معرفی 6 روش سرمایش گلخانه + مزایا و معایب هر کدام

آشنایی با سیستم سرمایش گلخانه و روش‌های آن

سیستم سرمایش گلخانه چیست و این سیستم چگونه راه‌اندازی می‌شود؟ آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که در فصل‌های مختلف چگونه می‌توانید تعادل دمایی لازم را در گلخانه‌ها به وجود آورید؟ بالا رفتن دمای گلخانه ممکن است آثار زیان‌باری برای ساقه، گل، لقاح مناسب و جوانه‌ها داشته باشد.

حال باتوجه‌به اهمیت سیستم سرمایشی و ایجاد تعادل دما در این فضا، چه راهکاری باید اندیشیده شود؟ در ادامه مقاله جهت بررسی دقیق‌تر و نحوه راه‌اندازی این سیستم با ما همراه باشید.

سیستم سرمایش گلخانه چیست ؟

سیستم سرمایش به منظور ایجاد شرایط متعادل، به‌ویژه کنترل دما جهت رشد گیاهان در فصل‌های گرم سال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای انتخاب تجهیزات مورد نیاز جهت خنک‌سازی گلخانه‌ها، باید شرایط مختلفی از جمله: اندازه، نوع و نیازهای خاص گلخانه را مد نظر قرار دهید. سپس باتوجه‌به شرایط در دسترس، بهترین روش را برای راه‌اندازی این سیستم انتخاب کنید.

 

سایر خدمات:

مشاوره گلخانه
مشاوره کشاورزی
مشاوره ساخت گلخانه
مشاوره کشت گلخانه
مشاوره کشت گوجه فرنگی

روش‌های سرمایش گلخانه

به طور کلی روش‌های خنک‌سازی گلخانه باتوجه‌به میزان حرارت محیط و نوع گیاه، به دو دسته سرمایش غیرفعال و سرمایش فعال تقسیم می‌شوند. انواع سیستم های سرمایشی گلخانه‌ای به شرح زیر هستند.

سایه انداز  (Shade Cloth)

استفاده از سایه‌بان بر روی سقف گلخانه، سبب کاهش میزان نور و حرارت ورودی به گلخانه می‌شود. هنگام انتخاب سیستم سرمایشی باید به بودجه در دسترس، شرایط اقلیمی، منطقه جغرافیایی و نوع گیاهانی که قرار است در آن کشت شوند، توجه داشته باشید.

می‌توانید جهت محافظت از تابش نور مستقیم خورشید و کاهش دما جهت ایجاد سرمایش گلخانه، از نوعی تجهیزات به نام پرده‌های سایبان استفاده کنید.

این پرده‌ها که سایه‌انداز نیز نامیده می‌شوند، در برخی روزهای گرم فصل تابستان، به یاری سیستم گرمایشی آمده و از نفوذ گرما به فضای گلخانه جلوگیری می‌کنند تا گرما در سطح بستر و فضای بالای این محیط حفظ شود و از بین نرود.

برای آسانی در استفاده از این تجهیزات و  باز و بسته کردن پرده‌های سایبان، می‌توانید از نوعی مکانیزم رفت و قوی استفاده کنید. همچنین شما به عنوان یک گلخانه‌دار می‌توانید با ایجاد نوعی پوشش شیری رنگ در برخی نقاط خاص، سبب انعکاس بخش زیادی از انرژی حرارتی خورشید که به سقف این مکان تابیده می‌شود، شوید.

تهویه و جابه‌جایی هوا (Ventilation)

عملیات تهویه و جابه‌جایی هوا در گلخانه، با استفاده از پنکه‌های دیواری، پنکه‌های سقفی یا دریچه‌ها صورت می‌گیرد. البته باید در طراحی سیستم سرمایش گلخانه به این امر توجه کنید که پنکه‌ها ظرفیت خروج هوای کل گلخانه در یک دقیقه را داشته باشند.

در بسیاری از گلخانه‌های مکانیزه از پنجره‌های سقفی که امکان باز و بسته شدن  دارند، جهت خارج کردن گرما استفاده می شود.

نکته مهم آن است که با توجه به این که هوای گرم پیوسته در سطح بالای هوای سرد قرار دارد، به منظور ایجاد جریان هوای مطلوب در داخل برخی گلخانه‌ها که نیاز بیشتری به کاهش دما دارند، می‌بایست هم از پنکه‌های دیواری و هم از پنجره‌های سقفی جهت ایجاد جریان مطلوبی از هوا استفاده کرد.

یکی از این سیستم‌ها، سیستم سرمایشی گلخانه خیار است که از ترکیب پنکه و پنجره به اعتدال دمایی مورد نیاز می‌رسد.

سرمایش تبخیری  (Active Cooling)

این سیستم سرمایشی با توجه به جذب حرارت موجود در هوا هنگام تبخیر رطوبت استفاده می‌شود. در این سیستم، تبخیر آب از سطوح مرطوب مصنوعی گلخانه، سبب کاهش درجه حرارت محیط می‌شود.

به‌طور کلی سیستم‌های سرمایش گلخانه، به جابه‌جایی هوای داخل و خارج و همچنین سرعت جریان باد متکی هستند. روش‌های غیرفعال با توجه به تأثیر قابل توجهی که در کاهش دمای فضای گلخانه دارند، برای گیاهانی که نیاز به دمای پایین برای رشد دارند، گزینه مطلوبی هستند.

ونتیلاتورها

برای افزایش جریان هوا در گلخانه از ونتیلاتورها استفاده می‌شود. این وسیله که به صورت سقفی یا دیواری در محیط گلخانه تعبیه می‌شود، کاهش سریع دمای گلخانه را به دنبال دارد. این دستگاه هوای داخل مکان موردنظر را به بیرون انتقال می‌دهد و در مقابل هوای تازه را به درون فضا هدایت می‌کند.

این وسیله پرکاربرد علاوه بر ایجاد سرمایش گلخانه در مکان‌های مختلفی مانند کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های تجاری برای تهویه هوا و همچنین حذف ذرات آلاینده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم فن و پد  (Fan and Pad System)

این نوع تجهیزات از ترکیبی از فن‌ها و پد‌های خنک‌کننده تشکیل شده است. هوا از طریق پد‌هایی که مرطوب شده‌اند به گلخانه وارد و سبب خنک‌شدن محیط می‌شود.

سیستم سرمایش تبخیری با فن و پد، از جمله کارآمدترین سیستم‌های سرمایشی جهت خنک‌سازی گلخانه‌ها، به خصوص گلخانه‌های مناطق خشک یا نیمه‌خشک است. در این نوع تجهیزات پدها به صورت عمودی روی دیوار یک گلخانه نصب شده و با ورود مداوم آب روی آن‌ها، به وسیله پمپ مرطوب می‌شوند.

وظیفه قطعه‌ای که در زیر قاب نگهدارنده پد قرار دارد، جمع‌آوری آب اضافی عبور کرده از پد و هدایت آن به سمت مخزن است. این آب مجددا به سیستم باز گردانده شده و عملیات فوق جهت ایجاد سرمایش گلخانه تکرار می‌شود.

خنک کننده‌های مه‌پاش  (Fog Cooling System)

مه‌پاش‌ها بهترین سیستم سرمایشی گلخانه جهت ایجاد تعادل دمایی از طریق پراکنش آب هستند. برخی از گلخانه‌ها با استفاده از سیستم‌های مه‌پاش، افزایش رطوبت و تبخیر آب و در نتیجه کاهش دمای گلخانه را به  دنبال دارند.

این سیستم‌ها یکی از جذاب‌ترین و در عین‌حال پرطرفدارترین تجهیزات ایجاد تعادل‌دما در فضای داخلی گلخانه هستند که در آن‌ها اساس کار، گرفتن حرارت هوا از طریق فرایند تبخیر آب است. در این قطعات، آب با فشار زیادی از طریق نازل‌هایی به صورت ذرات ریز مه مانند در هوا پراکنده می‌شوند.

برای صحیح کار کردن مه‌پاش، باید حتماً قطر قطرات ایجاد شده کمتر از 40 میکرون باشد؛ چراکه در این حالت قطرات آب مدت نسبتاً طولانی در هوا معلق خواهند ماند. لازم است بدانید که در مدت زمانی که این قطرات در هوا معلق هستند، با جذب حرارت لازم تبخیر و سبب خنک‌سازی محیط می‌شوند.

گلخانه آوین؛ بهترین مشاور برای گلخانه شما!

مشاوران گلخانه آوین، با توجه به تخصص و تجربه طولانی‌مدت خود، شما گلخانه‌داران عزیز را در فرایند ایجاد بهترین سیستم سرمایشی گلخانه و کنترل دما یاری کرده و با این عملیات سبب رشد و توسعه گیاهان می‌شوند. این مجموعه توانمند آماده ارائه همکاری در زمینه رشد گیاهان، به شما است.

همچنین اگر قصد دارید بدانید سرمایش ارزان گلخانه به چه شرایطی نیاز دارد یا اقدامات لازم جهت راه‌اندازی سیستم سرمایشی خورشیدی برای گلخانه چیست، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی

امکانات و قابلیت‌هاتی یک گلخانه، علاوه بر افزایش ارزش آن، شرایط و رفاه لازم جهت رشد و تکثیر اصولی گیاهان را به دنبال دارد. همچنین میزان درآمد نهایی گلخانه با افزایش برخی قابلیت‌ها افزایش پیدا می‌کند. پس بهتر است با پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم، اقدام به مجهز کردن این مکان کنید.

برای این کار می‌توانید به مجموعه‌های حرفه‌ای و کاربلد که در زمینه مجهزسازی گلخانه‌ها فعالیت دارند مراجعه و ضمن بررسی و اطلاع از قیمت سیستم سرمایشی گلخانه، از آن‌ها طلب یاری کنید.

در این مقاله سعی بر آن بود که به بررسی نحوه راه‌اندازی اهمیت سرمایش گلخانه خانگی در رشد گیاهان و همچنین درآمد گلخانه بپردازیم تا در مواقع نیاز از این مطالب بهره بگیرید.

سوالات متداول

  1. سیستم سرمایش گلخانه چیست؟

این سیستم به منظور ایجاد شرایط متعادل، به‌ویژه کنترل دما جهت رشد گیاهان در فصل‌های گرم سال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  1. سیستم سرمایشی گلخانه به چند دسته تقسیم می‌شوند ؟

به دو دسته سرمایش غیر فعال و سرمایش فعال

  1. یکی از بهترین گزینه‌ها جهت ایجاد سرمایش گلخانه‌ای چیست ؟

مه‌پاش

 

سایر مقالات:

4 مزیت کشت گلخانه + معرفی فناوری‌ها و روش‌های نوین آن
درآمد گلخانه چقدر است؟ بررسی درآمد 4 نوع گلخانه مختلف
4 قابلیت و مزیت هوشمند سازی گلخانه ها نسبت به گلخانه‌های معمولی

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *