4 علت ریزش برگ گوجه فرنگی- 3 درمان+ { کود و سم مورد نیاز }

ریزش برگ گوجه فرنگی

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

علت ریزش برگ گوجه فرنگی

آیا شما هم با ریزش برگ گوجه فرنگی مواجه بوده‌اید؟ زمانی که در مزرعه قدم برمی‌دارید و برگ‌های خشک شده یا زردی که زیر پای شما خرد و له می‌شوند. بنابر تجربه‌ای که از کاشت گوجه‌فرنگی دارید، حتماً می‌دانید که ریختن برگ‌ها به طور غیر عادی مسئله‌ای نگران کننده است.

با ریزش برگ گوجه فرنگی مشکلات دیگری نیز برای بوته و روند میوه دهی آن پیش می‌آید. به همین دلیل بهتر است که در اسرع وقت عامل ریزش را پیدا کنید و اقدام مؤثری را در راستای آن انجام دهید. در این مقاله همراه ما باشید تا با بررسی‌های بیان شده، تشخیص این عارضه را برایتان آسان‌تر کنیم.

علت ریزش برگ گوجه فرنگی

 

چرا ریزش برگ گوجه فرنگی اتفاق می‌افتد؟

برگ بوته‌های گوجه‌فرنگی به دلایل زیادی می‌ریزند. بعضی از آن‌ها می‌توانند مشکلات جدی ناشی از انواع بیماری‌ها باشند. در حالی که برخی دیگر نگران کننده نیستند و به عنوان یک پدیده عادی در نظر گرفته می‌شوند.

هر دلیلی که داشته باشد، شما به عنوان یک کشاورز باید بدانید که چگونه از ریختن برگ های گوجه فرنگی جلوگیری کنید. در این صورت می‌توانید شاهد ادامه رشد بوته‌ها، گلدهی و سپس میوه دهی آن‌ها باشید. اگر ریشه هر دلیل ریزش برگ گوجه فرنگی را بررسی کنید، به شرایط محیطی می‌رسید.

درنتیجه، کنترل شرایط مطلوب پرورش این گیاه بنا بر منطقه و زمان کاشت یکی از اصلی‌ترین راهکارهای کنترل این عارضه است. در ادامه با علل ریزش برگ گوجه فرنگی بیشتر آشنا می‌شوید.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

چرا ریزش برگ گوجه فرنگی اتفاق می‌افتد؟

کاشت نشا

 پس از کاشت نشا گوجه فرنگی درون مزرعه خود، ممکن است متوجه شوید که برگ‌ها شروع به ریزش می‌کنند. این موضوع به دلیل استرس ناشی از محیط جدید و البته نور خورشید است. اگر ریزش برگ گوجه فرنگی تنها به خاطر همین دلیل باشد، طی 3 یا 4 روز این ریختن تمام می‌شود.

زیرا در این مدت گیاه خود را به قرارگیری در معرض نور آفتاب عادت می‌دهد. اگر نشای آماده‌ای که از گلخانه‌ها خریدید را سخت کرده باشند، این مشکل رخ نمی‌دهد. در نتیجه نگرانی بی‌موردی نیز در شما ایجاد نخواهد شد. پس بهتر است نشاهای سخت شده و سالم را برای کاشت انتخاب کنید.

کاشت نشا

 

آبیاری نامناسب

چه آبیاری کم و چه آبیاری بیش از حد هر دو می‌توانند دلیلی برای ریزش برگ گوجه فرنگی باشند. با خشک بودن خاک و ریشه‌ها، آب کافی به برگ‌ها نمی‌رسد. از طرفی نور خورشید نیز همچنان در حال تبخیر باقی مانده اندک آبی است که در برگ‌ها وجود دارد.

درنتیجه، سطح برگ‌ها خشک می‌شوند و پس از چند روز روی زمین می‌افتند. همیشه دقت کنید که خاک زیر بوته‌ها تا عمق 5 سانتی‌متری باید مرطوب باشد. در غیر این صورت برای جلوگیری از ریختن برگ‌ها باید آبیاری را انجام دهید.

در مقابل اگر آبیاری را بیش از حد نیاز انجام دهید، برگ‌ها مقاومت خود را از دست می‌دهند. از شاخه و ساقه جدا می‌شوند و بر زمین می‌افتند. اگر نمی‌توانید آبیاری را به درستی انجام دهید؛ پیشنهاد می‌شود که اول به خاک نگاه کنید.

اگر حتی یک یا دو اینچ  از سطح خاک زیر بوته‌ها، مرطوب باشد نباید مجدد آبیاری کنید. در این صورت فرصت هماهنگی بین تبخیر و فراهم شدن دوباره آب برای برگ‌ها از بین خواهد رفت. تا زمانی که خاک به طور کامل خشک نشده است، آبیاری را انجام ندهید.

آبیاری نامناسب

 

زخمی شدن ریشه

بد نیست این دلیل ریزش برگ گوجه فرنگی نیز بررسی شود. زیرا اکثر شما در این مورد کمی بی‌توجه هستید. هنگامی که نشاها را برای کاشت درون خاک آماده می‌کنید، باید با نهایت دقت و ظرافت این کار را انجام دهید. در غیر این صورت بعضی از ریشه‌های فرعی یا حتی اصلی ممکن است دچار زخم یا آسیب شوند.

اما ارتباط این مشکل با ریزش برگ‌ها چه چیزی است؟ اگر سیستم ریشه دچار آسیب شود، در جذب آب و انتقال آن به برگ‌ها دچار اختلال خواهد شد. درنتیجه همان مشکلات کم آبی برای گیاهان گوجه فرنگی و برگ‌های آن رخ می‌دهد.

زخمی شدن ریشه

 

آفات و انواع بیماری‌ها

حمله آفات یا پاتوژن‌های دیگر می‌توانند یکی دیگر از دلایل ریزش برگ گوجه فرنگی باشند. در این موارد شناسایی علت و برطرف کردن زودهنگام آن‌ بسیار اهمیت دارد. زیرا با این کار در واقع محصولات مزرعه خود و دیگر گیاهان را نجات می‌دهید.

ازجمله بیماری‌های رایجی که منجر به ریزش برگ‌های گوجه فرنگی می‌شوند در جدول زیر آورده شده است.

نام بیماری مؤثرترین راه کنترل
پژمردگی فوزاریومی ·      انتخاب گونه مقاوم بذرهایی که روی بسته بندی آن‌ها علامت F دارند.
پژمردگی ورتیسلیومی ·      انتخاب واریته‌هایی که پسوند V  یا VF دارند.

·      استفاده از مالچ پلاستیکی

شانکر باکتریایی ·      انتخاب واریته‌های مقاوم

·      اسپری‌کردن ترکیبات دارای مس

ویروس پژمردگی خالدار ·      به کار گیری مالچ

·      حذف مداوم علف‌های هرز

البته ممکن است راه‌های پیشگیری و کنترل دیگری برای این بیماری‌ها وجود داشته باشد. به طور مثال برقراری برخی شرایط محیطی نامطلوب برای نوع خاص هر پاتوژن نیز می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. در جدول بالا راهکارهای مؤثر و برجسته برای شما معرفی شده است.

برای اطمینان از چگونگی کنترل هر بیماری یا آفت جهت جلوگیری از ایجاد عارضه ریزش برگ‌های گوجه فرنگی می‌توانید از کارشناسان گلخانه آوین مشاوره دریافت کنید. این مجموعه به طور تخصصی در حوزه کنترل و درمان انواع عارضه‌های گیاه گوجه‌فرنگی فعالیت دارند. به‌طوری‌که بهترین راهنمایی‌ها را برای نجات محصولات به شما پیشنهاد می‌کنند.

آفات نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد این پدیده است. گونه‌های مختلفی از یک نوع آفت به نام تریپس، با جابه‌جایی ویروس‌ها به برگ‌ها حمله می‌کنند. با تزریق این ویروس به برگ و تغذیه از آن‌ها، برگ‌ها بیمار می‌شوند. درنهایت نیز اتصال خود را به شاخه از دست می‌دهند.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

سؤالات متداول

  1. چه هنگامی ریزش برگ‌ گوجه فرنگی نگران کننده نیستند؟

زمانی که نشاهای آماده برای اولین بار در زمین کاشت می‌شوند و به محیط هنوز عادت ندارند.

  1. رایج‌ترین نوع آفاتی که باعث ریختن برگ‌ها می‌شود چیست؟

گونه‌های مختلفی از تریپس

  1. چگونه می‌توان از ریزش برگ‌ها که به پژمردگی فوزاریومی مبتلا است، جلوگیری کرد؟

  انتخاب کردن واریته‌های مقاوم که معمولاً پسوند F دارند.

 

سخن پایانی

ریزش برگ گوجه فرنگی در حد 3 یا 4 برگ در بوته‌های پراکنده ممکن است در ابتدا عادی به نظر برسد. این در حالی است که هر گونه مشکل اولیه می‌تواند تهدید نهفته‌ای برای روزهای آینده باشد. به همین دلیل بهتر است در همان ابتدا با دیدن برگ‌هایی که روی زمین افتاده‌اند، به دنبال پیدا کردن مشکل باشید. در این صورت می‌توانید با هزینه و زحمت کمتری گیاهان خود را نجات دهید.

سخن پایانی

 

مقالات

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

سایر مقالات:

رشد نکردن گوجه فرنگی
علت قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی
مرگ بوته‌ گوجه فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *