4 علت قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی- درمان { کود و سم مورد نیاز }

قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

دلایل قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی

چرا قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی یک عارضه نگران کننده است؟ هنگامی که برگ‌های بالغ یا در حال رشد به جای سبز شدن، به زرد و پس از آن قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهند. اگر در چنین مزرعه‌ای پا بگذارید، احساس بیماری و ضعیف بودن ناخودآگاه به شما دست می‌دهد.

اگر می‌خواهید گیاهانتان را در این وضعیت نبینید، باید در ابتدا بدانید چه چیزی باعث قهوه‌ ای شدن برگ گوجه فرنگی می‌شود. سپس می‌توانید در جهت پیشگیری از آن برخی اقدامات مؤثری را انجام دهید. بدین ترتیب بیایید در ادامه این مقاله در مورد قهوه ای شدن برگ های گوجه فرنگی بیشتر اطلاعات کسب کنیم.

دلایل قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

آیا آبیاری با قهوه‌ای شدن برگ گوجه فرنگی ارتباط دارد؟

می‌دانید که آبیاری نقش اساسی در رشد و فتوسنتز بوته‌های گوجه‌فرنگی دارد. اما این عامل حیاتی در برخی مواقع می‌تواند بلای جان آن‌ها نیز بشود. خاکی که بتواند رشد مساعدی را برای گیاهان گوجه‌فرنگی تأمین کند، باید حداقل تا عمق 5 سانتی متری مرطوب باشد.

اگر شما میزان آبیاری را بیش‌تر کنید تا رشد برگ‌ها سریع‌تر و سالم‌تر باشند، در واقع بذر نابودی را در آن‌ها کاشته‌اید. به این دلیل که با دریافت آب زیاد، اکسیژن کافی به ریشه نخواهد رسید. در صورت اشباع شدن ریشه در رطوبت و ناتوانی در خشک شدن آن، با گیاهان گوجهفرنگی با برگ‌های قهوه‌ای مواجه می‌شوید. در نهایت نیز ممکن است این عارضه بدتر شود و به مرگ گیاه ختم شود.

در طرفی دیگر اگر نتوانید آبیاری را به حداقل میزان مورد نیاز گیاه برسانید، قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی نیز می‌تواند رخ دهد. به این دلیل که برگ‌ها مواد مورد نیاز برای فتوسنتز و از همه مهم‌تر تولید سبزینگی را از دست می‌دهند. به همین دلیل برگ‌ها به جای سبز شدن در همان روزهای بی‌آبی به زرد مایل به قهوه‌ای تبدیل می‌شوند.

آیا آبیاری با قهوه‌ای شدن برگ گوجه فرنگی ارتباط دارد؟

 

 

راهکاری برای درمان قهوه‌ای شدن برگ‌ها ناشی از آبیاری نامناسب

در ابتدا باید بدانید به دلیل آبیاری زیاد این عارضه رخ داده است یا کمبود آب. اگر خودتان آبیاری را انجام می‌دهید، مطمئناً از میزان آن مطلع هستید. اگر قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی را مشاهده کردید، در ابتدا خاک را بررسی کنید.

یک بخش کوچکی از خاک اطراف گیاه را بردارید. اگر با فشرده کردن آن، دانه‌ها به یکدیگر سفت چسبیدند، نشانه اشباع شدن خاک از آب است. می‌توانید با استفاده از مواد آلی، زهکشی خاک را به سطح قابل قبولی برسانید. در این حالت آب دیگر درون خاک ثابت باقی نمی‌ماند.

در مقابل اگر خاک از خشکی زیاد ترک خورده باشد، واضح است که قهوه‌ ای شدن برگ گوجه فرنگی ناشی از کمبود آب است. بهتر است آبیاری نوبت بعدی را سریعاً انجام دهید. اگر به صورت عمیق این کار را انجام دهید از خشک شدن سریع خاک دیگر نگرانی نخواهید داشت.

همچنین آبیاری را از پایه گیاه در اوایل صبح انجام دهید. در صورتی که آبیاری را از بالا انجام دهید، برگ‌ها رطوبت زیادی را دریافت می‌کنند. این موضوع باعث پژمرده شدن و تغییر رنگ برگ‌های گوجه فرنگی به قهوه‌ای می‌شود.

راهکاری برای درمان قهوه‌ای شدن برگ‌ها ناشی از آبیاری نامناسب

 

 

آلوده بودن خاک کشت

اگر گوجه‌فرنگی‌هایتان را در فضای باز کاشته‌اید یا مزرعه‌تان در نزدیکی جاده‌های عبوری یا رودخانه قرار دارد؛ ممکن است توسط مواد شیمیایی؛ مانند: رواناب گاز، سوخت، نمک و … آلوده شود. در این حالت خاک یک ناخالصی اضافی دارد. این مورد مستقیماً با سلامت گیاه و از همه مهم‌تر برگ‌ها در ارتباط است.

ناتوانی در انتقال آب و مواد غذایی توسط سیستم عروقی به برگ‌ها باعث ضعیف شدن آن‌ها می‌شود. درنهایت سطح برگ‌ها نمی‌توانند به حالت عادی خود سبز شوند. یا اگر سبز هم شده باشند، با کمبود مواد غذایی کم‌کم قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی را مشاهده می‌کنید.

آلوده بودن خاک کشت

 

 

راه‌حلی برای خاک‌های آلوده شده

اگر از آلوده‌شدن بستر کشت خود مطمئن هستید، ممکن است استفاده از علف‌کش‌ها گزینه انتخابی شما برای مقابله باشد. توجه داشته باشید اگر حتی علف‌کش‌ها را استفاده کنید، امکان سوختن برگ‌ها و قهوه‌ای شدن سطح برگ‌های گوجه فرنگی و لبه آنان نیز وجود دارد. زیرا این مواد به طور بالقوه می‌توانند مقاومت برگ‌ها در برابر شرایط محیطی را کاهش دهند.

مؤثرترین راهکار در این وضعیت، سم‌پاشی خاک به میزان متناسب است. قبل از اعمال هر ترکیبی بهتر است درباره نوع ماده و نحوه استفاده، از افراد متخصص در این حوزه راهنمایی بخواهید. همچنین می‌توانید از تکنیک آفتاب دهی خاک استفاده کنید. حرارت ناشی از نور خورشید تا حد قابل قبولی می‌تواند برخی از آلودگی‌ها را از بین ببرد.

راه‌حلی برای خاک‌های آلوده شده

 

 

هجوم انواع آفات

برخی حشرات به طور مستقیم به برگ‌ها حمله می‌کنند. در این صورت بیمار شدن برگ در زمان سریع‌تری اتفاق می‌افتد. به‌عنوان‌مثال کنه‌های عنکبوتی یک آفت خطرناک برای برگ‌ها محسوب می‌شوند. زیرا این حشرات به قسمت‌های زیرین برگ‌ها حمله می‌کنند و در همان جا تغذیه خود را از برگ‌ها شروع می‌کنند.

به آن جهت به این حشرات خطرناک گفته می‌شود که عمده آسیب ایجاد شده توسط آن‌ها، سوخته‌ای و قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی است. اگر به این برگ‌های قهوه‌ای دست بزنید، بسیار نازک و خشک هستند. علاوه بر آن، برخی از حشرات در ابتدا به ریشه بوته‌ها حمله می‌کنند.

کرم ریشه‌ای بالغ یکی از آفاتی است که تخم‌های خود را در اطراف ریشه‌های گوجه‌فرنگی می‌گذارد. هنگامی که شرایط محیطی برای رشد آنان فراهم شود، به درون ریشه نفوذ می‌کنند. با خوردن ریشه وارد گیاه می‌شوند. سپس با ایجاد اختلال در آب‌رسانی و دیگر مواد ضروری برای فتوسنتز برگ‌ها، باعث ایجاد برگ‌های قهوه ای گوجه فرنگی می‌شوند.

هجوم انواع آفات

 

 

انواع بیماری‌های گوجه‌فرنگی

پاتوژن‌هایی مانند انواع قارچ‌ها می‌توانند علت قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی شوند. از میان آن‌ها قارچ ورتیسلیوم و آلترناریا سولانی رایج‌ترین عوامل ایجاد این عارضه هستند. این دو قارچ باعث ایجاد بیماری پژمردگی ورتیسلیومی و بلایت زودرس می‌شود.

در بلایت زودرس، سطح برگ‌ها در ابتدا حالت سوخته پیدا می‌کنند و در ادامه عفونت، تمام سطح قهوه‌ای می‌شود. قارچ ورتیسلیوم نیز با آلوده ساختن برگ‌های پایینی بوته‌ها، در ابتدا رگبرگ‌ها را به رنگ قهوه‌ای تغییر می‌دهد. رفته‌رفته قهوه‌ ای شدن برگ گوجه فرنگی به طور کامل در برگ‌های آلوده‌شده مشاهده می‌شود.

پاتوژن هر دو بیماری در شرایط محیطی زیر شروع به رشد و گسترش می‌کنند.

  • دمای بالا و نزدیک به 25 درجه و بالاتر
  • کمبود ماده ازت درون خاک
  • وجود زخم در ریشه یا روی برگ‌ها
  • اشباع شدن خاک کشت به دلیل آبیاری بیش از حد

قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی یکی از علائم اولیه بیماری‌ها و آفاتی است که معرفی شد. به این معنا که ممکن است مشکلات دیگری برای بوته گوجه فرنگی‌های شما بیفتد. در صورت مشاهده هرگونه حشرات در اطراف گیاهان یا نشانه‌های بیماری، می‌توانید از کارشناسان گلخانه آوین برای درمان آن‌ها راهنمایی بگیرید.

انواع بیماری‌های گوجه‌فرنگی

 

 

کمبود ماده منیزیم

برگ‌های سالم، سبز و قوی دلیلی برای رشد خوب گیاه گوجه‌فرنگی است. این امر نیازمند داشتن عناصر ضروری؛ به‌ویژه میزان بالای منیزیم در خاک است. علاوه بر کمبود طبیعی این ماده در خاک، اگر شما از کودهای دیگر پتاسیم داری به میزان بالایی استفاده کنید، خاک قلیایی می‌شود. درنتیجه جذب و انتقال منیزیم را با مشکل مواجه می‌کند.

اگر برگ نتواند به منیزیم کافی دست پیدا کند، کلروفیل کافی تولید نمی‌شود. عامل سبز شدن سطح برگ‌ها نیز همین کلروفیل موجود در برگ‌ها است. در این حالت در ابتدا لکه‌های ناشی از کمبود منیزیم روی برگ‌های پایینی و بالغ‌تر ایجاد می‌شود.

در صورتی که میزان این ماده جبران نشود، قهوه‌ ای شدن برگ گوجه فرنگی تمام این برگ‌ها را فرا می‌گیرد. با این حال برگ‌های جوان نیز ممکن است تحت تأثیر این کمبود قرار گیرند و در ادامه قهوه‌ای شوند.

راهکارهایی برای کمبود ماده منیزیم درون خاک

با فرستادن نمونه‌ای از خاک کاشت به آزمایشگاه می‌توانید از کمبود میزان این ماده اطلاع پیدا کنید. سپس با افزودن ترکیباتی که داخل خود از منیزیم استفاده کرده‌اند؛ مانند سولفات منیزیم می‌توانید این نقص را جبران کنید. توجه داشته باشید که در کنار اعمال منیزیم نباید از کودهای پتاسیمی و منگنزی به میزان زیاد استفاده کنید.

کمبود ماده منیزیم

 

 

 کوددهی بیش از اندازه به خاک

اگر جزو آن دسته از کشاورزانی هستید که برای رشد زودرس گیاهان خود از کودهای متنوع به میزان زیادی استفاده می‌کنید؛ باید گفت که رأس دلایل قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی، خود شما هستید. ممکن است این جمله شما را ناراحت کند. اما با افزایش میزان کود به خاک، در واقع در حال بالا بردن شوری خاک هستید.

اگر نمک زیادی در خاک وجود داشته باشد، ریشه توانایی جذب آب و مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را نخواهد داشت. به همین دلیل هر چه برگ‌ها منتظر این مواد هستند، چیزی دریافت نمی‌کنند. در نهایت برگ‌ها چیزی ندارند که در فرایند فتوسنتز استفاده کنند. به همین دلیل قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی رخ می‌دهد.

 کوددهی بیش از اندازه به خاک

 

 

درمان برگ‌های قهوه‌ای گوجه فرنگی از کوددهی زیاد

واضح است که نباید میزان زیادی از کودهای مختلف را در یک بازه زمانی کوتاهی به خاک اضافه کنید. بهتر است قبل از استفاده از هر ماده افزودنی، از میزان طبیعی آن‌ها داخل خاک مطمئن شوید. روی بسته‌بندی برخی کودها، زمان و میزان استفاده از آن‌ها به طور کامل نوشته شده است. افزون بر آن قبل از اضافه کردن آن‌ها با یک فرد متخصص در این حوزه مشورت کنید.

اگر درباره استفاده از کودهای افزودنی برای درمان قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی شک دارید، می‌توانید با کارشناسان گلخانه آوین تماس بگیرید. افراد این مجموعه سابقه درخشان و البته مؤثری در مشاوره‌های خدمات درمانی و مقابله با انواع بیماری و آفات گوجه‌فرنگی دارند.

سؤالات متداول

  1. چه بیماری‌هایی در قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی رایج هستند؟

سوختگی زودرس و پژمردگی ورتیسلیومی

  1. چه موادی جذب و عملکرد منیزیم را با اختلال مواجه می‌کنند؟

به‌کارگیری کودهای دارای پتاسیم و منگنز در سطوح بالا

  1. کوددهی بیش از اندازه چگونه باعث ایجاد برگ‌های قهوه‌ای گوجه فرنگی می‌شود؟

با افزایش میزان شوری خاک ناشی از کودهای زیاد، ریشه نمی‌تواند آب و مواد مغذی گیاه را جذب کند و انتقال دهد.

سخن پایانی

قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی از عارضه‌های متداولی است که می‌تواند به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های شما تبدیل شود. تغییر رنگ برگ‌ها نشان‌دهنده نادرست بودن برخی عوامل در فرایند پرورش گوجه‌فرنگی است. در صورتی که بتوانید دلیل ایجاد این پدیده را پیدا کنید، می‌توانید با به‌کارگیری اقدامی درست، بوته‌های دیگر مزرعه‌تان را در امان نگه دارید.

سخن پایانی

 

 

مقالات

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

 

سایر مقالات:

زردی برگ گوجه فرنگی
پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی
پیچ خوردن برگ گوجه فرنگی

 

 

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *