6 دلیل نرم شدن گوجه فرنگی- درمان + کود وسم مورد نیاز

6 دلیل نرم شدن گوجه فرنگی- درمان + کود وسم مورد نیاز

شماره تماس مشاوره گلخانه

6 دلیل رایج نرم شدن گوجه فرنگی

آیا دلیل نرم شدن گوجه فرنگی را می‌دانید؟ میوه‌هایی که وقتی از شاخه جدا می‌شوند، در دستانتان له می‌شوند. آیا این تصویر برایتان آشنا نیست؟ تشکیل گوجه‌فرنگی‌هایی با بافت نرم دلایل مختلفی دارد. این عارضه می‌تواند منجر به فاسد شدن یا از بین رفتن آن‌ها در هنگام برداشت و ذخیره شود.

برخی عادات مراقبت از محصولات، عوامل بیولوژیکی و پاتوژن بیماری‌های مختلف، ازجمله دلایل تشکیل گوجه‌فرنگی‌های نرم در مزرعه‌تان است. اگر می‌خواهید محصولاتتان را با سفتی قابل قبولی به بازار عارضه کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا علل نرم شدن گوجه فرنگی را با یکدیگر بررسی کنیم.

دلیل رایج نرم شدن گوجه فرنگی

گرمای بیش از حد

بهترین دما برای میوه دهی گیاهان گوجه‌فرنگی کمتر از 25 درجه سانتی گراد در روز است. به این معنا که بالاتر از این میزان، گیاه در شرایط استرسی قرار می‌گیرد و تخریب میوه‌ها را در پی خواهد داشت. همچنین گرم شدن دمای محیط و خاک، می‌تواند بیماری‌های قارچی و آفات گوناگونی را به طرف محصولاتتان بکشاند.

بیشترین آماری که مبنی بر نرم شدن گوجه فرنگی از سوی شما گزارش شده است، مربوط به مناطق گرمسیری است که گیاهان در فضای باز کاشته شده‌اند. در این شرایط، کنترل دمای محیط مخصوصاً در روزهای تابستان سخت است. به همین دلیل گوجه‌فرنگی کم‌کم تبدیل به یک گیاه گلخانه‌ای شده است.

نرم شدن گوجه فرنگی در گلخانه کمتر رایج هستند؛ زیرا کنترل دما در این محیط آسان‌تر است. با این حال امروزه به دلیل افزایش دما به طور کلی در هر منطقه‌ای، می‌توانید از سالیسیلیک و سیلیسیلیک اسید به صورت محلول روی گوجه‌فرنگی‌ها استفاده کنید. این دو ترکیب امتحان خود را در تأثیر روی کیفیت میوه به دلیل تنش گرمایی به خوبی پس داده‌اند.

گرمای بیش از حد و نرم شدن گوجه

 

آبیاری نامناسب و زیاد

اگر عقیده دارید که آبیاری زیاد می‌تواند رشد گوجه‌فرنگی‌ را سریع‌تر، قرمزتر و همچنین گوشتی کند، بسیار در اشتباه هستید. در واقع عکس تمام مواردی که انتظار دارید، اتفاق می‌افتد. میزان آب مورد نیاز در زمان باردهی محصولات با توجه به اقلیم آب‌وهوایی و واریته کاشته شده متفاوت است. به همین دلیل از قبل باید از میزان آب مورد نیاز بوته‌ها در زمان میوه دهی مطلع باشید.

گیاه با دریافت میزان زیادی آب، به‌تبع مجبور می‌شود که حجم زیادتری را به میوه‌ها برساند. به همین دلیل مقدار مجاز آب داخل میوه‌ها بیش از آن چه که نیاز دارند، خواهد شد. با وجود آب زیاد در بافت میوه، نرم شدن گوجه فرنگی نمایان می‌شود.

در صورتی که این شیوه آبیاری را اصلاح نکنید، خسارت مزرعه تنها به نرم شدن گوجه فرنگی ختم نمی‌شود. ترکیدن بافت میوه، حمله آفات و بیماری‌های قارچی گوجه‌فرنگی هم امکان دارد محصولات شما را تحت تأثیر آثار منفی خود قرار دهند.

آبیاری نامناسب و زیاد باعث کاهش رشد گوجه‌فرنگی‌ میشود

 

میزان نامناسب مواد مغذی در خاک

گیاهان در محدوده اوایل یا اواخر باردهی، به طور مکرر از مواد غذایی داخل خاک باید تغذیه شوند. در غیر این صورت کیفیت محصولات و همچنین سلامتی گیاه تهدید می‌شود. سؤالی که اول از همه برایتان پیش می‌آید آن است که چه موادی در خاک کم است؟ گیاه به چه میزان از این مواد مغذی نیاز دارد تا عاقبت به نرمی گوجه فرنگی منتهی نشود؟

میزان نیتروژن بالا، کلسیم و پتاسیم کم اصلی‌ترین مواد مغذی هستند که در نرم شدن گوجه فرنگی دخیل هستند. اگر از ترکیبات خاک منطقه کشت مطمئن نیستید، می‌توانید بافت خاک را آزمایش کنید تا از میزان دقیق آن‌ها آگاه شوید.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

در هنگام استفاده از کودهای نیتروژنی باید نهایت دقت را به خرج دهید. مقدار مورد نیاز نیتروژن برای تشکیل یک میوه سفت و باکیفیت، 4 تا 5.5 درصد است. اگر گوجه‌فرنگی بیشتر از این میزان نیتروژن دریافت کند، بافت درونی آن آبکی و له می‌شود.

افزون بر آن مواد کلسیم و پتاسیم نقش اصلی در کنترل تنش‌های محیطی، استحکام بافت و همچنین جلوگیری از عارضه‌های فیزیولوژیکی مانند نرم شدن گوجه فرنگی و لهیدگی آن دارد. از همین رو مقدار کم این مواد باعث ایجاد مشکلاتی در مرحله رشد میوه می‌شوند.

به طور میانگین این دو ماده باید به مقدار 4 تا 7 درصد در برگ‌ها وجود داشته باشند. در این صورت مشکل نرم شدن گوجه فرنگی ناشی از کمبود مواد غذایی نخواهد بود. اگر درباره کودهای تغذیه‌ای اطلاعاتی ندارید، کارشناسان گلخانه آوین می‌توانند در حل این مشکل به شما کمک کنند. تنها کافی است با این مرکز تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.

میزان نامناسب مواد مغذی در خاک بر نرم شدن گوجه فرنگی اثر دارد

 

عارضه آفتاب سوختگی

قرارگرفتن بوته‌ها در معرض تابش مستقیم نور خورشید در روزهای تابستان منجر به عارضه آفتاب سوختگی می‌شود. در صورتی که شاخه و برگ‌ها را نیز زیاد از حد هرس کرده باشید، این مشکل بیشتر بوته‌ها تهدید می‌کند.

میوه‌های رسیده‌ای که زمان چیدن آن‌ها رسیده است، بیشترین تأثیر را از این عارضه می‌گیرند. با تابش مستقیم نور، دمای داخل میوه‌هایی که خودشان به حد مطلوب و نرمالی رسیده‌اند، بالا می‌رود. این افزایش دمای داخلی باعث می‌شود که کم‌کم پوست میوه چروک شود و آب بیندازد.

به همین دلیل بافت داخلی میوه که در حال سوختن است، مقاومت خود (همان سفت و محکم بودن بافت و پوست) را از دست می‌دهد. به همین دلیل اگر به میوه‌ها فقط نگاه کنید، کاملاً نرم شدن گوجه فرنگی را از آن دریافت می‌کنید.

قرارگرفتن بوته‌ها در معرض تابش مستقیم نور خورشید در روزهای تابستان منجر به عارضه آفتاب سوختگی می‌شود.

 

بیماری‌های قارچی گوجه‌فرنگی

گونه از قارچ‌های Colletotrichum spp مسبب ایجاد یکی از بیماری‌های شایع گوجه‌فرنگی به نام آنتراکنوز هستند. باران، حشرات ناقل، آب‌وهوای گرم و رطوبت بالا شرایط آلودگی را برای این پاتوژن فراهم می‌کنند. میوه‌های رسیده و قرمز نزدیک به سطح خاک، اولین هدف حمله این قارچ‌ها هستند.

این قارچ‌ها نفوذ خود را از زیر این میوه‌ها شروع می‌کنند. به‌طوری‌که اگر انتهای میوه‌ها را نگاه کنید، لکه‌های سیاه و بزرگی را می‌بینید که نشان‌دهنده نقطه ورود عفونت است. هنگامی که قارچ خود را به بافت میوه برساند، تغذیه خود را شروع می‌کنند.

با وجود شرایط مساعد برای رشد قارچ که در ایجاد نرمی میوه نیز تأثیر دارند؛ بافت از درون ضعیف و شل می‌شود. به همین دلیل است که این قارچ را عاملی برای نرم شدن گوجه فرنگی می‌دانند.

بیماری‌های قارچی گوجه‌فرنگی

مینوز گوجه‌فرنگی

یکی از جدی‌ترین آفاتی که با حمله به بوته باعث نرم شدن میوه گوجه فرنگی می‌شود، مینوز است. این آفت به همه نقاط گیاه حمله می‌کند. اگر این عامل بتواند خود را به میوه برساند، با تغذیه درونی از بافت میوه و همچنین تزریق آلودگی خود به داخل آن، باعث نرمی و لهیدگی آن می‌شود. به گونه‌ای که از شدت آن، پوست میوه ترک می‌خورد.

چگونه می‌توان از نرم شدن گوجه فرنگی جلوگیری کرد؟

میوه‌های نرم چه در داخل مزرعه و چه در انبارهای ذخیره‌سازی، در معرض بیماری‌های قارچی، باکتریایی و دیگر عوامل مشکل‌ساز قرار می‌گیرند. به همین دلیل بهتر است داخل مزرعه اقداماتی انجام دهید که این نرم شدن گوجه فرنگی رخ ندهد. جدول زیر بیانگر برخی از اقدامات کنترلی مربوط به عوامل ایجادکننده این عارضه که به آن‌ها اشاره شد، است.

دلیل ایجادکننده نرمی میوه راهکار مربوط به آن
آبیاری بیش از حد ·      کم کردن آبیاری سطحی و انجام آبیاری عمیق

·      استفاده از خاک‌هایی با زهکشی مناسب

آفتاب سوختگی ·      آبیاری منظم

·      کنترل نور خورشید در صورت امکان

·      جلوگیری از هرس زیاد

·      ایجاد سایه‌بان یا استفاده از پوشش مالچ پلاستیکی در مزرعه

بیماری آنتراکنوز ·      برداشت سریع میوه‌های رسیده

·      استفاده از کودهای مانب، زینب و میترام

·      گردش هوا درون بوته‌ها

·      کنترل آبیاری

کمبود کلسیم استفاده از کودهایی با ترکیبات استات کلسیم، نیترات کلسیم، کلرید کلسیم، آهک، خاکستر چوب و گچ
کمبود پتاسیم استفاده از کودهای سولفات یا کلرور پتاسیم
آفت مینوز ·      به‌کاربردن سم بایولپ

·      استفاده از تله‌های زرد چسبنده

در صورت مشاهده هرکدام از این عوامل نرم شدن گوجه فرنگی، برای اطمینان بیشتر می‌توانید با افراد متخصص در گلخانه آوین تماس بگیرد. این مجموعه مؤثرترین راهکارها را به گونه‌ای به شما ارائه می‌کنند که کم‌ترین ضرر به محصولاتتان وارد شود.

چگونه می‌توان از نرم شدن گوجه فرنگی جلوگیری کرد؟

 

سؤالات متداول

  1. نبود چه موادی در خاک در نرم شدن گوجه فرنگی تأثیر می‌گذارند؟

کمبود کلسیم و پتاسیم

  1. چه مقدار نیتروژن باید درون برگ‌ها وجود داشته باشد تا میوه به حالت عادی رشد کند؟

نیتروژن باید حدود 4 تا 5.5 درصد در بافت برگ‌ها وجود داشته باشد.

  1. در چه دمایی احتمال ایجاد نرمی میوه گوجه فرنگی وجود دارد؟

این محدوده با توجه به واریته‌های مختلف، گوناگون است؛ اما به طور میانگین در دمای 25 تا 35 درجه سانتی گراد بافت میوه نرم می‌شود.

درمان نرم شدن گوجه فرنگی

 

سخن پایانی

محصولات تولیدی مزرعه نتیجه تمام زحمات شما از کاشت بذر تا پرورش میوه است. طبیعی است که باید تمام عوامل خطرآفرین برای میوه‌های گوجه‌فرنگی را بدانید تا بتوانید آن را کنترل کنید. نرم شدن گوجه فرنگی از عارضه‌هایی است که در صورت گسترش، ضررهای اقتصادی به شما و مزرعه وارد می‌کند.

اگر بتوانید عوامل ایجاد آن را از محصولات دور نگه دارید، بهترین لطف را در حق محصولات و تولیدات بعدی مزرعه کرده‌اید.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

 

مقالات

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

سایر مقالات:

علت پژمردگی بوته خیار
قهوه ای شدن ساقه گوجه فرنگی
مرگ بوته خیار

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *