2 دلیل ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی- درمان + مشاوره رایگان

2 دلیل ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی- درمان + مشاوره رایگان

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

علت ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی

می‌دانید دلیل ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی چیست؟ برگ‌های نازک و باطراوت بوته‌ها که جای خود را به برگ‌های سخت و چرم مانند می‌دهند. شاید در ظاهر این عارضه برایتان جدی به نظر نرسد. اما آینده گیاه و همین طور روند میوه دهی به خطر خواهد افتاد.

هر زمان که برای بررسی بوته‌های خود به داخل مزرعه رفتید، حتماً به یکی دوتا از برگ‌ها دست بزنید. آن‌ها را لمس کنید. اگر ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی را احساس کردید، در سریع‌ترین زمان به دنبال منشأ ایجاد آن بگردید. در ادامه با ما همراه باشید تا علت این پدیده و راه‌های درمان آن را بررسی کنیم.

علت ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی

بیماری ویروسی پیچیدگی برگ یا Leaf Roll

یکی از اصلی‌ترین علت ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی، پیچ خوردن برگ آن‌ها است. این عارضه به عنوان یکی از بیماری‌های رایج گوجه فرنگی شناخته می‌شود. درنتیجه بهتر است بگوییم که برگ‌های ضخیم گوجه فرنگی از تأثیرات این بیماری است.

بیماری پیچیدگی برگ می‌تواند از روش‌های مختلفی ایجاد شود. ویروسی به نام TLCV یکی از عوامل ایجاد پیچش برگ‌های گوجه‌فرنگی است. هنگامی که گیاهان آلوده از برداشت قبلی هنوز در مزرعه وجود داشته باشند، این ویروس در آن‌ها به زندگی خود ادامه می‌دهد.

همچنین اگر مزارع آلوده دیگری در اطراف باغ شما وجود داشته باشد، حشره‌ای به نام مگس سفید به راحتی می‌تواند آن را به گیاهان شما برساند. این ویروس در جای خود از تمامی ویروس‌های دیگر گیاهان مخرب‌تر است.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

هنگامی که ویروس به گیاه شما وارد شود، با تغذیه از آن باعث بیمار شدن ریشه و برگ‌ها می‌شود. به این حالت که ریشه نمی‌تواند روال عادی رشد گیاه را به سرانجام برساند. درنتیجه برگ‌ها دچار کمبود مواد غذایی و آب می‌شوند.

از همین رو برگ‌ها حالت دفاعی پیدا می‌کنند. به این معنا که در ابتدا خود را جمع می‌کنند. در صورتی که روند بیماری ادامه داشته باشد نیز دیگر جمع شدن فایده‌ای نخواهد داشت. به همین دلیل ضخیم شدن برگ‌ گوجه فرنگی شروع می‌شود. به‌طوری‌که اگر به برگ‌ها دست بزنید کاملاً احساس خواهید کرد که به یک سطح چرمی با ناهمواری‌هایی در سطح آن دست زده‌اید.

بیماری ویروسی پیچیدگی برگ یا Leaf Roll

 

درمان ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی ناشی از ویروس

در صورتی که این عارضه توسط ویروس اتفاق افتاده باشد، بهترین راه درمان پیشگیری است. بله درست می‌بینید. شما باید قبل از ایجاد بیماری آن را درمان کنید. زیرا نمی‌توانید دوباره برگ‌ها را نازک کنید!  با استفاده از اقدامات پیشنهادی زیر از ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی جلوگیری کنید:

  • استفاده از بذر و نشاهای سالم
  • حذف بقایای گیاهی و محصولات پس از مرحله برداشت
  • اطمینان از وجود نداشتن بیماری‌های قبلی در بستر کاشت
  • حذف دیگر میزبان‌های این ویروس مانند، علف‌های هرز
  • حفاظت برگ‌ها از حمله حشره مگس‌ سفید
  • استفاده از آفت‌کش‌های مخصوص مگس سفید در اوایل حمله این آفت

اگر درباره استفاده از آفت‌کش‌ها مطمئن نیستید، می‌توانید از راهنمایی‌های گلخانه آوین استفاده کنید. این مجموعه در حوزه بیماری‌های گوجه‌فرنگی به صورت تخصصی فعالیت دارد. همچنین کارشناسان این مرکز با ارائه بهترین راه‌حل‌ها به شما کمک می‌کنند تا گیاهان خود را از هر بیماری، آفت یا هر خطر دیگری در امان نگه دارید.

درمان ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی ناشی از ویروس

 

ضخیم شدن برگ‌های گوجه فرنگی به طور طبیعی

گاهی اوقات این ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی از هیچ پاتوژن و آفتی ناشی نمی‌شود. تنها به دلیل تغییر شرایط محیطی، برگ‌ها حالت نازک بودن خود را از دست می‌دهند. تغییر دمای محسوس، رطوبت زیاد، آبیاری بیش از اندازه یا عادت نداشتن به محیط کشت جدید ازجمله عواملی هستند که باعث ضخیم بودن آن‌ها می‌شود.

واضح است که شما تا حد زیادی می‌توانید این عارضه را توسط دستان زحمتکش خود کنترل کنید. تنظیم شرایط محیطی؛ مانند آبیاری متناسب یکی از ساده‌ترین اقداماتی است که در پیشگیری از این پدیده می‌توانید انجام دهید.

در هر کدام از حالاتی که در بالا به آن اشاره شد، گیاهان تحت استرس قرار می‌گیرند. زیرا شرایط از حالت نرمال خود خارج شده است. به‌عنوان‌مثال هنگامی که به گیاه آب کافی نرسد، عملکرد میان سیستم داخلی گیاه و ریشه به هم می‌خورد.

به همین دلیل برگ‌ها مجبور می‌شوند، حجم باقی مانده آب داخل خود را از بخار شدن دور نگه دارند. با این حال این آب تمام می‌شود. درنتیجه آبی زیر سطح برگ باقی نخواهد ماند. به همین دلیل برگ‌ها حالت ضخیم به خود می‌گیرند. انگار که جمع یا سفت شده‌اند؛ زیرا جریان آبی در رگبرگ‌های آن‌ها وجود ندارد.

ضخیم شدن برگ‌های گوجه فرنگی به طور طبیعی

 

راهکارهای درمان و کنترل

برای درمان ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی بهتر است شرایط محیطی مساعد رشد گوجه‌فرنگی را برای آن فراهم کنید. آبیاری مناسب، تنظیم رطوبت خاک و … از مواردی است که می‌توانید در این حالت انجام دهید.

همچنین اگر نشاهای تازه را در محیط جدید خود کاشته‌اید، این عارضه عادی خواهد بود؛ زیرا گیاه در حال سازگار کردن خود با محیط جدید است. درنتیجه موقتی است و نباید نگران باشید. با ایجاد شرایط محیط مطلوب این گیاه، به طور خودکار این موضوع نیز حل می‌شود.

درمان ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی

 

سؤالات متداول

  1. ویروس پیچیدگی برگ از چه طریقی منتقل می‌شود؟

مگس سفید این ویروس را به راحتی به بوته‌ها منتقل می‌کند.

  1. مؤثرترین درمان ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی توسط ویروس چیست؟

پیشگیری از ایجاد بیماری با کنترل شرایط محیط کاشت

  1. در چه صورتی ضخیم شدن برگ‌ها خطرناک هستند؟

در هر حالتی این پدیده نشان دهنده نامطلوب بودن شرایط رشد برای این گیاه است.

ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی یکی از عارضه‌های فیزیولوژیکی متداول در این گیاهان است.

 

کلام پایانی

ضخیم شدن برگ گوجه فرنگی یکی از عارضه‌های فیزیولوژیکی متداول در این گیاهان است. ویروس یا شرایط نامناسب محیط کاشت این گیاهان باعث این تغییر در ظاهر برگ‌ها می‌شوند. برای پیدا کردن دلیل و راه درمان در هر شرایط نباید بی‌تفاوتی به خرج دهید؛ زیرا ممکن است آینده گیاهان و از همه مهم‌تر محصولاتتان به خطر بیفتد.

بیماری ها

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

سوراخ شدن برگ گوجه فرنگی
شانکر ساقه گوجه فرنگی
قهوه ای شدن ریشه گوجه فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *