آشنایی با 4 نوع گلخانه + مشاوره تخصصی تأسیس گلخانه و کشت

صفر تا صد آشنایی با گلخانه‌ها

گلخانه چیست؟ آیا شما هم دوست دارید مکانی را برای پرورش گیاه تأسیس کنید و راه‌های اصولی برای داشتن گیاهانی شاداب را نمی‌دانید؟ کشاورزان محیطی سرپوشیده برای نگهداری از گیاهان می‌سازند تا آن‌ها در برابر تغییر آب‌وهوا و عوامل آسیب‌زا در امان باشند. نحوه ساخت این محیط به داشتن گیاهانی سالم کمک می‌کند.

گلخانه چیست؟

گیاه‌خانه مکانی است که برای کشت گونه‌هایی از گل‌وگیاه که باید در شرایط خاصی نگهداری شوند. این مکان با دیوارهای شفاف برای تبادل به‌اندازه نور برای گیاهان ساخته می‌شوند. گیاهان درون این سازه‌ها از سرما و گرمای شدید در فصل تابستان و زمستان در امان هستند.

برای داشتن رشد مطلوب گیاهان، وجود محیطی مشخص‌ این امکان را فراهم می‌کند که عوامل خسارت‌زا را کنترل کنید و با سم‌زدایی به‌موقع بدون مشکل به سودآورترین نقطه از کشاورزی خواهید رسید. با مدیریت صحیح و رعایت تمام اصول کشاورزی در امر احداث گلخانه اتلاف سرمایه و امکانات انجام نخواهد شد.

انواع گلخانه در ایران

با وجود شرایط آب‌وهوای مختلف در ایران ساخت محلی برای پرورش‌ با یک شکل، صورت و فرم سازه ممکن است، اختلالی در پرورش گیاهان ایجاد کند. مهندسان سازه‌ برای نگهداری گیاه با به‌کارگیری فکر خلاق خود برای پرورش طیف وسیعی از گیاهان، انواع گلخانه را طراحی و ساخته‌اند.

فرم سازه برای نگهداری گیاه در ایران به دو نوع قله‌ای و تونلی دسته‌بندی می‌شوند. این ساختمان‌ها بر اساس اقلیم آب‌وهوایی، شیب منطقه و اندازه با یکدیگر تفاوت دارند. هدف اصلی در طراحی سازه‌های گوناگون رسیدن به میزان نور کافی برای رشد گیاهان، پوشش مقدار بیشتر زمین و کاهش هزینه‌ها است.

سازه‌های تونلی

در سازه‌های تونلی دیواره‌ای عمودی یا سقفی افقی ایجاد نشده؛ بلکه به شکل منحنی در برخورد به زمین قرار می‌گیرند. سقف منحنی این نوع به دو صورت منحنی کامل و منحنی زاویه‌دار ساخته می‌شوند و در ساخت آن از لوله‌های گالوانیزه که به پایه‌های بتنی نیاز ندارند، استفاده می‌شود.

لوله‌های گالوانیزه را بافاصله 5/2 تا 3 متر از یکدیگر در زمین فروکرده و عرض دهانه تونل را بین 6 تا 10 متر تخمین می‌زنند. زمان کمی برای نصب گیاه‌خانه‌ تونلی صرف می‌شود؛ بنابراین موضوع هزینه ساخت معمولاً ارزان خواهد بود و دریافت نور در این مدل برای رشد گیاهان زیاد است.

سازه‌های قله‌ای

سازه‌های قله‌ای یا شیروانی دارای سقف‌هایی با شیب 25 تا 30 درجه و دیوارهای عمودی هستند. این نوع سازه‌ها هزینه ساخت بیشتری نسبت با دیگر نمونه آن دارند و همین موضوع آن را از دسته مقاوم‌ترین در برابر برف‌وباران قرار داده است.

از مزایای خاص سازه‌های قله‌ای دریافت حداکثر نور موردنیاز گیاهان داخل آن است و این مورد برای مناطق گرمسیری ساخت این سازه توصیه نمی‌شود؛ اما بیشترین آمار ساخت را در مناطق سردسیر دارند.

سازه‌های سیرکولار

سقف سیرکولار مانند تونلی منحنی بوده با این تفاوت که در مدل تونلی دیواره عمودی وجود ندارد؛ اما در سازههای سیرکولار دیواره عمودی همراه با سقف منحنی طراحی شده است. شکل آن‌ها به‌صورت شمالی جنوبی است و برای مناطق گرمسیری که وزش باد تندی دارد ساخته می‌شوند.

از مزایای این نمونه سازه مقاومت بالا در برابر باد، باران و برف بوده و بیشترین کشت صیفی‌جات در کف زمین انجام می‌شود.

سایر خدمات:

مشاوره گلخانه
مشاوره کشاورزی
مشاوره ساخت گلخانه
مشاوره کشت گلخانه
مشاوره کشت گوجه فرنگی

سازه‌های گاتیک

ترکیبی از سازه قله‌ای و سیرکولار نوعی سازه گیاهی به نام گاتیک با سقف کمان زاویه‌دار را به وجود می‌آورد. یکی از مقاومترین، محکم‌ترین و مهمترین نوع سازه‌های مهندسی هستند که شباهت زیادی به سازه‌‌های قدیمی دارند. بهبود کنترل آب‌وهوا در این سازه دلیل مناسب برای داشتن یک محیط مقرون‌به‌صرفه را فراهم می‌کند.

مشاوره ساخت گلخانه

پرورش گل‌وگیاه در مکانی سرپوشیده انجام می‌شود تا گیاهان تحت کنترل پرورش‌دهنده قرار گیرند؛ پس باید با درنظرگرفتن تمامی شرایط استاندارد ساخته شود. لازم به ذکر است که همه شرایط باید کاملاً اصولی و استاندارد رعایت شوند تا به نتیجه کار یعنی داشتن مکانی زیبا و منحصربه‌فرد رسید.

محل قرارگیری

اولین تصمیم در احداث گلخانه در روستا انتخاب محل مناسب برای برقراری آن است. ازآن‌جهت که نور از عوامل اصلی در رشد گیاهان است؛ پس برای انتخاب محل به میزان نوری که گیاهان نیاز دارند توجه کنید. محل احداث یا متصل به ساختمان‌ها  و یا در محلی دور از ساختمان‌ها در فضایی آزاد انتخاب می‌شود.

گیاه‌خانه‌های متصل به ساختمان‌ها قابل دسترس ‌تر هستند و برای ساخت هزینه کمتری صرف آن می‌کنند؛ اما برای ساخت و اجرای سیستم حرارتی محل کاشت مستقل هزینه بیشتری صرف می‌شود. مزیتی که محیط‌های مستقل نسبت به محیط‌های متصل به ساختمان‌ها دارند، دریافت نور از همه جهات برای رشد گیاهان است.

راه‌های حمل‌ونقل

قطعاً بعد از برقراری محیطی برای پرورش گیاه، برای رفع نیازهای آن و انجام نقل‌وانتقالات وجود مسیرهایی هموار لازم است. گلخانه به‌عنوان واحدی جداگانه اگر متصل به ساختمان‌ها باشند؛ حتماً راه‌های دسترسی بیشتری فراهم است و این گزینه برای مکان‌هایی که مستقل هستند نیاز به توجه ویژه دارد.

دسترسی به منابع طبیعی

منابع طبیعی مانند آب سالم، برق، گاز و سوخت‌های مختلف برای رفع امورات محل نگهداری کشت لازم و ضروری هستند. نوع سوخت مصرفی برای آن‌ها در اکثر مناطقی که گاز طبیعی در دسترس دارند، به‌عنوان ارزان‌ترین سوخت هزینه‌ها را به حداقل می‌رساند.

اثرات محیطی

باران‌های شدید، آب‌وهوای نامساعد، سایه‌های مناطق دامنه‌ شمالی با کوه‌های بلند و… از نواحی هستند که اثرات محیطی شدیدی بر کندشدن رشد گیاه گذاشته و احداث مکانی برای نگهداری گیاه در این نواحی ایده مناسبی نیست. تعیین اقلیم آب‌وهوایی مناسب به نوع گیاه قابل پرورش بستگی دارد.

اثرات سطح

پس از انتخاب منطقه با شرایط آب‌وهوایی مناسب و گیاه موردنظر برای پرورش باید به نکته دیگر یعنی مسطح بودن زمین مربوطه توجه کرد. زمین برای درست‌کردن محلی برای پرورش گیاه باید هموار و سطحی صاف و بدون شیب باشد تا هزینه‌‌های اضافه برای مسطح کردن زمین پرداخت نکنید.

جهت قرارگیری

یکی از دلایل مهم که در رشد گیاهان تأثیر بسیاری دارد نور آفتاب و جهت تابش نور بر گیاهان است. برای به‌دست آوردن سودآورترین محصول گلخانه‌ای باید به جهتی ساخته شود تا بیشترین نور را دریافت کند. اولین گزینه برای انتخاب جهت مناسب در موقعیت‌نمای جنوبی یا جنوب شرقی است.

شدت‌ جریان هوا

گردش هوا از شرایط خاص نگهداری گیاهان محسوب می‌شود به‌گونه‌ای که رطوبت نسبی را کاهش می‌دهد و در نهایت با پایین آمدن رطوبت دمای محل نگهداری کنترل می‌شود. هنگام تحقیق درباره کشت گلخانه‌ای که بحث سوددهی مطرح است؛ حتماً نور، هوا و دما به‌شدت کنترل شود.

کنترل دما

رشد و نمو بیشتر گیاهان به دمای محل قرارگیری بستگی دارد. نیاز گیاهان به نور و دما به نواحی رشد گیاه ربط دارد به‌عنوان‌مثال گیاهان گرمسیری به دما و نور بیشتری برای رشد و نمو نیاز دارند. گونه‌های دیگر از گیاهان مانند پامچال که در جنگل‌های شمالی هستند در دمای کمتر از 20 درجه رشد بهتری خواهند داشت.

کنترل شرایط محیطی

در فرایند فتوسنتز گیاهان فعالیت‌های شیمیایی صورت می‌گیرد که به عوامل مختلفی نظیر دما، نور، آب و مواد غذایی بستگی دارد؛ پس تنفس گیاه در دمای بین 50 تا 85 درجه بازده بالاتری خواهد داشت. با کنترل دمای محیط رشد در فضای نگهداری گیاهان شاهد افزایش رشد محصول خواهیم بود.

مشاوره گلخانه خود را به گلخانه آوین بسپارید!

وقتی سعی در احداث محلی با شرایط استاندارد برای پرورش محصولی دارید، قطعاً انتظار دارید نتیجه کار با افزایش و بهره‌وری همراه باشد تا به سوددهی برسید. گلخانه آوین با بهره‌گیری از علم و تکنولوژی مشاوره لازم برای ساخت یا توسعه محیطی برای نگهداری از گیاه در اختیار شما قرار می‌دهد.

با تهیه انواع بذر و نشا از پرورش‌دهنده‌ای معتبر، به نگهداری گیاهانی سالم  با بذری اصلاح شده بپردازید و درنهایت هوشمندی به سوددهی بالا دست یابید.

سخن پایانی

همیشه در انجام کارهایی با حساسیت بالا مانند داشتن محلی برای رشد گیاه که تمامی اصول استاندارد را داشته باشد با چالش‌هایی همراه هستید. برای اینکه در پرورش گیاهان بهترین متریال‌های اجرایی را داشته باشید بهتر است از تجربیات یک گلخانه معتبر استفاده کنید.

سؤالات متداول

  1. چه سازه‌ای برای نگهداری و پرورش گیاه در مناطق گرمسیر مناسب است؟

 سیرکولار

  1. چه سازه‌ای برای نگهداری گیاهان مناطق سردسیر مناسب است؟

قله‌ای

  1. چه سازه‌ای برای ساخت هزینه کمتری دارد؟

سازه تونلی

سایرمقالات:

نقش کلسیم در رشد گیاه + 12 عامل اصلی کمبود کلسیم در گیاهان
4 مزیت و نقش کود های دامی در رشد گیاه – مشاوره تخصصی
معرفی 4 مورد از انواع سازه های گلخانه ای + 3 مزیت گلخانه دست دوم

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *