پرورش نشا توت فرنگی { 0 تا 100 پرورش: کاشت و آبیاری- کود وسم }


راهنمای زراعت و پرورش نشا توت‌ فرنگی گلخانه‌ای

پرورش نشا توت فرنگی یکی از خدماتی است که در گلخانه‎‌ها ارائه می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، توت فرنگی می‌تواند به کمک نشا تکثیر شود. روند رشد توت فرنگی از نشا بسیار پیچیده‌تر است. نشاهای توت فرنگی نیاز به آماده سازی اجباری قبل از کاشت دارند و ممکن است برای مدت طولانی جوانه نزنند یا نهال‌هایی که به دست آمده‌اند، حساس و آسیب‌پذیر باشند.

کاشت توت فرنگی مستلزم آگاهی از تمام اقدامات و تکنیک‌های کشاورزی این فرایند، توجه دقیق مداوم و مراقبت توسط باغبان است. چگونه توت فرنگی را با نشا بکاریم؟ چه مراقبت‌هایی برای تهیه نهال‌های توت فرنگی شکننده و حساس وجود دارد؟

تمام اطلاعات در مورد رشد توت فرنگی با نشا و همچنین شرح مرحله به مرحله روش‌های تولید نشا توت فرنگی در این مجموعه مطالب موجود است.

راهنمای زراعت و پرورش نشا توت‌ فرنگی گلخانه‌ای

 

ویدیو: پرورش نشا توت فرنگی

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

چگونه توت فرنگی را با نشا بکاریم؟

همان‌طور که گفته شد، کاشت و پرورش توت فرنگی امری پر زحمت است و نیازمند مراقبت بسیار می‌باشد. به طور معمول، کل مراحل کشت گیاه توت فرنگی را می‌توان به چند مرحله تقسیم کرد:

 • انتخاب انواع توت‌ها و تهیه نشاها
 • آماده‌سازی خاک و ظرف برای کاشت نشا توت فرنگی
 • جوانه‌زنی و طبقه‌بندی نشا توت فرنگی
 • کاشت نشا توت فرنگی
 • چیدن نهال توت فرنگی
 • کاشت این نوع نهال در زمین‌های باز

طبیعتاً هر مرحله از این فرایند چند مرحله‌ای بوده و ویژگی‌ها و ظرایف خاص خود را دارد که آگاهی از آنها نتیجه نهایی را از پیش تعیین می‌کند.

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

رشد و پرورش توت فرنگی به وسیله نشا

ساقه توت فرنگی از یک محور مخروطی شکل کوتاه به نام تاج تشکیل شده است که بر روی آن فلس‌های برگ متعددی مشاهده می‌شود. برگ‌ها به صورت روزت ظاهر می‌شوند و تعداد زیادی روزنه دارند. به همین دلیل است که مقدار زیادی آب از طریق تعرق از دست می‌دهند و بهتر است در تونل‌های پلاستیکی یا گلخانه‌ها پرورش داده شوند.

برای رشد موفقیت‌آمیز توت فرنگی به وسیله نشا در خانه، باید کاملاً به همه نکات توجه کنید: از آماده سازی خاک و کاشت نشا گرفته تا چیدن نهال و کاشت نهال در زمین باز تا برداشت. فرایند تکثیر و پرورش  توت فرنگی توسط نشا یک روش نسبتاً پر زحمت و وقت گیر است، اما با رعایت تمام قوانین و توصیه‌های تکنولوژیکی، می‌توانید موفقیت خود را تضمین کنید.

در کاشت توت فرنگی در شرایط گلخانه‌ای، زمان کاشت مهم نیست؛ چراکه کاشت را می‌توانید در تمام طول سال انجام دهید.

رشد و پرورش توت فرنگی به وسیله نشا

 

 

 

چه خاکی برای پرورش نشا توت فرنگی مناسب است؟

خاکی برای کاشت و پرورش نشا توت فرنگی مناسب است که سست، سبک و حاصلخیز باشد. مخلوط خاک آماده را می‌توانید در فروشگاه خریداری کنید یا خودتان آن را آماده کنید. انواع مختلفی از آماده سازی بستر خاک وجود دارد. ساده‌ترین گزینه این است که خاک رس را با نصف با ماسه مخلوط کنید.

گزینه دیگری برای بستر خاک مغذی شامل مواد زیر است: خاکستر چوب، هوموس و خاک باغچه که به نسبت‌های معینی با یکدیگر ترکیب می‌شوند. برای بذرهای توت فرنگی کوچک، ریز و سبک بودن بستر خاک مهم است؛ بنابراین بهتر است مخلوط را قبل از کاشت الک کنید تا پوک و سبک باشد.

خاک پرورش نشا توت فرنگی سالم باید ضدعفونی هم شود تا باکتری‌های مفید در خاک ظاهر و تکثیر شوند.

شماره تماس مشاوره گلخانه

مهم‌ترین نکات کاشت نشا توت فرنگی

بهترین زمان برای انجام مراحل کاشت نشا توت فرنگی اواخر تابستان تا اوایل پاییز است. در این زمان مواد لازم را تهیه کنید و این مراحل ساده را برای کاشت نشا توت فرنگی دنبال کنید:

 • بهتر است که بذرها را چند روز قبل از کاشت در یخچال قرار دهید.
 • خودتان می‌توانید در ظرف مناسبی بستر بذر را تهیه کنید.به یاد داشته باشید که چندین سوراخ در قسمت پایین برای زهکشی ایجاد کنید.
 • پس از قرار گرفتن در بستر بذر، بستر را مرطوب کنید و دانه‌ها را با احتیاط بگذارید که روی بستر بیفتند.
 • از آنجایی که این بذرها برای جوانه زدن حساس هستند، بهتر است بذرهای بیشتری از آنچه باید، بکارید.
 • هر 3-5 روز یکبار بستر بذر را آبیاری کنید.
 • بذرها به محیط مرطوب و نگهداری در دمای 18 تا 25 درجه سانتیگراد نیاز دارند؛ بنابراین، استفاده ازگلخانه تولید نشا توت فرنگی می‌تواند بسیار مفید باشد.
 • هنگامی که نهال‌ها 4 تا 5 سانتی متر بلند شدند، می‌توانید توت فرنگی‌ها را در ظروف کوچک جداگانه پیوند دهید.

مهم‌ترین نکات کاشت نشا توت فرنگی

 

 

پرورش نشا توت فرنگی با کیفیت و اصول مراقبت بعد از کاشت

اگرچه پرورش نشا توت فرنگی به مراقبت کمی نیاز دارند، با این وجود، برای رشد موفقیت‌آمیز نهال توت فرنگی رعایت اصول کاشت نشا توت فرنگی که در ادامه آمده است الزامی است.

آبیاری

توت فرنگی به رطوبت زیادی نیاز دارد؛ بنابراین مهم است که بستر را همیشه مرطوب نگه‌دارید. دقیقاً به همین دلیل است که زهکشی خاک بسیار مهم است؛ زیرا رکود یا تجمع آب احتمالاً گیاهان شما را بیمار می‌کند. در فصل گرما، هر بار که متوجه خشکی سطح خاک شدید، ممکن است مجبور شوید روزی 2 بار یا حتی بیشتر توت فرنگی را آبیاری کنید.

کود دهی

این گیاهان به خاکی غنی از مواد مغذی نیاز دارند؛ بنابراین توصیه می‌شود در تهیه خاک از کودهای ارگانیک یا طبیعی استفاده شود.

نور مناسب

قبلاً گفتیم که توت فرنگی هم در گلدان و هم در فضای باز نیاز به نور زیاد ندارد. آنها را در یک منطقه نیمه سایه از باغ یا باغچه خود یا در یک اتاق روشن و بدون نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

تهویه مناسب

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بیشتر اوقات طوفانی است یا باد می‌وزد، باید گیاهان را در نقطه‌ای قرار دهید که بیش از حد در معرض باد قرار نگیرند. در صورت امکان بوته‌ها را در زیر پوشش نگه‌داری کنید.

برخی نکات کلی دیگر نیز در زمینه پرورش نشا توت فرنگی وجود دارند مانند اینکه در برابر یخ‌بندان‌های احتمالی از بوته‌ها محافظت کنید، از تماس توت فرنگی با زمین جلوگیری کنید تا رطوبت بیش از حد باعث پوسیدگی آن‌ها نشود و حتماً از کمپوست یا کود دامی استفاده کنید.

پرورش نشا توت فرنگی با کیفیت و اصول مراقبت بعد از کاشت

 

 

 

چگونه در گلخانه توت فرنگی پرورش دهیم؟

پرورش نشا توت فرنگی گلخانه‌ای یک انتخاب هوشمندانه برای بسیاری از تولیدکنندگان است. برای پرورش نشا توت فرنگی گلخانه‌ای نکات زیادی باید رعایت شوند که در ادامه به برخی از آن‎ها پرداخته خواهد شد.

گلخانه مکان مناسبی برای رشد گیاهانی همچون توت فرنگی هستند؛ چراکه با دردسترس‌بودن امکانات، نور و دمای مناسب، محیط ایده‌آلی برای پرورش نشا توت فرنگی سالم هستند.

هر چند وقت یکبار که گیاهان هرز می‌رویند، آنها را با به دقت حذف کنید تا نهال توت فرنگی قوی شود و به خوبی رشد کند. برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند اولین گل‌هایی را که شکوفا می‌شوند، حذف کنید تا میوه‌ها رشد کنند و بزرگ شوند. برای افزایش بهره‌وری از کود کربنیک استفاده کنید. این کود با افزودن دی‌اکسیدکربن (CO2) به محیط سبب بالا رفتن کیفیت رشد نشاها می‌شود.

توت فرنگی می‌تواند تحت تأثیر آفات و بیماری‌های خاص مانند کرم، شته، پرندگان یا کنه‌ها آسیب ببیند. بهتر است برای کنترل آفات و کاهش ضررهای آن، در مورد مدیریت یکپارچه آفات برای محصولات آموزش ببینید.

چگونه در گلخانه توت فرنگی پرورش دهیم؟

 

 

خرید نشا آماده توت فرنگی

کاشت نهال توت فرنگی امری پر زحمت است و حالا که قصد دارید این زحمت را بر خود هموار کنید، بهتر است با نشا آن را بکارید. نشا آماده توت فرنگی موجود هستند که در گلخانه آوین به فروش می‌رسند. این نشاها در وزن‌های مختلف موجودند و از کیفیت بالایی برخوردارند.

برای تهیه بهترین نوع نشا توت فرنگی، اصول و نکات زیادی رعایت شده است. برای پرورش نشا توت فرنگی با کود آن‌ها را تقویت کرده‌اند و عاری از هرگونه آفاتی هستند؛ بنابراین در خصوص کیفیت بالای آن‌ها مطمئن باشید.

مزایای کشت توت فرنگی در گلخانه چیست؟

یکی از مزایای اصلی کشت توت فرنگی در گلخانه کوتاه کردن مدت زمان تولید در مقایسه با کشت سنتی توت فرنگی است. بنابراین بهره‌وری بالاتر در مدت زمان کوتاه‌تری حاصل می‌شود. علاوه بر چرخه تولید کوتاه‌تر، مزیت بزرگ دیگر افزایش تولید در هر متر مربع است.

 با قرار دادن نشاهای توت فرنگی در داخل گلخانه می‌توانیم دمای مطلوب این محصول را تا حدودی کنترل کنیم و از آن در برابر آب و هوای نامناسب محافظت کنیم.

کنترل آفات یا ویروس مزیت دیگری است که باید در کشت توت فرنگی گلخانه‌ای به آن دقت کنید. داشتن یک گلخانه  از ورود آفات و ویروس‌های احتمالی که ممکن است بر عملکرد و رشد گیاه تأثیر منفی بگذارند، جلوگیری می‌کند.

مزایای کشت توت فرنگی در گلخانه چیست؟

 

 

 

مدل‌های مختلف نشا توت فرنگی

مدل‌های نشا توت فرنگی که در گلخانه آوین موجود هستند، دارای تنوع زیاد و کیفیت بالا هستند. این مدل‌ها با کیفیت‌های متوسط و زیاد و در وزن‌های ده گرم به بالا بسته بندی شده‌اند. جهت خرید نشا توت فرنگی مد نظر خود می‌توانید مراجعه کنید.

مشاوره پرورش نشا توت فرنگی

توت فرنگی یکی از میوه‌های خوشمزه است که رنگ زیبایی دارد و معمولاً در تزئین خوراکی‌ها نیز از آن استفاده می‌شود. در صورتی که می‌خواهید پرورش نشا توت فرنگی را شروع کنید، بهتر است ابتدا با افراد با تجربه و آگاه در این زمینه مشورت کنید.

نکاتی که از جلسه مشاوره به دست می‌آورید، بازدهی محصول شما را بیشتر می‌کند و همچنین سبب می‌شود از خسارات و آفات احتمالی در امان بمانید؛ بنابراین شرکت در جلسه مشاوره به شما توصیه می‌شود.

سخن پایانی

پرورش توت فرنگی یا نشا آن امری پر زحمت است و نکات زیادی دارد. در این مطلب به نکات مهمی در خصوص رشد، نحوه کاشت و اصول نگه‌داری از آن ذکر شده است. بهتر است نشا توت فرنگی خود را در گلخانه کشت کنید.

دلیل این امر این است که در گلخانه امکانات بیشتری در اختیار دارید و محیط کنترل شده‌تری دارد. مزیت کشت و پرورش نشا توت فرنگی در گلخانه برای شما این است که می‌توانید نور، تهویه و سایر موارد را کنترل کنید و از ورود آفات به گلخانه جلوگیری کنید.

مشاوره پرورش نشا توت فرنگی

 

 

 

تمامی محصولات آوین:

انواع نشاء
  انواع نشاء گوجه فرنگی :
نشاء گوجه فرنگی 8320
نشاء گوجه فرنگی گیلاسی
✅  انواع نشا گل کلم:
نشا گل کلم زودرس
نشا گل کلم دیررس
✅  انواع نشا کاهو:
نشا کاهو رسمی
نشا کاهو سالادی
نشا کاهو چینی
نشا کاهو فرانسوی قرمز
نشا کاهو فرانسوی سبز
نشا کاهو بیوندا
نشا کاهو باتاویا
نشا کاهو اوکلیف
✅  نشاء هندوانه
✅  نشاء کرفس
✅  نشاء بادمجان
✅  نشاء بامیه
✅  نشاء توت فرنگی
✅  نشاء کیل سبز
✅  نشاء جعفری فر
✅  نشاء سورل قرمز
✅  نشاء سوئیس چارد رنگی و خونی
✅  نشاء فیسالیس
✅  انواع نشاء فلفل:
نشاء فلفل دلمه
نشاء فلفل قلمی تند و شیرین
✅  انواع نشاء کلم پیچ:
نشاء کلم پیچ قرمز
نشاء کلم پیچ سفید

 

 

سایر مقالات:

پرورش نشا بادمجان
پرورش نشا بامیه
مشخصات نشا کاهو اوکلیف
مشخصات نشا کاهو باتاویا
پرورش سوئیس چارد رنگی

شماره تماس مشاوره گلخانه

4 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *