درآمد گلخانه چقدر است؟ بررسی درآمد 4 نوع گلخانه مختلف

درآمد گلخانه‌ها چقدر است؟

با توجه به اقدامات هزینه‌بر جهت تأسیس و راه‌اندازی گلخانه، تا به حال از خود پرسیده‌اید که درآمد گلخانه از کجا به ‌دست می‌آید؟ با افزایش تقاضای محصولات مختلف، کشاورزان اقدام به استفاده از برخی روش‌های نوین مانند تولید در گلخانه‌ها کرده‌اند.

چه عواملی در کم و زیاد شدن میزان درآمد ماهانه یا سالانه حاصل از گلخانه‌ها تأثیر دارند؟ در ادامه مقاله به طور دقیق به ارائه توضیحات لازم جهت یاری شما در تعیین درآمد یک گلخانه خواهیم پرداخت؛ پس همراه ما باشید.

گلخانه‌ چیست؟

ممکن است تا به‌حال بارها اسم گلخانه را شنیده باشید. این نام، ما را به یاد مکانی زیبا به همراه بویی دل‌انگیز می‌اندازد که در آن انواع میوه‌ها، گل‌ و گیاهان زیبا چشم‌نوازی می‌کنند.

این مکان اغلب با مواد شفافی مثل شیشه یا پلاستیک پوشیده شده است و کلیه عوامل دخیل در رشد گیاهان از جمله رطوبت، دما، نور و ده‌ها عامل دیگر کنترل‌شده هستند.

ارتقای دانش پرورش‌دهندگان و به دنبال آن ظهور گلخانه‌ها، سبب افزایش تولید محصولات مختلف و همچنین بالاتر رفتن کیفیت آن‌ها شده است. از طرف دیگر با افزایش تولید، درآمد گلخانه هم به طور چشم‌گیری افزایش یافته است.

 

سایر خدمات:

مشاوره گلخانه
مشاوره کشاورزی
مشاوره ساخت گلخانه
مشاوره کشت گلخانه
مشاوره کشت گوجه فرنگی

مزایای کشت  گلخانه‌ای

گلخانه که یک سیستم نوین کشاورزی برای تولید انواع محصولات مانند گل، سبزیجات، میوه و حتی گیاهان زینتی است، از جداره‌هایی از جنس شیشه یا پلاستیک تشکیل شده است. امکان ایجاد شرایط به شیوه مصنوعی مانند رطوبت، دما و نور مناسب برای این مکان وجود دارد.

از مهمترین مزایای استفاده از گلخانه‌ها می‌توان به کنترل شرایط محیطی، افزایش عملکرد و کیفیت محصولات، افزایش بهره‌وری منابع آب و خاک و کاهش نیاز به استفاده از آفت‌کش‌ها اشاره کرد. البته مزایای این روش تنها به موارد نامبرده محدود نمی‌شوند.

محافظت از گیاهان در برابر تغییرات اقلیمی

اولین عاملی که سبب تبدیل گلخانه به یک سرمایه‌گذاری عالی برای شما می‌شود، امکان سطح بالای محافظتی این مکان از گیاهان در برابر شرایط آب‌وهوایی است. با وجود این مکان سربسته دیگر مهم نیست در یک منطقه شمالی پرباران باشید یا در یک نقطه گرم و کم ‌باران.

موارد ذکر شده به شدت می‌توانند برای یک گیاه خطرناک باشند و به محصولات کشاورزی شما آسیب بزنند؛ اما با وجود گلخانه، از کلیه این آسیب‌ها در امان خواهید بود. محافظت گیاهان در برابر وزش بادهای شدید یا تابش اشعه‌های خطرناک خورشید از دیگر مزایای کشت گلخانه‌ای است.

کنترل و پیشگیری از هجوم آفات

هجوم آفات از دیرباز در ردیف دغدغه‌های اصلی زمین‌داران و کشاورزان بوده است. در فضاهای باز و طبیعی به سختی و طبق برنامه‌ریزی‌های اصولی می‌توان از هجوم این حشرات جلوگیری کرد؛ اما در فضای گلخانه کنترل این عامل بسیار آسان و کم‌هزینه است که این عامل خود سبب افزایش درآمد گلخانه می‌‎شود.

امکان باغبانی در تمامی فصل‌ها

یکی دیگر از مزایای این نوع کشت که افزایش درآمد گلخانه را نیز به دنبال دارد، امکان کشت در تمامی‌ فصل‌های سال است. خوشبختانه در این مکان علاوه بر کنترل کلیه شرایط طبیعی و محیطی، می‌توانید فصل رویش محصولات خود را در هر زمان که تمایل دارید، قرار دهید.

به حداکثر رساندن سود

طبق تحقیقات به‌دست آمده سود کشت محصولات گلخانه‌ای، به ازای هر محصول، دو تا سه برابر مساحت آن است. علاوه بر آن در این نوع کشت با استفاده کارآمد از منابع موجود، شاهد ضایعات کمتر، سود بیشتری و در نهایت افزایش درآمد گلخانه خود خواهید بود.

درآمد انواع گلخانه‌

تغییرات شرایط یک محیط می‌تواند بر رویش و تولید محصولات مختلف مؤثر باشد. در گلخانه‌ها محیطی حفاظت‌شده به همراه شرایط ایمن و پایدار فراهم است که کلیه نگرانی‌های شما را کمتر می‌کند.

اما درآمد یک گلخانه به چه عواملی بستگی دارد؟ آیا میزان سود یک گلخانه با توجه به متراژ آن افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. در ادامه به بررسی انواع گلخانه و درآمد حاصل از هریک خواهیم پرداخت.

گلخانه 1000 متری توت‌فرنگی

تولید هیدروپونیک توت فرنگی نیز مانند درآمد گلخانه هیدروپونیک گوجه، درآمد بسیار بالایی دارد. در این روش نیازی به خاک نیست، بلکه تمامی مواد معدنی و املاح مورد نیاز ریشه بوته از طریق آبیاری به آن رسانده می شود. همچنین میزان آفات در این روش تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد.

در روش هیدروپونیک از هر بوته توت فرنگی 600 گرم محصول برداشت می‌شود و اگر هر کیلو توت فرنگی را 50 هزار تومان در نظر بگیریم، در واقع از هر بوته می‌توان 300000 تومان درآمد داشت، البته باید هزینه متریال، از هزینه آب، کود و کارگر را نیز از آن کم کنید و در نهایت باقی‌مانده را به عنوان درآمد گلخانه توت‌ فرنگی در نظر بگیرید.

گلخانه 300 متری خیار

کاشت خیار گلخانه ای به جز هزینه‌های بستر کاشت که یک بار برای همیشه است، هزینه‌هایی بابت خرید خاک، بذر، کود، آبیاری و تجهیزات گرمایش و سرمایش گلخانه را دربر دارد. برداشت خیار از 45 روز پس از کاشت آغاز شده و تا 2ونیم ماه ادامه دارد.

هر درختچه خیار از ابتدای برداشت حدود 10 کیلوگرم محصول می‌دهد. محصول گلخانه‌های 300 متری بخاطر کاشت در فضای کوچک جزو بهترین محصولات هستند. در یک گلخانه 300 متری، با استفاده از هر روشی،  امکان پرورش 3000 درختچه وجود دارد.

در این حالت با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شوید که در هر دوره کاشت خیار در یک گلخانه 300 متری، حداقل 9 تن خیار می‌توانید برداشت کنید که درآمد بسیار خوبی است.

گلخانه 100 متری

 درامد گلخانه کوچک تا حدود زیادی کمتر از گلخانه‌های صنعتی و بزرگ است. همچنین در این گلخانه‌ها به سرمایه زیاد احتیاجی نیست و حتی امکان احداث بر پشت‌بام یا حیاط‌خلوت هم وجود دارد.

در 100 متر فضای گلخانه امکان کاشت حدوداً 300 بوته مختلف مانند خیار یا بامیه وجود دارد که هرکدام از بوته‌ها در شرایط مناسب و ایده‌آل 10 کیلو محصول تولید می‌کنند. در این حالت به طور حدودی درآمد گلخانه 100 متری در  بازه های زمانی مختلف، متناسب با قیمت فروش است.

گلخانه 1000 متری فلفل‌دلمه‌ای

درآمد گلخانه 1000 متری فلفل‌دلمه نسب به هزینه تهیه متریال متوسط است. درواقع هرچه از این متراژ بالاتر بروید سود بیشتر و هر چه پایین‌تر بیایید، سودتان بسیار پایین‌تر خواهد بود.

گلخانه آوین؛ بهترین مشاور برای کسب درآمد از گلخانه

مشاوران گلخانه آوین، با توجه به تخصص و تجربه طولانی‌مدت خود در زمینه ساخت و توسعه انواع گلخانه آماده ارائه همکاری به شما کشاورزان و گلخانه‌داران است

اگر شما نیز می‌خواهید بدانید سودآورترین محصول گلخانه‌ای یا شرایط در دسترس شما مناسب با کاشت چه نوع محصولاتی است، با کارشناسان ما در آوین گرین جهت دریافت مشاوره اختصاصی تماس بگیرید.

سخن پایانی

میزان درآمد انواع گلخانه‌ها با متراژ آن‌ها رابطه مستقیم دارد. علاوه بر این موضوع عوامل دیگری مانند نوع سازه و نوع کشت و محصول نیز بر میزان درآمد حاصل از آن مؤثر خواهد بود.

شما باید درابتدا برآورد لازم برای ساخت گلخانه را درنظرگرفته و سپس با تخمین میزان درآمد نهایی تصمیم خود را برای انجام این کار اتخاذ کنید. در این مقاله سعی بر آن بود که به بررسی کلیه هزینه‌ها راه‌اندازی و همچنین برآورد میزان درآمد گلخانه‌های مختلف بپردازیم تا در مواقع نیاز از این مطالب بهره بگیرید.

سوالات متداول

  1. کشت گخانه‌ای چیست؟

گلخانه که یک سیستم نوین کشاورزی برای تولید انواع محصولات مانند گل، سبزیجات، میوه و حتی گیاهان زینتی است.

  1. مزیت کشت گلخانه‌ای چیست؟

کنترل شرایط محیطی، افزایش عملکرد و کیفیت محصولات، افزایش بهره‌وری منابع آب و خاک

  1. درآمد حاصل از گلخانه‌ها به چه عواملی بستگی دارد؟

متراژ، نوع سازه و نوع کشت و نوع محصول

سایر مقالات:

سودآورترین محصول گلخانه ای چیست؟ 6 محصول پرسود +شرایط کشت
4 مزیت کشت گلخانه + معرفی فناوری‌ها و روش‌های نوین آن
4 قابلیت و مزیت هوشمند سازی گلخانه ها نسبت به گلخانه‌های معمولی

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *