6دلیل پژمردگی بوته کاهو– 4روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

6دلیل پژمردگی بوته کاهو– 4روش سریع درمان+ کود و سم مورد نیاز

6 علت پژمردگی بوته کاهو

علت پژمردگی بوته کاهو چیست؟ دانستن پاسخ این سؤال قرار است در فرایند پرورش کاهو شما را از خسارات احتمالی زیادی در امان نگه دارد. دلایل زیادی وجود دارند که گیاه کاهو را در معرض پژمردگی قرار می‌دهند.

 ما در این مقاله اصلی‌ترین و رایج‌ترین علل این عارضه را برای آشنایی بیشتر شما بیان کرده‌ایم. با شناسایی علت پژمردگی بوته کاهو می‌توانید در زمانی کوتاه مشکل را ارزیابی کنید و گیاهان کاهو خود را به حالت سالم و سرزنده خود بازگردانید.

6 علت پژمردگی بوته کاهو
پژمردگی بوته کاهو

 

نامتعادل بودن میزان آبیاری

یکی از دلایل اصلی پژمردگی بوته کاهو می‌تواند به دلیل آبیاری بیش از حد یا کم باشد. این نوع گیاهان برای رشد به تعادل رطوبت در خاک نیاز دارند. اگر میزان آب کاهو کم یا زیاد شود، گیاه آنطور که باید رشد نمی‌کند و شاخ و برگ‌ها زرد یا پژمرده می‌شود.

در صورتی که خاک خیلی مرطوب باشد، گیاهان ممکن است مورد تهدید بیماری‌های قارچی قرار گیرند. همچنین اگر این مشکل ادامه یابد، سیستم ریشه گیاهان در اثر پوسیدگی ریشه آسیب می‌بیند. از طرفی با آبیاری کم، کاهو به دلیل از دست دادن آب درخشندگی خود را از دست می‌دهد.

گیاهان کاهو باید حدود یک اینچ در هفته، بین میزان بارندگی و آبی که به آن‌ها می‌دهید، آب دریافت کنند. در هر حال باید اطمینان حاصل کنید که خاک زهکشی زیادی دارد. در صورتی که نوع رقم کاهو کاشته شده شما به آبیاری زیادی احتیاج دارید، برای کمک به حفظ آب خاک می‌توانید مالچ اضافه کنید.

نامتعادل بودن میزان آبیاری

 

نماتدهای ریشه

نماتدهای ریشه در واقع آفات باغی هستند که در خاک زندگی می‌کنند. این عوامل یکی از مخرب‌ترین مقصران پژمردگی بوته کاهو هستند. گیاهانی که توسط این عامل آسیب‌ می‌بینند در همان اوایل مرحله گیاهچه رشد خود را متوقف می‌کنند و روی ریشه‌هایشان گال ایجاد می‌شود.

اگر در سریع‌ترین زمان ممکن نتوانید جلوی این مشکل را بگیرید، شاخ و برگ‌های بالای سطح خاک شروع به پژمرده شدن، تغییر رنگ یا درنهایت مرگ می‌کنند. برای نجات گیاهان خود باید آن‌ها را با آبیاری و کوددهی مداوم قوی کنید تا بتوانند با نماتدهای ریشه مبارزه کنند.

به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از تکثیر و انتشار نماتدها در بقایای گیاهان، بهتر است گیاهان کاهویی را که در پایان هر فصل از برداشت باقی می‌مانند به طور کامل از خاک بیرون بکشید. برای اطمینان خاطر کامل نیز می‌توانید هر فصل کاهوی خود را در یک نقطه جدید از باغ بکارید تا از به وجود آمدن مشکلات نماتد دوباره جلوگیری کنید.

نماتدهای ریشه مقصران پژمردگی بوته کاهو هستند.

 

تنش گرما

اغلب واریته‌های کاهویی که برای کاشت انتخاب می‌کنید در بهترین حالت خود هوای خنک یا معتدل را می‌پذیرند. در گرم‌ترین روزهای سال؛ یعنی هنگامی که درجه حرارت محیط بالا می‌رود، تولید برگ کند می‌شود. در نهایت ممکن است شاخ و برگ‌های کاهو نیز پژمرده شوند، فرو ریزند یا بمیرند.

حتی در موارد گرمای شدید، پیچش برگ‌های کاهو نیز ممکن است اتفاق بیوفتد. برای جلوگیری از ایجاد این دلیل پژمردگی بوته کاهو، به دنبال کاشت گونه‌های مقاوم در برابر حرارت باشید تا روند رشد در تابستان نیز مختل نشود. برای راحتی بیشتر می‌توانید کاشت کاهو را به فصل‌های خنک‌تر سال موکول کنید.

 

تنش گرما مقصران پژمردگی بوته کاهو هستند.
پژمردگی بوته کاهو

شرایط رشد اشتراکی

زمانی که گیاهان کاهو را خیلی نزدیک به هم کاشته باشید، گیاهان هرگز بزرگ نخواهند شد. افزون بر آن برگ‌های آن‌ها هم ممکن است طعم تلخی داشته باشند. این مشکل می‌تواند پژمردگی بوته کاهو را تسریع ببخشد. این موضوع به این دلیل است که میزان مواد غذایی درون خاک جوابگو تغذیه انبوهی از ریشه‌های گیاهان کاهو را ندارد.

از همین رو بهتر است گیاهان خود را نازک کنید یا فاصله کاشت میان آن‌ها را کمی دور از یکدیگر در نظر بگیرید. مطمئن شوید که بین 12 تا 14 اینچ فضای بین کاهوهای کاشته شده در هر ردیف را رعایت کرده باشید.

شرایط رشد اشتراکی عامل پژمردگی بوته کاهو

 

بیماری‌های قارچی

پاتوژن‌های قارچی گوناگونی وجود دارند که نسبت به شدت گسترش و آلودگی باعث پژمردگی بوته کاهو می‌شوند. از میان آن‌ها بیماری آنتراکنوز، لکه برگ سپتوریا و سفیدک پودری که توسط قارچ‌های متفاوتی ایجاد می‌شوند، در کوتاه‌ترین زمان باعث پژمردگی بوته کاهو می‌شوند.

آب و هوای گرم و مرطوب، وزش باد و پاشیدن آب روی برگ‌ و ساقه کاهو ازجمله عوامل رشد و انتقال این قارچ‌ها است. برگ‌های کاهو اولین مکانی هستند که وجود این بیماری‌ها را با ایجاد لکه‌های آبکی در آنتراکنوز و سپتوریا و لکه‌های سفید در سفیدک پودری نشان می‌دهند.

جلوگیری از ایجاد این بیماری‌ها ممکن است به دلیل مراقبت‌های اشتباه یا ناتوانی در کنترل کردن شرایط محیطی، موفقیت‌آمیز نباشد. از همین رو بهتر است درمان را در روزهای ابتدایی فوراً شروع کنید تا مشکلات بیشتر و بزرگ‌تر نشوند.

این در حالی است که اغلب کشاورزان به جای درمان، گیاهانی که به این بیماری‌ها مبتلا شده باشند را حذف می‌کنند و از بین می‌برند.

بیماری‌های قارچی عامل پژمردگی بوته کاهو

 

آفتاب سوختگی

نور آفتاب همیشه منبع خوشایندی برای گیاهان نیست. زمانی که گیاهان کاهو در معرض آفتاب شدیدی به مدت طولانی قرار گیرند، می‌سوزند. سوزش آفتاب به صورت لکه‌های تاول‌دار قهوه‌ای رنگ روی شاخ و برگ‌ها ایجاد می‌شود. متأسفانه آن دسته از گیاهانی که بیش از حد آسیب دیده‌اند، مستعد پژمردگی و مرگ هستند.

به منظور مقاوم کردن گیاهان کاهو در برابر این منبع آسیب‌زا باید گیاهان خود را سخت کنید. سخت کردن همان عملی است که گیاهان خود را برای معرفی تدریجی به آفتاب در فضای باز قرار می‌دهید. در این حالت در برخی از ساعات روز، این گیاهان هم به منبع نور دسترسی دارند و هم آفتاب سوخته نمی‌شوند.

این روند تا زمانی که گیاهان به طور کامل به آفتاب و فضای باز عادت کنند باید ادامه داشته باشد. اگر زمین زراعی شما سایه زیادی ندارد، می‌توانید کاهو را در سایه محصولات دیگر بکارید یا از محافظ‌های سایه‌دار استفاده کنید.

آفتاب سوختگی عامل پژمردگی بوته کاهو
پژمردگی بوته کاهو

 

گلخانه آوین

سلامت و مقاومت نشاهایی که برای کاشت در مزرعه خود انتخاب می‌کنید، اولین اقدام در مدیریت و پیشگیری انواع مشکلات ازجمله پژمردگی بوته کاهو است. به همین خاطر بهتر است در هنگام تهیه و انتخاب این گیاهان جوان حساسیت زیادی به خرج دهید.

گلخانه آوین با پرورش انواع نشاهای سخت شده کاهو به شما این اطمینان خاطر را از جنبه سلامتی و مقاومت این گیاهان می‌‌دهد. علاوه بر آن در صورت مشاهده هر مشکل در میان بوته‌ههای کاهو مزرعه خود می‌توانید با کارشناسان مجرب این مجموعه تماس بگیرید تا به بهترین نحو ممکن راهنمایی شوید.

سخن پایانی

پژمردگی بوته کاهو پدیده‌ای است که می‌تواند بخش عظیمی از زحمات شما را در این فرایند بر باد دهد. علاوه بر آن خسارات مالی زیادی را نیز برایتان به همراه دارد.

به همین خاطر در تمام مراحل رشد و پروش این گیاهان بهتر است به مواردی که در این مقاله اشاره شد، توجه داشته باشید. به محض مشاهده هرگونه مشکل از این نوع باید به دنبال راه‌حل باشید تا گیاهانتان را از نابودی نجات دهید.

پژمردگی بوته کاهو

سؤالات متداول

  1. بیماری‌‌هایی که باعث پژمردگی بوته کاهو می‌شوند، کدام‌اند؟

آنتراکنوز، سفیدک پودری و لکه برگ سپتوریا

  1. بهترین فاصله میان بوته‌های کاشته شده کاهو چقدر است؟

فاصله بین 12 تا 14 اینچ

  1. چه میزان آبیاری روند رشد مناسبی را برای گیاهان کاهو ایجاد می‌کند؟

حدود یک اینچ در هفته

 

بیماری ها:

✅بیماری های کاهو
✅بیماری های توت فرنگی
✅بیماری های گل کلم
✅  بیماری های کرفس
✅بیماری های کلم
✅بیماری های گوجه فرنگی
✅بیماری های هندوانه
✅بیماری های فلفل دلمه ای
✅بیماری های بادمجان
✅بیماری های بامیه

 

سایر مقالات:

نرم شدن خیار

پوسیدگی بوته کاهو

لکه روی برگ کاهو

 

 

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *