5دلیل بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای-5روش پیشگیری+{کود وسم}

کپک خاکستری فلفل دلمه ای

دانستنی‌های مهم درباره بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای

بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای

بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای در دسته بیماری‌های قارچی سبزیجات پرکاربرد قرار دارد. این بیماری می‌تواند همراه با نشانه‌های مختلفی در محصولات پیدا شود. یکی از همین نشانه‌ها که از اسم این بیماری نیز مشخص است پوشش کپکی شکل است.

آیا می‌دانید علت پدیدآمدن این بیماری چیست؟ یا از راهکارهایی که بتواند برای پیشگیری و مراقبت بیشتر محصول موردنظر انجام داد، اطلاعات کافی و درستی دارید؟ با ما در این بخش از مقاله همراه باشید تا به سؤالاتی که ذهن شما را کنجکاو کرده است، پاسخ دهیم.

کپک خاکستری فلفل دلمه ای چیست؟

کپک خاکستری در فلفل دلمه (Gray mold) یک بیماری قارچی است که توسط قارچ Botrytis cinerea ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند در فصول مختلف سال و در شرایط مختلف از جمله در شرایط مرطوب و خنک، باعث آسیب‌رسیدگی به گل‌ها، ساقه‌ها، برگ‌ها و ثمره‌های فلفل دلمه شود.

نشانه‌های کپک خاکستری فلفل دلمه ای

بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای به‌خودی‌خود نمی‌تواند پدیدار شود؛ بلکه دارای نشانه‌های مختلفی است که هر کدام می‌تواند از علل ایجاد این بیماری نیز باشد.

نشانه‌های کپک خاکستری فلفل دلمه ای

نشانه‌های به‌وجودآمدن بیماری کپک خاکستری در فلفل دلمه عبارت‌اند از:

 • پوشش کپکی: یک پوشش ریشه سفید یا خاکستری روی سطح گل‌ها، ساقه‌ها، برگ‌ها و ثمره‌های فلفل دلمه شکل می‌گیرد. این پوشش ممکن است پوشیدگی کامل گیاه را تحت‌تأثیر قرار داده و به آن شکل کپکی خاصی بدهد.
 • تغییر رنگ و پوسیدگی: در ناحیه‌های مبتلا، ممکن است برگ‌ها و ثمره‌ها تغییر رنگ کنند و به رنگ قهوه‌ای تیره یا خاکستری بپوسند. این نشانه معمولاً در نقاط ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر گیاه مشاهده می‌شود.
 • پوسیدگی سفت و مایل به پودری: در مراحل پیشرفته بیماری، ممکن است با لمس قسمت‌های مبتلا به کپک خاکستری، پودر سفت و پوسیده مشاهده شود. این پودر ممکن است با سایر آثار قارچی ترکیب شود و پوششی پودری را بر روی سطح گیاه ایجاد کند.
 • ترک‌ها و زخم‌ها: قارچ Botrytis cinerea می‌تواند باعث تشکیل ترک‌ها و زخم‌های ریز بر روی گل‌ها، ساقه‌ها و ثمره‌های فلفل دلمه شود. این زخم‌ها ممکن است محل ورود قارچ به داخل گیاه باشند و منجر به آسیب و پوسیدگی بیشتر شوند.

در صورت مشاهده این نشانه‌ها و علائم در گیاهان فلفل دلمه، مناسب است اقدامات مناسب‌تری برای کنترل و مدیریت بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای به‌عنوان بیماری قارچی صورت گیرد. برای تأیید تشخیص و برنامه‌ریزی کنترل، مشاوره از کارشناسان باغبانی و گیاه‌پزشکی توصیه می‌شود.

علل ایجاد کپک خاکستری فلفل دلمه ای

بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای

بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای به علت ورود قارچ Botrytis cinerea به گیاه به وجود می‌آید. عواملی که می‌توانند به ایجاد این بیماری در فلفل دلمه منجر شوند، عبارت‌اند از:

 • شرایط محیطی مناسب: قارچ Botrytis cinerea در شرایط مرطوبیت بالا و رطوبت نسبی بالا (معمولاً بالای 85٪) به‌خوبی رشد می‌کند. در فصل‌هایی که هوا خنک و مرطوب است، شرایط مناسبی برای رشد و گسترش قارچ ایجاد می‌شود.
 • آسیب‌های مکانیکی: زخم‌ها، ترک‌ها و آسیب‌های مکانیکی روی گل‌ها، ساقه‌ها و ثمره‌های فلفل دلمه، می‌توانند محل ورود قارچ Botrytis cinerea باشند. مانند آسیب‌های ناشی از صدمات فیزیکی، زخم‌های بر اثر آبیاری ناصحیح و تماس با سایر گیاهان مبتلا به بیماری.
 • گسترش از طریق عوامل آلوده: قارچ Botrytis cinerea می‌تواند از طریق آلودگی ابزارهای باغبانی، دستگاه‌های آبیاری، خاک‌آلوده و بقایای گیاهی به‌سرعت گسترش یابد و به گیاهان سالم منتقل شود.
 • مدیریت ضعیف آفات: حضور آفات مانند شته‌ها، سوسک‌ها و سایر حشرات ممکن است به تشکیل زخم‌ها و آسیب‌های مکانیکی در گیاهان فلفل دلمه منجر شود که میزبانی برای قارچ Botrytis cinerea را فراهم می‌کند.
 • گیاهان ضعیف و تحت تنش: گیاهانی که به علت نقص غذایی، آبیاری ناکافی یا سایر عوامل تحت تنش قرار می‌گیرند، ضعف در سیستم دفاعی خود را تجربه می‌کنند و به طور مستقیم آسیب‌پذیرتر در برابر قارچ Botrytis cinerea می‌شوند.

برای کنترل و پیشگیری از بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای، می‌توان از روش‌هایی مانند تهویه مناسب، کاهش رطوبت محیطی، جلوگیری از آسیب‌های مکانیکی، استفاده از مدیریت آفات، کاشت ارقام مقاوم و از کنترل شیمیایی با استفاده از قارچ‌کش‌های مناسب و مجاز استفاده کرد.

همچنین حفظ شرایط مناسب محیطی و ارتقای بهداشت گیاهی نیز برای جلوگیری از انتشار بیماری بسیار مهم است.

راه‌های کنترل کپک خاکستری فلفل دلمه ای

راه‌های کنترل کپک خاکستری فلفل دلمه ای

ناگفته نماند که راهکارهایی وجود دارند که می‌توانند باعث پیشگیری از این بیماری شوند. هر کدام از این راهکارها نیز می‌تواند بسیار مفید و درعین‌حال منحصربه‌فرد باشد.

برای کنترل کپک خاکستری در فلفل دلمه، می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 • تهویه مناسب: ایجاد هوای خوب و تهویه مناسب در محیط رشد گیاهان می‌تواند کمک کند تا رطوبت محیط کاهش یابد و شرایط رشد قارچ Botrytis cinerea بهبود یابد. فضای کافی بین گیاهان، استفاده از سیستم‌های آبیاری مناسب و جلوگیری از ایجاد تراکم بیش از حد در گلخانه یا باغ می‌تواند مفید باشد.
 • کاهش رطوبت محیطی: رطوبت محیطی به 85٪ یا کمتر کاهش یابد، زیرا رطوبت بالا به عامل اصلی رشد و گسترش قارچ Botrytis cinerea تبدیل می‌شود. در صورت امکان، مطمئن شوید که گیاهان خشک و در شرایط رطوبتی مناسب قرار دارند. همچنین، استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای به‌جای آبیاری شلنگی می‌تواند کمک کند تا رطوبت بر روی سطح گیاه و خاک کاهش یابد.
 • جلوگیری از آسیب‌های مکانیکی: آسیب‌های مکانیکی مانند زخم‌ها، ترک‌ها و آسیب‌های دیگر روی گل‌ها، ساقه‌ها و ثمره‌های فلفل دلمه ممکن است محل ورود قارچ Botrytis cinerea باشند. بنابراین، در دسته‌بندی، حمل‌ونقل و برداشت گیاهان بسیار دقت کنید و آنها را از آسیب‌های مکانیکی محافظت کنید.
 • مدیریت آفات: حضور آفات مانند شته‌ها و سوسک‌ها ممکن است آسیب‌های مکانیکی را در گیاهان فلفل دلمه ایجاد کند و مانع از آسیب‌های دیگری مانند زخم‌ها شود که به محل ورود قارچ Botrytis cinerea تبدیل می‌شوند. به کنترل و مدیریت آفات در گیاهان خود توجه کنید.
 • استفاده از کنترل شیمیایی: در صورت لزوم و باتوجه‌به شدت بیماری، ممکن است نیاز به استفاده از قارچ‌کش‌های مناسب باشد. اما حتماً دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های تولیدکننده را رعایت کنید و بااحتیاط و استفاده مناسب از محصولات شیمیایی برخورد کنید.

درهرصورت، مشاوره از کارشناسان حوزه باغبانی و گیاه‌پزشکی برای تشخیص و کنترل بهینه بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای بسیار مفید است. آنها می‌توانند بر اساس شرایط محلی و نیازهای خاص شما، راهنمایی‌های دقیق‌تری را ارائه دهند.

 

گلخانه آوین

آیا شما هم از دسته افرادی هستید که به دنبال کارشناسان یا متخصصان بسیار حرفه‌ای و کاربلد در زمینه بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای هستید؟ شما می‌توانید با کارشناسان مربوطه در گلخانه آوین تماس بگیرید و هر آنچه که می‌تواند شما را به کشت محصولات منحصربه‌فرد و خاص نزدیک‌تر کند، بهره ببرید.

این گلخانه دارای چندین متخصص حرفه‌ای است که به‌راحتی می‌توانید حتی با یک تماس از آنها مشورت بخواهید. توصیه‌هایی که این متخصصان به شما می‌دهند می‌توانند شما را به هر آن چیزی که در ذهنتان برای خود تصور کرده‌اید، برساند.

 

سخن نهایی

بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای از بیماری‌های قارچی است که کشاورزان در هنگام کشت محصولات باید به این نوع از بیماری توجه بسیار ویژه‌ای داشته باشند. اگر به هر علتی محصول موردنظر شما درگیر این بیماری شد، حتماً از متخصصانی که کاربلد هستند، سؤالات خود را مطرح کنید.

دانستن این نکته بسیار مهم است که شما برای اینکه بتوانید محصول خودتان را از بیماری کپک خاکستری در فلفل دلمه‌ای در امان نگه دارید، بهتر است راهکارهایی که می‌توانند در جهت بهبود و پیشگیری از این بیماری مفید باشد، کمک بگیرید.

 

سؤالات متداول

 1. در چه شرایط آب‌وهوایی بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای رشد می‌کند؟

این بیماری در شرایط مرطوب و دمای بالا رشد می‌کند.

 1. آیا کپک خاکستری فلفل دلمه باعث پوسیدگی می‌شود؟

بله این بیماری باعث پوسیدگی نیز می‌شود.

 1. آیا بیماری کپک خاکستری فلفل دلمه ای یک بیماری باکتریایی است؟

خیر این بیماری در دسته بیماری‌های قارچی قرار دارد.

 

 

بیماری ها:

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

سفیدک سطحی هندوانه

سوختگی گلگاه فلفل دلمه

سوختگی گلگاه گل کلم

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *