3 علت نرم شدن ساقه گوجه فرنگی- درمان + کود و سم مورد نیاز

3 علت نرم شدن ساقه گوجه فرنگی

3 علت نرم شدن ساقه گوجه فرنگی

چرا نرم شدن ساقه گوجه فرنگی آن‌قدر اهمیت دارد؟ نرمی ساقه نشان‌دهنده مشکلی است که ممکن است به قیمت جان گیاهانتان تمام شود. به همین خاطر به محض احساس ساقه‌های نرم گوجه فرنگی، باید به فکر حل مشکل باشید. حل مشکل نیز در قدم اول، تشخیص مشکل را می‌طلبد.

مراقبت‌های اشتباه، شرایط محیط کاشت، عوامل تهدیدکننده زنده مانند قارچ‌ها، همگی در نرم شدن ساقه گوجه فرنگی می‌توانند دخیل باشند. اگر ساقه‌ بوته‌هایتان به تازگی نرم شده است، مقاله ما را همراهی کنید. در ادامه می‌خواهیم درباره عوامل به وجود آورنده این عارضه و راهکارهای حل این مشکل باهم گفتگو کنیم.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

میزان آب نامناسب

آبیاری جز جدانشدنی رشد گوجه‌فرنگی است؛ اما مهم این است که این هدف تا چه اندازه آب می‌خواهد؟ مواد غذایی و آب از طریق ریشه جذب و به سایر بخش‌های گیاه فرستاده می‌شوند. سیستم ساقه در واقع مسیرهایی هستند برای این انتقالات. از طرفی این جریان‌ها در استحکام، سختی و به طور کلی زنده ماندن بخش ساقه، نقش مهمی دارند.

آبیاری جز جدانشدنی رشد گوجه‌فرنگی است؛حال تصور کنید، انتظار هر روزه ساقه برای دریافت حجم آب مورد نیاز برای انجام عملکرد خود، بی‌پاسخ بماند. به این معنا که ریشه چیزی برای فرستادن به ساقه نداشته باشد. در این حالت جریان‌های آبی دیگر در آوندهای چوبی ساقه وجود نخواهد داشت.

به همین خاطر، سیستم‌های عروقی داخلی ساقه عملکرد جذب یا تعریقی ندارند. بدین ترتیب گیاه ساختار اصلی و عادی خود را که به حالت ایستاده است، از دست می‌دهد. در این وضعیت گیاه برای اعلام نیاز به آب از طریق نرم شدن ساقه گوجه فرنگی، خود را نشان می‌دهد.

از طرفی اگر در مراقبت‌های آبیاری وسواس زیادی به خرج دهید، سبب نرمی ساقه گوجه فرنگی می‌شوید. آبیاری زیاد باعث تجمع آب ثابت در اطراف خاک ریشه می‌شود. به همین دلیل اکسیژن به ریشه نمی‌رسد. با نبود اکسیژن نیز فرایند جذب آب و مواد غذایی انجام نخواهد شد. به همین دلیل با وجود آب دادن به بوته‌ها باز هم شاهد نرم شدن ساقه گوجه فرنگی مزرعه‌تان می‌شوید.

راهکار مشکل آبیاری نامتناسب

تشخیص کمبود آب یا آبیاری زیاد کار دشواری نیست. شما می‌توانید از طریق میزان رطوبت خاک اطراف بوته‌ها با لمس دستی آن‌ها متوجه شوید. در جدول زیر راهکارهایی مؤثری برای هر یک از این دو حالت بیان شده است.

راهکار مشکل آبیاری نامتناسب گوجه فرنگی

آبیاری بیش از حد کمبود آب
·      انجام ندادن نوبت‌های بعدی آبیاری تا زمان خشک شدن کامل خاک

·      استفاده از نور غیرمستقیم برای خشک شدن بوته

·      انتخاب خاکی با زهکشی قوی

·      انجام آبیاری در ساعات اولیه صبح

·      تهیه تقویم و یادآورهای زمان آبیاری

·      انجام آبیاری به صورت عمیق و دفعات کم

·      انجام آبیاری از پایین و نزدیک سطح خاک

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

میزان نور ناکافی

گیاهان گوجه‌فرنگی برای فتوسنتز و تولید و فرستادن انرژی لازم برای رشد به نور نیاز دارند. در صورتی که محل قرارگیری بوته‌هایتان در طول روز آفتاب نخورد، مشکل‌ساز خواهد شد. این مسئله در فصل‌های سرد سال بیشتر اهمیت پیدا می‌کند.

درنتیجه، با دریافت نکردن میزان نور مناسب و در پی آن نبود انرژی کافی، گیاه استحکام خود را از دست می‌دهد. این شل‌شدن بوته‌ها با نرم شدن ساقه گوجه فرنگی آغاز می‌شود. در صورتی که نتوانید منبع نور لازم را برای گیاه ایجاد کنید، نرمی ساقه بوته گوجه‌فرنگی بیشتر می‌شود. به‌طوری‌که ممکن است مرگ گیاهچه‌ها را نیز به دنبال این عارضه مشاهده کنید.

گیاهان گوجه‌فرنگی برای فتوسنتز و تولید و فرستادن انرژی لازم برای رشد به نور نیاز دارند.

حل مشکل نور ناکافی

در صورت امکان می‌توانید این مشکل را با یک منبع نور مصنوعی حل کنید. با این حال ممکن است برای همه شما با توجه به اینکه در مناطق مختلفی این محصول را کاشته‌اید، این راهکار میسر نباشد. از همین رو هنگام کاشت دقت کنید که کدام قسمت از زمین در معرض نور مناسبی در طول سال قرار می‌گیرد.

بیماری قارچی

گونه‌های مختلفی از قارچ‌های Pythium می‌توانند یکی از دلایل نرم شدن ساقه گوجه فرنگی باشند. عامل ایجادکننده این بیماری‌های گوجه فرنگی یک قارچ خاکزی است. این قارچ از طریق آب جاری یا میزبان‌های دیگر در اطراف محصولات گوجه‌فرنگی به منطقه شما حمله می‌کنند. اولین هدف حمله این پاتوژن، ریشه گیاهان است.

این قارچ با نفوذ به درون ریشه خود را از طریق آب و مواد غذایی به داخل ساقه می‌رساند. در طول این مسیر عفونت ناشی از قارچ با این مواد به سرتاسر گیاه منتقل خواهد شد. ساقه گوجه‌فرنگی در ابتدا وجود این مشکل را با تشکیل لکه‌های تیره روی خود نشان می‌دهد.

هنگامی که قارچ در حال تخریب سایر نقاط گیاه است، نرم شدن ساقه گوجه فرنگی به‌مرورزمان اتفاق می‌افتد. در این میان هاگ‌ها نیز که به طور کامل توانستند گیاه را در بر بگیرند، روی ساقه را با ایجاد لایه‌ای مخملی می‌پوشانند.

هر چه رطوبت ناشی از آبیاری و دمای بالا در این وضعیت حکم‌فرما باشد، زیر لایه‌های ایجاد شده روی ساقه، نرم می‌شود. به‌ گونه‌ای که اگر به این نواحی دست بزنید به راحتی پدیده نرم شدن ساقه گوجه فرنگی را درک می‌کنید.

حل مشکل بیماری قارچی

کنترل و درمان قارچ‌ها با میزان گسترش عفونت داخل گیاه و مزرعه ارتباط مستقیمی دارد. هر چه سریع‌تر متوجه وجود این پاتوژن‌ها و خسارات آنان شوید، بهتر می‌توانید آن‌ها را از زمین خود دفع کنید.

حل مشکل بیماری قارچی گوجه فرنگی با این حال درباره قارچ پیتیومی می‌توانید از راهکارهای زیر در مزرعه خود استفاده کنید:

  • انتخاب خاکی سبک با زهکشی قوی
  • رعایت بهداشت درون گلخانه یا زمین باز کشاورزی
  • کنترل میزان آبیاری
  • تنظیم دمای محیط و مطلوب رشد گیاه گوجه‌فرنگی
  • رعایت تناوب کاشت با غلات
  • به کار بردن مالچ پلاستیکی

گاهی اوقات استفاده از یک قارچ‌کش برای بیماری نرم شدن ساقه گوجه فرنگی ناشی از این قارچ‌ها پیشنهاد می‌شود. این در حالی است که استفاده نادرست از آن‌ها ممکن است مشکلات بیشتری را ایجاد کنند.

گلخانه آوین با دارابودن کارشناسان مجرب و متخصص در حوزه انواع مشکلات بیماری‌های گوجه‌فرنگی، بهترین راهکارهای ممکن را در این زمینه به شما ارائه می‌کنند.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

سؤالات متداول

  1. شایع‌ترین قارچی که باعث نرم شدن ساقه گوجه فرنگی می‌شود از چه گونه‌ای است؟

قارچ‌های خانواده پیتیومی

  1. مؤثرترین روش برای ایجاد منبع نور کافی برای گیاهان گوجه‌فرنگی چیست؟

استفاده از منابع نور مصنوعی

  1. مشکل کمبود آب در گیاهان به چه روشی قابل‌حل است؟

تنظیم نوبت‌های آبیاری، آبیاری‌های عمیق در دفعات کم و آبیاری از پایین

 

 کلام پایانی

نرم شدن ساقه گوجه فرنگی می‌تواند خسارات جدی برای شما ایجاد کند. به این دلیل که سر پا ماندن بوته به همین سلامت ساقه بستگی دارد. برخی از این مشکلات با انجام اقدامات پیشگیرانه، اصلاح شیوه مراقبت و همچنین کاربردهای شیمیایی بهبود پیدا می‌کنند.

با این حال بررسی‌های دوره‌ای و شناخت عوامل این مشکلات می‌تواند تأثیرات مثبتی در مقابله با این عارضه داشته باشند.

 

بیماری ها

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

 

سایر مقالات:

عوض شدن رنگ برگ گوجه فرنگی- رنگ پریدگی
سفید شدن برگ گوجه فرنگی
نرم شدن گوجه فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *