9نکته طلایی کنترل بیماری سوختگی گلگاه گل کلم+ کود و سم درمان


مهم‌ترین نکات درباره علائم و کنترل سوختگی گلگاه گل کلم

سوختگی گلگاه گل کلم

سوختگی گلگاه گل کلم یکی از بیماری‌های شایع در گیاه گل کلم محسوب می‌شود. گیاه گل کلم می‌تواند مورد حمله قارچ، باکتری، کپک‌ها و انواع ویروس‌ها باشد. این بیماری‌ها می‌توانند سبب تغییر رنگ و بافت گیاه شده یا موجب پژمرده شدن و از بین رفتن آن‌ها شوند.

اگر نمی‌خواهید چنین اتفاقی برای بوته گل کلم شما بیفتد و ضرر مالی نبینید، این مقاله را مغتنم بشمرید و از اطلاعات مفید آن استفاده کنید.

معرفی بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

مسلماً هیچ کشاورزی نمی‌خواهد گیاهان بیمار و ناسالمی داشته باشد؛ زیرا این بیماری باعث کاهش کیفیت و بازارپسندی کلم می‌شود و ممکن است به کل بوته سرایت کند. نکته منفی در مورد این بیماری است که تا 3 سال نمی‌توانید از زمین آن استفاده کنید.

دلیل این امر وجود قارچ یا ویروس عامل بیماری در خاک است که همچنان می‌تواند بوته‌ها را مبتلا کند. قارچ Mycosphaerella brassicicola ، به کلم، گل کلم، کلم بروکسل و کلم بروکلی حمله کرده و سبب سوختگی گلگاه در گل کلم و در نتیجه زردی و پژمردگی آن می‌شود.

 این بیماری بیشتر با بذرهای آلوده گسترش می‌یابد. دانه‌ها ممکن است حامل عامل بیماری‌زا باشند. این قارچ همچنین روی علف‌های هرز آلوده و میزبان‌های زراعی یا در باقی‌مانده‌ها زمستان باقی‌مانده و سبب آلوده شدن محصولات جدید سال بعد می‌شود.

بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

جالب است که اسپورها توسط باد پخش می‌شوند و به همین علت هوای خنک (59 درجه فارنهایت تا 70 درجه فارنهایت) مرطوب باعث پیشرفت بیشتر بیماری سوختگی گلگاه گل کلم می‌شود. همین امر توضیح می‌دهد که در برخورد با این بیماری نباید به هیچ وجه سهل‌انگار باشید.

علائم بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

اگر جزو کشاورزانی هستید که به میزان مواد معدنی خاک اهمیتی نمی‌دهید، منتظر بیماری سوختگی گلگاه در گل کلم‌های باغ خود باشید. همه قسمت‌های بالای گیاه گل کلم ممکن است علائم بیماری سوختگی در گلگاه گل کلم را نشان دهند.

ضایعات منفرد دارای حلقه‌های متحدالمرکز تیره هستند که لبه‌های مشخصی دارند و توسط یک ناحیه زردرنگ احاطه شده‌اند. در این صورت حاشیه گیاه سوخته به نظر می‌رسد و نوک برگ‌ها طراوت خود را از دست داده و قهوه‌ای می‌شوند.

با پیشرفت بیماری نقاط کوچک و فرورفته‌ای می‌بینید که آبکی هستند و به سمت انتهای گلگاه پیشروی می‌کنند. قسمت انتهایی یا گلگاه گیاه نقطه‌ای است که مورد حمله این قارچ قرار گرفته و زرد یا اصطلاحاً سوخته می‌شود. عواملی مانند آبیاری نامنظم یا کمبود کلسیم در خاک از جمله علل بروز این بیماری محسوب می‌شوند.

علائم بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

 تحت حمله شدید قارچ، بیماری سوختگی گلگاه گل کلم لکه‌ها به هم می‌پیوندند و کل گیاه ممکن است تحت‌تأثیر قرار گرفته و سیاه شود. پس از مشاهده چنین علائمی خیلی سریع برای درمان بیماری اقدام کنید وگرنه کل بوته درگیر شده و به شما خسارت مالی زیادی وارد می‌شود.

پیشگیری از بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

این بیماری سبب پژمرده شدن گیاه شده و در صورت پیشرفت می‌تواند سبب از بین رفتن بوته‌های گل کلم شود. برای همین است که باید اهمال‌کاری را کنار بگذارید و دانش خود را در خصوص انواع بیماری‌ها بالا ببرید.

اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از ایجاد آفت سوختگی در بوته گل کلم خود می‌توانید در ادامه مطالعه کنید:

 • بسترهای گیاهی را در فاصله 1 مایلی یا بیشتر از مزارع بیمار قرار دهید.
 • بلافاصله پس از برداشت و قبل از کاشت محصول جدید، پشته‌های کاه را بسوزانید و زیر زباله‌های بیمار مزارع بذر کلم و شلغم را شخم بزنید.
 • تیمار بذر با آب گرم در دمای 122 درجه فارنهایت به مدت 30 دقیقه راه‌حل پیشگیرانه خوبی است.
 • توصیه می‌شودمقدار کمی از هر تعداد بذر را درمان کنید و قبل از درمان تمام بذر جوانه‌زنی را آزمایش کنید.
 • کنترل شیمیاییبرخی از قارچ‌کش‌هایی که برای کنترل کپک پرک یا کپک سفید استفاده می‌شوند نیز لازم است.
 • از قبل به پوسیدگی ساقه کلم یا اسکلروتینیا و پوسیدگی نرم آبکی نگاه کنید تا بتوانید این بیماری را تشخیص داده و کنترل کنید.
 • از کودهای نیتروژن‌دار برای برداشت سریع محصول استفاده نکنید؛ زیرا آن‌ها می‌توانند سبب شیوع سریع بیماری شوند.
 • رطوبت خاک خود را به طرز مؤثری تنظیم کنید؛ زیرا این نوسانات رطوبت بستر مناسبی برای ایجاد بیماری سوختگی گلگاه گل کلم ایجاد می‌کند.
 • نمک خاک را اندازه‌گیری کنید؛ چرا که میزان بالای آن می‌تواند از علل بروز این بیماری در گل کلم باشد.

پیشگیری از بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

کنترل بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

گل کلم گیاهی به رنگ سفید است که خواص زیادی دارد و در تهیه ترشی و غذاها به کار می‌رود. کشاورزان به منظور فروش این گیاه را در باغ یا گلخانه خود می‌کارند.

لازم است به عنوان یک کشاورز از بیماری‌ها و روش کنترل آن مطلع باشید.

به منظور کنترل بیماری سوختگی گلگاه در انواع گل کلم بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

مراحل زمانی رشد گیاه نکاتی برای کنترل بیماری سوختگی گلگاه در گل کلم
پس از کاشت آبیاری‌های مرتب و روزانه
پس از کاشت حفظ رطوبت خاک با استفاده از مالچ
قبل از کاشت انجام زهکشی صحیح خاک
حین رشد گل کلم استفاده از کلسیم و مشتقات آن جهت تغذیه خاک
حین رشد محافظت از ریشه به منظور زخمی نشدن گیاه
قبل و حین رشد گیاه تنظیم ph مناسب برای خاک

کنترل بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

درمان بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

چنانچه بوته گل کلم شما به خوبی رشد نمی‌کند و پس از مدتی متوجه ضایعات زرد یا برگ‌های سوخته شدید، گیاه شما به بیماری سوختگی گلگاه در گل کلم مبتلا شده و باید اقدامات درمانی آن را انجام دهید. خبر بد این است که این نوع پوشیدگی در گیاه از بین نمی‌رود.

خبر خوب این است که شما می‌توانید مانع رشد و پیشروی بیماری شوید و تأثیر آن را بر سایر گل کلم‌های در حال رشد از بین ببرید. بهترین راه‌حل به این منظور استفاده از محلول کلسیم است. نیترات کلسیم، کلرید کلسیم و کودهای کلات کلسیم گزینه‌های مناسبی به نظر می‌رسند.

برای مؤثرتر بودن درمان آن‌ها را به صورت محلول آماده کنید و در زمان‌های مشخص و به صورت منظم به گیاه اسپری کنید. بهتر است به منظور تسریع درمان بیماری سوختگی گلگاه گل کلم محلول را روی میوه بپاشید؛ زیرا تا کلسیم از برگ به میوه منتقل شود زمان بیشتری لازم است.

درمان بیماری سوختگی گلگاه گل کلم

گلخانه آوین

آیا به یک راهنما یا مشاور در خصوص مسائل زراعتی خود نیاز دارید؟ اگر کشاورز باسابقه نیستید و سؤالات زیادی دارید، به سایت گلخانه آوین مراجعه کنید که در آن مقالات بی‌شماری در خصوص انواع بیماری‌ها، مراقبت، نگه‌داری و رشد انواع گیاهان وجود دارد.

این سایت یک منبع غنی برای شما به شمار می‌رود. همچنین می‌توانید بذر سالم گیاهان مورد نیاز خود را از گلخانه آوین تهیه کرده و با کارشناسان نیز مشورت کنید.

 

سخن پایانی

بیماری سوختگی گلگاه گل کلم می‌تواند خطر جدی برای گیاهان سالم شما باشد. خوشبختانه این آفت قابل پیشگیری است. نکاتی که در خصوص پیشگیری یا کنترل آن باید بدانید در این مقاله گنجانده شده‌اند. با مطالعه این مطلب می‌توانید پیشگیری صحیح و به موقعی از این بیماری به عمل بیاورید.

 

سؤالات متداول

 1. آیا بیماری سوختگی گلگاه گل کلم قابل درمان است؟

خیر متأسفانه در صورت شیوع آن فقط می‌توانید سرعت پیشروی را کم کرده و آن را کنترل کنید.

 1. بهترین درمان سوختگی گلگاه در گل کلم چیست؟

اسپری‌کردن محلول کلسیم به طور منظم به میوه‌های گل کلم

 1. سوختگی گلگاه در گل کلم در اثر چه عاملی ایجاد می‌شود؟

در صورت کمبود کلسیم در خاک یک قارچ به نام Mycosphaerella brassicicola می‌تواند بوته‌ها را درگیر کند.

 

بیماری ها:

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

سفیدک داخلی گل کلم

سفیدک سطحی هندوانه

سوختگی گلگاه فلفل دلمه

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *