6دلیل تغییر رنگ برگ کاهو– 2روش سریع درمان+کود و سم مورد نیاز

6دلیل تغییر رنگ برگ کاهو– 2روش سریع درمان+کود و سم مورد نیاز

6 دلیل تغییر رنگ برگ کاهو

آیا دلیل تغییر رنگ برگ کاهو نیز برای شما سؤال شده است؟ انتظار هر فردی از یک کاهو سالم، برگ‌های سبز رنگ و سالم است. قطعاً با دیدن برگ‌هایی جز این رنگ به وجود یک عامل آسیب‌زا در این بوته‌ها شک خواهید کرد.

مقصران متعددی وجود دارند که باعث عوض شدن رنگ برگ‌های کاهو می‌شوند. برای اطلاع بیشتر از این موضوع با ادامه مقاله ما همراه باشید تا با یکدیگر علت تغییر رنگ برگ کاهو را بررسی کنیم.

6 دلیل تغییر رنگ برگ کاهو

 

تنش رطوبتی

کاهو گیاهی است که با آبیاری و رطوبت نسبتاً قابل توجهی می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. در صورتی که میزان این رطوبت یا آبیاری به نفع این گیاه نباشد، روند تغییر رنگ برگ کاهو آغاز می‌شود.

اگر آبیاری را بیش از آنچه که لازم است انجام دهید و به عبارتی خاک را غرقاب کنید، زرد شدن برگ کاهو رخ خواهد داد. این تنش رطوبتی را می‌توانید با اطلاع از نیاز میزان آبیاری نوع واریته کاهو کاشته شده، کنترل کنید.

نامتعادل بودن مواد مغذی

تغییر رنگ برگ کاهو به دلیل کمبود برخی مواد حیاتی در خاک نیز می‌تواند رخ دهد. کاهو برای داشتن برگ‌های سبز و ترد تا مرحله برداشت از مواد غذایی درون خاک به طور مداوم استفاده می‌کند. از همین رو لازم است که میزان این مواد در هر مرحله از رشد گیاه بررسی و در صورت کمبود، جبران شوند.

موارد زیر ازجمله مواد غذایی درون خاکی هستند که کمبودشان دلیل تغییر رنگ برگ کاهو می‌شوند:

  • نیتروژن (زرد شدن برگ‌های مسن و پایینی بوته‌های کاهو)
  • پتاسیم (زردی حاشیه برگ‌های کاهو)
  • منیزیم (زرد شدن رگبرگ‌های اصلی برگ‌های بالغ بوته‌های کاهو)
  • فسفر (قرمز شدن حاشیه و سطح رویی برگ کاهو)

البته توجه داشته باشید که افزودن کودها به منظور تغذیه خاک در صورت بی‌توجهی به میزان مورد نیاز نیز می‌تواند دلیلی بر تغییر رنگ برگ‌های کاهو باشد. به همین منظور بهتر است خاک ناحیه کاشت را از ابتدا به آزمایشگاه بفرستید تا نیاز خاک به این مواد غذایی مشخص شود.

در صورت اعمال زیاد کودهای افزودنی، میزان نمک درون خاک افزایش می‌یابد. از همین رو تغییر رنگ برگ کاهو به قهوه‌ای مشهود خواهد بود. اگر میزان نمک خاک محل کاشت زیاد است، بهتر است خاک آن منطقه را تغییر دهید.

تغییر رنگ برگ کاهو به دلیل کمبود برخی مواد حیاتی در خاک نیز می‌تواند رخ دهد.

 

تغییرات ناگهانی دما

فتوسنتز و تولید کلروفیل در این گیاه عامل اصلی سبز بودن برگ‌های آن است. این عمل در آب و هوای مختلف و به دنبال آن تغییرات دمایی، تحت تأثیر قرار می‌گیرد. برای مثال اگر گیاهان در گلخانه به مدت طولانی در مقابل تهویه قرار داشته باشند یا در فضای باز در معرض تغییرات ناگهانی دما باشند، استرس وارد شده به صورت تغییر رنگ برگ‌ کاهو نشان داده می‌شود.

کنترل دما در گلخانه به نسبت فضای باز راحت‌تر انجام می‌شود. با این حال ممکن است در این مورد نیز به طور کامل موفق نشوید. درنتیجه مهم است که گیاهان خود را از هر گونه شرایط استرسی که علت آن محیط بیرونی است، دور نگه دارید.

تغییر رنگ برگ کاهو به دلیل تغییرات ناگهانی دما می‌تواند رخ دهد.

 

نامتناسب بودن منبع نور

یکی از منابع مهم در فتوسنتز گیاهان کاهو، وجود منبع نور است. نور در کنار سایر منابع لازم باعث تولید کلروفیل یا همان سبزینگی در کاهو می‌شود. در صورتی که نتوانید مشکل منبع نور را در مزرعه کاهو خود حل کنید، برگ‌های پایینی بوته‌ها را به رنگ زرد مشاهده می‌کنید.

اگر این روند ادامه یابد، زردی برگ کاهو به برگ‌های بالایی و جدید نیز خواهد رسید و رنگ کل بوته از حالت عادی خارج می‌شوند. جبران نوردهی در زمین‌های باز معمولاً مشکل است؛ زیرا جابه‌جایی گیاهان یا منبع نور طبیعی از دست شما خارج است. این در حالی است که گیاهان کاهو کاشته شده در گلخانه را می‌توانید با ایجاد منبع نور مصنوعی به خوبی کنترل کنید.

از طرفی دیگر، زمانی که نور آفتاب به صورت مستقیم و به مدت طولانی بر گیاهان کاهو بتابد، آب موجود درون سلول برگ‌ها شروع به تبخیر شدن می‌کنند. اگر نتوانید میزان این نور را کنترل کنید، برگ‌های کاهو به دلیل از دست مقدار آب زیادی می‌سوزند. در این وضعیت حاشیه برگ‌ها به قهوه‌ای تبدیل می‌شوند تا زمانی که کل سطح برگ حالت سوختگی و قهوه‌ای پیدا کند.

گاز اتیلن

یکی از پدیده‌های رایج در این گیاه، صورتی شدن برگ‌های کاهو است. هنگامی که بوته‌های کاهو به مدت طولانی در معرض گاز اتیلن قرار گیرند، برگ‌ها و ساقه کاهو به صورتی تغییر رنگ می‌دهند. این گاز ممکن است ناشی از سایر محصولات مجاور بوته‌های کاهو باشد یا از خود کاهو ناشی شود.

با این حال مقدار زیادی از این گاز می‌تواند تغییر رنگ برگ کاهو را شامل شود. به منظور جلوگیری از این عارضه بهتر است محصولاتی که اتیلن زیادی تولید می‌کنند را در نزدکی بوته‌های کاهو نکارید. همچنین اجازه ندهید میزان غلظت اکسیژن میان بوته‌ها به پایین‌تر از حد نیاز آن‌ها برسد.

بیماری‌های قارچی

پاتوژن‌های قارچی در هر مرحله از رشد، خطر بزرگی برای سلامت و تغییر رنگ برگ کاهو محسوب می‌شوند. به طور معمول آب و هوای گرم، رطوبت نسبی بالا، آبیاری زیاد می‌توانند عواملی برای جذب عفونت‌های قارچی باشند. علاوه بر آن اگر بذرها یا نشاهای تهیه شده بیمار و ضعیف باشند هم قارچ‌ها آن‌ها را بهه عنوان طعمه آسیب‌پذیر می‌بینند.

تغییر رنگ برگ کاهو به دلیل بیماری‌های قارچی می‌تواند رخ دهد.

قارچ‌های مختلفی وجود دارند که بر اساس تأثیرات مخرب خود دلیلی برای عوض شدن رنگ برگ کاهو می‌شوند. قارچ‌هایی همانند Dematiaceae می‌توانند از طریق خاک به درون گیاه نفوذ کنند. همچنین در مرحله برداشت و ذخیره عواملی همچون: کاهش غلظت اکسیژن، افزایش مونوکسیدکربن و دی‌اکسیدکربن می‌توانند برگ‌های کاهو را قهوه‌ای کنند.

 قارچ‌های دیگری نیز وجود دارند که با ایجاد انواع بیماری‌های کاهو ازجمله: سفیدک حقیقی، دروغی، آنتراکنوز و فوزاریومی باعث ایجاد تغییر رنگ برگ‌ کاهو می‌شوند.این پاتوژن‌ها در ابتدا علائم خود را به صورت تشکیل لکه‌هایی به رنگ سفید، سبز پر رنگ یا تیره نشان می‌دهند.

 در ادامه نیز با کنترل نشدن شرایط مساعد رشد قارچ‌ها، تمام سطح برگ کاهو به رنگ لکه‌ها در موارد شدیدتر نیز به صورت قهوه‌ای تیره درمی‌آیند.متأسفانه به صورت 100 درصدی نمی‌توانید از وقوع بیماری‌های قارچی کاهو پیشگیری کنید.

 به این دلیل که ممکن اسن این عوامل در روش‌های مختلفی خود را به محصولات شما برسانند. مؤثرترین کاری که در این مورد می‌توانید انجام دهید آن است که به محض مشاهده اولین نشانه‌های تغییر در روند رشد عادی کاهو به دنبال پیدا کردن علت آن باشید.

گلخانه آوین

در صورتی که تغییر رنگ برگ کاهو را در میان بوته‌های مزرعه خود مشاهده می‌کنید، بهتر است به دنبال پیدا کردن علت این عارضه باشید. در این صورت می‌توانید از مشکلات بزرگ بعدی جلوگیری کنید.

مجموعه گلخانه آوین با در اختیار داشتن کارشناسان متخصص به بهترین نحو شما را در باره این مشکل راهنمایی می‌کنند. تنها کافی است به محض مشاهده هر تغییر رنگی با این افراد تماس بگیرید تا گیاهان خود را نجات دهید.

سخن پایانی

تغییر رنگ برگ کاهو یکی از عارضه‌های نگران‌کننده در میان مشکلات رایج در هنگام پرورش این گیاه است. به این دلیل که بازارپسندی و همچنین سلامت و کیفیت این محصولات در معرض خطر قرار می‌گیرند. به همین خاطر بهتر است در صورت مشاهده اولین نشانه‌های عوض شدن رنگ برگ‌ها، شرایط محیط را بررسی و به دنبال حل مشکل باشید.

تغییر رنگ برگ کاهو.

 

سؤالات متداول

  1. کمبود کدام ماده غذایی در خاک باعث قرمز شدن برگ کاهو می‌شود؟

فسفر

  1. بهترین شرایط محیطی برای رشد قارچ‌های بیماری‌زا چیست؟

آب و هوای گرم و مرطوب، خاک غرقابی شده، جریان نداشتن هوا میان گیاهان و نشاهای ضعیف

  1. کدام گاز رنگ برگ‌های کاهو را تغییر می‌دهد؟

گاز اتیلن

بیماری ها:

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

 

سایر مقالات:

پوسیدگی بوته کاهو

لکه روی برگ کاهو

پژمردگی بوته کاهو

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *