4دلیل زرد شدن برگ کرفس– 3روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

4دلیل زرد شدن برگ کرفس– 3روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

6 دلیل زرد شدن برگ کرفس

با زرد شدن برگ کرفس مزرعه‌تان باید چه کار کنید؟ سبز بودن برگ‌های این سبزی دال بر سلامت و خوش طعم بودن آن است. از همین رو رخ دادن این اتفاق به بازارپسندی گیاه لطمه وارد می‌کند. زردی برگ کرفس ممکن است به یکی از دلایل زیر اتفاق بیفتد: بیماری، آفات باغ، کمبود تغذیه‌ای یا آبیاری بیش از حد.

ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید علت زرد شدن برگ کرفس را محدود کنید و برای حل این مشکل چه کاری باید انجام دهید.

6 دلیل زرد شدن برگ کرفس

 

شته‌ها

حمله شته‌ها تنها به زرد شدن برگ‌ کرفس ختم نمی‌شود. بلکه پژمرده شدن، پیچ خوردن و تغییر شکل برگ‌ها را نیز شامل می‌شود. این عارضه‌ها در برگ‌ها به این دلیل اتفاق می‌افتد که شته‌ها آب شاخ و برگ کرفس را می‌مکند. از همین رو برخی ویروس‌ها و عفونت‌های درونی این حشرات به داخل برگ‌ها منتقل می‌شوند.

همیشه به یاد داشته باشید که سطح زیرین برگ‌ها را برای حشرات ریز بررسی کنید که آیا دارای رنگ‌های سفید، زرد یا سبز تا سیاه هستند یا خیر. همچنین ممکن است بقایای شفاف چسبنده که به آن عسلک گفته می‌شود نیز مشاهده کنید. این عسلک در نهایت به یک ماده کپک مانند تبدیل می‌شود که شته‌ها از خود باقی می‌گذارند.

برای از بین بردن اثرات حشرات می‌توانید از نازل فشار شلنگ باغبانی با یک جت آب پرقدرت استفاده کنید. افزون بر آن ترکیبی از یک لیتر آب و نصف قاشق چای‌خوری صابون را روی برگ‌های آلوده شده اسپری کنید تا اضافات باقی مانده به کلی پاک شوند.

کرم‌های مفتولی

 کرم‌های مفتولی لارو نوعی سوسک‌ هستند که تمایل دارند درست قبل یا بعد از جوانه‌زنی به دانه‌ها ضربه وارد کنند. این حشرات به تغذیه از گیاهان کرفس از طریق سیستم ریشه زیرزمینی ادامه می‌دهند و به ریشه‌های کوچک ضربه می‌زنند. با گذشت فصل از این سرعت کاسته می‌شود؛ اما گستره گیاهان بیشتری آسیب می‌بینند.

این تخریب درنهایت منجر به زرد شدن برگ کرفس و پژمرده شدن و مرگ گیاه در بالای زمین می‌شود. گیاهان کرفسی که در نتیجه حمله کرم زرد شده‌اند، رنگ خود را از پایین به بالا تغییر می‌دهند و در نهایت رشد خود را متوقف می‌کنند. برای جلوگیری از حمله این نوع آفات همیشه خاک محل رشد گیاهان آسیب‌دیده را بررسی کنید.

اگر کرم‌هایی را در خاک دیدید، آن را با آب فراوان پر کنید تا از بین بروند. گیاهان آسیب دیده را بیرون بکشید و قبل از انتقال آن‌ها به مکان جدید، ریشه آن‌ها را پاک کنید. خاک با زهکشی ضعیف در برابر کرم‌های مفتولی حساس است؛ درنتیجه بهبود زهکشی باعث کاهش شیوع این آفات می‌شود.

کرم‌های مفتولی دلیل زرد شدن برگ کرفس

 

کمبود نیتروژن

زمانی که گیاهان به دلیل عدم تعادل مواد مغذی زرد می‌شوند، نشان‌دهنده آن است که نیتروژن کافی دریافت نمی‌کنند. زرد شدن برگ کرفس در صورت کمبود نیتروژن ابتدا از قدیمی‌ترین برگ‌های آن شروع می‌شود و در نهایت  به کلی شاخ و برگ گیاه را فرامی‌گیرد.

گیاهان کرفسی که به دلیل کمبود نیتروژن زرد هستند، ممکن است رشد خود را متوقف کنند. برای درمان این مشکل باید کرفس‌ها را با کود حاوی نیتروژن فراوان تغذیه کنید. با این حال دقت داشته باشید که افزایش نیتروژن در سطوح زیاد مشکلاتی نظیر افزایش رشد برگ و ضعیف ماندن ریشه و ساقه را در گیاهان کرفس به همراه خواهد داشت.

به همین خاطر بهتر است قبل از افزودن هر گونه ماده غذایی با افراد متخصص در حوزه کشاورزی مشورت کنید. در صورتی که از میزان مواد غذایی مورد نیاز برای رشد سالم گیاهان کرفس مطلع نیستید، می‌توانید با کارشناسان گلخانه آوین تماس بگیرید.

بیماری زرد فوزاریومی

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ کرفس‌ مزرعه‌تان ممکن است بیماری خاکزاد فوزاریومی باشد. این عارضه توسط قارچ Fusarium oxysporum ایجاد می‌شود. این قارچ از طریق ریشه وارد گیاهان می‌شود. در فصول گرم سال که زمین سنگین و مرطوب است، تکثیر هاگ‌ها در خاک بسیار مشکل‌ساز خواهد شد. گیاهان مبتلا به زرد فوزاریومی علاوه بر شاخ و برگ‌های زرد رنگ، ساقه‌هایی به رنگ قرمز نیز خواهند داشت.

برای پیشگیری از روبرو شدن با این بیماری در داخل مزرعه، موارد زیر را در روند پرورش کرفس به خاطر داشته باشید:

  • انتخاب بذرها و نشاهای مقاوم
  • اطمینان از زهکشی مناسب خاک
  • حفظ باغ عاری از علف هرز
  • تمیز کردن بقایای کرفس پس از برداشت
  • ضدعفونی ابزار، دستکش و کفش‌ها

بیماری زرد فوزاریومی دلیل زرد شدن برگ کرفس

 

سوختگی برگ سرکوسپورا

یکی دیگر از بیماری‌های زرد شدن برگ کرفس، سوختگی برگ است. این بیماری قارچی در آب و هوای گرم و مرطوب بسیار شایع است. بدین صورت که قارچ این بیماری اثرات خود را به شکل لکه‌های دراز، زرد رنگ و نامنظم روی برگ‌های کرفس نشان می‌دهد.

با گذشت زمان نیز این لکه‌ها بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند تا جایی که تمام برگ به رنگ زرد دیده می‌شود. درنهایت ممکن است رنگ زرد به سمت قهوه‌ای نیز متمایل شود.تمیز کردن بقایای گیاهی به طور معمول از سوختگی برگ سرکوسپورا کرفس جلوگیری می‌کند.

 علف‌های هرز را از بین ببرید؛ زیرا آن‌ها می‌توانند میزبان هاگ‌های این قارچ باشند. همچنین اطمینان حاصل کنید که گیاهان را در پایه آن‌ها آبیاری کنید. آبیاری سربار می‌تواند باعث پاشیده شدن آب به برگ‌ها و انتقال هاگ قارچ بیماری‌زا شود.

علاوه بر آن وجود این قارچ و بیماری که به وجود می‌آورد، نور خورشید نیز می‌تواند باعث سوختگی برگ و در ادامه زرد شدن آن‌ها شود. آفتاب شدید باعث بخار شدن حجم زیادی از آب درون سلول برگ‌ها می‌شود. به همین خاطر در روند تولید کلروفیل که باعث سبزینگی برگ است، اختلال ایجاد می‌شود.

درنهایت با زرد شدن برگ کرفس به دلیل آفتاب سوختگی، جمع شدن برگ‌ها نیز به خاطر کمبود آب رخ می‌دهد. در صورت شناسایی مشکل در سطوح ابتدایی می‌توانید با انجام آبیاری منظم، گیاهان کرفس خود را نجات دهید.

سوختگی برگ سرکوسپورا دلیل زرد شدن برگ کرفس

 

بیماری ویروسی موزائیک کرفس

اگر سایر علل زرد شدن برگ کرفس نتوانست شما را در یافتن مشکل قانع کند، آخرین علت احتمالی ویروس موزاییک کرفس خواهد بود. شاخ و برگ‌های زرد شده دارای شکل یک الگوی خال‌دار یا موزائیک مانند هستند که تشخیص را راحت می‌کنند. علاوه بر آن ممکن است برگ‌های زرد به شکل دیگری پیچ خورده، چروکیده یا تغییر شکل نیز دهند.

متأسفانه، برای این ویروس هیچ درمانی وجود ندارد. درنتیجه اگر ویروس موزاییک کرفس به باغ شما حمله کند، باید تمام گیاهان آلوده را جمع کنید و از بین ببرید. مراقب شته‌ها و برگ خوارها در اطراف مزرعه باشید. این موجودات به راحتی این ویروس را پخش می‌کنند. درنهایت نیز با انتخاب گونه‌های مقاوم از نشاهای کرفس، این خطر را کاهش دهید.

بیماری ویروسی موزائیک کرفس دلیل زرد شدن برگ کرفس

 

گلخانه آوین

اگر به دنبال تهیه نشاهای سالم و عاری از هر گونه بیماری هستید، می‌توانید با خیالی آسوده مجموعه گلخانه آوین را انتخاب کنید. این مرکز در تولید و پرورش نشاهای گوناگون؛ البته سالم و مقاوم سابقه درخشانی دارد. علاوه بر آن در صورت وجود هر گونه مشکل در مزرعه خود می‌توانید از راهنمایی‌های افراد مجرب این مجموعه کمک بگیرید.

سخن پایانی

زرد شدن برگ کرفس یکی از عارضه‌های ناخوشایندی است که در پرورش این گیاه ممکن است تجربه کنید. به این دلیل که برگ کرفس در ظاهر و باطن خوش طعم بودن و سلامت این گیاه در هنگام برداشت و خرید تأثیر بسزایی دارد. از همین رو بهتر است به محض مشاهده هر گونه علائم زردی برگ کرفس مشکل را شناسایی و برای حل آن تلاش کنید.

 

سؤالات متداول

  1. کمبود کدام ماده مغذی در زرد شدن برگ کرفس نقش دارد؟

نیتروژن

  1. عوامل انتقال ویروس موزائیک کرفس چه حشراتی هستند؟

شته و برگ‌خوارها

  1. شرایط محیطی مناسب برای بیماری سوختگی برگ سرکوسپورا چیست؟

آب و هوای گرم و مرطوب

 

بیماری ها:

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

پژمردگی بوته کاهو

تغییر رنگ برگ کاهو

پوسیدگی ساقه کرفس

 

 

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *