4 علت زرد شدن برگ خیار– 3 روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

4 علت زرد شدن برگ خیار– 3 روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

5 علت زرد شدن برگ خیار

چرایی زرد شدن برگ خیار، سؤال اکثر شما در طول مدت پرورش این گیاه است. مسلماً با دیدن تصویر برگ‌های زرد بوته‌ خیار نگران می‌شوید. فکرتان به انواع بیماری‌ها، آفات یا ویژگی‌های بستر کاشت کشیده می‌شود. باید بگوییم که تا حدودی دلیل این تغییر رنگ را درست حدس زده‌اید.

در صورتی که بتوانید در کوتاه‌ترین زمان دلیل زرد شدن برگ خیار را تشخیص دهید، زودتر می‌توانید از گسترش آن جلوگیری کنید. از همین رو ما در این مقاله دلایل ایجاد این عارضه و راهکارهای مربوط به آن را برای شما بیان کرده‌ایم.

5 علت زرد شدن برگ خیار

 

کمبود مواد مغذی خاک

در پرورش خیار مهم است که از وجود میزان کافی و لازم مواد مغذی درون خاک آگاه باشید. می‌توانید این کار را با آزمایش کردن خاک قبل از کشت انجام دهید. درنتیجه می‌توانید متوجه شوید که چه ماده‌ای در خاک کم است. در این صورت می‌توانید درصدد اصلاح آن اقدام کنید. این کار را هم با افزودن کودی که به آن نیاز دارید، به آسانی انجام می‌دهید.

در ادامه به برخی از موادی اشاره شده است که در صورت کمبود، عارضه زرد شدن برگ خیار را به همراه خواهید داشت.

کمبود نیتروژن

زرد شدن برگ خیار به دلیل کمبود نیتروژن یک پدیده رایج در پرورش این محصول است. این ماده در رشد شاخ و برگ گیاه خیار و ایجاد سبزینگی یا همان تولید کلروفیل آن‌ها نقش مهمی دارد. افزون بر آن برگ‌ها را تقویت و به سلامت آن‌ها کمک می‌کند. اگر تشخیص شما کمبود این ماده ضروری است، فوراً باید آن را اصلاح کنید. در غیر این صورت منجر به مرگ کلی گیاه می‌شود.

کمبود پتاسیم

این ماده نقش مهمی در مقاومت گیاه دارد. به خصوص در زمان گلدهی، گیاهان خیار به این ماده بسیار نیاز پیدا می‌کنند. درنتیجه باید به صورت مداوم این ماده به خاک اضافه شود تا گیاه بتواند میزان مورد نیاز خود را جذب کند.

علائم کمبود پتاسیم در خیار به صورت زرد شدن لبه و نوک برگ‌ها خود را نشان می‌دهد. اگر پتاسیم به برگ‌ها نرسد، این زردی کم‌کم تمام سطح برگ را می‌پوشاند. با آلوده‌شدن برگ‌های خیار، آن‌ها ضعیف می‌شوند و درنهایت از بین می‌روند.

کمبود آهن

آهن نقش حیاتی در ساختار آنزیم‌های سبزینگی برگ، عملکرد فتوسنتز دارد. از همین رو کمبود آن به سرعت باعث زرد شدن برگ خیار می‌شود. کمبود این ماده معمولاً تأثیرات خود را اول روی برگ‌های جدید می‌گذارد. اگر می‌خواهید بدانید آیا علت زردی برگ‌های خیار ناشی از کمبود آهن است یا خیر؛ به سطح برگ‌های در حال رشد نگاه کنید. این برگ‌ها در عین حال که زرد شده‌اند، رگبرگ‌های سبزی دارند.

کمبود مواد مغذی خاک علت زردی برگ‌های خیار

 

راهکارهایی برای کمبود مواد مغذی خاک

تا به اینجا با موادی که کمبود آن‌ها باعث زردی برگ خیار می‌شوند، آشنا شدید. حال مهم است که بدانید چگونه می‌توانید این کمبودها را رفع کنید. جدول زیر راه‌حل‌هایی را برای جبران کمبود هر ماده غذایی معرفی کرده است.

نوع ماده مغذی درون خاک راهکارهای پیشنهادی
کمبود نیتروژن افزودن نیترات آمونیوم

اضافه کردن یک لایه کمپوست در اطراف خاک گیاه

کمبود پتاسیم به کار بردن کودهای پتاسیمی به صورت منظم؛ اما به اندازه
کمبود آهن اسپری‌کردن محلول آهن روی برگ

افزودن آهن به شکل دانه در اطراف ریشه گیاه جهت جذب بیشتر گیاه

البته توجه کنید که طبق دستورالعمل‌های موجود روی بسته‌بندی، کودها را به مزرعه‌تان اضافه کنید. در غیر این صورت هدف شما از نجات برگ گیاهانتان عکس می‌شود. درنهایت نه‌تنها برگ خیار؛ بلکه کل گیاه از بین خواهد رفت.

در صورت نیاز به مشاوره به منظور چگونگی استفاده از کودها برای رفع مشکل زردی برگ خیار می‌توانید با کارشناسان گلخانه آوین تماس بگیرید. این مجموعه شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی می‌کنند.

راهکارهایی برای کمبود مواد مغذی خاک که کمبود آن‌ها باعث زردی برگ خیار می‌شوند

 

آبیاری نامناسب

هنگامی که آبیاری بیش از حد انتظار گیاه انجام شود، زرد شدن برگ خیار اتفاق می‌افتد. با ایجاد اختلال در فتوسنتز گیاه، تولید کلروفیل نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از همین رو این رنگ‌دانه‌ها دیگر در برگ‌ها سبزی خود را نشان نمی‌دهند. درنتیجه شما برگ‌های گیاهان خیار خود را به رنگ زرد می‌بینید.

 افزون بر آن زمان آبیاری نیز می‌تواند به طور غیر مستقیم روی این عارضه تأثیر داشته باشد. به‌عنوان‌مثال اگر گیاهان را در شب آبیاری کنید، آن‌ها به مدت طولانی مرطوب می‌مانند. از همین رو برگ گیاهان مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها و مشکلات ازجمله زردی برگ می‌شوند.

بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل، انجام آبیاری منظم و اصولی است. همچنین با اطمینان از زهکشی قوی خاک و استفاده از شیوه آبیاری قطره‌ای می‌توانید از بابت این عامل زرد شدن برگ بوته‌های خیار اطمینان خاطر داشته باشید.

آبیاری نامناسب عامل زرد شدن برگ بوته‌های خیار

 

کمبود نور خورشید

یکی دیگر از مقصران زرد شدن برگ خیار به دلیل مشکلات در دریافت نور است. نور آفتاب دوست گیاهان خیار هستند. به همین دلیل روزانه باید به مدت 6 ساعت گیاهان خود را در مقابل نور خورشید قرار دهید. با دریافت نور زیاد و همچنین عملکرد خوب فتوسنتز در برگ‌ها، ریختن و زردی از آن‌ها دور می‌شوند.

کمبود نور خورشید عامل زرد شدن برگ بوته‌های خیار

 

آفات

آفات مختلفی ازجمله: شته‌ها، کنه‌های عنکبوتی و مگس‌های سفید تغذیه خود را از شیره‌ برگ‌های خیار دریافت می‌کنند. در همین حالت، این حشرات بزاق آبکی خود را به داخل بافت برگ‌ها تزریق می‌کنند. با انتقال این عفونت به داخل برگ‌ها، سطح برگ‌ها کم‌کم شروع به زرد شدن می‌کنند.

زرد شدن برگ خیار تنها آسیب این آفات نیست. با آلوده شدن برگ‌ها، برگ‌ها می‌ریزند و گیاه می‌تواند به کلی از بین برود. به همین خاطر بهتر است به محض آنکه متوجه وجود این حشرات شدید، آن‌ها را از بین ببرید. استفاده از اسپری محلول صابون حشره‌کش روی برگ‌ها این کار را برای شما انجام می‌دهد.

آفات عامل زرد شدن برگ بوته‌های خیار

 

بیماری‌های گوناگون خیار

یکی از اثرات پاتوژن‌های مختلف روی گیاه، زرد شدن برگ خیار است. بیماری های خیار همانند: ویروس موزاییک، کپک پودری و پژمردگی فوزاریومی ازجمله رایج‌ترین عارضه‌هایی هستند که برگ‌های خیار را زرد می‌کنند. در جدول زیر توضیحات بیشتری درباره هر کدام از این بیماری‌ها آورده شده است.

نام بیماری نحوه ایجاد آلودگی
بیماری موزائیک خیار شته‌ها این ویروس را از گیاهان آلوده و علف‌های هرز به برگ گیاهان سالم خیار منتقل می‌کنند.
کپک پودری هاگ‌های قارچ به وسیله باد به گیاهان سالم منتقل می‌شوند و در رطوبت محیط روند آلودگی را شروع می‌کنند.
پژمردگی فوزاریومی قارچ فوزاریوم در خاک و آب آلوده و همچنین بقایای گیاهان آلوده به ریشه گیاه حمله می‌کند.

اگر در بررسی‌های دوره‌ای داخل مزرعه خود، نشانه‌هایی از زرد شدن برگ خیار را همراه با علائم غیرعادی دیگری مشاهده کردید، از گلخانه آوین کمک بگیرید. این مرکز به صورت تخصصی درباره مشکلات گیاهان خیار مزرعه، راهکارهایی مؤثر را به شما معرفی می‌کنند.

بیماری‌های گوناگون خیار

 

سؤالات متداول

  1. کمبود چه موادی در خاک باعث زرد شدن برگ خیار می‌شوند؟

کمبود نیتروژن، آهن و پتاسیم

  1. شیوه مؤثر از بین بردن آفات حمله‌کننده به برگ گیاهان خیار چیست؟

استفاده از اسپری صابون حشره‌کش به همراه آب روی برگ گیاهان خیار

  1. علائم کمبود آهن چگونه خود را روی برگ خیار نشان می‌دهند؟

برگ‌های جدید در حالی که زرد شده‌اند؛ دارای رگبرگ‌هایی به رنگ سبز هستند.

 

زرد شدن برگ خیار

 

سخن پایانی

با زرد شدن برگ خیار مزرعه احساس بیماری و ضعف در میان گیاهان به وضوح به چشم می‌خورد. به همین دلیل بهتر است تمام توان خود را جهت مدیریت و کنترل این مسئله صرف کنید.

اولین قدم نیز برای این کار، تشخیص درست عامل ایجاد آن است. با دانستن این موضوع می‌توانید با اصلاح رفتارهای مراقبتی یا مشاوره از افراد متخصص برگ گیاهان خود را نجات دهید.

 

 

بیماری ها:

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

میوه ندادن خیار
پیچ خوردن برگ خیار
تلخ شدن خیار

 

1 نظر دهید

  • سلام عرض و ادب به اندازه کاغی از پتاس آهن و کود سفید یوریا استفاده کرده هنوز پوته خیار رو به زرد شدن میره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *