5دلیل بیماری ساق سیاه بادمجان-9روش پیشگیری+ {کود و سم مخصوص}

5دلیل بیماری ساق سیاه بادمجان-9روش پیشگیری+ {کود و سم مخصوص}

3 دلیل بیماری ساق سیاه بادمجان

در صورتی ‌که از علل بیماری ساق سیاه بادمجان اطلاع ندارید، می‌توانید در این مقاله با ما همراه باشید تا با عوامل ناشی از بیماری بادمجان و روش‌های مقابله در جهت پیشگیری و درمان این بیماری آشنا شوید. آشنایی با بیماری بادمجان در نوع خود می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد.

 

نشانه‌های بیماری ساق سیاه بادمجان

بیماری ساق سیاه بادمجان توسط کپک آبی ایجاد می‌شود و میوه، برگ و ساقه بادمجان را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد و منجر به ایجاد ضایعات آغشته به آب می‌شود. در نهایت بادمجان به رنگ قهوه‌ای یا سیاه دیده می‌شود.

نشانه‌های بیماری ساق سیاه بادمجان

 

علل ایجاد بیماری ساق سیاه بادمجان

ساق سیاه بادمجان از بیماری‌های ویرانگری است که بادمجان و گیاهان مختلف دیگر را درگیر می‌کند. علائم و نشانه‌های این نوع بیماری بادمجان عبارت‌اند از:

 • ضایعات برگ: گیاهان آلوده، ضایعات آغشته به آب ‌روی برگ‌ها را ایجاد می‌کنند که در نهایت قهوه‌ای یا سیاه می‌شوند. ضایعات می‌توانند شکل نامنظم داشته باشند و به ‌سرعت گسترش یابند.
 • پوسیدگی ساقه: این بیماری می‌تواند باعث پوسیدگی ساقه‌ها در نزدیکی سطح خاک شود. ناحیه آسیب ‌دیده آغشته به آب، تیره به نظر می‌رسد و منجر به پژمردگی و فروپاشی گیاه می‌شود.
 • پوسیدگی میوه: میوه‌های آلوده ممکن است ضایعات قهوه‌ای و فرورفته را نشان دهند که اغلب از انتهای شکوفه شروع می‌شود. ضایعات می‌توانند منبسط شوند و با یک قالب تیره و قهوه‌ای مایل به خاکستری پوشیده شوند. میوه ممکن است کاملاً پوسیده شود و غیر قابل‌ فروش باشد.
 • پوسیدگی ریشه: سوختگی فیتوفتورا همچنین می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه‌ها شود و در نتیجه رشد ضعیف ریشه، توقف رشد و کاهش کلی گیاه را به دنبال داشته باشد.

شرایط محیطی: این بیماری با رطوبت زیاد خاک، بارندگی بیش از حد و دمای گرم و معمولاً در دمای بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد (68 تا 86 درجه فارنهایت) به وجود می‌آید. محیط مرطوب، شرایط ایده‌آل را برای انتشار پاتوژن و آلوده‌کردن گیاهان فراهم می‌کند.

راه‌های کنترل بیماری ساق سیاه بادمجان

راه‌های کنترل بیماری ساق سیاه بادمجان

به منظور کنترل بیماری بادمجان ساق سیاه و برای اینکه مدیریت بسیار خوبی در نگهداری از کشت خود داشته باشید، بهتر است که نکاتی را رعایت کنید، این نکات عبارت‌اند از:

 • v زهکشی خاک: از زهکشی خوب خاک برای جلوگیری از غرقابی اطمینان حاصل کنید؛ زیرا این بادمجان در شرایط مرطوب رشد می‌کند. برای بهبود ساختار و زهکشی خاک، مواد آلی مانند کمپوست را وارد کنید.
 • v مدیریت آبیاری: از آبیاری بیش از حد خودداری کنید و این کار را با دقت مدیریت کنید تا رطوبت خاک در سطوح مناسب حفظ شود. آبیاری قطره‌ای یا روش‌های دیگری که رطوبت برگ را به حداقل می‌رسانند، می‌توانند به کاهش شیوع بیماری کمک کنند.
 • v استفاده از قارچ‌کش: قارچ‌کش‌ها ممکن است به ‌صورت پیشگیرانه برای مدیریت سوختگی فیتوفتورا استفاده شوند. برای استفاده از قارچ‌کش و زمان‌بندی مناسب، با خدمات توسعه کشاورزی محلی یا متخصصان مشورت کنید.

 

 

بهترین روش پیشگیری بیماری ساق سیاه بادمجان

بیماری ساق سیاه بادمجان که به نام باکتریوم کرسیپی نیز شناخته می‌شود، منجر به سیاه ‌شدن و مرگ بخش‌های ساقه بادمجان می‌شود. برای پیشگیری از بروز این بیماری، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

استفاده از بذرهای سالم

از بذرهایی استفاده کنید که از یک منبع معتبر و باکیفیت تهیه شده‌اند. این کار به شما کمک می‌کند تا از ابتدا بیماری را به باغچه خود منتقل نکنید.

استفاده از بذرهای سالم بهترین روش پیشگیری بیماری ساق سیاه بادمجان

 

اصلاح شرایط رشد

 اطمینان حاصل کنید که باغچه شما دارای شرایط مطلوبی برای رشد بادمجان است. تأمین زهکشی مناسب، آبیاری منظم، فاصله مناسب بین گیاهان، تهویه هوا و خاک مناسب می‌تواند به حفظ سلامت بادمجان‌ها کمک کند.

انتخاب ارقام مقاوم

برای کاشت بادمجان از ارقامی که مقاومت زیادی در برابر بیماری ساق سیاه بادمجان دارند، استفاده کنید. ارقامی مانند  Black Beauty، Dusky  و Epic مقاومت این بیماری را افزایش می‌دهند.

مدیریت زمین کشت

به مراقبت و مدیریت منظم زمین و باقیمانده‌های گیاهی دقت کنید. این مورد شامل برداشت و دفع باقیمانده‌های گیاهی آلوده، جمع‌آوری و دفع گیاهان بیمار و تمیزکردن باغچه در پایان فصل رشد است.

مدیریت زمین کشت بهترین روش پیشگیری بیماری ساق سیاه بادمجان

 

استفاده از محلول‌پاشی مناسب

شما می‌توانید از محلول‌های پاششی قوی که بر پایه مس و مواد ضدقارچ تولید می‌شوند، استفاده کنید. حتماً قبل از استفاده از هر محلول‌پاششی، دستورالعمل‌ها و مقادیر مورد نیاز را به ‌دقت مطالعه کرده و آن را با رعایت دستورالعمل‌های تولیدکننده استفاده کنید.

تناوب محصولات

برنامه‌ریزی مناسب برای تناوب محصولات در زمین کشاورزی یا گلخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. این نکته به معنای تغییر محصولات کشت شده در سال‌های متوالی است. با این کار می‌توانید از شیوع بیماری‌ها و آفات جلوگیری کنید.

رعایت فاصله‌گذاری

در هنگام کاشت بادمجان و سایر گیاهان، فاصله‌گذاری مناسب را رعایت کنید. این کار باعث می‌شود هوای کافی در میان گیاهان جریان داشته باشد و رطوبت بیش از حد انباشته نشود که می‌تواند منجر به افزایش ابتلا به بیماری ساق سیاه در بادمجان شود.

رعایت فاصله‌گذاری بهترین روش پیشگیری بیماری ساق سیاه بادمجان

 

ضدعفونی ابزارها

از ضدعفونی‌کردن ابزارها و وسایل باغبانی قبل از استفاده مداوم اطمینان حاصل کنید. این کار شامل ابزارهای آبیاری و دیگر وسایل استفاده شده در باغچه است.

نظارت مداوم

به مراقبت و نظارت مداوم بر باغچه خود اهمیت دهید. گیاهان را به طور منظم بررسی کنید و در صورت شناسایی علائم اولیه بیماری ساق سیاه در بادمجان، تدابیر لازم را به ‌موقع انجام دهید.

بهترین سم برای بیماری ساق سیاه بادمجان

برای مقابله با بیماری ساق سیاه می‌توان از برخی سموم ضدقارچ استفاده کرد؛ اما قبل از استفاده از هر سمی، توصیه می‌شود که از کارشناسان محلی مشاوره بگیرید و دستورالعمل‌ها و مقادیر مورد نیاز را به‌ دقت مطالعه کنید. همچنین رعایت اصول ایمنی و بهداشتی در استفاده از سموم ضروری است.

معمولاً برای مدیریت بیماری ساق سیاه در بادمجان می‌توان از سموم ضدقارچی با مواد مؤثری مانند: کوپر، کلرتالونیل و تیوفانات استفاده کرد. این سموم به ‌عنوان محلول‌های پاششی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بااین‌حال توصیه می‌شود که قبل از استفاده، دستورالعمل تولیدکننده را به ‌دقت مطالعه و رعایت کنید.

در ضمن، با توجه ‌به روند پایدارسازی کشاورزی و توجه به بهداشت محیط، استفاده از روش‌های غیرشیمیایی مانند مدیریت منابع آب، تغییر محصولات، تناوب محصولات و اصلاح شرایط رشد می‌تواند به‌ عنوان رویکردهای اولیه برای کنترل بیماری ساق سیاه بادمجان مورد استفاده قرار گیرد.

در دسترس ‌بودن سموم ضدقارچ برای مدیریت بیماری ساق سیاه در بادمجان ممکن است به منطقه و کشور شما بستگی داشته باشد.  با این ‌حال، توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر سمی، مشورت با کارشناسان محلی و مطابقت با قوانین و مقررات محلی انجام شود.

بهترین سموم برای بیماری ساق سیاه عبارت‌اند از:

 • کوپر: سم کوپر (متالاکسیل) یکی از سموم ضدقارچی پرطرفدار است که برای مدیریت بیماری‌های قارچی از جمله ساق سیاه بادمجان استفاده می‌شود.
 • کلرتالونیل: این سم ضدقارچ معمولاً به‌ عنوان محلول ‌پاششی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای کنترل بیماری ساق سیاه در بادمجان مؤثر است.
 • تیوفانات: ترکیبات سم تیوفانات برای مدیریت بیماری ساق سیاه در بادمجان شناخته شده است.
 • فنزیمید: این سم ضدقارچ در برخی موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند در کنترل بیماری ساق سیاه مؤثر باشد.

بهترین سم برای بیماری ساق سیاه بادمجان

 

گلخانه آوین

اگر با بیماری ساق سیاه بادمجان روبرو شده‌اید، می‌توانید با کارشناسان گلخانه آوین تماس بگیرید و بهترین روش کنترل آن را از این مشاوران بخواهید. با این کار می‌توانید با خیال راحت و بدون هیچ استرس و نگرانی کشت بادمجان خود را ادامه دهید و راه‌های کنترل بیماری‌های بادمجان را تا حد امکان پیگیری کنید.

 

سؤالات متداول

 1. بیماری ساق سیاه در بادمجان چه نشانه‌هایی دارد؟

این بیماری باعث ایجاد ضایعات آغشته به آب می‌شود که در نهایت قهوه‌ای یا سیاه می‌شوند.

 1. بهترین روش کنترل برای بیماری ساق سیاه بادمجان چیست؟

زهکشی خاک، مدیریت آبیاری و کاربرد قارچ‌کش

 1. علل ایجاد ساق سیاه بادمجان کدام‌اند؟

ضایعات و پوسیدگی ریشه و ساقه و شرایط محیطی

سخن نهایی

بیماری ساق سیاه بادمجان از عوامل بسیار مؤثری است که باید به آن توجه خاصی داشته باشید؛ زیرا بادمجان مانند دیگر سبزیجات و میوه‌جات در معرض بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرد. حتماً هنگام خرید یا کشت به بیماری‌های بادمجان توجه کنید.

 

 

بیماری ها:

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

 

 

 

سایر مقالات:

تلخ شدن کرفس

توخالی شدن کرفس

پوسیدگی گلگاه بادمجان

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *