5 دلیل بیماری سفیدک سطحی هندوانه- 9 روش پیشگیری+ {کود و سم}


با علل ایجاد بیماری سفیدک سطحی هندوانه آشنا شوید!

بیماری سفیدک سطحی هندوانه (سفیدک سطحی جالیز هندوانه) از جمله بیماری‌های قارچی در محصولات هندوانه است. این بیماری باعث آسیب به گیاه هندوانه می‌شود و یکی از علت‌های مهم در ایجاد این بیماری این است زمانی که کشت تراکم محصولات به میزان فراوانی برسد، این بیماری رخ می‌دهد.

آیا از علت‌های مهمی که می‌تواند باعث پدیدارشدن این بیماری شود، آگاهی دارید؟ یا می‌دانید با چه روشی می‌توانید از این علت‌ها پیشگیری کنید؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا از راهکارهای علمی و تخصصی در این راه شما را راهنمایی کنیم.

بیماری سفیدک سطحی جالیز هندوانه چیست؟

بیماری سفیدک سطحی جالیز هندوانه

سفیدک سطحی هندوانه یا سفیدک سطحی جالیز یکی از بیماری‌های گیاهی است که به‌واسطه قارچ‌ها ایجاد می‌شود و به طور عمده روی برگ‌های هندوانه ظاهر می‌شود. این بیماری به نام علمی Podosphaera xanthii نیز شناخته می‌شود و ممکن است آسیب‌هایی را به گیاه هندوانه وارد کند و در نهایت باعث کاهش عملکرد و کیفیت محصول شود.

نشانه‌های سفیدک سطحی هندوانه

نشانه‌های بیماری سفیدک سطحی در هندوانه عمدتاً روی برگ‌های هندوانه ظاهر می‌شود. این بیماری نشانه‌های خاصی دارد که به‌راحتی قابل‌تشخیص هستند. به‌طورکلی، نشانه‌های این بیماری در گیاه هنداونه عبارت‌اند از:

 • تشکیل لکه‌های سفید: روی برگ‌های هندوانه لکه‌های سفید و پودری شکل به وجود می‌آید. این لکه‌ها ممکن است از اندازه‌های کوچک تا بزرگ‌تر داشته باشند و به‌صورت مجموعه‌ای از نقاط سفید پراکنده روی سطح برگ‌ها ظاهر می‌شوند.
 • پوشیدگی پودری: نقاط سفیدروی برگ‌ها باعث پوشیدگی پودری سطح برگ‌ها می‌شود. این پودر سفید معمولاً به‌طورکلی بر روی برگ‌ها پخش می‌شود و برگ‌ها به‌صورت غیرطبیعی نمایان می‌شوند.
 • تغییر رنگ برگ‌ها: برگ‌های مبتلا به بیماری سفیدک سطحی هندوانه ممکن است به طور ناگهانی تغییر رنگ دهند و به سفیدی بیشتری نزدیک شوند.
 • کاهش عملکرد و کیفیت محصول: بیماری سفیدک سطحیدر هندوانه ممکن است باعث کاهش عملکرد گیاه هندوانه و کیفیت محصول شود. این کاهش عملکرد می‌تواند به دلیل آسیب به برگ‌ها و کاهش فعالیت کلروفیل و فتوسنتز در گیاه باشد.

نشانه‌های بیماری سفیدک سطحی در هندوانه از سایر بیماری‌ها و آفات معمولاً قابل تمییز هستند و معمولاً از طریق مشاهده برگ‌ها و سطح گیاه به‌راحتی تشخیص داده می‌شوند.

در صورت مشاهده نشانه‌های ناشایست در گیاهان هندوانه یا هر گونه گیاه دیگر، بهتر است کمک حرفه‌ای از کارشناسان کشاورزی و باغبانی درخواست کنید تا بیماری‌های گیاهی به‌صورت صحیح تشخیص داده و مدیریت شوند.

علل ایجاد سفیدک سطحی هندوانه

سفیدک سطحی جالیز هندوانه ناشی از عفونت گیاه هندوانه توسط قارچ Podosphaera xanthii است که به‌عنوان عامل ایجادکننده این بیماری شناخته می‌شود. این قارچ به طور عمده روی برگ‌های هندوانه ظاهر می‌شود و باعث تشکیل لکه‌های سفید و پودری شکل می‌شود.

علل ایجاد سفیدک سطحی هندوانه

عوامل زیر می‌توانند به انتشار و شیوع بیشتر این بیماری در گیاه هندوانه کمک کنند:

 • شرایط آب‌وهوایی: بیماری سفیدک سطحی هندوانه به‌ویژه در شرایط مرطوب و خنک طیف گسترده‌ای از مناطق رشد می‌کند. رطوبت زیاد هوا و آبیاری نامناسب می‌توانند به انتشار بیشتر این قارچ و شیوع بیماری کمک کنند.
 • تراکم گیاهان: تراکم زیاد گیاهان هندوانه باعث می‌شود که هوا در بین گیاهان بیشتر محدود شود و رطوبت‌ها زیاد شوند که شرایط مناسبی برای رشد قارچ‌ها ایجاد می‌کند.
 • عدم تهویه مناسب: تهویه نامناسب محیط و عدم تهویه مناسب بین گیاهان می‌تواند به انتشار بیشتر قارچ و گسترش بیماری کمک کند.
 • عدم مدیریت مناسب آبیاری: آبیاری نامناسب و تجمع آب در نزدیکی برگ‌ها می‌تواند به شیوع بیشتر بیماری کمک کند. آبیاری منظم و درست می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.
 • عدم تناوب محصول: کشت مکرر گیاهان هندوانه و عدم تناوب محصول می‌تواند باعث افزایش شیوع بیماری‌ سفیدک سطحی جالیز هندوانه شود. تناوب محصول و عدم کاشت مکرر هندوانه یا گیاهان مشابه می‌تواند به کنترل این بیماری کمک کند.

برای پیشگیری و کنترل بیماری سفیدک سطحی هندوانه می‌توان اقدامات پیشگیرانه‌ زیادی را انجام داد. همچنین، بهتر است به‌صورت منظم گیاهان هندوانه خود را بررسی کنید تا در صورت مشاهده نشانه‌های ناشایست، اقدامات مناسب برای مدیریت بیماری انجام دهید.

راهکارهای پیشگیری از سفیدک سطحی هندوانه

راهکارهای پیشگیری از سفیدک سطحی هندوانه

برای پیشگیری از بروز بیماری سفیدک سطحی جالیز در هندوانه، راهکارهای زیادی وجود دارند که با انجام هر کدام از این موارد می‌توانید از ایجاد این بیماری در گیاه هندوانه پیشگیری کنید.

راهکارهای پیشگیری از بیماری سفیدک سطحی در هندوانه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • انتخاب ارقام مقاوم: از ارقام هندوانه‌های مقاوم به بیماری‌ها، به‌خصوص سفیدک سطحی هندوانه، استفاده کنید. انتخاب ارقام با مقاومت به این بیماری می‌تواند کمک کند تا خطر ابتلا به آن کاهش یابد.
 • مدیریت مناسب آبیاری: آبیاری را به طور منظم و متعادل انجام دهید تا رطوبت زیاد در محیط ایجاد نشود و شرایط رشد مناسب برای قارچ‌های بیمارگر فراهم نشود.
 • کاشت مستقیم در خاک: از کاشت مستقیم بذر هندوانه در خاک به‌جای کاشت پیشروی که باعث تماس نزدیک‌تر گیاهان با خاک و مناطق آلوده بیشتر می‌شود، استفاده کنید.
 • انتخاب محل مناسب: هندوانه‌ها را در محلی با آفتاب کافی و هوای خشک کاشته و از تراکم بیش از حد گیاهان جلوگیری کنید.
 • استفاده از کودهای متعادل: اطمینان حاصل کنید که گیاهان هندوانه از کمبود یا اضافه کود جلوگیری شود. استفاده از کودهای متعادل و مطابق با نیاز گیاه کمک به حفظ سلامت گیاهان می‌کند.
 • تهویه مناسب: تهویه مناسب محیط و فاصله مناسب بین گیاهان، از رشد و گسترش بیمارگرها مخصوصاً قارچ‌های بیمارگر جلوگیری می‌کند.
 • تناوب محصول: به‌تناوب محصول در زمین‌ها توجه کنید تا بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌های خاکی و گیاهی کاهش یابند.
 • استفاده از محصولات بیولوژیک: استفاده از محصولات بیولوژیک مانند قارچ‌های مفید و باکتری‌ها که به‌عنوان آنتاگونیست‌ها می‌توانند به کنترل بیماری‌ها کمک کنند، می‌تواند مؤثر باشد.
 • جلوگیری از انتقال باکتری‌ها و قارچ‌ها: از انتقال باکتری‌ها و قارچ‌ها از گیاهان مبتلا به سالم جلوگیری کنید. تمیز نگه‌داشتن ابزارها و تجهیزات کشاورزی و استفاده از ابزارهای مخصوص به هر گیاه می‌تواند از انتقال بیماری از گیاهان مبتلا به سالم جلوگیری کند.

اگر بیماری  سفیدک سطحی جالیز در هندوانه در باغچه شما شدیدتر شده یا کنترل بیماری دشوار است، بهتر است کمک حرفه‌ای از کارشناسان کشاورزی و باغبانی درخواست کنید.

استفاده از قارچ‌کش برای بیماری سفیدک سطحی هندوانه

برای اینکه بتوانید از محصولاتی  برای انتقال باکتری و قارچ‌ها جلوگیری کنید، بهتر است از قارچ‌کش‌ها برای پیشگیری از این محصولات استفاده کنید. تعداد قارچ‌کش‌های مفید برای این بیماری فراوان است که شما می‌توانید به انتخاب خود و زیر نظر مشاور آن را خریداری نمایید.

قارچ‌کش برای بیماری سفیدک سطحی هندوانه

استفاده از قارچ‌کش‌ها برای بیماری سفیدک سطحی هندوانه (سفیدک سطحی جالیز) عبارت‌اند از:

 • اینفیتینو
 • رانمن
 • اکویشن پرو
 • الیت یا فوزیتیل آلومینیوم
 • پروپاموکارپ
 • کاربندازیم به‌صورت تزریقی و کلروتالونیل به‌صورت برگی در دو مرحله
 • سیدلی تاپ

 

گلخانه آوین

اگر محصول شما درگیر بیماری سفیدک سطحی جالیز هندوانه شده است، بهتر است در این مسیر از متخصصان کاربلد که در این زمینه دانش کافی و مهارت زیادی دارند مشورت بخواهید، گلخانه آوین با داشتن متخصصان حرفه‌ای در زمینه تشخیص این نوع بیماری می‌توانند کمک زیادی به شما کنند.

تماس با این گلخانه فرصت خوبی است که بتوانید از راهکارهایی برای بیماری سفیدک سطحی هندوانه (سفیدک سطحی جالیز) پیشگیری کنید. پس حتماً از این فرصت بسیار خوب استفاده کنید و هر چه زودتر با این گلخانه تماس بگیرید.

 

سخن نهایی

بیماری سفیدک سطحی هندوانه (سفیدک سطحی جالیز) در دسته بیماری‌های قارچی هندوانه قرار دارد. این بیماری نشانه‌های زیادی همراه خود دارد، یکی از این نشانه‌های بسیار مهم پوشیدگی پودری رنگ روی گیاه هندوانه است که کشاورزان باید حتماً به محصولات خود توجه زیادی داشته باشند.

هر چقدر زمان زیادی برای این بیماری طی شود مدت‌زمان بیشتری نیز طول می‌کشد تا از این بیماری پیشگیری شود. با گسترش این بیماری برگ گیاه هندوانه بیشتر شکننده می‌شود و در نهایت نیز از بین می‌روند.

 

سؤالات متداول

 1. آیا شرایط آب‌وهوایی بر بیماری سفیدک سطحی هندوانه تأثیر دارد؟

بله در شرایط آب‌وهوایی خنک و مرطوب این بیماری گسترش پیدا می‌کند.

 1. آیا بیماری سفیدک سطحی در هندوانه باعث تغییر رنگ برگ محصول می‌شود؟

بله یکی از نشانه‌های این بیماری تغییر رنگ برگ هندوانه است.

 1. آیا بیماری سفیدک سطحی هندوانه باکتریایی است؟

خیر این بیماری در دسته بیماری قارچی قرار دارد.

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *