پرورش نشا فلفل { 0 تا 100 پرورش: کاشت، آبیاری، کود، سم و تغذیه }

پرورش نشا فلفل

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

راهنمای زراعت و پرورش نشا فلفل در گلخانه

پرورش نشا فلفل می‌تواند برای مبتدیان کمی مشکل باشد؛ اما در واقع کاشت آن بسیار آسان است. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد مراحل کشت نشا فلفل و روش‌های تولید نشا فلفل آورده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرورش و کاشت نشا فلفل می‌توانید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

راهنمای زراعت و پرورش نشا فلفل

ویدیو: پرورش نشا فلفل

 

 

مراحل کاشت نشا فلفل

برای پرورش نشا فلفل نیازی به خرید تجهیزات گران قیمت زیادی ندارید؛ اما به چند چیز مهم نیاز دارید. ممکن است برخی از این موارد را در خانه خود نیز داشته باشید. لوازم مورد نیاز عبارت‌اند از:

  • گیاه مسطح
  • خاک
  • دانه
  • آب
  • کاشت بذر فلفل در خانه

شماره تماس مشاوره گلخانه

 

مرحله 1: بذرها را در سینی کاشت قرار دهید.

مرحله 2: تصمیم بگیرید که چه تعداد نشا استفاده کنید. اگر از بذرهای جدید استفاده می‌کنید، می‌توانید در هر قسمت فقط یک بذر بکارید. در غیر این صورت، در صورت کم بودن بذر، 2-3 عدد در هر قسمت بکارید.

مرحله 3: کاشت بذرها. در مورد پرورش نشا فلفل، تصمیم بگیرید که چه زمانی نشا فلفل را بکارید. یک قانون کلی برای عمق کاشت دو برابر عمق بذر است؛ بنابراین دانه‌های فلفل را به عمق 1/4 تا 1/2 اینچ بکارید. برای کاشت آن‌ها، دانه‌ها را روی خاک قرار دهید و به آرامی فشار دهید یا می‌توانید ابتدا یک سوراخ ایجاد کنید و سپس دانه‌ها را داخل آن قرار دهید.

مرحله 4: بذر را با خاک بپوشانید، سوراخ را پر کنید و به آرامی فشار دهید تا مطمئن شوید که بذر با خاک تماس دارد. خاک را زیاد فشرده نکنید، به آرامی فشار دهید.

مرحله 5: آب را اضافه کنید. اگر خاک از قبل مرطوب نیست، باید آب بیشتری اضافه کنید. آبیاری باید از ته انجام شود تا مزاحم بذرها نشود. آب را مستقیماً در بالا یا حدود 1/4 ارتفاع سوراخ‌های زهکشی در سینی بریزید. آب اضافی جذب نشده را در عرض 15 دقیقه دور بریزید.

مرحله 6: سینی را در جای گرمی قرار دهید. در صورت امکان، آن را روی یک تشک حرارتی قرار دهید که جوانه زنی را سرعت می‌بخشد، آن را تا حد امکان در مکانی گرم قرار دهید، یا یک بخاری در نزدیکی آن قرار دهید. پس از این مرحله، زمان پرورش نشا فلفل را بررسی کنید.

مراحل کاشت نشا فلفل

موارد مؤثر در بررسی کاشت نشا فلفل

نکات کاشت نشا فلفل که در ادامه به بررسی ­آنها می­پردازیم مهم و در پرورش و کاشت نشا فلفل مؤثر است. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند.

  • رشد فلفل از دانه

در اینجا یک راهنمای کلی برای پرورش نشا فلفل، صرف نظر از نوع، آورده شده است؛ بنابراین می‌توانید برای پرورش هر نوع فلفل این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و مراحل و تولید نشا فلفل به همین صورت خواهد بود.

  • روش‌های توصیه شده برای شروع بذر فلفل

در واقع یکی از نکات بسیار مهم در مورد پرورش نشا فلفل این است که بدانید رشد فلفل سبز زمان زیادی می‌برد، بنابراین هر بذر را می‌توان با توجه به شرایط و مکان آن کاشت. توصیه می‌شود کاشت دانه‌های فلفل را در داخل خانه شروع کنید.

  • زمان کاشت بذر فلفل

بهترین راه برای برداشت خوب این است که بذرها را در داخل خانه 8 تا 12 هفته قبل از میانگین آخرین تاریخ سرمازدگی بکارید. یکی دیگر از مواردی که کاشت فلفل از بذر را بسیار آسان می‌کند این است که برای پرورش نشا فلفل نیازی به انجام کار خاصی ندارید.

می­توانید آن‌ها را مستقیماً از بسته در خاک بکارید تا بدون نیاز به حفاری، آبیاری یا روش‌های دیگر رشد کنند. تنها نکته بسیار مهم در تولید نشا فلفل، زمان کاشت نشا فلفل است که می‌توانید در این مورد از متخصصین گلخانه آوین کمک بگیرید.

موارد موثر در بررسی کاشت نشا فلفل

کشت فلفل گلخانه‌ای

انتقال نشاء به زمین اصلی معمولاً از اواسط نیمه دوم سال آغاز می‌شود و برداشت از اواخر اسفند یا اوایل فروردین سال بعد شروع می‌شود و تا آذر ماه سال بعد ادامه می‌یابد. 15-35 درجه سانتی گراد دمای مطلوب برای رشد نشا فلفل گلخانه‌ای است و بالای 35 درجه سانتی گراد گل‌ها پراکنده می‌شوند و نوک میوه قهوه‌ای می‌شود.

اگر دما به کمتر از 15 درجه برسد، برگ‌ها می‌ریزند و پوسیدگی در ریشه ایجاد می‌شود. دمای مطلوب 18-30 درجه در روز و 16-18 درجه در شب است. به طور کلی دمای مطلوب برای رشد رویشی 21-23 درجه سانتی گراد و دمای مطلوب برای رشد زایشی زیر 21 درجه سانتی گراد است.

نور در پرورش نشا فلفل گلخانه‌ای بسیار مؤثر است، میزان نور مکمل مورد نیاز در روز 125 میکرو مول بر ثانیه در هر متر مربع به مدت 16 ساعت است. مقدار مورد نیاز دی‌اکسیدکربن حدود 1000-1500ppm است. رطوبت نسبی بهینه در گلخانه حدود 75 تا 80 درصد است.

افزایش و کاهش رطوبت باعث شیوع بیماری‌های قارچی و باکتریایی و همچنین ریزش گل می‌شود. pH بهینه مورد نیاز برای فلفل حدود 7.1 است.

کشت فلفل گلخانه ای

 

اصول کاشت نشا فلفل

اصول کاشت نشا فلفل بدین صورت است که ابتدا باید بذرها را در زمین در باغچه یا در ظرف مخصوص کاشت در ظرف شانه تخم مرغی یا کمپوست به ضخامت 5 میلی متر بکارید و می‌توانید حدود 3 بذر در زمین قرار دهید و ظرف را همیشه مرطوب نگه دارید. بذرها بسته به فصل و دما در حدود 1 تا 2 هفته جوانه می‌زنند.

در واقع در بهار یا تابستان زودتر جوانه می‌زند. وقتی همه بذرها جوانه زدند، گیاهان ضعیف را ریشه کن کنید و دور بریزید. با رشد فلفل، دو جفت برگ مشاهده خواهید کرد. در این مرحله می‌توان آن را به یک گلدان یا فضای بزرگ‌تر منتقل کرد. فلفل‌ها را در گلدان‌هایی به عمق 5-10 سانتی متر بکارید.

اصول کاشت نشا فلفل

 

تأثیر عوامل محیطی بر رشد نشا فلفل

عوامل محیطی مانند آب، خاک و دمای مورد نیاز بر پرورش نشا فلفل تأثیرگذار هستند. در ادامه به بررسی عوامل محیطی تأثیرگذار در رشد نشا فلفل را بررسی خواهیم کرد.

دما

فلفل یکی از سبزیجات فصل گرم و حساس به سرما و یخ‌بندان و دمای کمتر از 15 درجه سانتیگراد است و دمای پایه برای پرورش نشا فلفل حدود 18 درجه سانتیگراد است.

رطوبت

فلفل حدود 400-1000 میلی متر آب نیاز دارد، بنابراین رطوبت کم باعث ریزش گل‌ها و رطوبت زیاد باعث ریزش برگ‌ها می‌شود.

خاک

فلفل را می‌توان در خاک‌های شنی سبک و رسی سنگین کشت کرد. بهترین خاک پرورش نشا فلفل، لوم یا لوم شنی است. فلفل به عنوان یک گیاه نور تمام روز دارد و معمولاً دو ماه پس از کاشت شروع به گل دادن می‌کند، میوه‌ها یک ماه پس از اولین گل ظاهر می‌شوند و شدت نور کم همیشه باعث ریزش گل می‌شود. عموماً با افزایش شدت نور در هنگام گلدهی، در صورت عدم کمبود رطوبت، بهره‌وری افزایش می‌یابد.

تاثیر عوامل محیطی بر رشد نشا فلفل

 

پرورش نشا فلفل باکیفیت

نحوه پرورش نشا فلفل سالم یکی از مسائل مهم است. قبل از خرید نشا فلفل با نحوه کاشت نهال فلفل و بهترین قارچ کش برای فلفل و همچنین قیمت بهترین نوع نشا فلفل آشنا شوید.

نحوه استفاده از هر نشا با بذرهای دیگر متفاوت است، میزان پذیرش آن‌ها در خاک‌های مختلف با توجه به ویژگی‌های آن‌ها متفاوت است، شاید در خاکی که یک دانه رشد می‌کند، دانه دیگری از آن خاک سودی نبرد و مورد استفاده قرار نگیرد.

با دانستن این دستورالعمل‌ها می‌توانیم از بهترین روش‌ها برای پرورش نشا استفاده کنیم. با درک بهترین روش کاشت نشا فلفل می‌توانیم بهره‌وری گلخانه‌ای خود را افزایش دهیم.

پرورش نشا فلفل با کیفیت

خرید عمده نشا آماده فلفل

کشاورزان و علاقه‌مندان به خرید نشا آماده فلفل می‌توانند به گلخانه آوین مراجعه کنند. اگر نشا فلفل را به صورت عمده خریداری کنید، قطعاً قیمت نشا فلفل ارزان‌تر خواهد بود و در نتیجه کشاورزان در مرحله کشت سود زیادی خواهند داشت. با مراجعه به آدرس گلخانه آوین می‌توانید به صورت مستقیم نهال فلفل را خریداری نمایید.

همچنین با شماره تماس گلخانه تماس بگیرید تا از مشاوره پرورش نشا فلفل به صورت تخصصی بهره‌مند شوید. این عزیزان با دانش خود شما را در مراحل پرورش نشا فلفل راهنمایی خواهند کرد. البته انواع کودها، سموم دفع آفات در این مرکز به راحتی قابل خرید است.

خرید عمده نشا فلفل

 

آفات مهم فلفل

انواع مدل‌های نشا فلفل توسط آفات زیادی مورد حمله قرار می‌گیرند و این آفات می‌توانند خسارات زیادی به نشا فلفل وارد کنند. در این میان مهم‌ترین آفات گیاه فلفل شته، مگس سفید، سر خرطومی فلفل، تریپس و کنه عنکبوتی است که اولین قدم در مبارزه با این آفات این است که شناسایی دقیق و به موقع انجام شود.

برای این منظور بایستی به کارشناسان مربوطه مراجعه کنیم تا بتوانند بهترین راه حل‌ها را برای کنترل آفات مورد نظر ارائه دهند.

آفات مهم فلفل

 

سخن آخر

دانستن مراحل کاشت و پرورش نشا فلفل بسیار مهم است. نهال‌های فلفل در صورت عدم دریافت نور کافی شروع به رشد ضعیف می‌کنند؛ بنابراین، برای ضخیم و فشرده نگه داشتن آن‌ها، توصیه می‌شود از راه حل‌های مؤثر برای بهبود رشد آن‌ها استفاده کنید.

به محض اینکه بذرها جوانه زدند، یک چراغ را چند اینچ بالاتر از سینی آویزان کنید و از تایمر خروجی استفاده نمایید تا 14 تا 16 ساعت در روز روشن بماند.

شماره تماس مشاوره گلخانه

تمامی محصولات آوین:

انواع نشاء
  انواع نشاء گوجه فرنگی :
نشاء گوجه فرنگی 8320
نشاء گوجه فرنگی گیلاسی
✅  انواع نشا گل کلم:
نشا گل کلم زودرس
نشا گل کلم دیررس
✅  انواع نشا کاهو:
نشا کاهو رسمی
نشا کاهو سالادی
نشا کاهو چینی
نشا کاهو فرانسوی قرمز
نشا کاهو فرانسوی سبز
نشا کاهو بیوندا
نشا کاهو باتاویا
نشا کاهو اوکلیف
✅  نشاء هندوانه
✅  نشاء کرفس
✅  نشاء بادمجان
✅  نشاء بامیه
✅  نشاء توت فرنگی
✅  نشاء کیل سبز
✅  نشاء جعفری فر
✅  نشاء سورل قرمز
✅  نشاء سوئیس چارد رنگی و خونی
✅  نشاء فیسالیس
✅  انواع نشاء فلفل:
نشاء فلفل دلمه
نشاء فلفل قلمی تند و شیرین
✅  انواع نشاء کلم پیچ:
نشاء کلم پیچ قرمز
نشاء کلم پیچ سفید

 

سایر مقالات:

پرورش نشا توت فرنگی
پیوند نشا کاهو
پرورش نشا سورل قرمز
پرورش نشا هندوانه
پرورش نشا کلم کیل سبز

 

شماره تماس مشاوره گلخانه

16 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *