6 دلیل تلخ شدن کرفس– 3 روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

6 دلیل تلخ شدن کرفس– 3 روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

6 علت تلخ شدن کرفس

موضوعی غم‌انگیزتر از تلخ شدن کرفس در زندگی یک کشاورز در پرورش یا برداشت یک گیاه نیست. طعم غالب و نهایی گیاه کرفس مهم‌ترین مسئله در پرورش آن است. درنتیجه تنها چیزی که می‌خواهید ساقه‌های تلخ کرفس است که به سختی بتوانید آن‌ها را بخورید.

اگر می‌خواهید کرفس‌های خوش طعم و تردی را به لیست تجربیات کشاورزی خود اضافه کنید، ادامه مقاله را دنبال کنید. ما در این مطلب علل تلخی گیاه کرفس و راه‌حل‌های کاربردی متناسب با آن را برای شما بازگو می‌کنیم.

مواد مغذی ناکافی

به بیان ساده اگر آنچه را که گیاهان برای رشد نیاز دارند به آن‌ها ندهید، رنج می برند. گیاهی هم که سوءتغذیه داشته باشد، طعم خوبی نخواهد داشت. کرفس یک تغذیه کننده سنگین است. با این حال تغذیه کردن آن آسان است.

برای جلوگیری از تلخ شدن کرفس تنها چیزی که نیاز دارید، استفاده از کود متعادل هر سه تا چهار هفته یکبار برای رشد متناسب است. افزون بر آن ایده خوبی است که قبل از کاشت کرفس، خاک خود را با کمپوست یا کود دامی که به خوبی پوسیده شده است، اصلاح کنید. در این صورت برای گیاهانتان مکانی غنی از مواد مغذی برای رشد فراهم آورده‌اید.

مواد مغذی ناکافی علت تلخ شدن کرفس

 

گرمای زیاد

بازه زمانی که کرفس در حال رسیدن است، حساس‌ترین زمان برای تلخ شدن کرفس خواهد بود. کرفس در مکان‌هایی رشد خوبی دارد که دمای شب ها 10 درجه سانتی گراد خنک است. همچنین دمای روزها نیز از 22 تا 27 درجه سانتی گراد نباید تجاوز کند.

اگر درجه حرارت محیط تا 32 درجه افزایش یابد، این گرما می‌تواند باعث تلخ شدن ساقه‌های کرفس شود. این امر زمانی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد که ساقه‌ها به بلوغ رسیده باشند. در این حالت ساقه‌ها در ابتدا به رنگ سبز روشن ظاهر می‌شوند. در ادامه رنگ آن‌ها به سبز تیره تغییر می‌یابند که خبر از تلخ شدن ساقه کرفس را می‌دهند.

مدیریت این مقصر تلخ شدن کرفس کمی دشوار است. به این دلیل که نمی‌توانید کنترلی بر آب و هوا داشته باشید. با این حال می‌توانید توصیه‌های زیر را برای جلوگیری از این عارضه در هنگام کاشت این گیاه رعایت کنید.

  • در طول موج گرما، گیاهان را در ساعات اولیه صبح آبیاری کنید. در این حالت در طول روز خاک مرطوب و خنک باقی می‌ماند.
  • از موادی همچون کاه یا مواد رنگ روشن دیگر اطراف گیاهان را مالچ پاشی کنید.
  • از یک پارچه سایه‌بان استفاده کنید که بتواند 30 تا 50 درصد تابش نور مستقیم را مسدود کند.

آبیاری کم

گیاهان کرفس در هفته حدود به یک و نیم اینچ آب نیاز دارند. یکی از دلایل تلخ شدن کرفس و همچنین تولید ساقه‌های رشته‌ای، دریافت نکردن آب کافی است. دریافت نکردن مقدار رطوبت مورد نیاز برای کرفس، آن را در وضعیت محیطی استرس‌زایی قرار می‌دهد که نتایج خوشایندی را به همراه نخواهد داشت.

درنتیجه مطمئن شوید که به طور مداوم گیاهان خود را آبیاری می‌کنید. اگر ممکن است آبیاری را فراموش ‌کنید، یک تقویم روزانه برای این کار آماده کنید تا بتوانید به درستی سطح رطوبت خاک را بررسی کنید. یکی از کارهای راحت برای نیاز به آبیاری آن است که انگشت خود را حدود سه اینچ از خاک گیاه پایین ببرید. در صورت احساس خشکی، وقت آن است که گیاهان کرفس را آبیاری کنید.

در کنار آن که بر عامل آبیاری به طور کامل اشراف دارید و می‌توانید آن را کنترل کنید؛ بهتر است نوع خاک را نیز فراموش نکنید. توصیه می‌شود که از سطح زهکشی خاک کشت مطمئن شوید. خاک‌های لومی که دارای گل و لای هستند برای رشد کرفس بستر مناسبی را ایجاد می‌کنند.

آبیاری کم علت تلخ شدن کرفس

 

بالغ شدن بیش از حد

اگر اعتقاد دارید که افزایش سن برای رسیدن کامل کرفس‌های ترد و خوش‌طعم مؤثر هستند، سخت در اشتباهید. در واقع شما تنها اجازه تلخ شدن کرفس را می‌دهید. آگاهی از زمان برداشت ساقه‌های سبز کرفس کمی دشوار است. با این حال اگر بیش از حد صبر کنید، برداشت کرفس‌های مزرعه خود را با سخت، تلخ و رشته‌ای بودن آن‌ها مواجه می‌کنید.

دو راه آسان برای فهمیدن این‌که کرفس شما آماده برداشت است یا خیر؛ وجود دارد:

  • گذشت 130 تا 140 روز از جوانه زدن نهال‌ها
  • طول حدود 6 اینچی ساقه‌ها از پایه تا اولین برگ

به همین دلیل بهتر است تاریخ انجام کاشت بذرها یا نشاهای کرفس را برای خود یادداشت کنید. در این صورت می‌توانید تاریخ حدودی برای جلوگیری از تلخ شدن کرفس و زمان برداشت آن‌ها را داشته باشید.

بالغ شدن بیش از حد علت تلخ شدن کرفس

 

رنگ ساقه‌ها

ممکن است به گیاهان خود مقدار مناسب آب و کود داده‌اید، در هوای گرم خنک نگه داشته‌اید و ساقه‌ها را در زمان مناسب برداشت کرده‌اید؛ اما هنوز تلخ باشند. در این حالت بد نیست که به رنگ آن‌ها نگاهی بیندازید. یکی از مواردی که در تلخ شدن کرفس تأثیر دارد، رنگ ساقه‌ها است.

برای داشتن ساقه‌های کرفس شیرین‌تر، باید گیاهان باغ‌تان را به وسیله کارتن‌ حدود دو هفته قبل از برداشت، بپوشانید. این موضوع مانع از رسیدن خورشید به ساقه‌ها می‌شود. از همین رو روند تولید کلروفیل کاهش پیدا می‌کند و رنگ ساقه‌های کرفس به رنگ سبز روشن درمی‌آیند. در نتیجه گیاهی شیرین‌تر ایجاد خواهد شد.

در صورتی که زمان برداشت را به تعویق انداخته باشید، ساقه‌ها به دلیل دریافت نور خورشید بیش از حد مورد نیاز به رنگ سبز پر رنگ درمی‌آیند. تلخ شدن کرفس در این حالت دور از ذهن نیست. با این حال برای امکان استفاده از این گیاهان هنوز هم وجود دارد. شما می‌توانید با پختن آن‌ها، بخشی از تلخی کرفس را بگیرید و طعم آن را بهبود دهید.

PH بستر کشت

عواملی که در بالا به آن اشاره شد، از برجسته‌ترین عواملی هستند که در تلخ شدن کرفس نقش دارند. با این حال بستر کاشت این گیاه تنها به این موارد ختم نمی‌شود. مواردی مانند میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک به طور غیر مستقیم در طعم و کیفیت نهایی این گیاهان تأثیر خواهد داشت.

PH خاک می‌تواند باعث تلخ شدن کرفس باشد. درنتیجه بهتر است با توجه به واریته کرفس کاشته شده و نوع خاک آن به سطح اسیدی یا قلیایی بودن آن قبل از کاشت توجه کنید. برای این کار می‌توانید خاک خود را آزمیش کنید تا از میزان آن مطمئن شوید. بهترین میزان PH خاک برای کرفس آن است که در طول ۳ تا ۴ ماهی که برای رشد آن در نظر گرفته می‌شود، بین ۵.۸ تا ۶.۸ باشد.

4-PH-بستر کشت علت تلخ شدن کرفس

 

گلخانه آوین

نشاهای پرورشی سالم و باکیفیت مسیر شما را در پرورش هر نوع گیاهی هموار می‌کند. به همین خاطر بهتر است مرکز معتبری را برای تهیه و خرید آن‌ها انتخاب کنید. گلخانه آوین با دارا بودن چندین سال سابقه ممتاز در حوزه تولید انواع نشاها به شما عزیزان این امکان را می‌دهد که اولین گام در تجربه پرورش گیاهان در باغ خود را محکم بردارید.

 

سخن پایانی

پرورش گیاهان کرفس در مزرعه شما را با مسائل متعددی روبرو می‌کند که ممکن است نتواند عملکرد مورد انتظار را از گیاهان برای شما به وجود آورد. یکی از ناامیدکننده‌ترین موضوعات، تلخ شدن کرفس است. با استناد و توجه به مواردی که در این مقاله بیان شد، می‌توانید از ایجاد این عارضه به راحتی جلوگیری کنید.

 

سؤالات متداول

  1. بهترین سطح PH خاک برای رشد کرفس چقدر است؟

بین ۵.۸ تا ۶.۸

  1. تلخ‌ترین ساقه‌های کرفس کدام نوع هستند؟

آن‌هایی که مدت طولانی در مزرعه مانده و رنگ سبز پررنگی دارند.

  1. چند روز پس از کاشت، کرفس‌ها آماده برداشت هستند؟

130 الی 140 روز پس از جوانه زدن نهال

 تلخ شدن کرفس

 

 

بیماری ها:

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

تغییر رنگ برگ کاهو

پوسیدگی ساقه کرفس

زرد شدن برگ کرفس

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *