5دلیل بیماری سوختگی گلگاه فلفل دلمه- 5روش پیشگیری+{کود و سم}

سوختگی گلگاه فلفل دلمه

سوختگی گلگاه فلفل دلمه (پوسیدگی انتهای گلگاه فلفل)

سوختگی گلگاه فلفل دلمه

بیماری سوختگی گلگاه فلفل دلمه در نواحی انتهای میوه فلفل‌دلمه‌ای به وجود می‌آید. این بیماری علت‌های مختلفی دارد و می‌تواند باعث عارضه‌های گوناگونی نیز شود. این بیماری در مقایسه با بیماری‌های فلفل‌دلمه‌ای دیگر تفاوت چشمگیری دارد.

آیا این بیماری می‌تواند ناشی از کمبود کلسیم در فلفل‌دلمه‌ای باشد؟ آیا بیماری سوختگی گلگاه فلفل ‌دلمه‌ای را می‌توان توسط شرایط مساعد خاک و آب مدیریت کرد؟ با ما همراه باشید تا به این سؤالات شما پاسخ دهیم.

بیماری سوختگی گلگاه فلفل دلمه

بیماری سوختگی گلگاه در فلفل‌دلمه‌ای یکی از بیماری‌های فیزیولوژیکی موجود در فلفل‌دلمه‌ای است. این بیماری درست زمانی به وجود می‌آید که میزان کلسیم موجود در این نوع سبزیجات در کمترین مقدار خود باشد، این گونه است که مقدار زیادی از کلسیم را جذب خود می‌کند.

کلسیم یکی از عناصر بسیار مهم در رشد گیاهان است. این عنصر می‌تواند نقش‌های بسیار منحصربه‌فردی همراه خود داشته باشد، یکی از این نقش‌های بسیار خاص رشد دیواره سلولی در فلفل‌دلمه‌ای است و با این کار می‌توانید کیفیت محصول موردنظر خود را بالا ببرید.

نشانه‌های سوختگی گلگاه فلفل دلمه

نشانه‌های سوختگی گلگاه فلفل دلمه

این بیماری در دسته محصولات فلفل‌دلمه‌ای می‌تواند دچار عارضه‌های مختلفی شود.

نشانه‌های سوختگی گلگاه در فلفل دلمه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رنگ سوختگی: برگ‌ها و سایر قسمت‌های گلگاه که تحت‌تأثیر دماهای بالا قرار گرفته‌اند، ممکن است به رنگ قهوه‌ای تیره یا مشکی تغییر کنند.
 • خشک‌ شدن و انسداد رگ‌ها: سوختگی می‌تواند منجر به خشک‌شدن و انسداد رگ‌های برگ شود. این موضوع می‌تواند باعث عدم تأمین آب و عناصر غذایی به‌صورت صحیح در گیاه شود و در نتیجه سبب آسیب و ضعف در گیاه می‌شود.
 • پوسیدگی و ترک‌ها: برخی از بخش‌های گلگاه که تحت‌تأثیر سوختگی قرار گرفته‌اند، ممکن است پوسیده و ترک‌هایی داشته باشند.
 • تغییر شکل و تغییرات در رشد: سوختگی می‌تواند منجر به تغییر شکل غیرطبیعی برگ‌ها و سایر قسمت‌های گلگاه شود. برگ‌ها ممکن است خم شده، تا حدودی کوچک شده یا تغییرات دیگری در رشد و ظاهر خود داشته باشند.

در صورت مشاهده نشانه‌های سوختگی در گلگاه فلفل دلمه، می‌تواند به مشکلات محیطی نظیر دمای بالا، نور خورشید مستقیم، آبیاری نامناسب و عوامل دیگر مرتبط باشد. بررسی دقیق محیط و شرایط رشد، همراه با اقداماتی مانند کاهش دما، سایه‌بانی، آبیاری منظم و مناسب و استفاده از روش‌های مدیریت حرارتی می‌تواند به کنترل سوختگی گلگاه فلفل دلمه کمک کند.

علل ایجاد سوختگی گلگاه فلفل دلمه

علل ایجاد سوختگی گلگاه فلفل دلمه

سوختگی گلگاه در فلفل دلمه می‌تواند به علت عوامل مختلفی ایجاد شود. برخی از علل احتمالی سوختگی گلگاه در فلفل دلمه عبارت‌اند از:

 • دمای بالا: دماهای بسیار بالا می‌توانند باعث سوختگی گلگاه شوند. وقتی که گیاه در معرض آفتاب در دماهای بیش از حد گرم قرار داشته باشد، ممکن است باعث سوختگی برگ‌ها و سایر قسمت‌های گلگاه شود.
 • نور خورشید مستقیم: تابش مستقیم نور خورشید بر روی گلگاه فلفل دلمه می‌تواند باعث سوختگی به‌ویژه در دماهای بالا شود. اگر گلگاه در معرض نور خورشید مستقیم قرار داشته باشد، سطح برگ‌ها و دیگر اجزای گلگاه قادر به تحمل نور شدید نمی‌باشند و سوختگی رخ می‌دهد.
 • آبیاری نامناسب: آبیاری نامناسب، مانند آبیاری بیش از حد یا ناکافی، می‌تواند باعث سوختگی گلگاه شود. در آبیاری بیش از حد، رطوبت زیاد در سطح برگ‌ها تجمع می‌یابد و به دلیل خشک‌شدن ناشی از تبخیر سریع، سوختگی رخ می‌دهد. همچنین آبیاری ناکافی می‌تواند منجر به خشک‌ شدن برگ‌ها و سوختگی آنها شود.
 • استفاده نامناسب از محصولات شیمیایی: استفاده نادرست از محصولات شیمیایی مانند کودها یا سموم گیاه‌کش می‌تواند باعث سوختگی در گلگاه فلفل دلمه شود. استفاده بیش از حد یا استفاده نادرست از این مواد ممکن است سوختگی و آسیب به گلگاه را به همراه داشته باشد.
 • عفونت‌های قارچی: برخی از بیماری‌های قارچی مانند کپک خاکستری می‌توانند باعث سوختگی گلگاه فلفل دلمه شوند. عفونت قارچی می‌تواند برگ‌ها و سایر اجزای گلگاه را ضعیف کرده و در نهایت سوختگی را ایجاد کند.

راه‌های کنترل سوختگی گلگاه فلفل دلمه

راه‌های کنترل سوختگی گلگاه فلفل دلمه

شما می‌توانید با استفاده از راه‌هایی این بیماری را پیشگیری کنید. برای کنترل سوختگی گلگاه فلفل دلمه، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • سایه‌بانی: ایجاد سایه و محافظت از گلگاه در مواجهه با نور خورشید مستقیم می‌تواند سوختگی را کاهش دهد. استفاده از سایه‌بانی، مانند ایجاد سایه‌بان بر روی گلخانه یا استفاده از سایه‌بانی طبیعی مانند استفاده از پوشش گیاهان درختی، می‌تواند به‌حداقل‌رساندن نور خورشید مستقیم و دمای بالا کمک کند.
 • آبیاری مناسب: آبیاری منظم و مناسب را به همراه ارائه تهویه مناسب در ریشه‌ها برای جلوگیری از سوختگی انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که فلفل دلمه‌ها به آب کافی دسترسی دارند، اما آبیاری بیش از حد و رطوبت زیاد روی برگ‌ها را جلوگیری کنید.
 • مدیریت دما: توجه به دما و کنترل دمای محیط می‌تواند کمک کند. از ایجاد سایه و محافظت از گیاه در دماهای بسیار بالا خصوصاً در روزهای گرم استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از سیستم‌های خنک‌کننده مانند اسپری آب برگ‌ها استفاده کنید.
 • مدیریت آفت‌ها: آفت‌های مختلف ممکن است به سوختگی گلگاه در فلفل دلمه منجر شوند. استفاده از روش‌های غیرشیمیایی یا شیمیایی برای کنترل آفت‌ها می‌تواند کمک کند. از روش‌های بیولوژیکی مانند استفاده از حشرات کنترل‌کننده طبیعی یا استفاده از آفت‌کش‌های مجاز و با رعایت دستورالعمل تولیدکننده استفاده کنید.
 • مراقبت از خاک و تغذیه گیاهان: اطمینان حاصل کنید که گیاهان دارای شرایط رشد مناسب هستند و به تعادل صحیحی از عناصر غذایی اصلی مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و آهن دسترسی دارند. استفاده از کودهای طبیعی یا شیمیایی مناسب، باتوجه‌به نیازهای گیاهان، می‌تواند به بهبود رشد و سلامت آنها کمک کند.

در صورت عدم توانایی در کنترل سوختگی گلگاه در فلفل دلمه یا افزایش و پیشروی مشکل، بهتر است با کمک کارشناسان حوزه باغبانی و گیاه‌پزشکی مشورت کنید تا راهنمایی دقیق‌تری برای کنترل این مشکل دریافت کنید.

بهترین کود برای کنترل سوختگی فلفل

بهترین کود برای کنترل سوختگی فلفل

توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از بروز عارضه این بیماری می‌توانید از ترکیبات حاوی کلسیم ساز زیادی استفاده کنید. این ترکیبات شامل یکی از موارد زیر است:

 • کود کلات کلسیم
 • کلرید کلسیم
 • نیترات کلسیم

هر کدام از این ترکیبات را می‌توانید؛ مانند محلول‌پاشی بر روی محصولات موردنظر خود استفاده کنید. این محلول‌پاشی‌ها می‌تواند به‌صورت منظم و در زمان‌های مشخص صورت گیرد. امروزه به دلیل خسارت زیادی که این بیماری برای کشاورزان به بار می‌آورد استفاده از این ترکیبات می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

در این بیماری بهتر است پیشگیری را در اولویت قرار دهید و سپس به دنبال درمان آن باشید. زیرا که جذب کلسیم می‌تواند باعث مرگ محصول موردنظر شود. با این کار حتی می‌توانید خسارت خود را به حداقل برسانید و مدیریت صحیحی نیز داشته باشید.

گلخانه آوین

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که می‌خواهید با بیماری سوختگی گلگاه فلفل‌دلمه‌ای بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد ما به شما این است که از متخصصان گلخانه آوین کمک بگیرید و از راهکارهایی که بسیار منحصربه‌فرد و خاص هستند، استفاده کنید.

شما می‌توانید با این گلخانه در مورد راه‌های کنترل این بیماری مشورت کنید و آنها به شما کمک می‌کنند تا به‌ صورت مستقل بتوانید با راه‌های موجود در این بیماری عمل کنید.

 

سخن نهایی

بیماری سوختگی گلگاه فلفل دلمه از همان بیماری‌های بسیار شایع در فلفل‌دلمه‌ای است. این بیماری می‌تواند نشانه‌های مختلفی به همراه داشته باشد، یکی از این نشانه‌های رایج موجود تغییر رنگ و اندازه فلفل‌دلمه‌ای است.

سوختگی گلگاه فلفل دلمه به دلیل کمبود کلسیم است که در صورت نبود این ماده بسیار خاص در سبزیجات محصول موردنظر دچار مرگ سلولی می‌شود و باعث خراب‌شدن سبزیجاتی مانند فلفل‌دلمه‌ای می‌شود. پس حتماً در هنگام کشت فلفل‌دلمه‌ای به این دسته از بیماری توجه کنید.

 

سؤالات متداول

 1. آیا سوختگی گلگاه فلفل‌ دلمه‌ای می‌تواند باعث ایجاد رنگ قهوه‌ای در محصول شود؟

بله یکی از نشانه‌های این بیماری تغییر رنگ است که می‌تواند سبب رنگ قهوه‌ای نیز شود.

 1. آیا دما می‌تواند بر بیماری سوختگی گلگاه فلفل تأثیر داشته باشد؟

بله با مدیریت دمای مناسب می‌توانید از این بیماری پیشگیری کنید.

 1. آیا نور خورشید مستقیم باعث ایجاد سوختگی گلگاه فلفل‌دلمه‌ای می‌شود؟

بله نور خورشید مستقیم می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود.

 

بیماری ها:

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

سفید شدن هندوانه

سفیدک داخلی گل کلم

سفیدک سطحی هندوانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *