4 دلیل خشکیدگی بوته گوجه فرنگی -درمان { کود و سم مورد نیاز }

4 دلیل خشکیدگی بوته گوجه فرنگی

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

4 دلیل خشکیدگی بوته گوجه فرنگی

آیا با دلایل خشکیدگی بوته گوجه فرنگی آشنا هستید؟ خشک شدن بوته؛ یعنی وقوع مرگ گیاه و اختلال در میوه دهی. عارضه‌ای که کل زحمات و انتظار شما را برای برداشت محصولاتی باکیفیت از بین می‌برد. اگر عوامل ایجادکننده این مشکل را بدانید، می‌توانید تا حد زیادی بوته‌های گوجه‌فرنگی خود را از این عارضه دور کنید.

ازآنجایی‌که مصونیت 100 درصدی برای این گیاه وجود ندارد، بهتر است با راهکارهای ممکن برای مقابله با خشکیدگی بوته گوجه فرنگی نیز آشنا باشید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم که دلایل رایجی که بیشتر شما با آن درگیر هستید را بررسی و راه‌حل‌های مؤثری را به شما پیشنهاد دهیم.

4 دلیل خشکیدگی بوته گوجه فرنگی

منبع نور

نور خورشید و گرمایی که از آن ناشی می‌شود، یک منبع ضروری برای رشد گیاه گوجه‌فرنگی است. این در حالی است که همین منبع ضروری می‌تواند علت خشکیدگی بوته گوجه فرنگی شود. البته همراه با عوامل دیگری که در ادامه مقاله بیان می‌شود، این مشکل رخ می‌دهد.

در هر صورت اگر بوته‌ها در معرض گرما و نور مستقیم زیادی باشند، آب درون برگ، ساقه و حتی ریشه به سرعت بخار می‌شوند. به همین دلیل عملکرد هر بخش از گیاه به طور کلی مختل می‌شود. در این حالت سرعت بخار شدن و تعرق گیاه چندین برابر سرعت جذب آن توسط ریشه می‌شود. به همین دلیل در عرض چندین روز خشک شدن بوته گوجه فرنگی اتفاق می‌افتد.

به همین دلیل مراقبت مناسب در طول اوج گرما همانند روزهای تابستان و بلافاصله بعد از آن بسیار به شما کمک می‌کنند. در این صورت نه‌تنها خشکیدگی بوته گوجه فرنگی؛ بلکه آسیب‌های دیگری بوته‌ها را تهدید نمی‌کنند.

اثر منبع نور بر خشکیدگی بوته گوجه فرنگی

راه‌حل مشکل نور زیاد

معمولاً اگر بوته‌ها را در فضای باز کاشته باشید، نمی‌توانید که منبع نور را جابه‌جا کنید. به همین دلیل مؤثرترین راهکار در این وضعیت استفاده از مالچ است. این عمل می‌تواند بعضی از پرتوهای مستقیم خورشید را بازتاب کند. بدین ترتیب گرمای زیادی به خاک و گیاه وارد نمی‌شود.

اگر در منطقه‌ای هستید که تابستان‌های بسیار داغ و طولانی دارد، بهتر است قبل از افزایش دما از مالچ در مزرعه خود استفاده کنید. البته در روزهای اولیه خشکیدگی بوته گوجه فرنگی باز هم به کار بردن مالچ می‌تواند به گیاهان کمک کند. در این شرایط با اصلاح عادات مراقبت از بوته‌ها، به دلیل استفاده از مالچ، فرصت بهبود و بازیابی سلامت دوباره برای بوته‌های گوجه‌فرنگی فراهم می‌شود.

راه‌حل مشکل نور زیاد برای جلوگیری از خشکیدگی بوته گوجه فرنگی

کمبود آب

یکی از واضح‌ترین دلیل خشکیدگی بوته گوجه فرنگی، کمبود آب در گیاه است. ممکن است شما کمبود آب را آبیاری بیشتر جبران کنید؛ اما همچنان بوته‌ها را در حال خشک شدن ببینید. در این وضعیت تکلیف میزان آبیاری که باید انجام دهید، چیست؟

میزان زهکشی خاک یکی از عواملی است که در این قضیه دخیل است. خاک با زهکشی ضعیف، توانایی دفع آب اضافی را ندارد. از همین رو آب درون خاک باقی می‌ماند. ریشه نیز به دلیل دریافت رطوبتی بیش از حد توان خود، خفه می‌شود. به این صورت که اکسیژن کافی به ریشه نمی‌رسد.

درنتیجه، نه‌تنها هوا؛ بلکه آب مورد نیاز گیاه نیز نمی‌تواند به برگ و ساقه برسد. از همین رو دقیقاً بوته در وضعیت کمبود آب قرار می‌گیرد. شما هم هر چه دفعات آبیاری را زیادتر کنید، به خشکیدگی بوته گوجه فرنگی نزدیک‌تر می‌شوید.

از واضح‌ترین دلیل خشکیدگی بوته گوجه فرنگی، کمبود آب در گیاه است.

راه‌حل مشکل کمبود آب

اگر علت خشکیدگی بوته گوجه فرنگی ناشی از کمبود واقعی آب باشد، باید برنامه آبیاری را تنظیم کنید. برای اطمینان از رسیدن آب به گیاه می‌توانید آبیاری را عمیق انجام دهید. در مقابل اگر مشکل از خفگی ریشه باشد، باید بدانید که خاک شما زهکشی ضعیفی دارد.

این در حالی است که امکان انتقال بوته‌ها به بستر کاشت دیگری وجود ندارد. به همین دلیل می‌توانید با مخلوط کردن مقداری از خاک‌های سبک مانند خاک شنی، زهکشی را بهبود دهید. به منظور جلوگیری از این مشکل هم می‌توانید از همان ابتدای کاشت، بستر کشت را زمین‌های مرتفع با خاک‌های شنی سبک انتخاب کنید.

خشکیدگی بوته گوجه فرنگی ناشی از کمبود واقعی آب

استفاده از کودهای شیمیایی

همیشه استفاده از کودها، گیاه شما را در مسیر رشد بهتر قرار نمی‌دهد. در برخی موارد استفاده از کودهای نامناسب در حجم زیاد، می‌تواند باعث خشکیدگی بوته‌های گوجه فرنگی شود. این کودها در ترکیبات خود دارای نمک هستند. حال با استفاده بیش از حد آن‌ها، نمک خاک به میزان زیادی افزایش می‌یابد.

این نمک‌ها باعث می‌شوند که رطوبت موجود در خاک، از آن گرفته شود. در این صورت چه آبیاری را بر اساس برنامه انجام دهید و چه افزایش دهید، در هر حالت به خشک شدن بوته گوجه‌فرنگی ختم می‌شود.

استفاده از کودهای شیمیایی برای جلوگیری از خشکیدگی گوجه

راه‌حل مشکل کودهای شیمیایی

قبل از اضافه کردن هر نوع کودی باید از میزان کمبود مواد مغذی مربوط به آن آگاه باشید. بردن نمونه‌ای از خاک کشت به آزمایشگاه در تشخیص میزان این مواد کمک می‌کند. بدین ترتیب مشکلات استفاده بیش از حد پیش نمی‌آید.

از طرفی استفاده از کودهای ارگانیک و گیاهی شما را به هدفتان؛ یعنی افزایش رشد و میوه دهی نزدیک می‌کند. همچنین موضوع افزایش نمک در خاک نیز در این مورد وجود نخواهد داشت.

استفاده از کودهای شیمیایی برای جلوگیری از خشکیدگی بوته گوجه فرنگی

 

بیماری‌های گوجه‌فرنگی

پاتوژن‌های مختلفی ازجمله ویروس، قارچ و باکتری در خشکیدگی بوته گوجه فرنگی نقش دارند. این عوامل با نفوذ به گیاه از طریق برگ یا ریشه، عفونت و آلودگی خود را در سرتاسر گیاه پخش می‌کنند. بسته به نوع فعالیت هر کدام از آن‌ها، پیشامدهای زیر می‌تواند رخ دهد.

  • مسدود شدن جریان آب و مواد غذایی درون ساقه
  • ضعیف شدن و ناتوانی برگ در عملکرد فتوسنتز
  • بیمار شدن ریشه و کاهش مقاومت آن
  • خشک شدن سیستم عروقی گیاه

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

هر کدام از این عوامل می‌توانند در ایجاد بوته‌های خشک گوجه‌فرنگی نقش داشته باشند. یکی از بیماری‌های شایع  قارچی گوجه‌فرنگی، پژمردگی فوزاریومی است. این بیماری به دلیل بیمار ساختن برگ‌ها، سیستم ساقه و همچنین ریشه به گونه‌ای مستقیم، یکی از مهم‌ترین علل خشکیدگی بوته گوجه فرنگی است.

اگر در کنار خشکی بوته‌های گوجه‌فرنگی، علائم غیرعادی و نگران‌کننده‌ای مشاهده کردید، برای نجات بوته‌های خود می‌توانید از کارشناسان گلخانه آوین مشاوره دریافت کنید. این مجموعه بهترین راهکار را باتوجه‌به شرایط فعلی مزرعه به شما پیشنهاد می‌دهند. در این صورت می‌توانید با کمترین ضرر بوته‌های خود را در امان نگه دارید.

بیماری‌های گوجه‌فرنگی

سؤالات متداول

  1. برای تغذیه و کمک به رشد گیاهان از چه موادی بی‌ضرری می‌توان استفاده کرد؟

استفاده از کودهای ارگانیکی که از ترکیبات گیاهی و طبیعی ایجاد شده است.

  1. مؤثرترین راهکار جلوگیری از خشکیدگی بوته گوجه فرنگی به دلیل نور زیاد خورشید، چیست؟

به‌کاربردن مالچ‌ به منظور منعکس‌کردن نور

  1. کودهای شیمیایی چگونه باعث خشک شدن بوته‌ها می‌شوند؟

کودهای شیمیایی به دلیل داشتن نمک زیاد، جذب آب را با مشکل مواجه می‌کنند.

  1. بیماری رایجی که باعث خشکی گیاهان گوجه‌فرنگی می‌شود، از چه نوعی است؟

پژمردگی فوزاریومی که در دسته بیماری‌های قارچی گوجه‌فرنگی قرار می‌گیرد.

خشکیدگی بوته گوجه فرنگی یکی از نشانه‌های خطرناکی است که می‌تواند به مرگ کلی گیاه منجر شود.

سخن پایانی

خشکیدگی بوته گوجه فرنگی یکی از نشانه‌های خطرناکی است که می‌تواند به مرگ کلی گیاه منجر شود. شما با ارزیابی مرتب بوته‌ها و اصلاح روش‌های مراقبتی می‌توانید از ایجاد آن جلوگیری کنید. با این حال با شناخت عوامل ایجادکننده این عارضه و استفاده از روش‌های کارآمد در پیشگیری و درمان آن، از این خطر بزرگ دور می‌شوید.

 

 

بیماری ها

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

قهوه ای شدن ساقه گوجه فرنگی
مرگ بوته خیار
پوسیدگی گوجه فرنگی

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *