3 علت سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی- درمان + کود و سم مورد نیاز

3 علت سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی- درمان + کود و سم مورد نیاز

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

3 دلیل سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی

آیا از علت سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی مزرعه خود اطلاعی دارید؟ یا این پارگی برگ گوجه فرنگی از چه چیزی ناشی می‌شود؟ سوراخ‌های روی برگ گوجه فرنگی ممکن است توسط آسیب‌های فیزیکی، شیمیایی، حشرات، کرم‌ها و انواع بیماری‌های گوجه‌فرنگی ایجاد شوند.

این آسیب‌های فیزیکی می‌توانند آینده محصولات و گیاهان مزرعه شما را به خطر بیندازند؟ برای پاسخ به این سؤال بهتر است ابتدا با عوامل ایجادکننده این عارضه آشنا شوید.

به همین خاطر در این مقاله ابتدا درباره دلایل سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی با یکدیگر صحبت می‌کنیم در انتها نیز شما به جواب پرسش خود خواهید رسید.

3 دلیل سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی

 

حشرات و آفات گوجه فرنگی

اصلی‌ترین عامل سوراخ شدن برگ های گوجه فرنگی، حشرات و آفاتی هستند که برگ این گیاه را هدف قرار می‌دهند. هر کدام از این موجودات زنده به گونه‌ای متفاوت، روی برگ گوجه فرنگی سوراخ‌هایی را ایجاد می‌کنند.

قبل از معرفی این حشرات باید بدانید که با پاره شدن برگ گوجه فرنگی، رشد گیاه تحت تأثیر قرار می‌گیرد. به این صورت که در مهم‌ترین عملکرد برگ؛ یعنی فتوسنتز اختلال ایجاد می‌شود. با کاهش‌یافتن سرعت فتوسنتز نیز گیاه رفته‌رفته ضعیف می‌شود.

درنتیجه، گیاهان گوجه فرنگی مزرعه شما تنها با حمله یک حشره یا عوامل دیگری که در ادامه به آن پرداخته می‌شود، می‌تواند به راحتی از بین بروند. این همان دلیلی است که شما را موظف می‌کند تا علت سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی را از همان ابتدا پیدا کنید. در ادامه حشرات و آفات مرتبط با این عارضه معرفی شده‌اند.

اصلی‌ترین عامل سوراخ شدن برگ های گوجه فرنگی، حشرات و آفاتی هستند که برگ این گیاه را هدف قرار می‌دهند.

 

کرم برگ‌خوار

کرم برگ‌خوار آفت ویرانگری است که شما به راحتی متوجه وجود آن در میان محصولات خود نمی‌شوید. به این دلیل که روزها به خوبی می‌توانند در لابه‌لای گیاهان خود را مخفی کنند. اگر منطقه کاشت انتخابی شما دارای روزهای گرم و مرطوب تابستانی است؛ پس باید منتظر حمله این آفات باشید.

این کرم از طریق خاک یا هوا تخم‌های خود را روی برگ می‌گذارد. با شروع تغذیه آن‌ها، وسط برگ‌ها به مرور خورده می‌شوند، به‌طوری‌که می‌توانید به وضوح پارگی‌های روی برگ‌ها را ببینید. اما اگر به برگ‌ها نگاه کنید، هیچ حشره‌ای را روی آن‌ها نخواهید دید.

بی‌توجهی اولیه به تشکیل سوراخ‌های‌ روی برگ گوجه فرنگی، منجر به ایجاد ضایعات سفیدرنگ در مرحله بعدی می‌شود؛ اما این نشانه چیست؟ این تصویر بیانگر آغاز نابودی گیاهان شما و فرارسیدن مرگ آن‌ها است. اینجاست که پی می‌برید از همان پارگی‌های وسطی باید اقدامات لازم را انجام می‌دادید.

کرم برگ‌خوار آفت ویرانگری است که شما به راحتی متوجه وجود آن در میان محصولات خود نمی‌شوید.

 

کرم میوه

از نام این حشره آن طور مشخص است که تنها مختص حمله میوه‌ها باشد. با این حال برگ‌ها اولین مکانی هستند که این حشرات آن‌ها را می‌خورند. به گونه‌ای که با ایجاد سوراخ‌های بسیار کوچک روی برگ‌ها، حضور خود را به شما اطلاع می‌دهند. این تغذیه تا هنگام ایجاد اولین میوه‌ها در بوته‌ها ادامه پیدا می‌کند.

در صورتی که سرسری برگ‌های گوجه فرنگی خود را بررسی کنید، ممکن است نتوانید آن‌ها را تشخیص دهید. از همین رو مقابله با آن‌ها، دشوار است. به همین دلیل به راحتی نمی‌توانید محصولات خود را نجات دهید. با این حال باز هم با شناخت زودهنگام حتی سخت‌ترین آفات؛ یعنی کرم میوه را نیز می‌توانید از مزرعه خود دور کنید.

کرم میوه از نام این حشره آن طور مشخص است که تنها مختص حمله میوه‌ها باشد.

 

سوسک‌های کک

انواع سوسک‌های کک در ابتدا بیمار ساختن گیاه را با سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی به طور ناهموار شروع می‌کنند. نه‌تنها سوراخ‌های ایجادشده؛ بلکه خود حشرات به قدری کوچک هستند که با چشم قابل مشاهده نیستند. به همین دلیل شما ناگهان با پارگی برگ گوجه فرنگی در مقیاسی روبرو می‌شوید که زمانی برای نجات گیاهانتان باقی نمانده است.

سوسک‌های-کک

راه‌های مقابله و پیشگیری از حشرات و آفات

معمولاً برای مقابله با حشرات استفاده از سموم شیمیایی پیشنهاد می‌شود. این راهکار در زمان درست و به میزان متناسب می‌تواند در نقش یک راهکار مؤثر عمل کند. در غیر این صورت ممکن است خود گیاهان ضعیف و بیمار شوند. در جدول زیر برخی از راه‌های مؤثر در کنترل این عوامل سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی معرفی شده است.

راه‌های مقابله و پیشگیری از حشرات و آفات

نوع حشره یا آفت راه‌های مقابله
کرم برگ‌خوار ·      به‌کارگیری تله فرمونی

·      شخم عمیق پس از برداشت محصول

·      استفاده از سموم شیمیایی متناسب

·      از بین بردن علف‌های هرز

کرم میوه ·      به کار بردن آفت‌کش یا سموم شیمیایی به میزانی که به خود گیاهان آسیب اضافی وارد نکند.
سوسک‌های کک ·      استفاده آفت‌کش یا صابون مخصوص حشرات

·      انجام آبیاری گیاهان از سطح خاک

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

بیماری‌های قارچی گوجه فرنگی

جایگاه دوم سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی را می‌توان به بیماری‌ های قارچی گوجه فرنگی تخصیص داد. این قارچ‌ها با رساندن خود به سطح برگ‌ها، سعی می‌کنند به درون آن‌ها نفوذ کنند. به همین دلیل می‌توانند عفونت را از شیره برگ‌ها به سرتاسر گیاه انتقال دهند.

این آلودگی، بخشی از بافت برگ را می‌کشد. باتوجه‌به درجه عفونت، این بخش مرده می‌تواند سطحی باشد یا کل بافت داخلی را شامل شود. در هر حالت، پارگی‌ها به وضوح روی برگ‌ها دیده می‌شوند. برای شناخت بهتر بد نیست بدانید که از علائم سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی ناشی از قارچ‌ها، ایجاد هاله زرد اطراف دایره‌های توخالی به وجود آمده است.

بیماری‌ های قارچی گوجه فرنگی

 

راه‌های مقابله و پیشگیری از بیماری‌های قارچی

بهترین راه‌حل پیشگیری از ابتلای برگ‌ها به این پاتوژن‌های سوراخ‌کننده، کنترل شرایط محیطی است. به این دلیل که قارچ‌ها در محیط‌های خاصی رشد و انتشار خود را آغاز می‌کنند. محیطی با شرایط عمومی زیر می‌تواند بستر مناسبی برای رشد قارچ باشد.

  • انجام آبیاری به میزان نامناسب
  • دمای بالای هوا و خاک
  • زهکشی ضعیف خاک
  • ماندگاری رطوبت روی برگ‌ها به مدت طولانی

در صورتی اطمینان از علت پارگی برگ گوجه فرنگی؛ برای مراقبت هرچه زودتر از محصولاتتان می‌توانید با کارشناسان گلخانه آوین در ارتباط باشید. افراد این مجموعه با دارا بودن سابقه و تجربه مؤثر در زمینه انواع مشکلات گوجه‌فرنگی، بهترین راهکارهای مراقبتی را به شما پیشنهاد می‌دهند.

راه‌های مقابله و پیشگیری از بیماری‌های قارچی

 

شرایط محیطی و مراقبتی گیاهان

در برخی شرایط این خود شما هستید که می‌توانید از گیاهانتان در برابر سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی جلوگیری کنید. آن هم با اصلاح عادت‌های مراقبتی و شرایط محیطی که برای کاشت انتخاب کرده‌اید. در ادامه به خصوصیاتی که می‌تواند روی پارگی برگ های گوجه فرنگی تأثیر داشته باشند، پرداخته شده است.

شرایط محیطی و مراقبتی گیاهان

 

منبع نور نامناسب

میزان نور زیاد مستقیم خورشید می‌تواند یکی از دلایل سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی باشد. بدین گونه که نور تمام آب درون برگ را در زمان کوتاهی به بخار تبدیل می‌کند. در این حالت زمان جذب آب برای گیاه به طور کلی بسیار کوتاه‌تر از تعریق در آن می‌شود. به همین دلیل برگ باتوجه‌به کمبود آب، می‌سوزد.

با سوختن برگ‌ها، روی سطح آن‌ها به نوعی پارگی‌هایی که ناشی از کمبود آب هستند، ایجاد می‌شوند. این عارضه بیشتر در مناطقی که دوره تابستان طولانی و سختی دارند، شایع است. علاوه بر آن انتخاب مکان نامناسب برای کاشت اولیه گیاهان و همچنین هرس زیاد شاخ و برگ‌ها به نوعی منجر به سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی به دلیل منبع نور خواهد شد.

میزان نور زیاد مستقیم خورشید می‌تواند یکی از دلایل سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی باشد.

 

کمبود مواد غذایی

مواد غذایی برای گوجه فرنگی یک منبع بسیار ضروری و مهم محسوب می‌شود. به‌طوری‌که کمبود هر ماده می‌تواند تأثیرات منفی روی گیاه بگذارد. سه ماده پتاسیم، فسفر و نیتروژن به طور مؤثری در سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی نقش دارد.

به همین منظور بهتر است قبل از کاشت نشاها یا اضافه کردن هر ماده دیگری مانند کودها، از میزان این مواد موجود مطمئن شوید. در غیر این صورت ممکن است کار مثبت شما به ضرر گیاهانتان تمام شود.

مواد غذایی برای گوجه فرنگی یک منبع بسیار ضروری و مهم محسوب می‌شود.

سؤالات متداول

  1. عمده‌ترین دلیل سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی چیست؟

انواع حشرات و آفاتی که به برگ‌ها حمله می‌کنند.

  1. چه مواد مغذی در پاره شدن برگ گوجه فرنگی تأثیر دارد؟

فسفر، نیتروژن و پتاسیم

  1. علائم پارگی برگ‌ها ناشی از قارچ‌ را چگونه می‌توان از سایر عوامل سوراخ شدن تشخیص داد؟

معمولاً هاله‌ای به رنگ زرد در اطراف سوراخ‌های ایجادشده توسط قارچ‌ها به دلیل رشد هاگ‌ها ایجاد می‌شود.

سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی

 

سخن پایانی

مقصر سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی گاهی شرایط محیطی، حشره یا یک بیماری است. شما هر اندازه که در مراقبت این گیاهان دقت نیز به خرج دهید؛ باز هم ممکن است پارگی برگ گوجه فرنگی را در میان گیاهان خود مشاهده کنید.

این در حالی است که آینده و سلامت گیاهان شما در دستان خودتان قرار دارد. آن هم چیزی نیست جز تشخیص زودهنگام مشکل اصلی و یافتن راهکار مؤثر.

بیماری ها

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

سایر مقالات:

پوسیدگی گوجه فرنگی
پوسیدگی ساقه گوجه فرنگی
تغییر رنگ گوجه فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *