از تکثیر بیشتر آن جلوگیری می‌کند. برای تهیه این ماده از نیم لیتر آب جوشیده گرم و یک قاشق کوچک سودا استفاده کنید.

  1. ساق سیاه گل‌ کلم چه قسمت‌هایی را درگیر می‌کند؟

ساق گیاه را درگیر کرده و در صورت پیشروی به ریشه و برگ‌ها هم می‌رسد.

 

 

بیماری ها:

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

لکه روی برگ فلفل دلمه

پوسیدگی ساقه هندوانه

پژمردگی برگ هندوانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *