مشخصات نشا کاهو باتاویا { 0 تا 100 ویژگی ها } + مشاوره رایگان


مشخصات نشا کاهو باتاویا – مزایا، نحوه استفاده و مصرف کاهو باتاویا

مشخصات نشا کاهو باتاویا چیست؟ نشا کاهو باتاویا در دسته گیاهان یک‌ساله‌ای قرار می‌گیرد که به دلایل زیادی در میان افراد طرف‌دار دارد. به همین خاطر باغداران و حتی کسانی که دانش تخصصی درباره پرورش گیاه ندارند، می‌توانند به راحتی آن را بکارند.

این نوع کاهو اولین بار در فرانسه پرورش داده شد به همین دلیل نشا کاهو باتاویا را با نام‌های دیگری مانند کاهوی فرانسوی یا تابستانی ترد می‌شناسند. در ادامه با خواندن مشخصات نشا کاهو باتاویا که در این مقاله به آن پرداخته شده است، متوجه دلایل محبوبیت آن خواهید شد.

مشخصات نشا کاهو باتاویا - مزایا، نحوه استفاده و مصرف کاهو باتاویا

 

 

تولید نشا کاهو باتاویا

نشا کاهو باتاویا می‌تواند هر باغداری را ترغیب کند که کاشت این گیاه را البته به شرط باکیفیت و سالم بودن شروع کند. برای تولید نشاء کاهو باتاویا این محصول در فصل بهار یا پاییز زمانی که خاک هنوز نرم است باید شیارهایی به عمق 5.0 تا یک سانتی‌متر به فاصله 25 تا 30 سانتی‌متری برای بذرها ایجاد شود.

به عنوان یک نکته باید توجه داشت که قبل از کاشت بذرها و تولید نشا برای کنترل مشکلات بعدی و نتیجه مطلوب بهتر است خاک انتخاب شده سست و دارای زهکشی خوب با محتوای هوموس و مواد مغذی بالا و سطح PH آن در حدود ۶.۰  باشد. در ادامه کار باید خیلی کم با خاک مناسب روی بذرها پوشانده شود و آبیاری انجام گیرد.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

با برقراری دمای بین 10 تا 15 درجه سانتی‌گراد، جوانه‌زنی بذر کاهو باتاویا تا 10 روز طول می‌کشد. در بعضی موارد نیز تا 14 روز ممکن است این زمان بیشتر شود. در ادامه کار سه تا چهار هفته بعد از اولین جوانه‌زنی، نشاهای کاهو آماده هستند که به زمین منتقل شوند.

از دیگر مشخصات نشا کاهو باتاویا درباره میزان نور خورشید بدین صورت است که مانند سایر انواع کاهو، در یک مکان آفتابی با کنترل دمایی ذکر شده تا نیمه آفتاب – سایه شرایط برای تولید و رشد نشا مطلوب خواهد بود.

تولید نشا کاهو باتاویا

 

 

کاشت نشا کاهو باتاویا

از برتری‌های مشخصات نشا کاهو باتاویا آن است که در کاشت زیاد سخت‌گیر نیست. به همین دلیل در باغ یا گلدان رشد موفقی دارد. افزون بر آن با شرایط آب‌وهوایی نسبتاً بد به خوبی مقابله می‌کند؛ بنابراین همیشه برداشت غنی از کاهوی ترد و تازه‌ای را عرضه می‌کند.

ساده بودن کاشت که از مشخصات نشا کاهو باتاویا است باعث شده است که مواردی همچون محل و روش کاشت در این فرایند محدودیت زیادی برای باغداران و سایر افرادی که تجربه اولین کاشت را دارند، ایجاد نکند. اما زمان کاشت همچنان نقش مهمی را در این میان خواهد داشت.

همان طور که اشاره شد توانایی رشد در آب‌وهوای گرم محلی و مقاومت آن در برابر حرارت از عمده‌ترین مشخصات نشا کاهو باتاویا است. بدین ترتیب بهتر است زمانی کاشتن انجام شود که زمین از قبل گرم است. به این معنا که پایان بهمن ماه و اوایل بهار زمان بسیار مناسبی است که نشا آماده کاهو باتاویا خریداری شده در فضای باز کاشته شود.

علاوه بر این محدوده زمانی به دلیل مشخصات نشا کاهو باتاویا که در بالا به آن اشاره شد، امکان کاشت این نشاها در فصول گرم یعنی تا پایان تیر ماه نیز وجود دارد. بدین ترتیب در فصل‌های سرد کاهو مصرفی به همان تازگی و ترد بودن در مابقی روزهای سال خواهد بود.

در ادامه موارد بالا باید این نکته را یادآور شد که کاشت خیلی زود نشا کاهوی باتاویا ممکن است منجر به رشد ضعیف شود. به همین دلیل است که از کاهوی باتاویا به عنوان کاهوی تابستانی ترد نیز یاد می‌شود.

کاشت نشا کاهو باتاویا

 

 

آبیاری نشا کاهو باتاویا

کوددهی مناسب، کنترل علف‌های هرز و محافظت در برابر حلزون و به‌ویژه آبیاری بخشی از مراقبت از کاهو باتاویا است. پس از کاشت بذر باتاویا باید به طور منظم به خصوص بعد از جوانه زدن و در روزهای گرم تابستان آبیاری انجام شود.

پس از آن هنگامی که نشا در زمین کاشته شد تا وقتی که گیاه بالغ می‌شود باید مطمئن شد که آبیاری به طور منظم؛ یعنی حدود 1 اینچ آب در هفته انجام شود. البته این نوع کاهو مانند کاهوهای دیگر در برابر آبیاری زیاد مقاومتی ندارد و طعم تلخ و ازبین‌رفتن زودهنگام آن از اثرات آن خواهد بود.

نکته‌ای که می‌تواند کیفیت این محصول را در هنگام برداشت تضمین کند آن است که توصیه می‌شود آبیاری نشاء کاهو باتاویا با زیر برگ‌ها شروع شود؛ زیرا آبیاری زیر برگ از بیماری قارچی و آفات برای این کاهو جلوگیری می‌کند.

آبیاری نشا کاهو باتاویا

 

 

ویژگی نشا کاهو باتاویا

همان طور که اشاره شد یکی از بهترین مشخصات نشا کاهو باتاویا این است که در برابر حرارت فوق‌العاده مقاوم است. در واقع نشا کاهوی باتاویا عاشق گرما است و تمایل به جوانه زدن در حدود 80 درجه فارنهایت دارد. این در حالی است که اکثر کاهوهای دیگر قادر به جوانه زدن  نیستند یا دمایی که کاهو باتاویا از آن لذت می‌برد را تحمل نمی‌کنند.

از دیگر ویژگی‌های آن تنوع و گوناگونی ظاهری نشا این محصول است که در رستوران‌‌ها به دلیل طعم شیرین آن طرف‌داران خاصی را دارد. کاهو باتاویا در انواع سر باز و بسته با برگ‌هایی موج‌دار، ترد و سفت مانند در رنگ‌هایی ازجمله: سبز طرح‌دار، قرمز، قرمز مایل به قهوه‌ای و … با وزن حدودی 150 تا 250 گرم وجود دارد.

ویژگی نشا کاهو باتاویا

 

 

مزایای نشا کاهو باتاویا

در تکمیل مشخصات نشا کاهو باتاویا که تا به اینجای مقاله صحبت شده است؛ کاشت نشا این کاهو مزایای زیر را به همراه دارد:

  • مدت زمان رشد کوتاه و درنتیجه برداشت و استفاده زودهنگام
  • کاهش هزینه عملیات کاشت
  • محبوبیت بالا در میان باغداران
  • امکان کاشت ۸۰ تا ۱۰۰ هزار در هر هکتار
  • ایجاد محصولاتی یکدست در باغ‌ها
  • این نشا نسبت به انواع کاهوهای دیگر در برابر سرما مقاوم است؛ بنابراین نگرانی زیادی درباره از بین رفتن این محصول در روزهای سرد وجود ندارد.
  • به دلیل سازگار بودن در انواع آب‌وهوا گزینه مناسبی برای کاشت در کشور است.

افزون بر این موارد مهم‌ترین خاصیت نشا کاهو باتاویا این است که عاری از هرگونه آفات است که باعث جلوگیری از ضررهای احتمالی بعدی در کاشت و برداشت خواهد شد.

مزایای نشا کاهو باتاویا

 

 

قیمت نشا کاهو باتاویا

یکی از موضوعاتی که در مشخصات نشا کاهو باتاویا قابل بحث است، قیمت آن است. واضح است که خرید این محصول به صورت نشاهای آماده هزینه را نسبت به سایر روش‌های کاشت کاهش می‌دهد. قیمت نشاء کاهو باتاویا در بازار به طور متوسط 230 تومان است.

این در حالی است که برای پیدا کردن نشا کاهو باتاویا ارزان نباید از کیفیت و سلامت آن‌ها در هنگام خرید چشم‌پوشی کرد. گلخانه آوین امکان ثبت سفارش نشا کاهو باتاویا به تعداد مطلوب با قیمتی بسیار مقرون‌به‌صرفه نسبت به بازار را برای متقاضیان این محصول فراهم آورده است.

میزان رشد نشا کاهو باتاویا

پس از کاشت نشا این کاهو، حدوداً پس از گذشت 40 روز هنگامی که برگ‌ها حدود ۴ اینچ بلند شده باشند، رشد مطلوبی در این گیاه برای مصرف دیده می‌شود. برای استفاده حداکثری از نشاهای کاشته شده بهتر است در هر بار مصرف، تنها برگ‌های به نسبت بالغ یا جوان آن جدا شود. در این حالت ریشه نیز توانایی به عمل آوردن میزان بیشتری برگ کاهو با سرعت بالاتری را خواهد داشت.

میزان رشد نشا کاهو باتاویا

 

نحوه مصرف کاهو باتاویا

هنگامی که این محصول حدود هشت هفته از زمان کاشت خود را سپری کرد، آماده مصرف خواهد بود. برای مصرف معمولاً کل سر کاهو برداشت می‌شود. برای این کار می‌توانید با استفاده از یک چاقوی تیز، سر کاهو و ساقه آن که درست بالای زمین است ببرید و کل کاهو را از ریشه به یک‌باره جدا کنید.

از طرف دیگری می‌توانید کل سر را به یک‌باره برداشت نکنید و فقط برگ‌ها را جداگانه برای مصرف ببرید که نحوه مصرف با توجه به تمایل و علاقه مصرف‌کننده خواهد بود.

با توجه به مشخصات نشا کاهو باتاویا و به دلیل داشتن برگ‌های ترد و سفت، کمی بیشتر از کاهوهای دیگر قابل نگهداری است. البته در هنگام برداشت طعم تازه‌ای به سالاد و غذا می‌بخشد. در هر حال می‌توانید کاهو باتاویا را در محفظه سبزیجات یخچال و بسته‌بندی شده در یک پارچه مرطوب و یا کیسه پلاستیکی، 4 تا 5 روز نگهداری و سپس استفاده کنید.

شماره تماس مشاوره گلخانه

نشا آماده کاهو باتاویا

هنگام خرید نشا جوان کاهو باتاویا، در وهله اول باید در مورد انواع آن تصمیم گرفت؛ زیرا رنگ و شکل برگ‌های کاهویی که برداشت می‌شوند به همان بستگی خواهد داشت. در کنار آن ظاهر و سالم بودن آن‌ها از مهم‌ترین مشخصات نشا کاهو باتاویا برای کاشت است.

برای این کار قبل از انتخاب و خرید نشا بهتر است سؤالات زیرا را از خود بپرسید و بر اساس آنچه که مشاهده می‌کنید تصمیم بگیرید. این سؤالات به شناخت هر چه بهتر مشخصات نشا کاهو باتاویا نیز کمک می‌کنند.

  • آیا نشا کاهو برگ‌های سالم، تازه و شادابی دارد؟
  • آیا برگ‌ها آسیب ندیده‌اند؟
  • آیا هیچ اثری از آفت یا بیماری روی کاهو وجود ندارد؟

گر پاسخ شما به همه این سؤالات مثبت باشد، دیگر هیچ چیز مانع خرید نشا کاهوی باتاویا نمی‌شود.

به علاوه مراجعه به آدرس گلخانه‌ نشا کاهو باتاویا مطمئن که آن را برای خرید انتخاب می‌کنید نیز در موارد بالا تأثیرگذار خواهد بود. گلخانه آوین با داشتن مشخصات نشا کاهو باتاویا باکیفیت و سالم و به‌دور از هرگونه آفت و بیماری سلامت محصول خریداری شده را تضمین می‌کند.

نشا آماده کاهو باتاویا

 

 

 

کلام پایانی

باتوجه‌به مشخصات نشا کاهو باتاویا که بیان شد، امروزه کاشت این گیاه برای هر شخصی حتی افراد غیرمتخصص امکان‌پذیر است. تنها با خرید نشا کاهو باتاویا باکیفیت و توجه به نکات ذکر شده، هنگام برداشت کاهو باتاویا محصولی غنی به عمل خواهد آمد.

 

تمامی محصولات آوین:

انواع نشاء: 
  انواع نشاء گوجه فرنگی :
نشاء گوجه فرنگی 8320
نشاء گوجه فرنگی گیلاسی
✅  انواع نشا گل کلم:
نشا گل کلم زودرس
نشا گل کلم دیررس
✅  انواع نشا کاهو:
نشا کاهو رسمی
نشا کاهو سالادی
نشا کاهو چینی
نشا کاهو فرانسوی قرمز
نشا کاهو فرانسوی سبز
نشا کاهو بیوندا
نشا کاهو باتاویا
نشا کاهو اوکلیف
✅  نشاء هندوانه
✅  نشاء کرفس
✅  نشاء بادمجان
✅  نشاء بامیه
✅  نشاء توت فرنگی
✅  نشاء کیل سبز
✅  نشاء جعفری فر
✅  نشاء سورل قرمز
✅  نشاء سوئیس چارد رنگی و خونی
✅  نشاء فیسالیس
✅  انواع نشاء فلفل:
نشاء فلفل دلمه
نشاء فلفل قلمی تند و شیرین
✅  انواع نشاء کلم پیچ:
نشاء کلم پیچ قرمز
نشاء کلم پیچ سفید

 

 

 

سایر مقالات:

آموزش کاشت انواع نشا کاهو
مشخصات انواع نشا کاهو
پرورش نشا بادمجان
پرورش نشا بامیه
مشخصات نشا کاهو اوکلیف

شماره تماس مشاوره گلخانه

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *