آشنایی با شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه + مدارک 1403

راهنما و شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه

اگر به دنبال شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه هستید، باید بدانید که لازم است تا مراحل قانونی را بگذرانید و مجوزهای مختلف را دریافت کنید. مجوز تأسیس گلخانه به متقاضی این امکان را می‌دهد تا در مکانی استاندارد، گلخانه خود را راه‌اندازی کند.

مجوز گلخانه به‌وسیله وزارت کشاورزی صادر می‌شود و از اهمیت بالایی در رونق صنعت گلخانه‌داری کشور برخوردار است؛ پس با ما همراه باشید تا با نحوه دریافت مجوز گلخانه آشنا شوید.

شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه

سامانه درگاه ملی مجوزهای کشور، تحت نظارت دبیرخانه، راه‌اندازی و به‌عنوان یک بستر آنلاین عمل می‌کند. این سامانه برای همه کسب‌وکارها در ایران، تمام جزئیات مربوط به شرایط تأسیس مثل: زمان صدور مجوز، مدت اعتبار و هزینه‌های مربوط به دریافت مجوز، مجوزهای پیش‌نیاز و استعلام‌های ضروری را فراهم می‌کند.

یکی از مجوزهای ارائه شده در این وب‌سایت مربوط به گلخانه است که دارای شرایط عمومی و شرایط اختصاصی است که برای تأسیس و بهره‌برداری از گلخانه وجود موردنیاز هستند.

شرایط عمومی دریافت جواز تأسیس گلخانه شامل: تابعیت جمهوری اسلامی ایران، سن قانونی، سلامت روان، عدم سوءپیشینه، مالکیت و یا اجاره زمین، تطابق کاربری زمین، دسترسی به آب و برق، ارائه طرح توجیهی و رعایت ضوابط فنی و بهداشتی هستند.

بر اساس شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه، شرایط اختصاصی دریافت جواز تأسیس گلخانه شامل: نوع فعالیت گلخانه‌داری، مساحت گلخانه، توانایی مالی و تخصص و تجربه هستند.

سایر خدمات:

مشاوره گلخانه
مشاوره کشاورزی
مشاوره ساخت گلخانه
مشاوره کشت گلخانه
مشاوره کشت گوجه فرنگی

مدارک لازم برای دریافت مجوز ساخت گلخانه

نحوه دریافت جواز تأسیس باتوجه‌به سازمان مربوطه و نوع فعالیت آن با هم تفاوت دارد. برای دریافت جواز تأسیس گلخانه به برخی از مدارک نیاز است که در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • یک قطعه عکس ۳*۴
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • فرم تکمیل درخواست مجوز ساخت گلخانه
 • کپی کارت پایان خدمت یا معافیت برای مشمولین نظام‌وظیفه
 • کپی و اصل اساسنامه و تأییدیه ثبت شرکت‌ها برای اشخاص حقوقی
 • مدارک مربوط به حق آب یا استعلام از شرکت امور آب استان یا شهرستان
 • از دیگر شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه، ارائه آزمون آنالیز آب‌وخاک برای موارد موردنیاز به کشت خاکی است.
 • مدارک نشان‌دهنده مالکیت قانونی زمین یا اجاره‌نامه رسمی
 • ارائه فرم کارشناسی منابع طبیعی و مهندسی کشاورزی
 • ارائه طرح توجیهی اقتصادی، فنی و مالی که توسط مشاور دارای امتیاز از سوی سازمان برنامه‌وبودجه یا سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی تأیید شده است.
 • ارائه تعهد محضری برای اخذ مجوز ساخت و تغییر کاربری، قبل از آغاز عملیات ساختمانی

راهنمای نحوه دریافت مجوز تأسیس گلخانه

کلیه موارد مربوط به ثبت و صدور مجوزهای تأسیس گلخانه و همچنین راهنمای دریافت مجوز احداث کارخانه  در درگاه ملی مجوزهای کسب‌وکار انجام می‌شود.

در ادامه به بررسی مراحل و شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه می‌پردازیم:

 • جهت دریافت مجوز گلخانه باید به درگاه ملی مجوزهای کشور به نشانی اینترنتی ir مراجعه کرده و کلمه گلخانه را سرچ کنید.
 • در مرحله بعد برای نحوه دریافت مجوز مربوط به گلخانه، با کلیک روی گزینه مشاهده جزئیات، همه اطلاعات لازم برای دریافت مجوز مثل: مدارک، شرایط، هزینه صدور، مدت‌زمان صدور، استعلامات، مدت اعتبار مجوز و پیش مجوزهای لازم را مطالعه کرده و روی گزینه صدور مجوز کلیک کنید.
 • در این مرحله بعد از نحوه دریافت مجوز گلخانه، با کلیک‌کردن روی گزینه صدور مجوز، مشخص کنید که قصد دریافت مجوز را به‌عنوان شخص حقیقی و یا حقوقی دارید.
 • در مرحله بعدی بر اساس شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه، شما با کلیک روی گزینه صدور مجوز به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، هدایت می‌شوید و بعد از احراز هویت، بخش کد امنیتی و تلفن همراه را تکمیل کنید و روی گزینه ارسال کد فعال کلیک کنید.
 • در مرحله بعدی کد پیامک شده در تلفن همراه خود را در بخش مربوطه وارد کنید.
 • سپس با واردکردن تاریخ تولید و کد ملی، احراز هویت شده و به صفحه درخواست صدور مجوز باز می‌گردید؛ سپس باید روی گزینه درخواست صدور مجوز کلیک کنید.
 • پس از این مرحله بر اساس شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه، بعد از نحوه دریافت مجوز گلخانه، با کلیک‌کردن روی گزینه درخواست صدور مجوز به سامانه سماک هدایت می‌شوید. با ورود به سامانه سماک، کد تأیید شده به شماره‌تلفن شما پیامک می‌شود که باید آن را در بخش مربوطه وارد کنید و تأیید را بزنید.
 • درصورتی‌که اطلاعات حساب کاربری خود را در سامانه سماک تکمیل نکردید، می‌توانید روی بخش ورود به پروفایل کلیک کنید و اطلاعات هویتی خود را تکمیل کنید.
 • با ورود به گزینه ورود به پروفایل، سه بخش مربوط به اطلاعات شخصی، مدارک شخصی و اطلاعات تکمیلی نمایش داده می‌شود. در قسمت اطلاعات شخصی باید کد ملی، تاریخ تولد، نام، نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید و روی گزینه ثبت کلیک کنید.
 • در مرحله بعدی باتوجه‌به شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه، اطلاعات تکمیلی مثل: رشته، مدرک تحصیلی، شماره همراه و شماره ضروری را وارد کنید.
 • در مرحله بعد نوبت به مدارک شخصی می‌رسد. در این مرحله روی گزینه بارگذاری کلیک کرده و مدارک تحصیلی خود را بارگذاری کنید. پس از تکمیل حساب کاربری، به صفحه اول بازگردید و با واردکردن اطلاعات موردنظر، درخواست اخذ مجوز خود را ثبت کنید.

مشاوره دریافت مجوز احداث گلخانه با آوین گرین

گلخانه آوین با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های به‌روز دنیا و بهره‌گیری از افراد متخصص، تمامی اطلاعات لازم در خصوص ساخت و گسترش گلخانه را خدمت شما گلخانه‌داران عزیز ارائه می‌کند؛ علاوه بر این، در صورت نیاز به دریافت مجوز گلخانه و اطلاع از نحوه دریافت مجوز می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی

جهت دریافت مجوز احداث گلخانه باید از طریق درگاه ملی مجوز کسب‌وکار اقدام کنید و در صورت داشتن شرایط و مدارک عمومی و اختصاصی، می‌توانید مجوز موردنظر خود را دریافت کنید.

ما در این مقاله به بررسی مدارک لازم و نحوه دریافت مجوز گلخانه پرداختیم تا در صورت نیاز به احداث گلخانه، اطلاعات لازم در خصوص شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه را در اختیار داشته باشید.

سؤالات متداول

۱. شرایط عمومی دریافت مجوز احداث گلخانه چیست؟

تابعیت جمهوری اسلامی ایران، سن قانونی، سلامت روان، عدم سوءپیشینه، مالکیت و یا اجاره زمین، تطابق کاربری زمین، دسترسی به آب و برق، ارائه طرح توجیهی و رعایت ضوابط فنی و بهداشتی

۲. شرایط اختصاصی دریافت مجوز احداث گلخانه چیست؟

نوع فعالیت گلخانه‌داری، مساحت گلخانه، توانایی مالی و تخصص و تجربه

۳. مدت اعتبار صدور مجوز ساخت گلخانه چند سال است؟

اعتبار صدور مجوز به مدت دو سال است و برای دریافت پروانه توسعه باید ۸۰ درصد از طرح گلخانه اجرا شده باشد.

سایر مقالات:

5 مزیت خرید گلخانه پیش ساخته + نکات کلیدی راه‌اندازی
آشنایی با شرایط دریافت مجوز احداث گلخانه + مدارک 1403
جزئیات هزینه ساخت گلخانه در سال ۱۴۰۳ + مشاوره تخصصی

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *