7دلیل بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه- 8روش پیشگیری+ {کود و سم}


درباره بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه بیشتر بدانید!

بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه یا بلایت صمغی ساقه هندوانه یکی از مهم‌ترین بیماری‌های موجود در محصولاتی نظیر هندوانه است. این بیماری خسارت قابل‌توجهی را می‌تواند برای کشاورزان و مزرعه‌داران به وجود آورد، این بیماری کلیه بخش‌های هندوانه را مورد هدف قرار می‌دهد و باعث آسیب زیادی به محصول می‌شود.

همان‌طور که از اسم بیماری مشخص است، به دلیل ترشح صمغ موجود در هندوانه، بلایت صمغی ساقه هندوانه به وجود می‌آید. حتماً استرس این را دارید که چگونه می‌توان از شر این بیماری رها شد؟ راهکارهای پیشگیری زیادی برای این بیماری وجود دارد که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه چیست؟

این بیماری رایج در هندوانه که به ‌عنوان «بلایت صمغی ساقه هندوانه» نیز شناخته می‌شود، یک بیماری گیاهی است که سبب آسیب به ساقه‌های گیاه هندوانه می‌شود.

این بیماری توسط باکتری‌هایی از جنس Erwinia معمولاً ایجاد می‌شود و برای گیاهان هندوانه، خصوصاً در دوره رشد مرحله جوانی، بسیار مخرب است.

نشانه‌های پوسیدگی ساقه هندوانه

بیماری بلایت صمغی ساقه در هندوانه هندوانه دارای نشانه‌های مختلفی است که هر کدام می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود و در نهایت باعث آسیب‌زدن به محصول موردنظر می‌شود. یکی از موارد مهم در نشانه این بیماری می‌توان به پوسیدگی ساقه و تغییر شکل هندوانه اشاره کرد.

نشانه‌های پوسیدگی ساقه هندوانه عبارت‌اند از:

 • v پوسیدگی ساقه: یکی از نشانه‌های مهم این بیماری، پوسیدگی و تخریب ساقه‌های گیاه هندوانه است. این تخریب معمولاً از ناحیه پایینی ساقه‌ها شروع می‌شود و به طور تدریجی به بالا می‌گسترد. ساقه‌ها تیره می‌شوند، به‌ویژه در داخل بافت، و از ظاهر آبکی و پوسته ساقه‌ها تغییر می‌کنند.
 • v صمغ‌زدایی و ترشح مایعات: در نواحی آلوده، ممکن است گیاهان صمغ‌مانند مواد را ترشح کنند که می‌تواند در نتیجه تخریب بافت‌ها و آسیب به ساقه‌ها به وجود آید.
 • v عفونت‌های ثانویه: به دلیل تخریب بافت‌ها و آسیب به ساقه‌ها، بافت‌های آسیب‌دیده به عفونت‌های قارچی یا باکتریایی دیگر نیز آسیب‌پذیر می‌شوند که می‌تواند منجر به تشدید بیماری شود.
 • v تغییر رنگ: ساقه‌ها ممکن است از رنگ عادی خود تیره‌تر یا حتی قهوه‌ای تا سیاه تغییر کنند.
 • v پوسیدگی قلب گل: در موارد شدید، پوسیدگی به قلب گل هم انتقال‌یافته و باعث تخریب گل‌ها می‌شود.

به‌طورکلی، اگر در گیاهان هندوانه نشانه‌های غیرطبیعی مشاهده شد، بهتر است با یک کارشناس باغبانی یا کشاورزی تماس بگیرید تا تشخیص دقیق‌تر و اقدامات لازم برای کنترل و پیشگیری از گسترش بیماری را مشاوره کنید.

پوسیدگی ساقه هندوانه

علل ایجاد پوسیدگی ساقه هندوانه

بلایت صمغی ساقه هندوانه با علت‌های مختلفی همراه است. حتماً هنگام درگیرشدن محصول موردنظر به این بیماری از علت‌های آن باخبر شوید.

علل ایجاد بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه عبارت‌اند از:

 • باکتری‌های گرم منفی جنس: Erwinia عمده‌ترین عامل ایجاد این بیماری، باکتری‌هایی از جنس Erwinia هستند، به‌ویژه Erwinia carotovora subsp. Carotovora هستند. این باکتری‌ها به ریشه‌ها و ساقه‌ها حمله کرده و باعث تخریب بافت‌ها و پوسیدگی ساقه‌ها می‌شوند.
 • شرایط محیطی نامناسب: رطوبت زیاد، تراکم گیاهی بالا و تهویه نامناسب محیطی می‌توانند منجر به ایجاد محیط مناسب برای تکثیر و انتشار باکتری‌ها شوند.
 • آلودگی خاک: وجود باکتری‌های آلوده در خاک می‌تواند به انتشار بیماری کمک کند.
 • تراکم گیاهی بالا: تراکم بالای گیاهان هندوانه می‌تواند مناطق مرطوب و تیره‌تری ایجاد کند که شرایط رشد مناسبی برای باکتری‌ها فراهم می‌کند.
 • آسیب مکانیکی: آسیب‌هایی مانند زخم‌های ساقه به‌عنوان درگاه ورودی برای باکتری‌ها عمل می‌کنند و باعث تسهیل انتشار بیماری می‌شوند.
 • کودهای زیاد: استفاده بیش از حد از کودها، به‌ویژه نیتروژن، می‌تواند رشد اضافی گیاهان و افزایش تراکم را ایجاد کرده و بیماری را تشدید کند.
 • کشت مجدد در همان منطقه: کشت مجدد هندوانه در همان منطقه بدون تنوع کشت، می‌تواند باعث انتقال بیماری از سال‌به‌سال شود.

برای کنترل پوسیدگی ساقه در هندوانه کاربرد مناسب کودها را در نظر بگیرید. همچنین، در صورت ظهور علائم بیماری، بهتر است با کمک متخصصین زراعت و باغبانی، اقدامات کنترلی مناسب را انجام دهید.

راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی ساقه هندوانه

برای پیشگیری از بلایت صمغی ساقه در هندوانه راهکارهای مختلفی وجود دارند که با رعایت و انجام هر کدام از آن زیر نظر متخصص حرفه‌ای می‌توانید از این بیماری پیشگیری کنید، راهکارهای پیشگیری از بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه عبارت‌اند از:

 • انتخاب ارقام مقاوم: در هنگام انتخاب ارقام برای کشت هندوانه، اطلاعات درباره مقاومت آن‌ها به بیماری پوسیدگی ساقه را بررسی کنید و ارقامی که مقاومت به این بیماری دارند را انتخاب کنید.
 • مدیریت تراکم گیاهی: تراکم زیاد گیاهان می‌تواند رطوبت و تهویه مناسب را کاهش داده و باعث ایجاد محیط مطلوب برای گسترش باکتری‌ها شود. از فاصله مناسبی بین گیاهان هندوانه اطمینان حاصل کنید.
 • تهویه مناسب: برای ایجاد هوای خوب و تهویه مناسب در مزرعه، فضای مناسبی برای تبادل هوا و خشک‌شدن گیاهان ایجاد کنید. این کار با کاهش رطوبت و جلوگیری از تشکیل محیط رطوبتی مناسب برای باکتری‌ها کمک می‌کند.
 • استفاده از خاک اصلاح شده: انجام آزمایش‌های خاک و اصلاح خاک با استفاده از مواد آلی مناسب می‌تواند سیستم ایمنی گیاهان را تقویت کند و از حمله باکتری‌ها جلوگیری کند.
 • استفاده از کودها با اندازه مناسب: استفاده از کودهای زیاد، به‌ویژه نیتروژن، می‌تواند رشد اضافی گیاهان و افزایش تراکم را ایجاد کرده و بیماری را تشدید کند. از کودها با ترکیب مناسب و به میزان مناسب استفاده کنید.
 • مدیریت آب: آبیاری منظم و مناسب کمک می‌کند تا رطوبت محیط کنترل شده و شرایط مطلوب برای رشد باکتری‌ها ایجاد نشود.
 • تمیزکردن ابزارها: ابزارها و وسایلی که با گیاهان آلوده به بیماری در تماس می‌آیند، می‌توانند منبع انتقال باکتری‌ها باشند. اطمینان حاصل کنید که ابزارها پاک و ضدعفونی شده باشند.
 • بازدید منظم: گیاهان خود را به‌صورت منظم بررسی کنید و در صورت مشاهده نشانه‌های غیرطبیعی، سریعاً اقدام به تشخیص و کنترل انجام دهید.

با اجرای این راهکارها، می‌توانید احتمال انتشار بلایت صمغی ساقه هندوانه را به طور قابل‌توجهی کاهش دهید. همچنین، بهتر است با مشاوره کارشناسان باغبانی و کشاورزی در منطقه‌تان نیز به کنترل بیماری و پیشگیری از آن اقدام کنید.

راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی ساقه هندوانه

گلخانه آوین

خدمات کشاورزی گلخانه آوین می‌توانند راهنمایی منحصربه‌فردی به شما در زمینه کشت بهتر محصولات هندوانه انجام دهند. اگر می‌خواهید کارشناس یا متخصص حرفه‌ای در زمینه تشخیص بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه یا بلایت صمغی ساقه هندوانه داشته باشید، بهتر است این فرصت را از دست ندهید و هر چه زودتر با بخش مشاوران این گلخانه تماس بگیرید.

این گلخانه دارای متخصصان بسیار کارآزموده و حرفه‌ای است که می‌توانند به شما راهکارهای پیشگیری مختلفی ارائه کنند، با استفاده از این گلخانه شما می‌توانید از دانش و مهارت کارشناسانی که در این حوزه حساس مهارت دارند، استفاده کنید.

 

سخن نهایی

پوسیدگی ساقه هندوانه از بیماری‌های شناخته شده در هندوانه است. این بیماری با نشانه‌های مختلفی پدیدار می‌شود که هر کدام از این نشانه‌ها می‌توانند علت‌های زیادی داشته باشند، یکی از نشانه‌های بسیار متداول در این بیماری پوسیدگی ساقه و تغییر ظاهر محصول موردنظر است.

کشاورزان باید هنگام کشت حتماً به بلایت صمغی ساقه هندوانه توجه خاصی داشته باشند. راهکارهای پیشگیری زیادی نیز وجود دارند که می‌توانید با انجام هر کدام از این راهکارها از محصول خود مراقبت کنید. مدیریت محصولات هندوانه از کشت خود محصولات مهم‌تر است.

 

سؤالات متداول

 1. آیا بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه باکتریایی است؟

می‌توان گفت بله زیرا باکتری‌های زیادی در نوع خود می‌تواند به وجود آورد.

 1. دمای بهینه برای ایجاد بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه چقدر است؟

دمای بهینه برای این بیماری 21 الی 25 سانتی‌گراد است.

 1. آیا فضای تهویه مناسب می‌تواند از راهکارهای بیماری پوسیدگی ساقه هندوانه باشد؟

بله یکی راهکارهای پیشگیری از این بیماری فضای تهویه مناسب است.

 

بیماری ها:

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

تغییر رنگ برگ بامیه

سوختگی شکوفه بامیه

لکه روی برگ فلفل دلمه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *