2 علت پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی- { درمان } + مشاوره رایگان


شماره تماس مشاوره گلخانه

 

چرا پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی اتفاق می‌افتد؟

آیا در مورد پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی اطلاعاتی دارید؟ ریشه‌های سیاه و نازک شده‌ای که مطمئناً با دیدن آن‌ها نگرانی زیادی وجود شما را فرا گرفته است. یا شاید بوی زننده و گندیدگی ریشه برایتان این وضعیت را تجربی‌تر به تصویر بکشد. البته که این نگرانی شما کاملاً به جا است؛ زیرا مستقیماً با عمر گیاه، نحوه رشد و میوه دهی ارتباط دارد.

معمولاً عوامل مختلفی موجب پوسیده شدن ریشه می‌شود. حتی ممکن است یکی از این خطاها از جانب شما شکل بگیرد. اما اگر به عوامل ایجادکننده پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی آگاه باشید، حتماً می‌توانید آن را کنترل کنید. ما در این مقاله دقیقاً می‌خواهیم دلایل پوسیده شدن ریشه گوجه فرنگی را با یکدیگر بررسی کنیم.

چرا پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی اتفاق می‌افتد؟

 

چگونه متوجه پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی شویم؟

قبل از بیان علت‌ پوسیدگی ریشه‌های گیاه گوجه فرنگی بهتر است به طور کامل از نحوه شناخت این عارضه آگاهی داشته باشید. همان طور که از نام آن مشخص است، شما می‌توانید به راحتی آثار پوسیدگی را روی ریشه‌ها مشاهده کنید.

با این حال ممکن است عوامل پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی توانسته باشد گیاه را آلوده سازد؛ اما ریشه هنوز آن را نشان ندهد. اگر پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی اتفاق بیفتد باید فاتحه گیاهان خود را بخوانید. چون که یکی از بیماری‌های ویرانگر این محصولات محسوب می‌شود.

این در حالی است که شما با دیدن پیچ خوردگی برگ به طرف پایین، زرد شدن برگ، قهوه‌ای شدن ساقه، ریزش برگ، پژمردگی گیاه باید سریعاً ریشه‌ها را بررسی کنید. هرچند ممکن است اقدام در این مرحله بسیار دیر باشد.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

چگونه متوجه پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی شویم؟

 

آبیاری یکی از دلایل پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی

اگر آبیاری را به میزان درستی انجام ندهید، دو دستی ریشه را در معرض پوسیده شدن قرار می‌دهید. در کنار آبیاری زیاد تصور کنید که خاک کشت، زهکشی مناسبی نداشته باشد. درنتیجه شما با هر بار آبیاری در واقع در حال اضافه کردن میزان بیشتری از حجم آب به داخل خاک هستید. بدون آن که حجم اضافی از آن بتواند خارج شود.

اگر بوته‌های گوجه‌فرنگی خود را در فضای باز کاشته‌اید، باران‌های پاییزی و بهاری تهدید جدی برای ایجاد این عارضه خواهند بود. این امر زمانی باید نگرانی شما را بیشتر کند که به هیچ راه کنترلی در برابر باران‌های طولانی برای محصولات خود فکر نکرده باشید.

در این صورت ریشه‌های گوجه‌فرنگی همیشه خیس هستند. در این حالت اکسیژن نمی‌تواند در اطراف ریشه بماند. به همین دلیل ریشه به نوعی درون رطوبت خفه می‌شود. این رطوبت، محیط را برای رشد و انتشار قارچ‌های بیماری‌زای دیگری فراهم می‌کند.

آبیاری یکی از دلایل پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی

 

“در مورد خرید فر آشپزخانه اخوان بیشتر بخوانید”

 

درمان پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی به دلیل آبیاری نامناسب

حتی اگر پوسیدگی ریشه نیز اتفاق نیفتد، شما باید نحوه آبیاری محصولات را تنظیم کنید. در غیر این صورت محصولاتتان را از بین خواهید برد. به طور کلی در نظر داشته باشید که بوته‌های گوجه‌فرنگی تنها به چند اینچ آب در طول هفته نیاز دارند. آن هم زمانی که خاک کشت خشک باشد.

اگر در نقاط پر باران زندگی می‌کنید نیز باید راهکاری در جهت حفاظت از بوته‌ها، انجام دهید. برای این کار پیشنهاد می‌شود که قبل از هر چیزی از زهکشی مناسب خاک اطمینان پیدا کنید. همچنین می‌تواند مناطق مرتفع زمین کشاورزی را برای کاشت گوجه‌فرنگی‌ها انتخاب کنید. در این صورت آب باران به مدت طولانی نمی‌تواند درون خاک باقی بماند.

آبیاری یکی از دلایل پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی

 

قارچ‌های بیماری‌زا

قارچ‌ها باعث می‌شوند که سرعت پوسیده شدن ریشه گیاه گوجه فرنگی بیشتر شود. این عفونت‌ها از قارچ‌های خاکی مانند: فیتوفتورا، فوزاریومی، پیتیوم، ورتیسیلیوم و رایزوکتنیا نشئت می‌گیرند. هر کدام از این پاتوژن‌ها درون خاک به صورت نهفته زندگی می‌کنند. در صورت مهیا شدن شرایط محیطی، این قارچ‌ها به ریشه حمله می‌کنند.

هنگامی که قارچ‌ها بتوانند راهی برای ورود پیدا کنند، مسیر مستقیم ریشه تا آوند چوبی را فاسد می‌کنند. با وجود این پاتوژن‌ها درون آوند، آب و مواد غذایی نمی‌توانند به صورت روان و عادی توسط ریشه جذب شوند و وارد برگ‌ها شود. این انسداد باعث می‌شود که اندام‌های هوایی گیاه گوجه‌فرنگی خفه شوند.

درنتیجه، در روزهای ابتدایی پوسیدگی ریشه‌های گوجه فرنگی، برگ‌ها پژمرده و زرد خواهند شد. بسته به نوع قارچ بیماری‌زا، ریشه‌های کم عمق یا تمام ریشه‌های تغذیه کننده گیاه درگیر پوسیدگی می‌شوند. در این حالت است که این نوع قارچ‌ها می‌توانند رشد گیاه را متوقف کنند. همچنین کل بوته گوجه‌فرنگی بلااستفاده خواهد شد.

قارچ‌های بیماری‌زا

 

راه‌حل پوسیدگی ریشه ناشی از قارچ‌ها

تناوب زراعی با محصولاتی مانند غلات در مزرعه باعث می‌شود که قارچ‌های نام‌برده‌شده، نتوانند میزبان خود را حتی با وجود شرایط محیطی مساعد پیدا کنند. درنتیجه قارچ‌ها به مدت طولانی درون خاک زنده نخواهند ماند. علاوه بر این موضوع می‌توانید از ترکیبات متفاوت قارچ‌کش‌ها که دارای مس هستند، قبل و بعد از کاشت استفاده کنید.

نوردهی، تنظیم دمای خاک، محیط و همچنین اطمینان از سلامت خاک، بذر و نشاهای استفاده شده نیز می‌توانند در جلوگیری از ایجاد قارچ‌های بیماری‌زا در مزرعه مؤثر عمل کنند.

اگر مطمئن نیستید که باید در جهت کنترل قارچ‌ها چه اقداماتی انجام دهید، می‌توانید از گلخانه آوین کمک بگیرید. این مجموعه سعی دارد که با ارائه بهترین راهکارها، کمترین ضرر به مزرعه و محصولات شما وارد شود. تنها کافی است با کارکنان این مجموعه در صورت مشاهده هر گونه علائم پوسیدگی ریشه، تماس بگیرید.

راه‌حل پوسیدگی ریشه ناشی از قارچ‌ها

 

سؤالات متداول

  1. چه نوع قارچ‌هایی منجر به پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی می‌شوند؟

رایج‌ترین قارچ‌ها ازجمله: فیتوفتورا، فوزاریومی، پیتیوم، ورتیسیلیوم و رایزوکتنیا.

  1. چه راه‌هایی به منظور جلوگیری از پوسیدگی ریشه ناشی از باران‌های شدید مؤثر هستند؟

کاشت در مناطق مرتفع، انتخاب خاکی با زهکشی مناسب

  1. یکی از رایج‌ترین نشانه‌های پوسیده شدن ریشه گیاه گوجه فرنگی چیست؟

تغییر رنگ ریشه‌ها به سیاه یا قهوه‌ای، نازک شدن آن‌ها و همچنین پخش شدن بوی ناشی از پوسیدگی و فساد آن‌ها

 

کلام پایانی

پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی یکی از مخرب‌ترین عارضه‌هایی است که باید در هر شرایطی از ایجاد آن جلوگیری کنید. زیرا ریشه وظیفه عمده‌ای در جذب مواد غذایی و آب مورد نیاز تمام بخش‌های گیاه دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از آن که به فکر درمان ناامیدانه آن باشید، اقدامات پیشگیرانه‌ای را در مقابل با آن به کار ببرید.

کلام پایانی

مقالات

بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

علت پژمردگی برگ گوجه فرنگی
کاهش برگ گوجه فرنگی
رشد نکردن گوجه فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *