3 علت کاهش برگ گوجه فرنگی- درمان { کود و سم مورد نیاز } | آوین

کاهش برگ گوجه فرنگی

شماره تماس مشاوره گلخانه

دلایل کاهش برگ گوجه فرنگی

 آیا کاهش برگ گوجه فرنگی در میان بوته‌های مزرعه خود را حس کرده‌اید؟ هنگامی که به گیاهان نگاه می‌کنید، آنان را لخت می‌بینید یا این طور بگوییم که در طول رشد هیچ تغییر محسوسی بنا بر افزایش تعداد برگ‌های جدید و رشد آن‌ها را نمی‌بینید.

کاهش برگ‌های گوجه فرنگی آغاز مرگ گیاه محسوب می‌شود. به همین دلیل اگر متوجه وجود این مشکل در بوته‌ها شدید، بهتر است سریعاً در جهت شناسایی مشکل و رفع آن اقدام کنید. ما در این مقاله چندین دلیل کاهش برگ گوجه فرنگی که شایع‌تر است را برای شما بررسی کرده‌ایم.

دلایل کاهش برگ گوجه فرنگی

 

کمبود مواد غذایی در گیاه

گیاه گوجه فرنگی در دوره رشد خود به مواد مغذی مختلفی نیاز دارد. کمبود هر ماده در جای خود تأثیرات زیادی را روی عملکرد بخش‌های مختلف مخصوصاً برگ‌ها می‌گذارد. در ادامه به معرفی مواد ضروری مورد نیاز این گیاه به منظور رشد مجدد برگ‌ها پرداخته شده است.

نیتروژن

نیتروژن ماده‌ای است که به طور مستقیم روی روند رشد و تعداد برگ‌ها تأثیر دارد. با این حال وجود میزان نامناسبی از این ماده مشکلاتی را به وجود می‌آورد. اگر نیتروژن موجود در خاک از حد نیاز گیاه کمتر باشد، رشد برگ‌ها کند می‌شود.

به‌طوری‌که شما متوجه ایجاد هیچ برگ جدیدی نمی‌شوید. در عین حال که رشد برگ‌ها مختل می‌شود، برگ‌های قبلی نیز کم‌کم در اثر کمبود این ماده می‌ریزند و از بین می‌روند.

شماره تماس مشاوره گلخانه

فسفر

کمبود ماده فسفر تأثیر بسزایی بر کاهش برگ گوجه فرنگی دارد. اگر میزان PH خاک کشت بالاتر از سطح 7 باشد، عملاً هیچ میزانی از فسفر نمی‌تواند از طریق ریشه به برگ برسد. به همین دلیل لازم است که قبل از کاشت با انجام آزمایش خاک از میزان این مواد مغذی درون خاک اطمینان پیدا کنید.

پتاسیم

یکی دیگر از نشانه‌های کاهش برگ گوجه فرنگی، کمبود ماده پتاسیم است. این ماده در فتوسنتز و جذب انرژی توسط برگ‌ها نقش مهمی دارد. اگر دو طرفه به قضیه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که نبود پتاسیم در برگ باعث می‌شود که رشد آن‌ها متوقف شود. درنتیجه برگ جدیدی ایجاد نمی‌شود و قبلی‌ها نیز نابود می‌شوند.

در مقابل اگر برگی وجود نداشته باشد، پتاسیم نمی‌تواند در مکان خود یعنی برگ به وظیفه خود عمل کند. به همین دلیل تغییری در گیاه به منظور رشد برگ‌ها و ادامه رشد آن‌ها وجود نخواهد داشت.

منیزیم

کلروفیل برای سبز بودن و روند رشد برگ‌های گیاه گوجه‌فرنگی یک ماده اساسی است. منیزیم نیز در همین بخش باید وجود داشته باشد تا سبز شدن و رشد برگ ادامه یابد. درنتیجه یکی از دلایل کم شدن برگ گوجه فرنگی را کمبود منیزیم بدانید. این کم شدن از برگ‌های پایینی و بالغ‌تر بوته‌ها شروع می‌شود.

درنهایت اگر به داد بوته‌های خود نرسید، کاهش برگ را در سراسر بوته و همچنین گیاهان مجاور آن نیز مشاهده خواهید کرد.

کمبود مواد غذایی در گیاه

 

نوعی از پاتوژن بیماری‌های گوجه فرنگی

قارچی به نام Septoria Lycopersici که همان بیماری لکه برگی سپتوریا را ایجاد می‌کند، می‌تواند یکی از علت‌های کاهش برگ گوجه فرنگی است؛ زیرا اولین هدف حمله این قارچ، برگ‌ها است. البته تا زمانی که شرایط محیطی برای رشد این قارچ فراهم نشود، این بیماری روی تعداد برگ‌های بوته‌ها تأثیر نمی‌گذارد. محیط‌هایی با شرایط زیر می‌تواند قارچ سپتوریا را فعال کند.

  • بازه دمایی 16 تا 26 درجه سانتی گراد
  • رطوبت نسبی طولانی مدت در محیط
  • مرطوب ماندن سطح برگ‌ها در ساعات طولانی

از همین مطالب می‌توانید نتیجه بگیرید که شرایط محیطی نیز خود به صورت مجزا می‌توانند در کم شدن تعداد برگ گوجه فرنگی تأثیرگذار باشند. کنترل نکردن دما، افزایش آبیاری و رطوبت زیاد در خاک و محیط و همچنین آبیاری از روی برگ‌ها ازجمله عواملی هستند که می‌توانند در کاهش برگ گوجه فرنگی مؤثر باشند.

نوعی از پاتوژن بیماری‌های گوجه فرنگی

 

کنه گوجه‌فرنگی

از دیگر مواردی که منجر به کاهش برگ گوجه فرنگی می‌شود، حمله نوعی کنه است. کنه‌ای از خانواده Eriophyidae به برگ‌های پایینی بوته‌ها حمله می‌کنند. با مکیدن شیره برگ‌ها آن‌ها را بیمار ساخته و مقاوم بودن را از آن‌ها سلب می‌کند.

به همین دلیل برگ‌های موجود می‌ریزند. این در حالی است که با نفوذ بیشتر این کنه‌ها به داخل ساقه و سیستم‌های آوندی، گیاه دیگر توانایی ادامه رشد، تولید برگ و گلدهی را ندارد. درنتیجه نه تنها برگ‌های تمام قسمت‌ها ازجمله بالای بوته‌ها نیز از بین می‌روند؛ بلکه دیگر برگی تولید نمی‌شود.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

چگونه از کاهش برگ گوجه فرنگی جلوگیری کنیم؟

نبود برگ روی بوته‌ها یک مشکل جدی است. زیرا مسائل دیگری نظیر آفتاب سوختگی، کاهش توانایی ادامه فتوسنتز گیاه، کم شدن قدرت باروری میوه در ادامه این مشکل رخ می‌دهد. این خود نگرانی زیادی درباره آینده مزرعه‌ در شما ایجاد می‌کند که بسیار طبیعی است.

تأمین مواد مغذی مورد نیاز گیاه یکی از عوامل اصلی مدیریت این مشکل است. علاوه بر آن شما باید هر چیزی که  محیط مطلوبی را برای قارچ یا کنه معرفی شده، ایجاد می‌کند از مزرعه خود دور کنید. همچنین می‌توانید از برخی قارچ‌کش‌ها یا آفت‌کش‌ها استفاده کنید. اما اگر نحوه انتخاب مناسب‌ترین نوع آن‌ها را نمی‌دانید، بهتر است با افراد متخصص در این حوزه در ارتباط باشید.

اگر کم شدن برگ‌ها را در هر مرحله‌ای احساس کردید، توصیه می‌شود با کارشناسان گلخانه آوین تماس بگیرید. این مجموعه با ارائه مشاوره‌های کارآمد شما را به نحوی راهنمایی می‌کنند که کمترین ضرر به محصولات و شما وارد شود.

چگونه از کاهش برگ گوجه فرنگی جلوگیری کنیم؟

 

سؤالات متداول

  1. 1. چه شرایط محیطی باعث کاهش برگ‌های بوته گوجه فرنگی می‌شود؟

محیطی با رطوبت نسبی بالا و دمای بین 16 تا 26 درجه و همچنین انجام آبیاری زیاد از بالا.

  1. تأثیرات کاهش برگ‌ گوجه ‌فرنگی چیست؟

آفتاب سوختگی گیاه، کاهش توانایی فتوسنتز و کم شدن قدرت باروری

  1. بهترین میزان PH خاک برای جذب فسفر تا چه حدی است؟

خاک‌هایی با میزان PH کمتر از سطح 7

 

سخن پایانی

کاهش برگ گوجه فرنگی یک اعلام خطر برای از بین رفتن گیاهان شما است. این ناتوانی در رشد برگ‌های جدید و از بین رفتن برگ‌های باقی مانده، تهدیدی است برای از بین رفتن میوه‌های گیاهان. درنتیجه اگر وجود این پدیده را احساس کردید بهتر است در اسرع وقت دلیل آن را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید جان گیاهان خود را نجات دهید.

سخن پایانی

محصولات

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی
پیچ خوردن برگ گوجه فرنگی
ریزش برگ برگ گوجه فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *