6 مورد از ویژگی‌ها و شرایط محل احداث گلخانه + مشاوره تخصصی

راهنمای مربوط به شرایط محل احداث گلخانه

آیا شما هم می‌خواهید گلخانه خود را تأسیس کنید و درباره شرایط محل احداث گلخانه اطلاعات زیادی ندارید؟ گلخانه‌ها دارایی هر باغ هستند که از آن‌ها برای تکثیر بذرها و گیاهان و فراهم‌کردن شرایط لازم برای رشد گیاهانی که توانایی زنده‌ماندن در خارج از گلخانه را ندارند، استفاده می‌شوند.

برای کسب حداکثر بهره لازم از گلخانه، باید نکات مربوط به محل مناسب جهت احداث گلخانه را شناخته و عوامل مربوط به شروع ساخت‌وساز در گلخانه را موردتوجه قرار دهید؛ پس با ما همراه باشید.

ویژگی‌های محل احداث گلخانه

باتوجه‌به ساختار، مکان و محیط ایده‌آل و مناسب که برای رشد و پرورش گیاهان در تأسیسات جهت تولید محصولات گلخانه‌ای موردنیاز هستند؛ پس می‌توان گفت اولین قدم برای تولید محصولات گلخانه‌ای پیداکردن یک مکان مناسب برای احداث گلخانه است.

مسطح بودن زمین گلخانه

یکی از نکات مهم در تعیین شرایط محل احداث گلخانه، زمین موردنظر است که باید مسطح باشد. احداث گلخانه بر روی زمین شیب‌دار باعث ایجاد مشکلاتی در ایجاد و نگهداری گلخانه و همچنین عدم کنترل عوامل محیطی خواهد شد.

انتخاب محل احداث گلخانه بسیار حائز اهمیت است. احداث گلخانه در سطح شیب‌دار باعث می‌شود که گرما در قسمتی از گلخانه در ارتفاع بالاتر و هوای سرد نیز در قسمت کم‌ارتفاع‌تر متمرکز شود؛ به همین دلیل شیب حرارتی در گلخانه ایجاد می‌شود.

داشتن زهکش مناسب

یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین شرایط محل احداث گلخانه این است که زمین گلخانه باید زهکشی مناسبی داشته باشد، مخصوصاً در گلخانه‌‌هایی که کشت محصول در بستر خاک آن انجام می‌شود.

خیس بودن خاک و بالابودن سطح آب زیرزمینی به دلیل نداشتن زهکشی مناسب، باعث سطحی شدن ریشه گیاه، رشد ضعیف ریشه، کاهش جذب مواد غذایی و برخی بیماری‌های قارچی در سبزی‌های گلخانه‌ای می‌شود.

داشتن آب با کمیت و کیفیت مناسب

در انتخاب محل احداث گلخانه منبع آب استفاده شده و کیفیت و کمیت آن، از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین شرایط محل احداث گلخانه، آب موردنیاز گلخانه است که می‌تواند از منابع مختلفی مثل: آب شهری، چاه، چشمه و رودخانه تأمین شود. آب چشمه و رودخانه معمولاً دارای عوامل بیماری‌زا هستند و ممکن است که به ضدعفونی با کلر نیاز داشته باشند.

آب شهری هم معمولاً گران است و دارای فلوراید و کلر است؛ پس آب چاه بهترین گزینه است. قبل از احداث گلخانه، کیفیت آب زمین حتماً باید آزمایش شود و در صورت نداشتن هرگونه مشکل، اقدام به احداث گلخانه کنید.

 

سایر خدمات:

مشاوره گلخانه
مشاوره کشاورزی
مشاوره ساخت گلخانه
مشاوره کشت گلخانه
مشاوره کشت گوجه فرنگی

وجود امکانات اولیه زیربنایی

یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین شرایط محل احداث گلخانه امکانات زیربنایی مثل: راه، برق، گاز و تلفن است که باید در محل موردنظر برای احداث گلخانه وجود داشته باشد.

گلخانه‌هایی که فاقد گاز هستند، مجبور می‌شوند که از دیگر منابع انرژی مثل: نفت یا گازوئیل استفاده کنند که هم گران‌تر از گاز هستند و هم باعث افزایش آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌شوند.

جهت گلخانه

دو عامل نور و شدت باد منطقه، در تعیین جهت گلخانه نقش بسیار مهمی دارند. اگر منطقه بادخیز نباشد، جهت گلخانه از لحاظ کاهش سایه‌اندازی و برخورداری از حداکثر شدت نور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در فصل زمستان با احداث گلخانه در جهت مناسب می‌توان میزان انتقال نور به داخل گلخانه را افزایش داد. تأثیر تعیین جهت مناسب باتوجه‌به شرایط محل احداث گلخانه با درنظرگرفتن عرض جغرافیایی جهت برخورداری از حداکثر نور و کاهش سایه‌اندازی در جدول زیر نشان داده شده است:

مقایسه میزان انتقال نور در دو نوع گلخانه (واقع در عرض ۵۰ درجه شمالی)

در جهات مختلف در اواسط تابستان و زمستان

جهت گلخانه وسط تابستان وسط زمستان
شمالی – جنوبی ۶۴% ۴۸%
شرقی – غربی ۶۶% ۷۸%

در مناطق بادخیز، جهت باد غالب بر گلخانه، در تعیین جهت آن از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ زیرا احداث گلخانه در جهت نامناسب و وزش باد شدید، می‌تواند باعث ایجاد خسارات جبران‌ناپذیری به آن شود.

باد زمستان نیز باعث افزایش اتلاف گرمای گلخانه و در تابستان میزان خنکی گلخانه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین شرایط محل احداث گلخانه در این مناطق باید به‌گونه‌ای باشد که در جهت باد غالب منطقه باشند تا باد به‌راحتی از روی گلخانه عبور کند.

نزدیکی به شهر و مراکز فروش

گلخانه باید در زمین‌های کشاورزی ایجاد شود که امکان دسترسی به شهر جهت تأمین تجهیزات، وسایل موردنیاز گلخانه و فروش محصول با کمترین هزینه را داشته باشد؛ علاوه بر این باید قیمت زمین در این نقاط را نیز در نظر بگیرید.

مراحل ساخت گلخانه در حیاط منزل

حیاط گلخانه مکان مناسبی برای ساخت گلخانه است. شما با داشتن یک فضا می‌توانید بهترین گیاهان را در گلخانه منزل خود بدون هیچ‌گونه آسیب به دلیل گرما و سرما و یا آفات و بیماری‌ها پرورش دهید. در ادامه مراحل ساخت و شرایط محل احداث گلخانه در حیاط منزل را بررسی می‌کنیم:

  • انتخاب مکان مناسب: مکان مناسب گلخانه باید بیشترین نور خورشید را دریافت کند. علاوه بر این باید امکان قابلیت دسترسی به تمام گیاهان را فراهم کنید و اقدامات لازم برای آن‌ها را انجام دهید.
  • تعیین اندازه: اندازه گلخانه باید متناسب با تعداد گیاهان شما باشد؛ پس فضای لازم برای ساخت گلخانه خود را برآورد کنید و نوع آن را تعیین کنید.
  • تعیین نوع گلخانه: در این مرحله باید باتوجه‌به فضای حیاط و امکانات منزل خود، نوع گلخانه را انتخاب کنید. مثلاً اگر فضای کمی در حیاط خانه خود دارید از گلخانه ایستاده و اگر فضای بزرگت‌تری دارید از گلخانه چسبیده استفاده کنید.
  • تهیه و جمع‌آوری ابزار و مواد لازم: یکی از شرایط محل احداث گلخانه در حیاط منزل این است که باید تمام ابزار و مواد لازم برای ساخت گلخانه را تهیه کنید و برای تهویه و سرمایش و گرمایش محیط گلخانه نیز اقدامات لازم را انجام دهید.
  • ساختن قاب گلخانه: باتوجه‌به اندازه‌های تعیین شده، اقدام به ساخت قاب اصلی گلخانه کنید. به کمک پروفیل‌ها و لوله‌های آبکاری شده، قاب اصلی را بسازید و سپس نسبت به نصب پوشش‌های شفاف اقدام کنید.
  • نصب دستگاه‌های تهویه هوا و تنظیم دما: بعد از ساخت شکل اصلی گلخانه، باید دستگاه‌های تهویه هوا و سرمایشی و گرمایشی جهت تنظیم دما را نصب کنید. باتوجه‌به شرایط محل احداث گلخانه در حیاط منزل، مکان نصب دستگاه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که جلو نور خورشید را نگیرد.
  • نصب قفسه‌ها و تأمین خاک: اگر می‌خواهید عملیات کاشت را به شکل عمودی انجام دهید، باید قفسه‌ها را برای آماده‌سازی محیط استفاده کنید؛ سپس خاک مناسب را در قسمت‌های تعیین شده بریزید.
  • نصب سیستم آبیاری قطره‌ای: در مرحله بعد باید آب موردنیاز برای گیاهان را به شکل آبیاری قطره‌ای فراهم کنید.
  • شروع به کاشت: در مرحله بعد زمان کاشت گیاهان شروع می‌شود. پس از کاشت باید دمای هوا طوری تنظیم شود که برای سلامت گیاهان مناسب باشد.
  • نظارت و نگهداری: بر اساس شرایط محل احداث گلخانه در حیاط منزل، باید پس از کاشت شرایط حاکم بر محیط مثل رطوبت و دما و امکان وجود آفات را بررسی کنید. در محیط‌های ابری دستگاه‌هایی را برای تولید نور مصنوعی تهیه کنید.

مشاوره ساخت و احداث گلخانه با گلخانه آوین

گلخانه آوین با سال‌‌ها تجربه، مهارت و تخصص خود را جهت افزایش کارایی و بهره‌وری گلخانه و مزارع شما در اختیار دامداران و کشاورزان عزیز قرار می‌دهد. ما در گلخانه آوین گرین با ارائه بهترین عملکرد و بهره‌گیری از بروزترین فناوری‌های روز دنیا، خدمات مشاوره تخصصی جهت تأسیس و توسعه گلخانه را برای شما گلخانه‌داران عزیز فراهم می‌کنیم.

سخن پایانی

تعیین محل ساختمان گلخانه و شرایط محل احداث گلخانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای ایجاد محل احداث گلخانه، زمین موردنظر باید ویژگی‌ها و شرایط خاصی مثل: مسطح بودن زمین گلخانه، داشتن آب با کمیت و کیفیت مناسب، داشتن زهکش مناسب، وجود امکانات اولیه زیربنایی، جهت گلخانه و نزدیکی به شهر و مراکز فروش را داشته باشند.

ما در این مقاله علاوه بر ویژگی‌های محل احداث گلخانه، مراحل ساخت گلخانه در حیاط منزل را نیز بررسی کردیم تا در صورت احداث گلخانه خود به این نکات مهم توجه کنید.

سؤالات متداول

۱. ویژگی‌ها و شرایط محل احداث گلخانه چیست؟

مسطح بودن زمین گلخانه، داشتن زهکشی مناسب، دارا بودن آب با کمیت و کیفیت مناسب، وجود امکانات اولیه زیربنایی، تعیین جهت گلخانه و نزدیکی به شهر و مراکز فروش

۲. مراحل ساخت گلخانه در حیاط منزل چه هستند؟

انتخاب مکان مناسب، تعیین اندازه، تعیین نوع گلخانه، تهیه و جمع‌آوری ابزار و مواد لازم، ساختن قاب گلخانه، نصب دستگاه‌های تهویه هوا و تنظیم دما، نصب قفسه‌ها و تأمین خاک، نصب سیستم آبیاری قطره‌ای، شروع به کاشت، نظارت و نگهداری

۳. عوامل تعیین جهت گلخانه چیست؟

دو عامل نور و شدت باد منطقه در تعیین جهت گلخانه نقش بسیار مهمی دارند.

سایر مقالات:

6 مزیت تولید و سفارش نشاء در گلخانه + مشاوره تخصصی
4 نقش نیتروژن در رشد گیاه + معرفی بهترین انواع نیتروژن
8 مزیت، کاربرد و نقش هیومیک اسید در رشد گیاه + مشاوره تخصصی
ساخت گلخانه مدرن در 5 مرحله + مشاوره تخصصی تأسیس گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *