4 علت ترکیدگی سطح گوجه فرنگی – درمان {کود وسم مورد نیاز}

ترکیدگی سطح گوجه فرنگی

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

علت ترکیدگی سطح گوجه فرنگی

آیا می‌دانید که علت ترکیدگی سطح گوجه فرنگی چیست؟ شاید برای محصولات شما هم پیش آمده باشد که موقع برداشت سطح بعضی از گوجه‌فرنگی‌ها را باز شده پیدا کرده‌اید. این ترک‌ها درجات مختلفی دارند. ممکن است کل میوه را به درد نخور کند یا ترک‌های کوچکی را روی سطح میوه ایجاد کند.

همان طور که هدف شما تولید محصولات تازه، خوش طعم و مشتری پسند است؛ پس این موضوع روی جنبه اقتصادی تأثیر می‌گذارد. با ما در این مقاله همراه باشید تا دلایل ترکیدگی سطح گوجه فرنگی را با یکدیگر بررسی کنیم.

علت ترکیدگی سطح گوجه فرنگی

 

آیا ترکیدگی سطح گوجه فرنگی نگران کننده است؟

ترک برداشتن میوه گوجه فرنگی یکی از اختلالات فیزیولوژیکی این گیاه است. عمده دلایل ایجاد این عارضه از شرایط محیطی نامطلوب ناشی می‌شود. به همین دلیل خیالتان تا حدی از بابت اینکه از طریق آفت یا پاتوژن بیماری خاصی ایجاد نمی‌شود، راحت است.

با این حال تصور کنید که بیشتر محصولاتتان دارای این ترک‌ها باشد. حتماً خودتان نیز می‌دانید که بازارپسندی میوه در این وضعیت از دست می‌رود. به همین دلیل می‌توان گفت که این قسمت ماجرا به دغدغه شما تبدیل خواهد شد.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

متأسفانه، باید این نکته را هم در نظر بگیرید که پس از ترک خوردن سطح میوه، امکان حمله آفات یا ورود عوامل بیماری‌زا به میوه گوجه فرنگی وجود دارد. این خود می‌تواند محصول را در معرض نابودی کامل قرار دهد. از طرفی این را هم در نظر بگیرید که شرایط محیطی آن قدر نامناسب بوده است که این عارضه رخ داده است.

بنابراین اگر شرایط را کنترل و تنظیم نکنید، امکان از بین رفتن گیاهان بسیار بالا است. علت‌های ترکیدگی سطح گوجه فرنگی در ادامه این مطلب آورده شده است.

آیا ترکیدگی سطح گوجه فرنگی نگران کننده است؟

 

آبیاری بیش از حد

هنگامی که شما بیشتر از حد مورد نیاز گیاه به آن آب بدهید، فرایند رشد خیلی سریع‌تر از حالت معمول طی می‌شود. شاید تصور کنید که محصولاتتان زودتر به مرحله برداشت خواهند رسید. اما در پایان با محصولاتی روبرو می‌شوید که عملاً برای فروش نیز مناسب نیستند.

هنگامی که آب زیادی توسط ریشه جذب شود، گیاه برای زنده نگه داشتن خود مجبور است که میزان زیادی را به میوه بفرستد. به همین دلیل رشد داخل میوه زیادتر می‌شود. درنتیجه ترک‌هایی روی سطح میوه ایجاد می‌شود.

 اگر محصولاتتان پس از طی کردن یک دوره خشکسالی، در معرض باران‌های شدید باشد نیز همین وضعیت پیش می‌آید. زیرا گیاهان مجبور می‌شوند که حجم زیاد آب‌های موجود را در زمان کوتاهی جذب کنند.

آبیاری بیش از حد

 

نوسانات دمایی

گوجه‌فرنگی برای آنکه بتواند رشد خوبی داشته باشد باید در دمای متعادلی در هنگام روز و شب قرار گیرد. اغلب ترکیدگی سطح گوجه فرنگی هنگام بهار و زمستان که دما در شب تا 10 درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد، اتفاق می‌افتد.

اگر در منطقه‌ای هستید که سرد و گرم شدن هوا سریع تغییر می‌کند یا بادهای شدیدی در طول شب می‌وزد باید انتظار این عارضه را داشته باشید. در این حالت پیشنهاد می‌شود که از واریته‌های مقاوم به ترکیدگی سطح گوجه فرنگی برای کاشت استفاده کنید.

نوسانات دمایی

 

هرس کردن زیاد برگ‌ها

اغلب زمانی هرس را انجام می‌دهید که مطمئن هستید جریان هوا به خوبی در میان بوته‌ها وجود ندارد. این جاست که با هرس کردن بی‌رویه برگ‌های بوته‌ها، از طرفی دیگر میوه‌های رسیده گوجه فرنگی ترک می‌خورند. این مشکل را بیشتر در روزهای گرم تابستان خواهید دید.

اگر به هر بوته نگاه کنید، می‌بینید که هر کدام میوه‌های زیادی را تولید کرده‌اند. با کاهش برگ‌هایی که وظیفه فتوسنتز و تغذیه را دارند، این میزان تغذیه مورد نیاز میوه توسط دیگر نمی‌تواند تأمین شوند. درنتیجه با ایجاد ترک‌های ریز و درشتی روی سطح میوه این کمبود را به شما نشان می‌دهند.

هرس کردن زیاد برگ‌ها

 

استفاده از آفت‌کش یا قارچ‌کش نامناسب

اگر شما به هر دلیلی از ترکیبات آفت یا قارچ‌کش‌هایی با غلظت بالا استفاده کنید، شرایط ترکیدگی سطح گوجه فرنگی را ایجاد کرده‌اید. غلیظ بودن این مواد باعث می‌شوند که پس از استفاده با وجود تبخیر محلول نیز همچنان روی سطح میوه باقی بمانند.

این امر زمانی بسیار مشهود است که در کنار آن دمای محیط نیز بالا باشد. درنتیجه پوست میوه تحریک می‌شود و شرایط برای ایجاد ترک فراهم خواهد شد.

استفاده از آفت‌کش یا قارچ‌کش نامناسب

 

درمان ترکیدگی سطح گوجه فرنگی

هنگامی که به یک میوه ترک خورده دارید، نمی‌توانید کاری انجام دهید که این ترک‌ها رفع شوند. تنها اقدامی که می‌توانید در این موضوع انجام دهید، اقدامات پیشگیرانه است. شما باید تمام عواملی که در بالا به آن اشاره شدند را به منظور جلوگیری از ایجاد ترک روی میوه کنترل کنید.

با این حال اگر میوه‌ها ترک خوردند، باید کاری کنید که بتوانید آن‌ها را در همان سطح نگه دارید تا قابل فروش باشند. همچنین شرایط را برای رشد هر نوع قارچ و باکتری نیز نامساعد کنید. در غیر این صورت علاوه بر ترک خوردن میوه، به کلی از بین خواهد رفت.

اگر روی میوه‌های خود این علائم را مشاهده کردید، از کارشناسان گلخانه آوین کمک بگیرید. این مجموعه در هر مرحله از مشکل که باشید شما را به طور مؤثری راهنمایی می‌کنند. درنتیجه نگرانی بابت از بین رفتن محصولات خود نخواهید داشت.

درمان ترکیدگی سطح گوجه فرنگی

 

سؤالات متداول

  1. رایج‌ترین دلیل ترکیدگی سطح گوجه فرنگی چیست؟

به کار بردن آفت‌کش یا قارچ‌کش به میزان زیاد، آبیاری نامناسب، هرس بیش از حد و تنش دمایی

  1. بهترین راه درمان ترک خوردن پوست گوجه فرنگی چیست؟

پیشگیری؛ یعنی کنترل شرایط محیطی مؤثرترین راه درمان این عارضه است.

  1. چرا هرس کردن زیاد برگ‌ها، باعث ترک خوردن میوه می‌شود؟

کم شدن تعداد برگ‌ها رابطه مستقیمی با کاهش توانایی تولید میزان تغذیه مورد نیاز میوه و ترک خوردن آن دارد.

 

سخن پایانی

ترکیدگی سطح گوجه فرنگی ممکن است در ابتدا عارضه نگران کننده‌ای به نظر نیاید. اما هنگامی که بدانید این مشکل در واقع راهی برای بیماری‌ها و آفت‌های دیگر است، موضوع تفاوت خواهد کرد. همچنین اقدامات اشتباه شما در محیط، عوامل اصلی ایجاد این عارضه است. پس با کنترل نکردن آن ممکن است جان گیاهانتان در طولانی مدت به خطر بیفتد.

سخن پایانی

 

 

مقالات

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

سایر مقالات:

رشد نکردن گوجه فرنگی
علت قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی
مرگ بوته‌ گوجه فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *