خرید نشا کرفس – مشخصات و قیمت 1403 + عکس انواع نشاءکرفس

نشا کرفس

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

نشا کرفس

نشا کرفس تولیدی در گلخانه آوین، با علوم روز دنیا و بهترین بذر، بهترین خاک و کوددهی مناسب و به موقع انجام شده است تا نشاهایی که در نهایت تولید می‌شوند از کیفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار باشند و در مقابل بسیاری از آفات و قارچ‌ها مقاوم باشند.

کرفس گیاهی بسیار پرخاصیت است که سرشار از انواع مواد معدنی مثل منیزیم و پتاسیم است. از همین رو میان بسیاری از مردم جز سبزی‌های محبوب است و کشت آن می‌تواند برای کشاورزان نیز سودآور باشد. اما کشت و پرورش کرفس اصول و ترفندهای خاصی دارد تا گیاهی که در نهایت تولید می‌شود، از کیفیت، وزن و حتی خواص مطلوب برخوردار باشد.

نشا کرفس

 

 

 

ویدیو : انواع نشا کرفس

 

 

 

مدل‌های مختلف نشاء کرفس

انواع نشا کرفس، را می‌توان از دو منظر بررسی کرد؛ اولین مورد می‌تواند نوع نشا «براساس تفاوت در بذر، نحوه تولید و …» و مورد دوم که می‌توان نشای کرفس را در دسته بندی جدیدی قرار داد، نشاء مدل کرفس مورد کشت است. در دسته بندی اول انواع نشاهای کرفس شامل سفید اصفهان، بنانزا، وست هیلز، گاردسکو، هلندی و ایرانی است.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

دسته بندی دوم که شامل انواع نشا برای انواع کرفس است، شامل موارد زیر است.

 • کرفس پاسکال
 • کرفس پسر طلایی
 • کرفس زینتی «مونتری»
 • کرفس یوتای بلند
 • کرفس کانگویستادر
 • کرفس ریشه‌ای
 • کرفس ماربل بال
 • کرفس تلوس
 • کرفس گلوبوس
 • کرفس برگی
 • کرفس سفیر
 • کرفس فلورا 55
 • کرفس پارسل
 • کرفس فرنگی
 • کرفس یوتا R 70_52 بهبود یافته
 • کرفس خود شاخه ده طلایی
 • کرفس ردونچر

مدل‌های مختلف نشاء کرفس

 

کرفس پاسکال

نشا این مدل کرفس به نام نشاء کرفس استاکلز هم شناخته شده است. در ایالات متحده این مدل کرفس محبوب‌ترین نوع کرفس است. اما کرفس پاسکال در مناطقی که آب و هوای گرم دارند، رشد خوبی نخواهد داشت.

اگر قصد کاشت کرفس پاسکال در گلدان‌های خانه خود را دارید؛ پیشنهاد ما این است که کشت نشا کرفس پاسکال را در ماه پاییز انجام بدهید و اگر قصد کاشت بذر دارید، باید به محض سرد شدن هوا بذرها را به مدت یک شب در آب بخیسانید؛ زیرا این کار باعث افزایش سرعت جوانه زنی خواهد شد. سپس آن‌ها را با فاصله 1 اینچ درون خاک قرار داده و همیشه حواستان به رطوبت خاک باشد.

همچنین کرفس پاسکال شامل زیر مجموعه‌های دیگری است که شما می‌توانید با توجه به شرایط محیطی منطقه خود نوع مناسب را پیدا کنید. 4 مورد بعدی زیر مجموعه کرفس پاسکال هستند.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

 

کرفس پسر طلایی

کرفس پسر طلایی، مانند اسمش رنگی طلایی با سایه‌های سفید دارد که باعث زیبایی آن شده است. ساقه این کرفس باید به طور کامل زیر خاک دفن شود تا نور خورشید به آن نرسد. بعد از این که ارتفاع ساقه کرفس به 45 تا 60 سانتی متر برسد، وقت برداشت آن رسیده است. به طور کلی تمام پروسه کاشت، داشت و برداشت پسر طلایی 3 تا 4 ماه زمان می‌برد.

کرفس زینتی (مونتری)

نشا کرفس مونتری مناسب کشت در مناطق اروپایی است؛ رنگ این نوع کرفس سبز تیره بوده و زیر مجموعه‌ای دیگر از کرفس پاسکال محسوب می‌شود.

کرفس یوتای بلند

این مدل کرفس یکی از قابل اطمینان‌‌ترین‌ها محسوب شده و گیاهی معطر، لذت بخش و به رنگ سبز تیره است؛ بذر و نشا این گیاه باید در فصول گرم سال کاشته شده و در پاییز برداشت شود.

کرفس یوتای بلند

 

 

کرفس کانگویستادر

این کرفس با طعم فوق‌العاده و تردی بی‌نظیر خود، شما را شگفت زده خواهد کرد. برای رشد بهتر نشا کرفس کانگویستادر، هر روز به خاک آن کمپوست اضافه کرده و خاکش را مرطوب نگه دارید.

کرفس ریشه‌ای

کرفس ریشه‌ای خود نوع مستقل دیگری از کرفس است که شامل 3 زیر مجموعه دیگر بوده و به نام‌های کرفس قمری، کرفس برآمده و کرفس سلریاک هم شناخته می‌شود. این نوع کرفس خیلی شبیه سبزیجات ریشه‌ای بوده و تنها تفاوت آن هیپوکوتیل بزرگ آن است که باعث می‌شود خیلی از افراد آن را با شلغم اشتباه بگیرند.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

این مدل کرفس ریشه‌هایی کوتاه، گرد، سفت و گوشتی دارد. قطر آن بین 10 تا 15 سانتی متر متغیر است بعد از کاشت نشاء کرفس ریشه‌ای و زمانی که گوشت آن که به رنگ سبز کرمی یا سفید است، از لحاظ بافت کمی سفت شد، گیاه آماده برداشت است. نیازی نیست تا رسیدن کامل و بالغ شدن گیاه صبر کنید، چرا که در حال حاضر تازه خوری و نارس خوری گیاهان مفید اعلام شده است.

3 نوع کرفسی که در ادامه نام برده می‌شوند زیر مجموعه کرفس ریشه‌ای است.

کرفس ریشه‌ای

 

کرفس ماربل بل

نشا کرفس ماربل بل، مقاومت بالایی در فصل زمستان داشته و خود این مدل کرفس، از محبوب‌ترین مدل‌های کرفس ریشه‌ای است. ظاهر این گیاه گرد است و اندازه‌ای متوسط و طعمی بسیار قوی دارد.

کرفس تلوس

پرورش این مدل کرفس به نسبت آسان بوده و رنگی سفید دارد که حتی پس از پخت هم رنگش دچار تغییر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

 

کرفس گلوبوس

به بار نشستن و بلوغ کامل این گیاه زمان بیشتری را می‌برد؛ اما محصول نهایی آن نیز اندازه‌ای 2 برابر کرفس‌های معمولی دارد.

کرفس برگی

این مدل کرفس نیز نوعی دیگر از انواع کرفس بوده که شامل 7 زیر مجموعه دیگر است؛ نشا کرفس برگی به طور کلی برای استفاده از برگ‌هایش کشت می‌شود، چرا که از برگ‌های آن در انواع غذاهای چینی و اروپایی استفاده می‌شود. به دلیل شباهت زیاد کرفس برگی با کرفس وحشی مردم اغلب آن‌ها را با هم اشتباه می‌گیرند.

کرفس برگی همچنین به نام‌های کرفس بریده شده و کرفس چینی هم شهرت یافته و بر خلاف دو نوع دیگر کرفس، فقط می‌توان آن را به صورت پخته شده استفاده کرد. عطر و طعم این مدل کرفس منحصر به فرد و خارق‌العاده است.

کرفس برگی

 

کرفس سفیر

با کاشت نشا کرفس سفیر، از طعم بی‌نظیر آن که اتفاقاٌ ساقه‌هایی بزرگ و ضخیم دارد نهایت استفاده و لذت را ببرید.

کرفس فلورا 55

زیر مجموعه‌ای دیگر از کرفس برگی که رنگی سبز زیبا داشته و معمولاٌ در مناطق معتدل و استوایی کاشته می‌شود.

کرفس پارسل

نشا کرفس پارسل، بومی کشور هلند در قرن 18 میلادی بوده و دارای شکلی زیبا و عطر و طعم بی‌نظیری است؛ همچنین پرورش آن بسیار آسان است.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

 

کرفس فرنگی

کرفس فرنگی در خاک‌های دارای زهکشی و حاصل خیز رشد کرده و روزانه به حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارند. بذر نشا کرفس فرنگی باید 10 هفته قبل از آخرین یخ‌بندان بهاره کشت شوند تا در پاییز آماده برداشت شوند.

کرفس یوتا R 70_52

این مدل کرفس برای بلوغ به 100 الی 120 روز زمان نیاز داشته و ارتفاعش در نهایت به 30 سانتی متر خواهد رسید. ساقه‌های آن سبز روشن بوده و در بهار کشت می‌شود. همچنین اگر منطقه شما در زمستان یخ زدگی ندارد، می‌توانید در زمستان نیز این گیاه را بکارید.

کرفس خود شاخه ده طلایی

بقیه کرفس‌ها برای تولید ساقه‌های سفید و شیرین به هم پیچ می‌خوردند یا زیر خاک دفن می‌شوند. اما این نوع نشا کرفس، ساقه‌هایی زرد و طلایی بدون هیچ گونه درهم‌پیچیدگی تولید کرده و در نهایت به 45 تا 60 سانتی متر می‌رسد. بعد از 85 الی 103 روز این مدل کرفس آماده برداشت می‌شود.

کرفس خود شاخه ده طلایی

 

کرفس ردونچر

این مدل کرفس، ساقه‌هایی صورتی روشن، قرمز و طلایی داشته و معمولاٌ برای بلوغ خود به 100 تا 110 روز زمان نیاز دارد.

این موارد انواع کرفس بودند و شما می‌توانید برای انتخاب نوع مناسب آن برای زمین خود با تیم مشاوران آوین مشورت کنید.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

 

 

“در مورد قیمت هود اخوان بیشتر بخوانید”

 

 

تهیه نشاء کرفس

قبل از کاشت کرفس، خرید نشا کرفس باکیفیت اهمیت بالایی دارد؛ نشاهای تولیدی آوین همان نشایی است که دنبالش می‌گردید و میوه‌ای هم که در نهایت تولید می‌شود از کیفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار خواهد بود. نشاء تولیدی گلخانه آوین نیز به نحوی تولید شده در مقابل بسیاری از آفات و قارچ‌های مختلف مقاوم باشد.

اما کشاورزی در عصر حاضر هر روز به سمت صنعتی شدن و نوین‌تر شدن حرکت می‌کند؛ از همین رو گلخانه آوین نیز در همین راستا برای اولین قدم ورود به کشاورزی نوین بستر فروش آنلاین محصولات خود را برای شما مشتریان عزیز خود فراهم کرده است. ممکن است یکی از نگرانی‌های شما افت کیفیت در خرید آنلاین باشد که در خرید از مراکز معتبری مثل آوین خیالتان از این بابت هم راحت باشد.

همچنین خرید اینترنتی نشا کرفس دارای مزیت‌های فراوان دیگری مثل صرفه‌جویی در وقت و حتی هزینه‌ها نیز خواهد بود؛ در خرید آنلاین دیگر نیازی به گشتن در بازارهای مختلف و رفت و آمدهای اضافی نخواهید داشت و تنها با چند کلیک ساده می‌توانید تمام محصولات مورد نیاز خود را سفارش دهید و در این حالت هم از مزایای مشاوره پشتیبانی آوین بهره‌مند شوید.

تهیه نشاء کرفس

 

 

خرید کلی نشاء کرفس

اگر شما نیاز به خرید عمده نشا کرفس داشته باشید، احتمالاٌ از دردسرهای بی‌شمار آن نیز آگاه هستید. در خریدهای کلی شما ممکن است با افت کیفیت در برخی از محصولاتتان مواجه شوید که همین موضوع باعث خسارت شما می‌شود.

اما گلخانه آوین تمام نشاهای خود را به یک شیوه و در شرایط یکسان تولید کرده و به شما ضمانت می‌دهد که تمام محصولات از کیفیت مشابه و بالا برخوردار هستند.

دردسری دیگر در خرید عمده می‌تواند پیدا نشدن همه نشاهای مورد نیاز از یک مرکز فروش باشد که گلخانه آوین با ایجاد بسترهای تولیدی بزرگ این مشکل را نیز حل کرده است و حتی با شما قرارداد بسته و به مقدار مورد نیاز شما ثبت سفارش و تولید نشا می‌کند.

خرید کلی نشاء کرفس

 

 

ویژگی‌های نشاء کرفس

به طور کلی مشخصات نشا کرفس، از دو منظر کیفی و ظاهری قابل مقایسه و بررسی است. اول از همه اگر بخواهیم کیفیت نشا تولیدی گلخانه آوین را بررسی کنیم با ویژگی فوق‌العاده‌ای مثل مقاوم بودن آن‌ها به بسیاری از آفات و قارچ‌ها برمی‌خوریم؛ همچنین نشاء کرفس آوین در نهایت میوه‌ای با کیفیت عالی و وزن استاندارد تولید خواهد کرد که موجب بالاترین بهره‌وری برای شما می‌شود.

از لحاظ ظاهر، نشا تولیدی آوین تمام ویژگی‌های نشاء سالم مثل سرزنده بودن ساقه و برگ‌ها، سبز بودن نشا، عدم وجود هر گونه لکه رنگی روی آن و عدم افتادگی را دارا است. همچنین ریشه آن گرد و توپر است که موجب غذارسانی عالی به میوه خواهد شد.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

 

قیمت نشاء کرفس آوین

هر چند نشاهای آوین همگی به جدیدترین متدهای کشاورزی روز دنیا تولید شده و نشاها به گونه‌ای اصلاح شده تا در مقابل بسیاری از آفات معمول مقاوم باشد؛ و حتی پس از خرید برای مشتریان مشاوره پشتیبانی ارائه خواهد شد. اما هیچ‌کدام از این ویژگی‌ها موجب افزایش قیمت نشا کرفس نشده و قیمت‌ها بر اساس نرخ مصوب تعیین می‌شوند.

توجه کنید این قیمت‌ها ممکن است با نوسانات بازار دچار تغییراتی شده و کم یا زیاد شود؛ اما به طور کلی قیمت هر عدد نشاء کرفس بین 250، 400 و 700 تومان قیمت گذاری شده است.

قیمت نشاء کرفس آوین

 

 

تولید نشاء کرفس

اگر قصد فروش نشا کرفس دارید، ابتدا باید اصول تولید نشا کرفس را بیاموزید؛ مشتریان آوین و کسانی که با آوین قرارداد تولید نشا ببندند، توسط تیم مشاوره پشتیبانی برای تولید نشا باکیفیتی که در مقابل آفات و قارچ‌های مختلف مقاوم باشد آموزش داده می‌شوند.

همچنین بعد از عقد قرارداد تولید نشا، شما می‌توانید نشای تولیدی خود را به مشتریان آوین بفروشید و نگران بازار فروش خود نباشید.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

 

کاشت و پرورش نشاء کرفس

برای کشت نشا کرفس باید اصول خاصی را رعایت کنید تا کرفسی که در نهایت تولید می‌کنید وزن و کیفیت عالی داشته و در نهایت باعث افزایش قیمت و سود بیشتر شما شود؛ به این منظور ابتدا باید ردیف‌هایی به فاصله 20 سانتی متر ایجاد کنید و هر نشا را در ردیف‌ها با فاصله 30 سانتی متر بکارید.

اگر اصول پرورش نشا کرفس را کامل رعایت کنید و در زمان مشخص زیر نظر متخصصان به خاک کود و سم اضافه کنید، می‌توانید از هر 1 هکتار 80 تن کرفس برداشت کنید.

کاشت و پرورش نشاء کرفس

 

آفات و بیماری‌های کرفس

پرورش گیاه برای کشاورزان مانند، بزرگ کردن فرزندانشان می‌ماند. در روند رشد گیاه مشکلات بسیاری وجود دارد و این باعث می‌شود که همیشه نگرانی ازدست‌دادن گیاه در دل پرورش‌دهنده باشد. کرفس هم از گیاهانی است که در کاشت آن نیاز به توجه و دقت زیادی بوده است.

تجربه در کاشت یک گیاه باعث می‌شود که همه موارد آسیب به گیاه را بادقت بررسی کنند و کمتر در معرض خطر آلودگی و آفات قرار گیرند. هر کشاورزی با کاشت نشا کرفس و قراردادن آن در بستر جدید خود امید دارد که محصول سالمی را برداشت کند.

حتی اگر نشا کرفس سالم و بدون عیبی را وارد خاک کنیم باز هم روند رشد غیرقابل‌پیش‌بینی است و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد تا دچار آفات و بیماری نشده و رشد گیاه کامل شود. با آشنایی با بیماری‌ها می‌توان در کنترل آنها بهترین واکنش را نشان دهید.

بیماری لکه برگی باکتریایی

بذر‌های آلوده، جمع نکردن بقایای قبلی گیاه، دمای بین 30 تا 33 درجه، رطوبت، باران، جابه‌جایی با ابزار کشاورزی عواملی هستند که باعث رشد باکتری در کرفس می‌شوند. علائم این بیماری بر روی برگ‌های بالغ گیاه مشاهده می‌شود.

نشانه‌های این بیماری لکه‌هایی دایره‌ای بر روی برگ‌های کرفس که زردرنگ هستند و با پیشرفت بیماری این لکه‌ها افزایش خواهند یافت. اگر دقت کرده باشید عامل اصلی این بیماری بذر‌های آلوده است پس به کشاورزان توصیه می‌شود که از نشا کرفس باکیفیت استفاده کرده تا احتمال آلودگی گیاه را کاهش دهیم.

بیماری موزاییک کرفس

یک بیماری از آفات کرفس که منشأ ویروسی دارد موزاییک کرفس نام دارد. شته، ابزار‌های کشاورزی، دستکش و کفش کشاورزان یا حتی کارکنان گلخانه باعث پخش این ویروس در میان همه محصول خواهند شد. متأسفانه این بیماری قابل‌درمان نیست و در بیشتر مواقع منجر به نابودی محصول می‌شود.

روی برگ‌ها، رگبرگ‌ها و در صورت پیشرفت بیماری ساقه‌ها لکه‌های زرد و سبز ایجاد شده و درون این لکه‌ها هم به‌صورت خال‌دار یا چروک خواهد شد. در بیشتر مواقع سموم شیمیایی هم برای درمان کارساز نیست فقط باید اقداماتی برای پاکسازی انجام دهند تا برای نشا کرفس برای کاشت سال بعد مشکلی ایجاد نشود.

بیماری پوسیدگی طوقه کرفس

بیماری پوسیدگی طوقه کرفس از دسته بیماری‌های قارچی است که توسط شرایط محیطی در کرفس ایجاد می‌شود. در صورت مشاهده زخم‌هایی با شکل‌های نامنظم و آجری رنگ به‌اندازه 3 تا 8 میلیمتر در ساقه کرفس در پایین‌ترین قسمت نزدیک به خاک متوجه این بیماری می‌شوید.

آب‌و‌هوای مرطوب، دمای بین 22 تا 25 درجه، جابه‌جایی خاک توسط باد، ابزارهای کشاورزی، عوامل انسانی و آبیاری نامنظم عوامل بروز بیماری پوسیدگی طوقه کرفس هستند. تنها راه درمان این بیماری استفاده از کود شیمیایی گفته شده است.

بیماری صورتی در کرفس

به‌محض حمله قارچ در بیماری صورتی کرفس ضایعاتی به رنگ قهوه‌ای با حاشیه صورتی، نرم و آبکی در برگ و ساقه ایجاد می‌شود. وقتی بیماری پیشرفت کرد به ساقه‌ها رسیده و آن‌ها را قهوه‌ای و پوسیده می‌کند و گیاه کاملاً نابود می‌شود.

گاهی شروع این بیماری از نشا کرفس بوده و در بلوغ گیاه به نابودی منجر خواهد شد. شخم‌زدن عمیق خاک، انجام آبیاری قطره‌ای، استفاده از قارچ‌کش‌ مناسب برای کنترل این بیماری انجام می‌شود.

بلایت زودرس کرفس

یکی دیگر از بیمار‌های قارچی بیماری بلایت زودرس کرفس است. این قارچ توانایی ماندن در بقایای گیاه را دارد و ممکن است تا چند دوره کاشت کرفس را دچار مشکل کند. نشانه‌های این آفت از لکه‌های زرد شروع و با پیشرفت به رنگ قهوه‌ای و خاکستری بدل می‌شوند.

باران، آب‌و‌هوای مرطوب، دمای بین 17 تا 28 درجه، ابزارهای کشاورزی، جابه‌جایی توسط کشاورزان و کارکنان باعث انتشار این بیماری می‌شود. کاشت نشا کرفس در بستر مرتفع، کاشت بذرها بافاصله، ضدعفونی بذرها از روش‌های پیشگیری این بیماری هستند.

بلایت دیررس کرفس

بیماری بلایت دیررس مانند بلایت زودرس از قارچ ایجاد شده و در بقایای گیاهان و خاک می‌ماند و احتمال آلوده‌کردن محصولات دوره بعد را فراهم می‌کند. رطوبت هوا، دمای بین 22 تا 25 درجه، آبیاری بارانی، وسایل آلوده کشاورزی همه شرایط رشد قارچی را در کرفس مساعد می‌کنند.

لکه‌های زرد به‌اندازه 5 میلی‌متر روی برگ‌های مسن و پایینی گیاه کرفس نشانه شروع بیماری هستند. برای کنترل این بیماری بهتر است از نشا کرفس سالم استفاده کرد و گیاهان آلوده را از خاک خارج کنید و در نقطه‌ای دور از مزرعه بیندازید.

 

آفات و بیماری‌های کرفس

پرورش گیاه برای کشاورزان مانند، بزرگ کردن فرزندانشان می‌ماند. در روند رشد گیاه مشکلات بسیاری وجود دارد و این باعث می‌شود که همیشه نگرانی ازدست‌دادن گیاه در دل پرورش‌دهنده باشد. کرفس هم از گیاهانی است که در کاشت آن نیاز به توجه و دقت زیادی بوده است.

تجربه در کاشت یک گیاه باعث می‌شود که همه موارد آسیب به گیاه را بادقت بررسی کنند و کمتر در معرض خطر آلودگی و آفات قرار گیرند. هر کشاورزی با کاشت نشا کرفس و قراردادن آن در بستر جدید خود امید دارد که محصول سالمی را برداشت کند.

حتی اگر نشا کرفس سالم و بدون عیبی را وارد خاک کنیم باز هم روند رشد غیرقابل‌پیش‌بینی است و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد تا دچار آفات و بیماری نشده و رشد گیاه کامل شود. با آشنایی با بیماری‌ها می‌توان در کنترل آنها بهترین واکنش را نشان دهید.

بیماری لکه برگی باکتریایی

بذر‌های آلوده، جمع نکردن بقایای قبلی گیاه، دمای بین 30 تا 33 درجه، رطوبت، باران، جابه‌جایی با ابزار کشاورزی عواملی هستند که باعث رشد باکتری در کرفس می‌شوند. علائم این بیماری بر روی برگ‌های بالغ گیاه مشاهده می‌شود.

نشانه‌های این بیماری لکه‌هایی دایره‌ای بر روی برگ‌های کرفس که زردرنگ هستند و با پیشرفت بیماری این لکه‌ها افزایش خواهند یافت. اگر دقت کرده باشید عامل اصلی این بیماری بذر‌های آلوده است پس به کشاورزان توصیه می‌شود که از نشا کرفس باکیفیت استفاده کرده تا احتمال آلودگی گیاه را کاهش دهیم.

بیماری موزاییک کرفس

یک بیماری از آفات کرفس که منشأ ویروسی دارد موزاییک کرفس نام دارد. شته، ابزار‌های کشاورزی، دستکش و کفش کشاورزان یا حتی کارکنان گلخانه باعث پخش این ویروس در میان همه محصول خواهند شد. متأسفانه این بیماری قابل‌درمان نیست و در بیشتر مواقع منجر به نابودی محصول می‌شود.

روی برگ‌ها، رگبرگ‌ها و در صورت پیشرفت بیماری ساقه‌ها لکه‌های زرد و سبز ایجاد شده و درون این لکه‌ها هم به‌صورت خال‌دار یا چروک خواهد شد. در بیشتر مواقع سموم شیمیایی هم برای درمان کارساز نیست فقط باید اقداماتی برای پاکسازی انجام دهند تا برای نشا کرفس برای کاشت سال بعد مشکلی ایجاد نشود.

بیماری پوسیدگی طوقه کرفس

بیماری پوسیدگی طوقه کرفس از دسته بیماری‌های قارچی است که توسط شرایط محیطی در کرفس ایجاد می‌شود. در صورت مشاهده زخم‌هایی با شکل‌های نامنظم و آجری رنگ به‌اندازه 3 تا 8 میلیمتر در ساقه کرفس در پایین‌ترین قسمت نزدیک به خاک متوجه این بیماری می‌شوید.

آب‌و‌هوای مرطوب، دمای بین 22 تا 25 درجه، جابه‌جایی خاک توسط باد، ابزارهای کشاورزی، عوامل انسانی و آبیاری نامنظم عوامل بروز بیماری پوسیدگی طوقه کرفس هستند. تنها راه درمان این بیماری استفاده از کود شیمیایی گفته شده است.

بیماری صورتی در کرفس

به‌محض حمله قارچ در بیماری صورتی کرفس ضایعاتی به رنگ قهوه‌ای با حاشیه صورتی، نرم و آبکی در برگ و ساقه ایجاد می‌شود. وقتی بیماری پیشرفت کرد به ساقه‌ها رسیده و آن‌ها را قهوه‌ای و پوسیده می‌کند و گیاه کاملاً نابود می‌شود.

گاهی شروع این بیماری از نشا کرفس بوده و در بلوغ گیاه به نابودی منجر خواهد شد. شخم‌زدن عمیق خاک، انجام آبیاری قطره‌ای، استفاده از قارچ‌کش‌ مناسب برای کنترل این بیماری انجام می‌شود.

بلایت زودرس کرفس

یکی دیگر از بیمار‌های قارچی بیماری بلایت زودرس کرفس است. این قارچ توانایی ماندن در بقایای گیاه را دارد و ممکن است تا چند دوره کاشت کرفس را دچار مشکل کند. نشانه‌های این آفت از لکه‌های زرد شروع و با پیشرفت به رنگ قهوه‌ای و خاکستری بدل می‌شوند.

باران، آب‌و‌هوای مرطوب، دمای بین 17 تا 28 درجه، ابزارهای کشاورزی، جابه‌جایی توسط کشاورزان و کارکنان باعث انتشار این بیماری می‌شود. کاشت نشا کرفس در بستر مرتفع، کاشت بذرها بافاصله، ضدعفونی بذرها از روش‌های پیشگیری این بیماری هستند.

بلایت دیررس کرفس

بیماری بلایت دیررس مانند بلایت زودرس از قارچ ایجاد شده و در بقایای گیاهان و خاک می‌ماند و احتمال آلوده‌کردن محصولات دوره بعد را فراهم می‌کند. رطوبت هوا، دمای بین 22 تا 25 درجه، آبیاری بارانی، وسایل آلوده کشاورزی همه شرایط رشد قارچی را در کرفس مساعد می‌کنند.

لکه‌های زرد به‌اندازه 5 میلی‌متر روی برگ‌های مسن و پایینی گیاه کرفس نشانه شروع بیماری هستند. برای کنترل این بیماری بهتر است از نشا کرفس سالم استفاده کرد و گیاهان آلوده را از خاک خارج کنید و در نقطه‌ای دور از مزرعه بیندازید.

 

 

نمایندگی‌های آوین

در حال حاضر نمایندگی‌های آوین در استان کردستان و شهرهای همین استان قرار داشته و امید است در آینده‌ای نزدیک شاهد گسترش نمایندگی‌های این تولید کننده محصولات باکیفیت کشاورزی باشیم. در ادامه به شماره تماس گلخانه نشا کرفس و آدرس گلخانه نشا کرفس اشاره خواهیم کرد که همگی نمایندگی‌های آوین هستند.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

گلخانه آوین نمایندگی سنندج

خدمات: فروش انواع نشا، عقد قرارداد تولید نشا، فروشگاه نهاده‌های کشاورزی

نام فروشگاه: فروشگاه باغبان

مدیریت فروشگاه: خاتم مبارکی

تلفن: 09186592335، 09921151702، 09183734895، 08733236758

آدرس: استان کردستان، شهرستان سنندج، خیابان نمکی، روبروی مدیریت جهاد کشاورزی، فروشگاه باغبان

گلخانه آوین نمایندگی کامیاران

خدمات: فروش نشا، قرارداد تولید انواع نشا، فروش نهاده‌های کشاورزی، مشاوره کشت

نام فروشگاه: فروشگاه زارع

مدیریت: فرزاد محمدی

تلفن: 09183738958

آدرس: استان کردستان، شهرستان کامیاران، چهار راه اصلی، 200 متر بالاتر از بانک ملی مرکزی، فروشگاه کشاورزی

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

گلخانه آوین نمایندگی شویشه

خدمات: فروش نشا، قرارداد تولید نشا

نام فروشگاه: فروشگاه شویشه

مدیریت: مهندس میلاد مبارکی

تلفن: 09186592335

آدرس: استان کردستان، خیابان اصلی شهرستان شویشه

نمایندگی‌های آوین

 

گلخانه آوین نمایندگی قروه

خدمات: کشت، فروش نشا

نام شرکت: شرکت آوین

مدیریت: مجتبی جلیلی

تلفن: 09182115522

آدرس: قروه جاده همدان، روستای نارنجک، مجتمع گلخانه‌ای آوین

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

 

گلخانه آوین نمایندگی موچش_ دهگلان

خدمات: فروش نشا، قرارداد تولید انواع نشا

مدیریت: خانم مبارکی

تلفن: 09186592335

آدرس: دهگلان

سخن پایانی

نشا کرفس، برای پرورش و باروری بالاتر باید طبق اصول و روش‌های خاصی کاشته و پرورش یابد، این اصول توسط تیم مشاوره آوین به مشتریان گلخانه آموزش داده می‌شوند. کرفس سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است و از همین رو میان تمام مردم جهان طرف‌داران زیادی دارد و کشت آن برای شما کشاورزان هم خالی از لطف نخواهد بود.

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

تمامی محصولات آوین:

انواع نشاء: 
  انواع نشاء گوجه فرنگی :
نشاء گوجه فرنگی 8320
نشاء گوجه فرنگی گیلاسی
✅  انواع نشا گل کلم:
نشا گل کلم زودرس
نشا گل کلم دیررس
✅  انواع نشا کاهو:
نشا کاهو رسمی
نشا کاهو سالادی
نشا کاهو چینی
نشا کاهو فرانسوی قرمز
نشا کاهو فرانسوی سبز
نشا کاهو بیوندا
نشا کاهو باتاویا
نشا کاهو اوکلیف
✅  نشاء هندوانه
✅  نشاء کرفس
✅  نشاء بادمجان
✅  نشاء بامیه
✅  نشاء توت فرنگی
✅  نشاء کیل سبز
✅  نشاء جعفری فر
✅  نشاء سورل قرمز
✅  نشاء سوئیس چارد رنگی و خونی
✅  نشاء فیسالیس
✅  انواع نشاء فلفل:
نشاء فلفل دلمه
نشاء فلفل قلمی تند و شیرین
✅  انواع نشاء کلم پیچ:
نشاء کلم پیچ قرمز
نشاء کلم پیچ سفید

سایر مقالات:

مشخصات انواع نشا کاهو
پرورش نشا بادمجان
پرورش نشا بامیه
مشخصات نشا کاهو اوکلیف
مشخصات نشا کاهو باتاویا

 

مشاوره رایگان تولید و خرید نشا

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *