4 مزیت کشت گلخانه + معرفی فناوری‌ها و روش‌های نوین آن

آشنایی با کشت گلخانه‌ای و مزایای آن

تا به حال از خود پرسیده‌اید که کشت گلخانه‌ چیست و چه مزایایی نسبت به روش‌های دیگر دارد؟ کشت به صورت گلخانه‌ای روشی برای تولید محصولات کشاورزی است که در آن، گیاهان و محصولات در محیطی با شرایط خاص قابلیت رشد دارند.

کشاورزان از این نوع کشت برای تولید برخی محصولات خارج از فصل رویش اصلی آن‌ها استفاده می‌کنند؛ اما قدم اول برای انجام این کار چیست؟ در ادامه جهت افزایش اطلاعات در ارتباط با کشت به روش گلخانه‌ای اطلاعات مفیدی ارائه خواهیم داد؛ پس با ما همراه باشید.

مزایای کشت گلخانه‌ای چیست؟

این نوع کشت مزایای بسیار زیادی دارد که برای تولید محصولاتی نظیر انواع صیفی‌جات، گل و گیاهان زینتی، سبزیجات و محصولات گیاهی دارویی کاربرد دارد. در ادامه جهت آشنایی با کشت به صورت گلخانه‌ای و مزایای آن نکاتی ارائه شده است.

تولید محصول باکیفیت

مهم‌ترین ویژگی کاشت گلخانه‌ای تولید محصولات بیشتر و باکیفیت‌تر است. این نوع کشت، رشد خوب محصولات را برای شما تضمین می‌کند و همان‌طور که در تصورتان است، گیاهان به گونه‌ای رشد و تکثیر می‌شوند که می‌توان آن‌ها را با قیمت مناسب در بازار به فروش رساند.

 

سایر خدمات:

مشاوره گلخانه
مشاوره کشاورزی
مشاوره ساخت گلخانه
مشاوره کشت گلخانه
مشاوره کشت گوجه فرنگی

بهره‌وری

بهره‌وری در کلیه کارها حرف اول را می‌زند و نباید هیچگاه از آن غافل شوید. این اصطلاح در کشت گلخانه‌ای به منظور استفاده از بهترین روش‌ها، برای تولید محصولات با کیفیت‌تر است. همچنین با توجه به واژه بهره‌وری، باید از تمامی منابع موجود، به مقدار مناسب استفاده کنید.

عرضه محصولات زراعی در تمام طول سال

یکی از فعالیت‌هایی که به‌شدت در معرض تغییرات احتمالی آب‌و‌هوا قرار گرفته، کشاورزی است. برای توسعه کشاورزی عواملی مانند آب‌و‌هوا، زمین و آب نقش مهمی دارند و این مورد چیزی نیست که بتوان آن را به طور کامل کنترل کرد. اما در گلخانه‌ها، کشاورزان با به‌کارگیری اکوسیستم‌های کنترل شده، شرایط را با خواست خود تغییر می‌دهند.

در این حالت مهم نیست که باران چقدر شدید یا دمای هوا چقدر نامناسب باشد؛ زیرا گیاهان در گلخانه محافظت شده هستند. به عبارت ساده‌تر محصولات در کشت گلخانه‌ای به رشد خود ادامه می‌دهند و در طول سال شرایطی ثابت دارند.

جلوگیری از رشد آفات

هیچ‌کدام از کشاورزان محصولات دارای آفات را دوست ندارند و به طور مداوم زمین‌های کشاورزی خود را برای در امان ماندن از شر آفات، سم‌پاشی می‌کنند.

با وجود کشت‌گلخانه‌ای و طراحی مناسب کنترل آفات و بیماری‌ها، نگرانی شما از این بابت به حداقل خواهد رسید.  این عامل یکی از مهمترین مزایای کشت به روش گلخانه‌ای محسوب می‌شود.

فناوری‌های کشت گلخانه‌ای

در دنیای امروزی فناوری فقط مختص به صنایع نیست. پیشرفته‌ترین سیستم‌ها در کشاورزی نیز مورد‌استفاده قرار می‌گیرند. برای ساخت گلخانه انرژی باد و خورشیدی بیشتر مورد‌مطالعه قرار گرفته و سبب ایجاد نتایج خارق‌العاده در گلخانه‌ها شده است.

به طور مثال، برخی گلخانه‌ها دارای سیستم‎‌های آبیاری مدرن مانند آبیاری قطره‌ای و کشت هیدروپونیک هستند. چنین سیستم‌هایی استفاده از آب را به طرز قابل‌توجهی کاهش می‌دهند و از تبخیر مستقیم آب نیز جلوگیری می‌کنند.

روش‌های نوین کاشت گلخانه‌ای

ظهور انواع روش‌های خلاقانه و نوین در این نوع کشت، علاوه بر هموار ساختن مسیر برای شما کشاورزان عزیز، موجب افزایش کیفیت و بهبود تولید کلیه محصولات کشاورزی شده است.

برخی از انواع کشت گلخانه‌ای شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کشت سنتی گلخانه: در این روش از خاک‌های سبک و درعین‌حال قوی برای گلخانه استفاده می‌شود.
 • آب‌کشت: در این روش کشت گیاهان بدون خاک است که برخی محلول‌های غذایی خاص تمامی نیازهای گیاهان را برطرف می‌کنند.
 • استفاده از سیستم قطره‌چکان: در این سیستم گلخانه‌ای، گیاه به‌صورت کیسه‌ای یا گلدانی است. در کیسه‌های مخصوص حفره‌هایی ایجاد می‌کنند. قطره‌چکان‌هایی در لبه‌ی کیسه برای خروج آب و محلول‌ غذایی وجود دارد که به تهویه مناسب نیز کمک می‌کنند.

محصولات مناسب برای کشت گلخانه‌ای

انتخاب محصولی مناسب برای این نوع کشت به عوامل مختلفی نظیر شرایط محیطی، مساحت گلخانه، بازار فروش، تجربه و… بستگی دارد. بهترین محصولاتی که برای کشت به صورت گلخانه‌ای می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ عبارت‌اند از:

 • سیب‌زمینی
 • توت‌فرنگی
 • زعفران
 • قارچ
 • گوجه
 • خیار
 • فلفل
 • گل رز
 • پیاز
 • سبزی‌جات
 • گیاهان زینتی

انواع کشت گلخانه‌ای

به‌طورکلی کشت‌ها به دو مدل کشت روی بستر خاک و کشت هیدروپونیک تقسیم می‌شوند که مدل اول کشتی مرسوم به‌حساب می‌آید و مدل دوم روشی نوین است. شاید این سؤال برای شما پیش آید که انواع کشت به روش گلخانه‌ای شامل چه مواردی می‌شود؟ در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کشت صیفی‌جات

صیفی‌جاتی مانند بادمجان، گوجه‌فرنگی، فلفل‌دلمه‌ای، خیار، کدو به طور گسترده در گلخانه‌ها کشت می‌شوند. این روش موجب می‌شود کشاورزان و گلخانه‌داران به طور پیوسته صیفی‌جات را تولید و در بازار عرضه کنند. از میان مهم‎‌ترین محصولاتی که از استقبال بالایی برخوردارند، می‌توان به خیار گلخانه‌ای اشاره کرد.

کشت گیاهان زینتی

گیاهان زینتی نظیر گل‌های رز، لیلیوم، مریم، نرگس و گیاهان گل‌دار مانند فیکوس، فیتونیا و آنتوریوم به طور گسترده در گلخانه کشت می‌شوند و بازار بسیار خوبی دارند. این روش به تولیدکنندگان گل و گیاهان زینتی این امکان را می‌دهد که در مناسبت‌های خاص این گل‌ها را عرضه و به سود خوبی برسند.

کشت محصولات باغی

محصولات باغی مانند بلوبری، موز، توت‌فرنگی، هندوانه و… در گلخانه کشت می‌شوند که رایج‌ترین آن‌ها کشت توت‌فرنگی است. با‌ این‌حال مناطقی با آب‌و‌هوای نامطلوب یا در مواقع خارج از فصل این محصولات را تولید و عرضه می‌کنند.

شرایط مناسب برای کشت گلخانه‌ای

گیاهان مانند انسان‌ها در تمامی شرایط سازگار نیستند و برخی از آن‌ها را دوست ندارند. درست مانند افرادی که ساحل را به کوه یا شیرینی را به تندی ترجیح می‌دهند، هر نوع از گیاهان ترجیحات خاصی برای خود دارند و فقط با برخی از عوامل محیطی و آب‌وهوا سازگار هستند.

کشاورزان زمان تنظیم محیط برای انواع گلخانه، باید تمامی ترجیحات را در نظر بگیرند که اولین مورد نور مناسب خورشید است. همچنین گیاهان برای اینکه رشد خوبی داشته‌ باشند احتیاج به غذا دارند البته نیاز اصلی آن‌ها به انرژی ATP بوده است که تنها با فرایند فتوسنتز تولید می‌شود.

پس به‌صورت کلی گیاهان به نور و رطوبت مناسب نیاز دارند. کشاورزانی که تجربه بالایی دارند بیشتر از شش تا هشت ساعت در طول روز نور را برای گیاهان توصیه می‌کنند.

گلخانه آوین؛ بهترین مشاوره کشت‌های گلخانه‌ای

گلخانه آوین با استفاده از تکنولوژی جدید روز دنیا، آماده یاری رساندن به کلیه علاقمندان به پرورش‌ محصولات گلخانه‌ای است. این مجموعه مشاوره را توسط افراد متخصص و با تجربه در اختیار کلیه کشاورزان و گلخانه داران قرار می‌دهد.

اگر شما نیز قصد کسب اطلاعات در این زمینه را دارید، می‌توانید از مشاوره‌های تیم آوین گرین که به صورت تخصصی ارائه می‌شوند، استفاده کنید.

سخن پایانی

گلخانه‌ها با مزایا و کاربردهایی که دارند به‌عنوان روشی نوین و پیشرفته در کشاورزی شناخته می‌شوند. به علاوه کشت به صورت گلخانه‌ای با روش‌هایی که برای کنترل شرایط محیطی دارد، به شما این امکان را می‌دهد تا بهترین شرایط را جهت رشد محصولات خود مهیا و به کار بگیرید.

استفاده بهینه از مصارف آب، کود، ورمی کمپوست و انرژی در گلخانه‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همچنین حفظ محیط زیست خواهد شد. معایب کشت گلخانه‌ای نسبت به مزایای آن بسیار اندک است؛ از این رو اغلب پرورش‌دهندگان، این روش را به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند.

سؤالات متداول

 1. انتخاب محصول برای کشت به چه چیزی بستگی دارد؟

به عوامل مختلفی نظیر شرایط محیطی، مساحت گلخانه، بازار فروش، تجربه

 1. بهترین محصولات کشت گلخانه‌ای کدام‌اند؟

سیب‌زمینی، توت‌فرنگی، زعفران، قارچ، گوجه، خیار، فلفل

 1. مزیت کشت به صورت گلخانه‌ای چیست؟

تولید برخی محصولات خارج از فصل بهره‌وری اصلی آن‌ها

 

سایر مقالات:

مشاوره کشت گوجه فرنگی- تماس با9182115522 مهندس جلیلی
4 نقش آهن در رشد گیاه + راهکارهای پیشگیری از کمبود آهن گیاهان
نقش کلسیم در رشد گیاه + 12 عامل اصلی کمبود کلسیم در گیاهان

نظری داده نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *