5 دلیل کوچک بودن گوجه فرنگی- درمان + کود و سم مورد نیاز

5 دلیل کوچک بودن گوجه فرنگی- درمان + کود و سم مورد نیاز

5 دلیل کوچک بودن گوجه فرنگی

آیا دلیل کوچک بودن گوجه فرنگی را می‌دانید؟ پدیده‌ای که حس نارضایتی و ناامیدی را در مسیر پروش این گیاهان به شما القا می‌کند. رایج‌ترین علت کوچک بودن بوته گوجه فرنگی، تحت استرس بودن آن‌ها است. زمانی که گیاهان عوامل استرس‌زایی همانند: خشکسالی یا درجه حرارت بالا یا هجوم آفات و بیماری را تجربه کنند، دیگر نمی‌توانند انرژی خود را برای گل‌دهی و تولید میوه بفرستند.

اینکه عوامل کوچک ماندن گوجه فرنگی را بدانید به مراتب بهتر است از زمانی که باید به فکر درمان آن باشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا شناخت شما را در این مورد گسترش دهیم.

کمبود ازت

کمبود ماده ازت در گیاه یکی از علت‌های کوچک بودن گوجه فرنگی است.

کمبود ماده ازت در گیاه یکی از علت‌های کوچک بودن گوجه فرنگی است. این ماده تأثیرات مثبتی را روی ارگان‌های رویشی گیاه می‌گذارد. البته عارضه‌ای به نام مسمومیت ازت در گیاهان وجود دارد که می‌تواند تمام این اثرات را در مسیر آسیب‌زایی قرار دهد. علاوه بر آن هدف اصلی کاشت؛ یعنی تولید میوه را کاهش می‌دهد.

اگر گیاه نتواند مقدار ازت مورد نیاز خود را دریافت کند، علائم را در خنثی کردن رشد و تغییر رنگ و حالت برگ‌ها نشان می‌دهد. درنتیجه با ضعیف شدن بخش‌های مختلف گیاه، انرژی و توانایی لازم برای ادامه رشد بوته‌ها وجود نخواهد داشت. بدین ترتیب شاهد کوتوله ماندن بوته گوجه فرنگی مزرعه‌تان می‌شوید.

شرایط محیطی در تغییرات فصلی و آب‌وهوایی در تغییرات میزان ازت و جذب آن توسط گیاه دخالت دارند. در آزمایش خاک برای اطمینان از میزان موجود ازت به یاد داشته باشید که غلظت مطلوب این ماده بین ۵/۵ تا ۵/۳ درصد باشد.

عوامل استرس‌زای محیطی

تغییرات ناگهانی شرایط محیطی می‌توانند در رشد نکردن گیاه گوجه فرنگی نقش داشته باشند. خشکسالی یا افزایش دما ناگهانی پس از روزهای خنک، آبیاری زیاد یا کمبود آب و کاهش مواد غذایی درون خاک، همگی به نوعی شرایط را برای رشد گیاه گوجه فرنگی دشوار می‌کنند.

حتی اگر در روزهای اولیه کاشت تمام این موارد را رعایت کرده باشید، باز هم امکان رخ‌دادن هر یک از این عوامل کوچک بودن گوجه فرنگی وجود دارد. به همین دلیل است که مراقبت و ارزیابی‌ در کاشت این گیاهان هرگز به نقطه پایان نمی‌رسد.

با ایجاد هر کدام از این شرایط، گیاه در وضعیت نامطلوبی قرار می‌گیرد، به‌طوری‌که برای نگه‌داشتن بقای خود مجبور است عملکرد برخی از نقاط خود را به خطر بیندازد. به طور مثال در صورت خشکسالی و بالا رفتن گرمای محیط، برگ‌ها جمع می‌شوند. با جمع شدن برگ‌ها عملاً فتوسنتز و تولید انرژی کاهش می‌یابد.

درنتیجه، گیاه توان لازم را برای رشد خود نخواهد داشت. در این حالت شما با کوچک بودن گوجه فرنگی و توقف رشد آن مواجه می‌شوید. تا جایی که ممکن است باید عوامل استرس‌زا را از مزرعه خود دور کنید. این کار با کنترل دما، آبیاری مناسب، استفاده از کودهای آلی مناسب، تأمین مواد غذایی خاک و در صورت نیاز اقدامات شیمیایی انجام می‌گیرد.

عوام لاسترس‌زای محیطی در رشد نکردن گیاه گوجه فرنگی

 

کمبود ماده پتاسیم

پتاسیم ماده‌ای ضروری در گیاه گوجه فرنگی است که علاوه بر رشد آن روی میوه نیز تأثیرات زیادی دارد. در صورت نامساعد بودن شرایط محیطی، گیاه کم‌کم ضعیف می‌شود. پتاسیم موجود درون خاک عاملی برای مقاوم سازی بوته‌ها در برابر این آسیب‌ها می‌شود. به‌طوری‌که میزان پتاسیم در همان ابتدای کاشت نشاها درون مزرعه به کنترل رشد نکردن بوته گوجه فرنگی کمک بزرگی می‌کند.

اگر می‌خواهید مسبب کوچک بودن گوجه فرنگی مزرعه به دلیل کمبود این ماده نباشد، از غلظت موجود آن مطمئن شوید. بهترین محدوده غلظت پتاسیم به منظور کنترل میزان رشد بین 3 تا 6 درصد است. دقت داشته باشید که نسبت پتاسیم به ازت موجود در گیاه می‌تواند در کنترل رشد سریع و کند این گیاهان تأثیر داشته باشد.

خوشبختانه، عارضه‌ای به نام مسمومیت پتاسیم وجود ندارد. با این حال در صورت مصرف زیاد پتاسیم در جذب سایر مواد مغذی مورد نیاز گیاه اختلال ایجاد می‌شود. درنهایت آینده مزرعه‌تان همان کوچک بودن گوجه فرنگی خواهد شد.

پتاسیم ماده‌ای ضروری در گیاه گوجه فرنگی است

 

استفاده نادرست از کود

اگر جز آن دسته از کشاورزانی هستید که در اعمال کود حساسیت زیادی به خرج می‌دهید، خود شما یکی از عوامل کوچک بودن گوجه فرنگی هستید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما در انتظار بزرگ‌تر شدن نشاهای کاشته شده خود در زمان کوتاهی هستید.

با قطع مصرف کود، تغذیه گیاه و همچنین مراحل رشد آن دچار مشکل می‌شود. بدین ترتیب مصرف این مواد در صورتی که با دقت و مطابق دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی انجام شود، بهترین تأثیر ممکن را خواهد داشت.

به طور مثال با مصرف زیاد کودهای نیتروژنی به منظور رشد و باردهی سریع‌تر؛ تنها به خشک شدن برگ‌ها و درنهایت پژمرده شدن بوته گوجه فرنگی کمک می‌کنید. در برخی از مواقع این اشتباه در اعمال کودها، می‌تواند مرگ گیاه را به همراه داشته باشد.

استفاده نادرست از کود یکی از عوامل کوچک بودن گوجه فرنگی

 

گلخانه آوین

دقت کنید که یک یا دو کاربرد کود با غلظت بسیار پایین برای کمک به مراحل رشد و بزرگ شدن گوجه فرنگی کافی عمل می‌کند. در صورتی که در مصرف کودها شک دارید، می‌توانید این مشکل خود را با کارشناسان گلخانه آوین در میان بگذارید.

این مجموعه با داشتن تجربه و سابقه درخشان و مؤثر در تمام مشکلات گیاهان گوجه فرنگی، نوید نجات مزرعه‌تان را با ارائه بهترین راهکارهای ممکن به شما می‌دهند.

بیماری‌های گوجه فرنگی

عوامل بیماری‌زای مختلفی از قارچ‌ها، ویروس و باکتری‌ باعث کوچک بودن گوجه فرنگی می‌شوند. این عوامل ایجادکننده بیماری اغلب از طریق خاک به درون گیاه نفوذ می‌کنند. با پخش عفونت خود در سرتاسر گیاه، قدرت و توان را از آن سلب می‌کنند. به گونه‌ای که کوچک ماندن گیاه گوجه فرنگی به وضوح احساس می‌شود.

در جدول زیر نام این بیماری‌های رایج گوجه فرنگی و عوامل ایجادکننده آن‌ها برای شناخت بیشتر شما معرفی شده است.

نام بیماری پاتوژن
پژمردگی فوزاریومی قارچ Fusarium Oxysporum
ویروس پیچیدگی برگ ویروس TLCV
پوسیدگی نرم باکتریایی باکتری Erwinia Carotovora
پوسیدگی پیتیومی گونه‌های مختلف قارچ‌ Pythium

در تمام این بیماری‌ها، شرایط محیطی نامطلوب گیاه گوجه فرنگی باعث شروع روند آلوده‌سازی می‌شوند. در صورتی که نتوانید این شرایط را کنترل کنید یا اقدام درمانی برای جلوگیری از توسعه آن انجام دهید، کوچک بودن گوجه فرنگی امری حتمی است.

علاوه بر آن در برخی موارد با اعمال مواد شیمیایی مانند انواع سموم و قارچ‌کش‌ها می‌توانید کوچک بودن گوجه فرنگی ناشی از این بیماری‌ها را کنترل کنید. البته باید توجه کنید که در روزهای اولیه بیماری و همچنین از نوع مناسب این مواد استفاده شود. در غیر این صورت تأثیر مثبت آن‌چنانی در این وضعیت نخواهد داشت.

بیماری‌های رایج گوجه فرنگی

 

سؤالات متداول

  1. بهترین غلظت ماده ازت برای رشد مطلوب گیاه گوجه فرنگی چه میزان است؟

غلظت مطلوب بین 5.3 تا 5.5 درصد است.

  1. چه عوامل محیطی در کوچک بودن گوجه فرنگی تأثیر دارند؟

افزایش دما پس از روزهای خنک به طور ناگهانی، خشکسالی طولانی مدت، آبیاری نامناسب و کمبود مواد غذایی مورد نیاز گیاه

  1. در صورت استفاده زیاد از پتاسیم چه مشکلی برای گیاه به وجود می‌آید؟

جذب مواد غذایی ضروری دیگر گیاه مختل می‌شود.

کوچک بودن گوجه فرنگی عارضه‌ای ناخوشایند برای همه شما کشاورزان است.

 

سخن پایانی

کوچک بودن گوجه فرنگی عارضه‌ای ناخوشایند برای همه شما کشاورزان است. به این دلیل که تمام زحمات و مراقبت‌های انجام شده شما عملاً بی‌فایده خواهند ماند. از همین رو بهتر است گیاهان خود را تا حد امکان از تمام عوامل ایجادکننده این پدیده دور نگه دارید. همچنین در صورت مشاهده هرگونه عوامل مشکوک در سریع‌تری زمان برای حل آن اقدام کنید.

بیماری ها

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

سایر مقالات:

قهوه ای شدن ساقه گوجه فرنگی

لکه روی برگ گوجه فرنگی

سبک شدن گوجه فرنگی

 

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *