5 دلیل لکه روی برگ کاهو– 2روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

5 دلیل لکه روی برگ کاهو– 2روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

5 دلیل ایجاد لکه روی برگ کاهو

حتماً تا به حال لکه روی برگ کاهو را در میان بوته‌های کاشته شده مزرعه خود دیده‌اید. لکه‌هایی در رنگ‌ها و اشکال مختلف روی برگ‌های کاهو که جلوه سلامتی را از بوته‌های شما می‌گیرد.

لکه روی برگ‌ کاهو توسط تعدادی از عوامل مختلف ایجاد می‌شود. عفونت قارچی یا باکتریایی، استرس محیطی، حمله حشرات از علل شایع این عارضه هستند. در صورتی که با این عارضه در مزرعه درگیر هستید یا می‌خواهید از وقوع آن پیشگیری کنید، با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

5 دلیل ایجاد لکه روی برگ کاهو

 

عفونت باکتریایی

یکی از علل شایع لکه روی برگ کاهو، عفونت باکتریایی است. این عفونت‌ها می‌توانند از طریق خاک، آب یا مواد گیاهی آلوده پخش شوند. یکی از مشهورترین باکتری‌هایی که لکه‌های قابل توجهی را روی برگ‌های کاهو برجای می‌گذارد،  Xanthomonas Campestris است.

این باکتری به راحتی می‌تواند در خاک یا بذرها زنده باقی بماند. به محض فراهم شدن شرایط مطلوب برای انتقال نیز به برگ‌های کاهو حمله می‌کند. نتیجه این حمله نیز چیزی جز لکه‌های آبسوخته، زاویه‌ دار و تیره نیست.

از آنجایی که لکه‌های ایجاد شده توسط این باکتری حالتی آبکی و تیره دارند، هر چه زمان به نفع فعالیت این باکتری بگذرد، کاهو عملاً بلااستفاده خواهد شد. به این معنا که فقط می‌توانید برگ‌های آسیب‌دیده را در اسرع زمان از مزرعه خود بیرون ببرید.

درنتیجه راه درمانی برای این مشکل وجود ندارد. با این حال راه‌حل پیشگیری و مراقبت از برگ‌های کاهو همیشه راهی تأثیرگذار و بدون هزینه در مقابل این عفونت‌ها خواهد بود. شما باید شرایط محیطی مناسب رشد و انتشار این پاتوژن را در مزرعه به حداقل برسانید.

عفونت باکتریایی یکی از علل شایع لکه روی برگ کاهو

 

عفونت قارچی

پاتوژن‌های قارچی نیز می‌توانند از دلایل لکه روی برگ کاهو باشند. قارچ‌هایی مانند:

  • anthracnose
  • Dematiaceae
  • Sclerotinia sclerotiorum
  • Erysiphe cichoracearum

 لکه‌های دایره‌ای را با رنگ‌های متفاوتی همانند: سفید، قهوه‌ای و مشکی روی برگ این گیاهان ایجاد می‌کنند. آب و هوای گرم، رطوبت نسبی بالا در محیط و همچنین در بعضی موارد بذر و نشاهای آلوده از اصلی‌ترین منابعی هستند که امکان رشد و انتشار این پاتوژن‌ها را در برگ‌های مجاور کاهو‌های آسیب‌دیده فراهم می‌کنند.

هر کدام از این قارچ‌ها علائم لکه روی برگ کاهو را در بازه زمانی مختلف با شدت تخریب گوناگونی نشان می‌دهند. این در حالی است که در صورت مشاهده اولین نشانه‌های بیماری باید به فکر درمان و جلوگیری از سرایت قارچ به دیگر بوته‌های کاهو مزرعه‌تان باشید.

به منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری باید تمام برگ‌های آلوده شده‌ای که حتی نقاط ریزی از فعالیت قارچ را از خود نشان داده‌اند، از مزرعه جمع‌آوری کنید. در ادامه بهتر است از قارچ‌کش‌های ارگانیک برای از بین بردن بقایای احتمالی این پاتوژن‌ها استفاده کنید.

استفاده از قارچ‌کش‌ها باید به میزان لازم و درست انجام شود. در غیر این صورت مشکلات جدیدی برای مزرعه‌تان پیش خواهد آمد. به همین دلیل مشورت با افراد متخصص در این حوزه می‌تواند به شما بسیار کمک کند.

کارشناسان مجرب مجموعه گلخانه آوین با توجه به وضعیت مزرعه شما، بهترین و مقرون به صرفه‌ترین راه‌حل ممکن را به شما پیشنهاد می‌دهند. در صورت هر گوانه مشکل یا ابهام در هر زمینه می‌توانید با این افراد تماس بگیرید.

عفونت قارچی یکی از علل شایع لکه روی برگ کاهو

 

استرس محیطی

یکی دیگر از علل لکه روی برگ کاهو، استرس محیطی است. این دلیل می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی همچون: نوسانات دما، خشکسالی، کمبود مواد غذایی یا رطوبت بیش از اندازه باشد. هنگامی که گیاهان کاهو در معرض این عوامل استرس‌زا قرار می‌گیرند، لکه‌هایی روی برگ به عنوان روند مقابله در برابر این عوامل به وجود می‌آیند.

اگر گیاهان کاهو را در گلخانه کاشته باشید آسان‌تر می‌توانید شرایط محیطی مناسب آن‌ها را به نسبت فضای باز برقرار کنید. این در حالی است که موفقیت در این وضعیت نیز ممکن است به صورت کامل رخ ندهد. یکی از راه‌های مؤثر در پیشگیری از تشکیل لکه روی برگ کاهو شناخت کامل شرایط مطلوب برای رشد نوع واریته کاهو کاشته شده در مزرعه است.

به طور معمول کاهو گاهی است که در آب و هوایی معتدل با دمایی در بازه 15 تا 20 درجه سانتی گراد می‌تواند رشد کند. نوردهی و آبیاری دو منبع مهم برای این گیاه هستند که در صورت غفلت از آن‌ها، رشد با اختلال مواجه می‌شود. همچنین کیفیتی که از برگ‌های کاهو در انتهای رشد انتظار دارید، برآورده نخواهد شد.

افزون بر آن گیاهان کاهو در تمام مراحل رشد خود به مواد افزودنی یا همان کودها نیاز دارند. مواد غذایی داخل خاک باید به صورت مداوم در اختیار این گیاهان قرار گیرند تا کاهو بتواند به صورت کامل رشد کند. یکی از مواد مغذی درون خاک که در صورت کمبود باعث لکه روی برگ کاهو می‌شود، پتاسیم است.

کمبود این ماده در واریته‌های مختلف ممکن است مشابه نباشد. با این حال در صورت وجود نداشتن میزان مورد نیاز کاهو از این ماده، روی برگ گیاهان لکه‌هایی به رنگ سبز پررنگ روی آن‌ها به وجود می‌آیند. برای اطمینان از میزان مواد مغذی درون خاک بهتر است قبل از کاشت یا افزدون دوباره هر کدام از آن‌ها، خاک را آزمایش کنید.

استرس محیطی یکی از علل شایع لکه روی برگ کاهو

 

وجود گاز اتیلن

هنگامی که زمان برداشت کاهو می‌رسد، ممکن است متوجه لکه‌های قهوه‌ای کوچک پراکنده روی برگ‌های این گیاه شوید. یکی از دلایل ایجاد لکه روی برگ کاهو، وجود گاز اتیلن است. بسیاری از گیاهان، بخارهای نامرئی این گاز را به خودی خود تولید می‌کنند. این گاز در نوع خود گاز خطرآفرینی نیست.

با این حال مشکل این جا است که اگر محصولات همسایه در معرض این گاز قرار گیرند، سرعت رسیدن یا کیفیت آن‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. اگر گیاهانی را در مجاورت بوته‌های کاهو کاشته باشید که این گاز را تولید کنند، تأثیرات را به صورت لکه‌های قهوه‌ای، دایره‌ای و کوچک روی برگ‌ها مشاهده می‌کنید.

وجود این لکه‌ها نشان می‌دهند که سلول‌ گیاهان ضعیف شده‌اند. این ضعیف شدن متأسفانه باعث می‌شود که گیاه کاهو برای هر عامل بیماری‌زایی تهدیدکننده آماده باشد. یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از این عارضه آن است که می‌توانید محصولات آزاد کننده اتیلن مانند: سیب، موز و آووکادو را دور از کاهو بکارید.

این در حالی است که گاهی اوقات نمی‌توانید قرار نگرفتن کاهو را در معرض این گاز کنترل کنید. برای مثال ممکن است بوته‌های کاهوی مزرعه شما در نزدیکی دستگاه‌های آزادکننده گاز اتیلن بسته‌بندی شده باشد یا امکان دارد در کامیون تحویل این گاز به کاهوهای شما برسد.

البته نباید فراموش کنید که تنها محصولات دیگر نیستند که مقصر لکه روی برگ کاهو ناشی از گاز اتیلن هستند. خود کاهو نیز مقداری اتیلن تولید می‌کند. درنتیجه بهتر است قبل از کاشت کاهو در منطقه مورد نظر از محصولات دیگری که در اطراف کاهو کاشته شده‌اند، مطمئن شوید.

وجود گاز اتیلن یکی از علل شایع لکه روی برگ کاهو

 

آفات و حشرات

از دیگر عوامل ایجاد لکه روی برگ کاهو، آفات و حشرات مزاحمی هستند که با حمله به برگ کاهو، لکه‌هایی را روی آن‌ها به وجود می‌آورند. شته، سوسک کک، تریپس، نماتد و حلزون ازجمله رایج‌ترین آفات این نوع گیاه هستند.

این حشرات با حمله به برگ کاهو از شیره درون گیاه تغذیه می‌کنند. این تغذیه موجب انتقال آلودگی این حشرات به درون گیاه یا ضعیف شدن گیاه خواهد شد. به همین دلیل آثار بیماری؛ یعنی همان لکه روی برگ کاهو ایجاد شده در مدت زمان کوتاهی به وضوح روی برگ‌ها و حتی خود گیاه قابل مشاهده خواهد بود.

کنترل این حشرات در مزرعه‌هایی که کاهو در فضای باز کاشته شده باشد ممکن است کمی دشوار باشد. این در حالی است که در گلخانه نیز امکان حمله این حشرات به صفر نخواهد رسید. به همین خاطر بهتر است همیشه محصولات خود را در برابر این أآفات در امان نگه دارید.

استفاده از توری‌ها یا برچسب‌های مخصوص دفع حشرات می‌تواند به شما کمک کند. همچنین یکی دیگر از کارهای مؤثری که می‌توانید انجام دهید، انتخاب نشاهای سالم و قوی در هنگام کاشت است. شما با تهیه نشاهای سالم از یک مرکز معتبر می‌توانید از سلامت نشاهای خود در برابر هر گونه خطر بیرونی تا حد قابل توجهی اطمینان داشته باشید.

آفات و حشرات یکی از علل شایع لکه روی برگ کاهو

 

گلخانه آوین

گلخانه آوین با چندین سال سابقه درخشان در تولید نشاهای کاهو در ارقام متفاوت این اطمینان خاطر را به شما درباره سلامت و استحکام نشاهای پرورش یافته می‌دهد. درنتیجه با خیالی آسوده می‌توانید از این مجموعه تجربه کاشت این نوع گیاهان را در مزرعه خود شروع کنید.

 

سخن پایانی

وجود لکه روی برگ کاهو ممکن است در ابتدا که لکه‌ها ریز و کم‌رنگ هستند، اتفاق نگران‌کننده‌ای به نظر نرسد. این در حالی است که بنا بر علت ایجاد این لکه‌ها ممکن است در زمانی کوتاه، سلامت و کیفیت کل برگ‌های بوته به خطر بیوفتد.

از همین رو بهتر است به محض مشاهده هر نوع لکه در هر اندازه و رنگی در ابتدا علت آن را پیدا و سپس به فکر درمان و پیشگیری از انتشار آن شوید.

 

سؤالات متداول

  1. کمبود کدام ماده مغذی در خاک برگ‌های کاهو را لکه‌دار می‌کند؟

پتاسیم

  1. بهترین دما برای رشد کاهو چه بازه‌ای است؟

بازه دمایی بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد

  1. انتشار کدام گاز باعث ایجاد لکه روی برگ کاهو می‌شود؟

گاز اتیلنلکه روی برگ کاهو

 

 

بیماری ها:

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

 

سایر مقالات:

مرگ بوته خیار

نرم شدن خیار

پوسیدگی بوته کاهو

 

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *