جزئیات هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳ + مشاوره تخصصی

هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳

هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟ برای برآورد هزینه و سرمایه لازم برای ساخت گلخانه، باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. به‌طورکلی می‌توان گفت که با برنامه‌ریزی درست و مدیریت دقیق هزینه‌ها بر اساس میزان بودجه، می‌توان اطلاعات جامعی درباره هزینه ساخت و احداث گلخانه به دست آورد.

ما در این مقاله به بررسی عوامل مؤثر بر هزینه ساخت و احداث گلخانه در سال ۱۴۰۳ می‌پردازیم. جهت ساخت و احداث گلخانه، به یک طرح توجهی گلخانه ۱۴۰۳ زیر نظر کارشناسان مربوطه نیاز دارید تا علاوه بر هزینهها، میزان درآمد گلخانه در سال ۱۴۰۳ نیز برای شما برآورد شود.

عوامل مؤثر بر هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳

هزینه ساخت و احداث گلخانه در سال ۱۴۰۳ تا حد زیادی به میزان تجهیزات و امکانات به‌کاررفته در آن بستگی دارد. هرچه گلخانه مجهزتری بسازید، هزینه ساخت آن نیز بیشتر است. عوامل تأثیرگذار زیادی هستند که بر هزینه ساخت گلخانه تأثیر دارند و در زمان برآورد هزینه‌ها باید در نظر گرفته شوند.

سایر خدمات:

مشاوره گلخانه
مشاوره کشاورزی
مشاوره ساخت گلخانه
مشاوره کشت گلخانه
مشاوره کشت گوجه فرنگی

ابعاد گلخانه

اولین عامل تأثیرگذار بر هزینه ساخت گلخانه، خرید زمین و ابعاد گلخانه است. طبیعتاً گلخانه ۲۰۰ متری هزینه بیشتری را نسبت به گلخانه ۱۰۰ متری به خود اختصاص می‌دهد؛ زیرا گلخانه بزرگ‌تر به تجهیزات بیشتری نیاز دارد.

به‌طورکلی در سال 1403 باید برای هر متر گلخانه تقریبا 1 تا 3 میلیون هزینه را در نظر بگیرید. علاوه بر این باتوجه به تجهیزات به کار رفته در آن، هزینه ساخت گلخانه در سال 1403 نیز تا حد زیادی بالاتر می‌رود.

هزینه خرید زمین

گلخانه باید در بستر مناسب ساخته شود که در قدم اول برای فراهم‌کردن این بستر، باید زمین مناسب خریداری شود. در زمین‌های با مساحت کمتر که برای پرورش گل‌های زینتی مناسب است، نیازی به تجهیزات کشاورزی صنعتی و پیشرفته نیست. علاوه بر این قیمت زمین برای ساخت و احداث گلخانه در سال ۱۴۰۳ باتوجه‌به نوع آب‌وهوا و منطقه با هم متفاوت است.

هزینه ساخت سازه و دیوارکشی

بر اساس هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳، هزینه احداث سازه و دیوار بر اساس نوع دیوار و سازه باهم متفاوت است. دیوارکشی‌ها باتوجه‌به نوع مواد اولیه و سختی ساخت سازه با هم فرق دارند. برای پرورش برخی از گیاهان باید حتماً از دیواره‌ها و سازه استفاده کنید که در هزینه ساخت آن نیز تاثیر زیادی دارد.

مثلاً هزینه ساخت یک دیوار شیشه‌ای با وجود مزیت‌های زیاد آن مثل دریافت نور خورشید، نسبت به جنس‌های دیگر بیشتر است. به‌صورت کلی یک گلخانه ۲۰۰ متری به یک دیوارکشی ۶۰ متری بدون ارتفاع زیاد نیاز دارد؛ زیرا برای پرورش گیاهان در چنین محیطی نیاز به سقف چندان بلندی نیست.

سیستم آبرسانی

بر اساس هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳، سیستم آبرسانی برای مساحت‌های مختلف، متفاوت است. مثلاً برای گلخانه با مساحت ۲۰۰ متر باید از لوله‌های گالوانیزه برای لوله‌کشی و احداث سیستم آبرسانی استفاده کنید؛ زیرا این لوله‌ها نسبت به پوسیدگی مقاوم‌تر هستند.

سیستم تهویه هوای مطبوع

این سیستم به‌صورت کلی شامل سیستم سرمایش، سیستم گرماتاب، سیستم گرمایش مرکزی و سیستم سرمایش است که در ادامه به توضیح هریک می‌پردازیم:

·       سیستم گرمایش: هرچند که دمای گلخانه معمولاً دمای بالایی دارد؛ ولی این گرما برای فصول سرد مناسب نمی‌باشد؛ به همین دلیل استفاده از یک سیستم گرمایش در گلخانه ضروری است. بر اساس هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳، قیمت آن تقریباً برای یک گلخانه ۲۰۰ متری حدوداً ۱۸ میلیون به بالا است.

·       سیستم گرماتاب: یکی از روش‌های استفاده از سیستم گرمایشی گلخانه، سیستم گرماتاب است که در این روش از دستگاه‌های مخصوصی استفاده می‌شود. این سیستم، حرارتی نزدیک به حرارت خورشید را تولید می‌کند و هزینه آن برای یک گلخانه 200 متری، نزدیک به 20 تا 25 میلیون تومان است.

·       سیستم گرمایش مرکزی: در این سیستم از دیگ‌های مخصوص تولید گرما استفاده می‌شود که تقریباً گران‌تر هستند؛ ولی کنترل آن آسان‌تر است. بر اساس هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳، هزینه خرید این تجهیزات برای یک گلخانه ۲۰۰ متری، تقریباً ۱۰۰ میلیون تومان است.

·       سیستم سرمایش: برای کنترل دمای محیط گلخانه در فصل‌های گرم سال، باید حداقل از دو نوع تجهیزات استفاده کنید. اول سیستم مه‌پاش که باتوجه‌به میزان تولید گرما توسط گیاهان متفاوت است. دوم پد و فن است که برای تهویه گلخانه ضروری است و هزینه آن برای ساخت یک گلخانه ۲۰۰ متری، ۲۰ میلیون تومان به بالا است.

نور مصنوعی

برای کاشت هر نوع گیاه در محیط گلخانه به نور مصنوعی نیاز دارید. لامپ رشد گیاهان و تعداد دستگاه‌های موردنیاز باتوجه‌به نوع گیاه و میزان نور موردنیاز با هم متفاوت است. بر اساس هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳، هزینه‌های لازم برای نور مصنوعی در انواع گلخانه‌ها با هم فرق دارند.

سیستم اتوماسیون

هزینه لازم برای سیستم اتوماسیون گلخانه باتوجه‌به اندازه فضای گلخانه، با هم متفاوت است. اگر گلخانه شما فضای محدودی دارد و کنترل آن راحت است؛ پس نیازی نیست که برای نصب سیستم اتوماسیون گلخانه هزینه زیادی کنید.

تهویه هوا

هرچند که فن و پد نصب شده در گلخانه نقش زیادی در تهویه هوای گلخانه دارد؛ ولی باید پنجره‌هایی را بر دیواره گلخانه نصب کرد که قابل باز و بسته‌شدن باشند. بر اساس هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳، هزینه ساخت آن برای یک گلخانه ۲۰۰ متری تقریباً ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است.

نوع گل‌وگیاه پرورش داده شده

گل‌ها و گیاهان به شرایط متفاوتی برای رشد نیاز دارند و همه گیاهان نمی‌توانند در شرایط مشابه دوام بیاورند؛ به همین دلیل برخی از گیاهان و گل‌ها به تجهیزات ویژه‌ای برای پرورش نیاز دارند و باید سیستم‌های خاصی را برای آن نصب کنید. در این صورت هزینه پرورش آن نیز بالاتر می‌رود.

مکان قرارگیری گلخانه

محل احداث گلخانه در هزینه ساخت آن اثرگذار است. بر اساس هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳، گلخانه موجود در یک شهر گرم و خشک، هزینه‌های بیشتری باید برای تهیه یک رطوبت ساز بهتر پرداخت شود و گلخانه موجود در یک شهر سرد و مرطوب، باید تجهیزات مربوط به تعدیل رطوبت و دما فراهم شود تا گیاهان گلخانه پوسیده نشوند یا یخ نزنند.

ظرفیت پرورش گل در گلخانه

گیاهانی که در گلخانه پرورش می‌دهید، در دما، رطوبت و… مؤثر هستند. هر چه تعداد آن‌ها بیشتر باشد، شرایط متعادل گلخانه بیشتر به هم می‌خورد. به همین دلیل اگر تعداد بیشتری از گل‌ها و گیاهان را پرورش می‌دهید، باید تجهیزات قوی‌تر با ظرفیت بیشتری را در ساخت گلخانه استفاده کنید که این عامل باعث افزایش هزینه ساخت گلخانه می‌شود.

میزان مجهز بودن گلخانه

برخی از افراد ترجیح می‌دهند که برای نگهداری از گیاهان آن را به‌صورت شخصی انجام دهند و بعضی دیگر نیز می‌خواهند آن را بدون دخالت دست و به‌صورت هوشمند انجام دهند. بر اساس هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳، گلخانه هوشمند با تجهیزات موردنیاز آن، به هزینه‌های بیشتری نیاز دارد.

نوع گلخانه

در گذشته بیشتر گلخانه‌ها سنتی بودند و هزینه ساخت آن‌ها نیز با هم برابر بودند؛ ولی امروزه انواع گلخانه‌ها با روش‌های مختلف کاشت مثل گلخانه هیدروپونیک وجود دارند که در هزینه ساخت گلخانه نیز تأثیرات زیادی دارند.

هزینه‌های مربوط به مقررات و مجوزها

برای احداث گلخانه، هزینه ساخت گلخانه و مجوزهای لازم نیز باید در نظر گرفته شود که برای بهره‌برداری از گلخانه‌ها، تعهد به این مقررات و مجوزهای لازم امری ضروری است.

مشاوره ساخت و راه‌اندازی گلخانه با آوین

گلخانه آوین با سال‌ها تخصص و تجربه به‌منظور افزایش بهره‌وری و کارایی گلخانه شما، بهترین مشاوره را توسط افراد باتجربه و متخصص جهت ساخت، تأسیس و توسعه گلخانه در اختیار گلخانه‌داران و کشاورزان عزیز قرار می‌دهد.

علاوه بر این، برای دریافت مشاوره و برآورد هزینه‌ ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳ می‌توانید با کارشناسان ما در آوین گرین در ارتباط باشید.

سخن پایانی

برای برآورد هزینه‌های ساخت گلخانه در سال 1403 باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید تا بتوانید باتوجه به میزان بودجه و سرمایه خود، برنامه‌ریزی دقیقی برای احداث گلخانه خود در مراحل مختلف داشته باشید.

ما در این مقاله به بررسی عوامل مؤثر بر هزینه ساخت و احداث گلخانه در سال ۱۴۰۳ پرداختیم تا در صورت ساخت و تأسیس گلخانه، هزینه‌های لازم برای احداث گلخانه را بر اساس میزان سرمایه خود برآورد کنید.

سؤالات متداول

۱. هزینه لازم برای ایجاد نور مصنوعی در گلخانه چقدر است؟

هزینه لازم برای ایجاد نور مصنوعی در گلخانه باتوجه‌به نوع گیاه و میزان نور موردنیاز گیاهان با هم متفاوت است.

۲. سیستم تهویه هوای مطبوع موردنیاز برای ساخت گلخانه چه چیزهایی هستند؟

سیستم گرمایش، سیستم گرماتاب، سیستم گرمایش مرکزی، سیستم سرمایش

۳. هزینه‌های لازم برای سیستم آبرسانی در گلخانه چقدر است؟

هزینه‌های لازم برای سیستم آبرسانی باتوجه‌به مساحت‌های مختلف، متفاوت است.

 سایر مقالات:

4 نکته کلیدی برای انتخاب ابعاد مناسب گلخانه و طراحی اصولی آن
5 مزیت خرید گلخانه پیش ساخته + نکات کلیدی راه‌اندازی
آشنایی با شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه + مدارک 1403

 

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *