5 نکته طلایی در راه اندازی گلخانه صنعتی + تجهیزات مورد نیاز و هزینه

روش راه‌اندازی گلخانه صنعتی

آیا برای راه‌اندازی گلخانه صنعتی اطلاعات کافی ندارید و تمایل دارید کاملاً تخصصی این موضوع را بررسی کنید؟ یکی از بحث‌های پرطرفداری که امروزه به اشتغال‌زایی کمک می‌کند ساخت یک گلخانه با معیارهای اصولی و استاندارد است.

کسب درآمد از طریق ساخت گلخانه هنگامی سودآور خواهد بود که به تمامی اصول راه‌اندازی توجه کرده و با حساسیت همه مراحل اجرا شوند. این مقاله شما را به‌صورت تئوری برای ساخت یک گلخانه آماده می‌کند.

ویژگی‌های انواع گلخانه

گلخانه یا گیاه‌خانه مانند یک باغ شیشه‌ای است که اطراف آن از شیشه و یا موادی شفاف که نور را از خود عبور می‌دهند ساخته می‌شود. گیاهان قرارگرفته در این محفظه شیشه‌ای از عواملی نظیر سرما، گرما، شدت نور و عوامل محیطی مخرب در امان هستند.

هدف از ساخت گلخانه افزایش پرورش محصولات موردنیاز بشر در فصل پاییز و زمستان که نگهداری از محصولات سخت‌تر است. در زمان‌های قدیم که احداث گلخانه انجام نشده بود با کاهش کشت در زمستان اجباراً ذخایری را از برداشت بهار و تابستان برای فصول کم محصول نگهداری می‌کردند.

به دلیل اهمیت وجود گلخانه‌ها به دو صورت سنتی و صنعتی ساخته و به فعالیت مشغول هستند. انواع گلخانه‌ صنعتی با دستگاه‌ها و تجهیزات متفاوت و مدرن کار می‌کنند تا از نیروی کار انسانی کمتری استفاده ‌شود. برای راه‌اندازی گلخانه‌ای صنعتی کاملاً مجهز و بدون نقص باید تمام اصول فنی و استاندارد را رعایت کرد.

مزایای گلخانه صنعتی

هنگام راه‌اندازی گلخانه‌ صنعتی تکنولوژی، دستگاه‌های مدرن کشاورزی وعلم کشاورزی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و باتجربه متخصصان و مزرعه‌داران شاهد برداشت محصولاتی باکیفیت خواهیم بود. از دیگر مزایای گلخانه‌های صنعتی کاهش اتلاف انرژی انسانی برای اجرای امور گلخانه است.

دستگاه‌های پیشرفته برای آبیاری، سم‌پاشی، برداشت، کنترل نور و حرارت در گلخانه‌های صنعتی استفاده می‌شود. هدف اصلی در استفاده از این تجهیزات کاهش دخالت نیروی انسانی در کارهای گلخانه و میزان خطای انسانی بوده که در نهایت منجر به بالارفتن راندمان کار می‌شود.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی، افزایش تولید محصولات، امکان پرورش گیاهان در همه فصول سال و استفاده از طبقه‌بندی در ساختار برای کاهش سطح زیر کشت از دیگر مواردی هستند که کشاورزان را ترغیب به ساخت چنین گلخانه‌هایی می‌کند.

نا‌گفته نماند که هزینه ساخت و تجهیز گلخانه‌های صنعتی زیاد است؛ اما در برابر مزایای بی‌نظیر آن، پرورش محصولاتی مرغوب و کاهش احتمالات ازبین‌رفتن محصول قطعاً آینده‌نگری هوشمندانه‌ای است.

نکات مهم در راه‌اندازی گلخانه صنعتی

در نگاه اول احداث گلخانه‌ صنعتی کار بسیار آسانی به نظر می‌رسد با این علم که در این گلخانه‌ها سیستم‌ و تجهیزات کار اصلی را انجام می‌دهند؛ ولی شرایط صحیح پرورش برای داشتن گلخانه‌ای استاندارد را متخصصان و مهندسان کشاورزی طراحی کرده و نظارت مستقیم در اجرای آن دارند.

محل مناسب برای احداث گلخانه

اولین اقدام برای احداث گلخانه انتخاب محلی مناسب برای نصب سازه گلخانه است. هموار بودن زمین، دسترسی به امکاناتی نظیر آب، برق و گاز، وجود مسیرهای تردد به شهر از جمله مواردی هستند که هنگام انتخاب و خرید زمین گلخانه باید به آن توجه کرد.

در گلخانه‌های صنعتی به دلیل استفاده از تجهیزات و دستگاه‌ها امکان بروز سروصدای ناهنجار وجود دارد و این صداهای ناهنجار موجب اختلال در آرامش مردم خواهند شد؛ بنابراین بهتر است فاصله زمین انتخابی با شهر قانونی در نظر گرفته شود.

طراحی سازه مناسب برای گلخانه

در احداث گلخانه‌های سنتی و صنعتی باید طرحی مناسب از سازه یا اسکلت گلخانه را مشخص کنید که بیشترین بهره‌وری از نور و امکانات را دریافت کند. اگر بودجه شما برای ساخت گلخانه صنعتی کافی نباشد هیچ تأثیری در انتخاب طرح سازه ندارد و شما باید یک نقشه کامل از اسکلت گلخانه داشته باشید.

مهندسین توانمند در طراحی سازه بهترین متریال‌های متناسب با مکان را به شما ارائه خواهند داد تا گلخانه‌ای مقاوم در برابر ضربه، تغییرات شدید دما، آب‌وهوا و عوامل محیطی داشته باشید. سازه گلخانه باید به‌گونه‌ای باشد که در زمان کوتاه دچار فرسایش نشود.

 

سایر خدمات:

مشاوره گلخانه
مشاوره کشاورزی
مشاوره ساخت گلخانه
مشاوره کشت گلخانه
مشاوره کشت گوجه فرنگی

 

خریداری دستگاه‌های گلخانه‌ای

مهمترین قسمت در احداث گلخانه‌های صنعتی خرید دستگاه‌ها و نصب سیستم‌های آبیاری و سم‌‌پاشی گلخانه است. لازم به ذکر است که صفر تا صد دستگاه‌ها باید تهیه شود تا تمام بخش‌ها مکانیزه شوند. برای خرید همه دستگاه‌ها از مهندسین حرفه‌ای و باتجربه کمک بگیرید.

خرید دستگاه‌های اندازه‌گیری اسیدیته آب، تعیین میزان غلظت کودهای مایع، تعیین دوز سم‌های شیمیایی برای راه‌اندازی گلخانه صنعتی بسیار مهم است. در کنار یک گلخانه مکانیزه وجود یک آزمایشگاه برای اندازه‌گیری غلظت کودها و سموم قبل از ورود لازم است.

اجرای طرح سازه

بعد از انتخاب طرح سازه برای ساخت گلخانه نوبت به اجرای صحیح و مطابق استانداردهای منطقه‌ای می‌رسد. اجرای طرح سازه همواره با چالش‌های فراوانی همراه است؛ پس قبل از شروع تمامی مراحل قانونی ساخت را سپری کنید تا در اجرای سازه دچار مشکل نشوید.

ابزار، وسایل و مصالح موردنیاز در اجرای طرح را از باکیفیت‌ترین‌ها تهیه کنید تا در هنگام اجرایی‌کردن طرح یک سازه کاملاً استاندارد ساخته شود. رعایت اصول اجرایی موجب می‌شود تا گلخانه‌ای مقاوم و مستحکم در برابر آسیب‌ها بسازیم.

تیم تخصصی برای راه‌اندازی

داشتن تیم تخصصی، هم برای اجرای طرح و هم برای راه‌اندازی ضرورت دارد. تیم تخصصی در زمینه‌های گیاه‌شناسی، کوددهی، کاشت، داشت و برداشت گیاه همه اطلاعات لازم را برای نیروی کار تفسیر خواهند کرد تا احتمال آسیب رسیدن به گیاه کاهش یابد.

مهندسین کشاورزی در شاخه‌های مختلف باغبانی و زراعت کاملاً علمی گیاهان و شرایط نگهداری را بررسی می‌کنند؛ البته تیم تخصصی فقط شامل مهندسین کشاورزی نیست و باید از بازاریاب‌هایی باتجربه هم برای مدیریت فروش محصولات گلخانه کمک بگیرید.

تجهیزات لازم برای راه‌اندازی گلخانه‌ای صنعتی

امروزه برای تجهیز کامل یک گلخانه صنعتی هیدروپونیک هزینه زیادی صرف می‌شود؛ اما این یک سرمایه‌گذاری موفق و آینده‌دار خواهد بود و با اجرای همه مراحل به‌صورت اصولی در مدتی مشخص به سوددهی خواهید رسید. با نصب تجهیزات اصلی می‌توانید گیاهانی را پرورش دهید که تقاضای بیشتری دارند.

تجهیزات به‌کاررفته برای گلخانه‌های صنعتی سبب پیشرفت در امورات گلخانه و کاهش به‌کارگیری نیروی انسانی می‌شوند. خرید و نصب برخی از وسایل برای احداث در اولویت قرار دارند:

  • سیستم گرمایشی مانند شوفاژ برای گلخانه
  • سیستم سرمایشی برای فصل تابستان
  • سیستم آبیاری گلخانه‌ای
  • نصب ترموستات
  • سیستم برق اضطراری
  • ساخت پایه فلزی برای طبقه‌بندی گیاهان
  • نصب ژنراتور

ساخت گلخانه صنعتی با همراهی گلخانه آوین

وقتی قصد راه‌اندازی گلخانه‌ای صنعتی را دارید که مجهز به همه امکانات رفاهی برای نگهداری و پرورش گیاه باشد، بهترین تصمیم کمک‌گرفتن از افرادی خبره و باتجربه در زمینه گیاه‌شناسی و مزرعه‌داری است؛ ولی مفیدترین مشاوره را می‌توانید از تیم تخصصی گلخانه آوین دریافت کنید.

قاعدتاً خرید انواع نشا مرغوب و بذرهای اصلاح شده قدم اول برای برداشت محصولی پربار و سالم است. یک فرد که دست به ساخت گلخانه می‌زند برای کوتاه‌کردن مسیر و رسیدن به اهداف لازم است همه اصول را بادقت رعایت کند.

سخن پایانی

برای ساخت و راه‌اندازی گلخانه باید از افراد باتجربه و مهندسان کشاورزی راهنمایی بخواهید تا در مسیر پیشبرد اهداف گلخانه سریع‌تر به سوددهی دست یابید. باید بدانید هزینه گلخانه صنعتی در برابر گلخانه سنتی بیشتر است؛ اما احتمال ضرر با وجود تجهیزات کمتر است.

سؤالات متداول

  1. زمین انتخابی برای ساخت گلخانه‌های صنعتی باید چگونه باشد؟

زمین باید هموار، قابل‌دسترسی به مسیرهای شهری و دارای امکاناتی نظیر آب، برق و گاز باشد.

  1. چه تفاوتی میان گلخانه‌های سنتی و صنعتی وجود دارد؟

گلخانه‌های سنتی هزینه کمتری را برای راه‌اندازی نیاز دارند؛ اما در گلخانه‌های صنعتی تجهیزات بیشتر به‌ کار می‌رود تا راندمان کار بهتری داشته باشند.

  1. بهترین محصول برای کشت در گلخانه‌های صنعتی چیست؟

سبزیجات، صیفی‌جات مانند خیار و گوجه، انواع نهال و نشا، گل‌وگیاه تزیینی

سایر مقالات:

آشنایی با 4 نوع گلخانه + مشاوره تخصصی تأسیس گلخانه و کشت 
روش های آبیاری سنتی یا مدرن؟ معرفی 5 روش آبیاری سنتی تا نوین
دریافت مشاوره گیاه پزشکی به 3 روش حضوری، آنلاین و تلفنی

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *