6 علت پژمردگی برگ گوجه فرنگی – درمان { کود و سم مورد نیاز }

علت پژمردگی برگ گوجه فرنگی

پژمردگی برگ گوجه فرنگی

آیا از علت پژمردگی برگ گوجه فرنگی اطلاع دارید؟ در این حالت هنگامی که به بوته‌ها نگاه می‌کنید، شادابی و زیبایی را در آن‌ها نمی‌بینید. به این دلیل که برگ‌های گیاهان پژمرده و خمیده شده‌اند. این عارضه نه تنها در بحث جلوه مزرعه گیاهان کاشته شده تأثیر دارد؛ بلکه خبر از یک مشکل جدی می‌دهد.

با رعایت چندین نکته ضروری در هنگام کاشت در گلخانه یا مزرعه و همچنین مراقبت‌های دیگر در روند رشد گیاه تا برداشت محصولات، می‌توانید برگ‌ های گیاهان را همچنان شاداب نگه دارید. در ادامه این مقاله با ما باشید تا دلایل پژمردگی برگ گوجه فرنگی را به اتفاق یکدیگر بررسی کنیم.

پژمردگی برگ گوجه فرنگی

 

 

قارچ فوزاریومی

یکی از متداول‌ترین قارچ‌هایی که روی شاداب بودن برگ‌های گوجه‌فرنگی تأثیر می‌گذارد، فوزاریوم است. طبقه بندی‌های مختلفی برای این پاتوژن وجود دارد. آن گونه‌ای که سبب پژمردگی برگ گوجه فرنگی می‌شود، فوزاریوم آکسیسپوروم است.

 این قارچ با تولید هاگ به روش‌های مختلف ماکرو و میکروکونید، منتشر می‌شوند. ریشه‌هایی که دارای زخم هستند، مسیر ورودی به گیاه را برای این قارچ فراهم می‌کند. زمانی که هاگ‌ها به داخل گیاه نفوذ کنند، ریشه را آلوده می‌کنند.

 با پخش عفونت در آوندها و بافت‌های عروقی، آب و مواد غذایی به میزان لازم جذب گیاه نمی‌شوند. به همین دلیل شما شاهد پژمرده شدن برگ گوجه فرنگی خواهید بود. به یاد داشته باشید که پژمردگی برگ گوجه فرنگی ناشی از پاتوژن فوزاریوم، به واسطه بستر کاشتی با شرایط زیر به وجود می‌آید.

  • رطوبت نسبی زیاد درون خاک
  • دمای بالاتر از 27 درجه سانتی گراد
  • خاک‌های با میزان اسیدی بودن بالا
  • نبود مواد مغذی کلسیم و فسفر به مقدار کافی
  • وجود بیش از اندازه‌ی کودهای نیتروژنی درون خاک

قارچ فوزاریومی

 

 

رطوبت زیاد

هنگامی که برگ‌های بوته‌ها را بررسی می‌کنید، به سطح برگ‌های پایینی بیشتر دقت کنید. معمولاً پژمردگی برگ گوجه فرنگی از این دسته از برگ‌ها شروع می‌شوند. یکی از عوامل رایجی که باعث پژمردگی برگ بوته‌های گوجه فرنگی می‌شود، رطوبت است.

این رطوبت می‌تواند از طریق آبیاری بیش از اندازه، باران‌های شدید، همچنین مرطوب ماندن برگ‌ها به دلیل آبیاری از بالا باشد. این ماندگاری رطوبت می‌تواند قارچ‌های زیادی را به گیاه بکشاند. یکی از این قارچ‌ها، قارچ  Septoria Lycopersici است.

این قارچ با آلوده‌ساختن برگ‌ها، در ابتدا روی آن‌ها لکه‌هایی قهوه‌ای تشکیل می‌دهد. در صورتی که رطوبت روی برگ‌ها را نتوانید کنترل کنید، لکه‌ها تمام سطح برگ را فرا می‌گیرند. در این حالت برگ مریض می‌شود.

به این معنا که هر چه مواد غذایی برای آن فرستاده شود نیز توانایی انجام وظیفه خود را نخواهد داشت. درنتیجه اگر به برگ‌ها نگاه کنید، در حالی که خیسی هنوز روی آن‌ها وجود دارد، پژمرده شده‌اند. حالت آن‌ها از صاف و محکم بودن به شل و خمیده شدن تغییر می‌کند.

رطوبت زیاد

 

 

گرمای محیط و خاک

اگر در منطقه‌ای باشید که دوره روزهای گرم بسیار بیشتر از حد معمول است، برگ‌ها با مشکل مواجه می‌شوند. زیرا در بیشتر روزها، دمای خاک میزان گرمای متوسط رو به بالایی خواهد داشت. مخصوصاً در روزهای داغ تابستان. در این حالت به تبع گرما در محیط نیز زیاد است.

اگر فکر می‌کنید که آبیاری زیاد می‌توانید این عامل پژمردگی برگ گوجه فرنگی را کنترل کنید، در اشتباه هستید. به این دلیل که شما هر چه آبیاری زیادتری انجام دهید، رطوبت بیشتری را در خاک ایجاد می‌کنید. گیاه حتی در روزهای گرم نیز تا حدی می‌تواند این رطوبت را در جهت فتوسنتز درست و اصولی به کار ببرد. در غیر این صورت همان مشکلاتی پیش می‌آید که در بخش قبلی به آن اشاره شد.

حال اگر گوجه‌فرنگی‌ها را در گلخانه نیز کاشته باشید؛ این وضعیت بدتر خواهد بود. با این حال توجه کنید که مزیت کاشت در گلخانه این است که شما می‌توانید دما را کنترل کنید. به این معنا که با وجود گرمای زیاد نیز می‌توانید از اقدامات خلاقانه‌ای برای خنک نگه داشتن محیط استفاده کنید.

گرمای محیط و خاک

 

 

پوسیدگی رایزوکتونیایی

هدف اصلی قارچ رایزوکتونیایی برگ‌ها نیست؛ اما تأثیرات کمی نیز روی برگ‌ها نمی‌گذارد. یکی از آن‌ها همین پژمردگی برگ گوجه فرنگی است. این موضوع به نوبه خود می‌تواند باعث مرگ کل گیاه نیز بشود. اگر نشاهای جوانی دارید که آن‌ها را به تازگی درون خاک مورد نظر کاشته‌اید، در روزهای بعدی ارزیابی برگ‌ها را فراموش نکنید.

اگر می‌خواهید از پژمرده شدن برگ‌های گوجه‌فرنگی توسط این قارچ جلوگیری کنید؛ بهترین کار تقویت آن است. شما باید از میزان مواد ضروری داخل خاک ازجمله: کلسیم، فسفر، پتاسیم، روی، منیزیم و … مطمئن باشید.

در این صورت می‌توانید با اضافه کردن هر ماده‌ای که در خاک کمبود آن حس می‌شود، گیاهان را قدرتمند کنید.در این حالت برگ‌ها رشد خوبی را از خود نشان می‌دهند. آن هم به دلیل جریان عادی است که داخل شریان‌های گیاهان برقرار است.

پوسیدگی رایزوکتونیایی

 

 

اختلال در آوندهای گیاه

همان طور که از نام این عارضه مشخص است، اختلال در عملکرد آوندهای درون گیاه باعث پژمردگی برگ گوجه فرنگی می‌شود. برگ‌ها برای انجام فتوسنتز به مواد غذایی و آب نیاز دارند. ریشه این مواد را از درون خاک جذب می‌کند. سپس آن را به آوندها و بافت‌های عروقی می‌رساند.

این بخش از گیاه نیز وظیفه دارد که این مواد را به برگ‌ها برسانند تا عملکرد آن‌ها مختل نشود. حال تصور کنید که در مرحله انتقال از آوند به گیاه این عملکرد مختل شود. درنتیجه برگ چیزی را نمی‌تواند دریافت کند. اگر تغذیه‌ای به برگ نرسد نیز پژمرده می‌شوند.

اما این اختلال در آوندها به چه دلیلی اتفاق می‌افتد؟ کلسیم نقش اصلی را در جریان انتقالات برعهده دارد. اگر گیاه نتواند کلسیم کافی را از خاک دریافت کند، عملاً جریانی نیز درون گیاه وجود نخواهد داشت.

افزون بر آن قارچ یا باکتری‌های گوناگونی وجود دارند که به سیستم آوندی گیاه حمله می‌کنند. عفونت ناشی از این پاتوژن‌ها در آوندها باعث می‌شوند که عملکرد مورد نظر گیاه برای رساندن مواد به برگ‌ها اتفاق نیوفتد.

اختلال در آوندهای گیاه

 

 

میزان کم آب و مواد غذایی

اگر زیاده‌روی در آب یا مواد غذایی باعث پژمرده شدن برگ گوجه فرنگی می‌شود، کمبود آن‌ها نیز به گونه‌ای دیگر باعث پژمردگی می‌شود. در صورتی که این مواد ضروری به گیاه نرسد، برگ‌ها نمی‌توانند روند ساخت کلروفیل را در پیش بگیرند.

به همین دلیل عوض آنکه برگ‌ها سبز و مقاوم شوند، زرد و خمیده می‌شوند. اگر به بوته‌های خود به صورت مداوم رسیدگی نکنید، رخ دادن این وضعیت ناممکن نخواهد بود. حتی ممکن است با انجام آبیاری یا فراهم کردن مواد غذایی نیز نتوانید پژمردگی برگ گوجه فرنگی را درمان کنید.

در صورت مواجه با این اتفاق، باید به عواملی مانند آفت یا بیماری‌های دیگر شک کنید. در این حالت تنها با کنترل شرایط محیطی نمی‌توانید برگ‌های بوته‌ها را نجات دهید. اما جای نگرانی نیست. شما می‌توانید از یک مرکز تخصصی در حوزه عارضه‌های گوجه فرنگی به نام گلخانه آوین کمک بگیرید.

کاشناسان این مجموعه با دانش تخصصی و سابقه درخشان در این حوزه توانسته‌اند گیاهان و از همه مهم‌تر محصولات مزرعه‌های زیادی را با هر مشکلی نجات دهند.

میزان کم آب و مواد غذایی

 

سؤالات متداول

  1. کدام برگ‌ها زودتر از بقیه علائم پژمردگی را از خود نشان می‌دهند؟

معمولاً برگ‌های مسن و پایینی بوته‌ها که نزدیک به سطح خاک هستند.

  1. نوع قارچ فوزاریومی که باعث پژمردگی برگ گوجه فرنگی می‌شود، چه نام دارد؟

فوزاریوم آکسیسپوروم

  1. پوسیدگی رایزوکتونیایی بیشتر در چه مرحله‌ای، گیاه را آلوده می‌کند؟

نشاهای جوانی که به تازگی درون خاک مزرعه هدف کاشته شده‌اند.

سخن پایانی

از آنجایی که اجتناب از پژمردگی برگ گوجه فرنگی تقریباً کار ناممکنی است، بهتر است به صورت منظم بوته‌های خود را بررسی کنید. مخصوصاً برگ‌های پایینی و بالغ‌تر که زیاد در برابر چشم خود را نشان نمی‌دهند. شناخت سریع دلیل پژمرده شدن برگ‌ها نقش مؤثری در راستای کنترل این مشکل در روزهای ابتدایی آن دارد.

سخن پایانی

محصولات

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

کاهش برگ گوجه فرنگی
رشد نکردن گوجه فرنگی
علت قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *