5 علت تغییر رنگ گوجه فرنگی – درمان + کود و سم مورد نیاز

5 علت تغییر رنگ گوجه فرنگی - درمان + کود و سم مورد نیاز

شماره تماس مشاوره گلخانه

5 علت تغییر رنگ گوجه فرنگی

دلیل تغییر رنگ گوجه فرنگی چیست؟ چرا رنگ گوجه‌فرنگی مزرعه‌تان قرمز نیست یا بعد از بلوغ، رنگ قرمز آن‌ها تغییر می‌کند؟ آیا بیماری یا آفت خاصی مانع قرمز ماندن رنگ گوجه فرنگی‌ها می‌شوند؟ مسلماً انتظار شما از تمام زحمات و مراقبت‌های انجام شده در طول پرورش، میوه‌های رسیده، قرمز و آبدار است.

تصویر گوجه فرنگی‌هایی با رنگی جز قرمز می‌تواند دغدغه چرایی و راهکاری برای درمان آن را در شما به وجود آورد. ما سعی کرده‌ایم دلایل تغییر رنگ گوجه فرنگی را برای کم کردن این نگرانی به شما معرفی کنیم. با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

علت تغییر رنگ گوجه فرنگی

 

درجه حرارت بالا

میوه‌های گوجه فرنگی از مراحل مختلفی عبور می‌کنند تا به رنگ مورد نظر خود برسند. در این مسیر عوامل مختلفی ازجمله دما تأثیر دارد. در صورتی که بازه دمایی محیط مطلوب باشد، این تغییر رنگ گوجه فرنگی به صورت عادی طی می‌شود.

همچنین قرمز بودن آن‌ها همچنان تا مراحل برداشت حفظ می‌شود. اما اگر دمای محیط در روز بیش‌تر از 32 درجه و همچنین در شب نیز پایین‌تر از 14 درجه سانتی گراد باشد، میوه‌هایی که در حال اتمام دوره بلوغ و رسیدن به طور کامل هستند با رنگی جز رنگ طبیعی خود در باغ شما نمایان می‌شوند.

درجه حرارت بالا و اثر بر میوه‌های گوجه فرنگی

نوع ارقام گوجه فرنگی

یکی دیگر از علت‌های تغییر رنگ گوجه فرنگی مربوط به نوع واریته کاشته شده است. ارقام مختلفی از گوجه فرنگی وجود دارند که نسبت به شرایط محیطی مانند دما حساسیت بالایی دارند. از همین رو بیشتر در معرض آسیب دیدن قرار می‌گیرند.

این دلیل از آن جهت حائز اهمیت است که می‌تواند حمله آفات یا عوامل بیماری‌زا مانند قارچ و باکتری را به همراه داشته باشد. درنتیجه رنگ گوجه فرنگی بر اثر عفونت و آلودگی‌های ایجاد شده ناشی از این عوامل تغییر خواهد کرد.

همیشه به یاد داشته باشید که بر اساس شرایط بستر کاشت منطقه خود، به دنبال سازگارترین نوع گوجه فرنگی باشید. با این حال شما هرگز نمی‌توانید به طور رقمی را پیدا کنید که به طور 100 درصد در برابر تغییر رنگ گوجه فرنگی مصون باشد.

نوع ارقام گوجه فرنگی

کمبود ماده لیکوپن

رنگ‌دانه لیکوپن ماده‌ای است که عامل قرمز شدن گوجه فرنگی است. اگر گوجه فرنگی نتواند رنگ قرمز خود را حفظ کند، ممکن است میزان لیکوپن آن نامطلوب باشد. میزان این ماده بستگی به نحوه تغذیه گیاه در هنگام رشد میوه و همچنین عملکرد فتوسنتز دارد.

در صورتی که مواد ضروری کافی در طول مرحله رشد میوه به گیاه نرسد، میزان این رنگ‌دانه نیز کم‌کم کاهش پیدا می‌کند. از همین رو شاهد تغییر رنگ گوجه فرنگی می‌شوید. موادی همچون پتاسیم، بور و کلسیم ازجمله مواد ضروری برای تولید مداوم این رنگ‌دانه در گوجه فرنگی هستند.

شما باید تا زمان برداشت میوه، از وجود این مواد به میزان کافی درون خاک مطمئن باشید. در صورت کمبود هر کدام از آن‌ها نیز باید در اسرع وقت، کود مربوط به آن را به مقدار مطلوبی برای دسترسی گیاه اضافه کنید.

رنگ‌دانه لیکوپن ماده‌ای است که عامل قرمز شدن گوجه فرنگی است.

 

عارضه آفتاب سوختگی

از رایج‌ترین علت تغییر رنگ گوجه فرنگی، آفتاب سوختگی است. در صورتی که بوته به دلیل جمله آفات، بیماری‌های گوجه فرنگی و همچنین هرس زیاد شاخ و برگ‌ها، لخت باشد؛ میوه‌ها در برابر نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرند.

نور خورشید با بالا بردن دمای داخلی میوه‌ها، حالت سوختگی را در آن‌ها ایجاد می‌کند. این حالت سوختگی میوه به صورت تغییر رنگ گوجه فرنگی خود را به شما نشان می‌دهد. در این حالت شما دیگر گوجه فرنگی مزرعه‌تان را به رنگ سفید یا برنز می‌بینید.

اگر در کنار این عارضه، قارچ، باکتری یا آفات دیگری بتوانند خود را به میوه‌های تغییر رنگ یافته برسانند، رنگ گوجه فرنگی به سیاه یا قهوه‌ای تیره نیز عوض می‌شود. کنترل نور خورشید بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد عارضه تغییر رنگ گوجه فرنگی است.

با این حال ممکن است موقعیت منطقه مزرعه‌تان این امر را برای شما امکان‌پذیر نکند. از همین رو می‌توانید با هرس نکردن زیاد، آبیاری منظم و همچنین کوددهی کافی، میوه‌های گوجه فرنگی را تقویت کنید. به‌طوری‌که تا هنگام برداشت آن‌ها، قرمزی خود را حفظ کنند.

عارضه آفتاب سوختگی از رایج‌ترین علت تغییر رنگ گوجه فرنگی است.

 

بیماری قارچی آنتراکنوز

یکی از بیماری‌های شایع گوجه فرنگی از قارچ آنتراکنوز ناشی می‌شود. میو‌ه‌های رسیده و قرمز بوته‌ها، اولین هدف حمله این پاتوژن هستند. این قارچ با تغییر رنگ بخشی از میوه گوجه فرنگی به رنگ سیاه، حضور خود را به شما اعلام می‌کند.

در صورتی که شرایط محیطی مطلوب قارچ؛ یعنی گرما و رطوبت برقرار باشد نیز این تغییر رنگ به درون بافت میوه نفوذ می‌کند. افزون بر آن میوه حالت پوسیده و نرم پیدا می‌کند. از آنجایی که این بیماری روی میوه تأثیر می‌گذارد، کنترل آن سخت است.

به همین دلیل اقدامات پیشگیرانه ازجمله: کاهش زمان برداشت، تنظیم آبیاری، بهبود هوادهی داخل مزرعه و همچنین ضدعفونی کردن بذور قبل از کاشت، می‌تواند اثرات مثبت و کنترل‌کننده‌ای روی این قارچ و آسیب‌های ناشی از آن داشته باشد. در صورتی که بخواهید از مواد شیمیایی استفاده کنید، می‌توانید ترکیبات حاوی کلروتالونیل، مانب، زینب و سولفات روی را به کار ببرید.

یکی از بیماری‌های شایع گوجه فرنگی از قارچ آنتراکنوز ناشی می‌شود.

 

گلخانه آوین

با این حال اگر درباره استفاده از مواد شیمیایی مانند قارچ‌کش‌ها شک دارید، از افراد متخصص در گلخانه آوین کمک بگیرید. این مرکز با داشتن سابقه و تجربه درخشان در حوزه انواع مشکلات گیاه گوجه فرنگی، بهترین راهکارها را برای رفع مشکل شما پیشنهاد می‌دهند.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

سؤالات متداول

  1. چه دمایی برای رشد میوه‌های قرمز گوجه فرنگی نامطلوب است؟

دمای بالاتر از 32 درجه و دمای پایین‌تر از 14 درجه سانتی گراد

  1. چگونه از عارضه آفتاب سوختگی گوجه فرنگی می‌توان جلوگیری کرد؟

انجام آبیاری منظم، استفاده از کودهای ضروری به میزان لازم رشد میوه و همچنین اجتناب از هرس زیاد بوته‌ها

  1. چه ماده‌ای در گوجه فرنگی باعث قرمز شدن رنگ آن می‌شود؟

رنگ‌دانه لیکوپن

  1. چه واریته گوجه فرنگی در برابر تغییر رنگ آن مقاوم است؟

متأسفانه، هیچ کدام از ارقام گوجه فرنگی به طور 100 درصدی در برابر عوامل ایجادکننده این عارضه در امان نیستند.

تغییر رنگ گوجه فرنگی

سخن پایانی

رنگ گوجه ‌فرنگی در فروش آن بسیار مؤثر است. مسلم است که تمام تمرکز تلاش شما در پرورش این گیاه آن است که میوه‌ها قرمز و بازارپسند شوند. از همین رو با دانستن عوامل تهدیدکننده تغییر رنگ گوجه فرنگی می‌توانید محصولاتتان را در برابر آن‌ها مصون نگه دارید.

 

بیماری ها

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

سایر مقالات:

مرگ بوته خیار
پوسیدگی گوجه فرنگی
پوسیدگی ساقه گوجه فرنگی

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *